• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Zna li netko nesto o Krojal ovci. Cuo sam da se uzgaja u sisacko moslavackoj zupaniji i da je hr pasmina u nastajanju. Utipkam na googlu krojal sheep ili ovca i izbaci mi samo izvjestaj hsc-a. Oden na njihove stranice a tamo niko ni ric.
dado1 mozda ti znas nesto? abrkili? ajmo golubi pivajte :scratch :)
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

@ roko da sad ne citiran sve evo ovako. Ove bijele bi po fizionomiji trebale bit u tipu virtemberga. Znaci krizanci pramenke (vidi se po runu). E sad koja generacija toga krizanja puno ces me pitat. Ovako na prvi pogled reka bi da je to neka F2 F3 generacija sa povratnim krizanjem sa pramenkom ili cak ovnic krizanac povratno krizan sa pramenkama. Sta se tice onih sarenih to je cini mi se ista stvar. Mislim da se radi o lickoj pramenci ali nisan siguran kojoj. Mozda cak imaju upliva ovdi i kupreska ili travnicka pramenka. Jer ove ovce imaju nesto plemenitiju njusku, a tu se vidi i po vuni da su krizane sa ovnovima u tipu virtemberga. Reci koliko je to blago otprilike tesko i kakve su mu dimenzije otprilike.
100% se radi o krizancima u tipu virtemberga i pramenke. Pitanje je koje generacije?. E sad ako ubacis nekog dobrog ovna kao sto je virtemberg imat ces svakako dobre janjce za prodaju bez brige. Nego di je casanova njega nisi slika.... :scratch
Inace lipe slicice he he
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: ovčarstvo

frajer je u sredini, nema rogove i jedini je okrenut kontra od ovčica
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Ajmo strucnjaci pomagajte. Meni ovdje nije jasan konacan rezultat. Iman pitanje.
Dali se konacna dva rezultata krizaju medju sobom ili su to 2 odvojene linije?
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

koliko ja vidim,tu se radi o križanju potomaka genotipski jednakih roditeljima,sa potomcima koji su genotipski kombinacija jednog i drugog roditelja... zašto te to zanima?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
koliko ja vidim,tu se radi o križanju potomaka genotipski jednakih roditeljima,sa potomcima koji su genotipski kombinacija jednog i drugog roditelja... zašto te to zanima?
Ma pokusa bi malo meliorativno popravit mlijecnost i osvjezit krv u stadu (jednom dijelu) a jucer je ovdi bila takva juzina da nisan moga mislit i nisan odmah vidija ocito. Zadnji rezultat-2 odvojene linije me izludija. Ali ako ti imas nesto vise sa faksa molin te objavi volija bi znat vise o tome.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Evo i mene malenog. Doša san na svit jucer popodne od majke ovce i oca ovna. Tezak san 4 kg
Obrisan neispravan link.
U ovom tanku stoji moja hrana
Obrisan neispravan link.
I onda ja ovako ručam
Obrisan neispravan link.
A ova crna teta me posli rucka okupa i cuva me da me niko ne odnese od moje mame
Obrisan neispravan link.
A moja mama ce imat dovoljno hrane za mene zahvaljujuci i dobrim ljudima i sa ovog foruma koji su omogucili da moja mama ima hrane za mene i za jos moje braće i prijatelja
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

A vidi ga,mališa jedan,hehe..

čudno vime,moram priznat... ne vidi se sise nigdje?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
A vidi ga,mališa jedan,hehe..

čudno vime,moram priznat... ne vidi se sise nigdje?
To sta vidis je sisa i druga je ista takva. U tome je problem. Prevelike su pa par dana moram malo na bocicu a onda ga pomalo ucim na polupraznu sisu jer ovako veliku ne moze stavit u usta....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

a kakve su ovo daske unutar kojih ovca stoji?neki boks?zašto su tako ukoso?

ps:kad ćeš nam stavit slike jasala? :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

evo jednog koji stoji nepomično pod staklenim zvonom... 8)

DSC00672-1.jpg


i jedne ovce koja je svoje doprinijela u istraživačke svrhe,hehe...

DSC00668.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: ovčarstvo

ajde da i ja postavim jedno pitanje ovdje :)

drzimo ovce,nekih 20komada. poceli smo mozda pred 2 godine.
malo malo,pa problemi s janjcima. ovca nema mljeka,odbacuje janjca od sebe ili nest vec izmisle.. :roll:

trenutno imamo jednu odvojenu,janjila se pred 3 dana. jedan janjac. njuska ga,ne odguruje ga od sebe,ali kad malac ide sisat,ovca bjezi od njega. stalno se odmice.
tek kad ju pridrzimo,onda malo dode do sise,ali inace nemoze.

kako joj objasniti da ga mora hranit? :blackeye
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovčarstvo

to se zna i kod mene desit.ali najčešće kod prvojanjki,poslije bude sve u redu...
Na badnjak smo zaklali jednu ovcu koja je već tri janjenja takva,ne da sisat a mlijeka ima napretek...

Ne znam što bi moglo biti uzrok toga,možda način držanja koji životinji ne odgovara pa djeluje na njenu psihu,možda hranidba,ako već nema mlijeka...

Moja je preporuka da se takvih ovaca rješiš,a njihove janjce ne ostavljaj za rasplod ni pod razno...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: ovčarstvo

ma to sam i ja mislio da to treba rijesit i kupit druge.
a hrana mislim da nebi trebala biti problem :scratch
zrno dobivaju 2puta dnevno,pomijesana zob sa kuruzom,i naravno sijeno.
ove koje su problematicne odvojimo tako da mogu dobit vise klope,ali bas to ne funkcionira.. :?
vime joj je dosta veliko. probavala je mama jel ima mlijeka,i kaze da jako malo.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
ajde da i ja postavim jedno pitanje ovdje :)

drzimo ovce,nekih 20komada. poceli smo mozda pred 2 godine.
malo malo,pa problemi s janjcima. ovca nema mljeka,odbacuje janjca od sebe ili nest vec izmisle.. :roll:

trenutno imamo jednu odvojenu,janjila se pred 3 dana. jedan janjac. njuska ga,ne odguruje ga od sebe,ali kad malac ide sisat,ovca bjezi od njega. stalno se odmice.
tek kad ju pridrzimo,onda malo dode do sise,ali inace nemoze.

kako joj objasniti da ga mora hranit? :blackeye
abrkili ti je dobro napisa sta da radis, ali nije napisa sta tribas radit u medjuvremenu he he. triba janje i prezivit i triba ga othranit. Pokusaj ako ovca ima mlika zatvorit ovcu i janjad u box i stavit psa blizu. To je caka koja uvik pali. razlog ovca vise gleda sta radi pas nego misli dali ju janje sisa ili ne. Tako 3-4 puta dnevno i viruj mi da radi radnja. Inace raznorazni razlozi su zasto ovca ne prihvaca janje a brata mu ili sestru prihvaca. Ali da sad ne nabrajamo, kad othranis janje - ugoji ovcu i pravac mesnica. I abrkili i ja imamo iskustva sa tim i tu pomoci nema :) :)


..ja.. kaže:
ma to sam i ja mislio da to treba rijesit i kupit druge.
a hrana mislim da nebi trebala biti problem :scratch
zrno dobivaju 2puta dnevno,pomijesana zob sa kuruzom,i naravno sijeno.
ove koje su problematicne odvojimo tako da mogu dobit vise klope,ali bas to ne funkcionira.. :?
vime joj je dosta veliko. probavala je mama jel ima mlijeka,i kaze da jako malo.
E prijatelju onda se tu radi o mastitisu cim joj je vime veliko a mliko ne ide. Pravac veterinar i neka ti da injektore koje mozes sam stavit ili jos bolje zazovi ga da dodje i mozda joj on da inekciju. Inace obavezno koliko god to malo bilo mlika izmuzi sve vani da ti blago ne dobije gangrenu vimena jer onda nece moc ni mesaru

brundalo,ne duplat postove,no no...znam da nije namjerno,ali ovo mi je posao-abrkili
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: ovčarstvo

znaci tako sa svima. ako rade probleme,othranit janje i u skrinju ili na razanj s njom?

ma,nije vime bas veliko,ali nije ni da ga nema. ono,normalno vime :blackeye
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
znaci tako sa svima. ako rade probleme,othranit janje i u skrinju ili na razanj s njom?

ma,nije vime bas veliko,ali nije ni da ga nema. ono,normalno vime :blackeye
A nema druge..
nego sta se tice vimena jel tvrdo na dodir? jel ovca mirna dok je izmuzujes?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: ovčarstvo

hm,jel tvrdo..
da nebudem lijen,isao sam probat,ali nisam saznao nista :blackeye
ja ih obicno drzim dok drugi pipaju pa neznam kakvo je normalno.
ali kaze mama da nije tvrdo. ali nije ni mirna. bilo da je janje sisa,ili da smo mi kod nje.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
hm,jel tvrdo..
da nebudem lijen,isao sam probat,ali nisam saznao nista :blackeye
ja ih obicno drzim dok drugi pipaju pa neznam kakvo je normalno.
ali kaze mama da nije tvrdo. ali nije ni mirna. bilo da je janje sisa,ili da smo mi kod nje.
Ovako...normalno vime mora bit mekano na dodir. ako ga "stisnes" u saku mora se nakon sto pustis vratit u normalni polozaj. Takodjer unutra ne smije bit nikakvih kvrzica, otvrdnuca i takvih stvari. da budem vulgaran bez ljutnje i uvrede ako si ikad drza zensku sisu u ruci e tako mekano mora bit i vime(konacno radi se o istom organu)..
Inace bilo bi dobro da napises o kojoj se pasmini ovaca radi, dali ste kupili polovne ovce ili priplodnu janjad, dali se to cudo desava samo sa tom ovcom i dali joj je to prvo janje itd itd
 

Najnoviji postovi

Na vrh