• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

Danas pomalo sipi kisa cili dan. U ZD nisan otisa na kontrolu.. j... ga zaspa san i tako neman sta radit kopan po papirima i naidjen na ovo. Slikano lani mobitelon, slika uvecana i printana na obicnom papiru. Zato je kvalitet malo slabiji. Na slici jedna od mojih najacih muznih ovaca. Sluzbeno mjereno na vrhu laktacije 2,9 litara mlika sa 6,4% mlijecne masti. Ukupno u sezoni dala 370 litara mlika za 200 dana laktacije. 1.85 litara po danu.
Ovca je moja proizvodnja i odgoj. Preci nisu krizani sa nikakvim plemenitijim pasminama. Od 4 njezine kceri 1 je na mater po produkciji, a ostale 3 su manje za jedno 30%. Sin ovan tezak 112 kg je nosilac selekcije, mada odnekud vuce jednu manu, 80% janjica za priplod vuce 4 sise. Dobro 2 su pasise ali volija bi i to eliminirat.
Ovo uz nju je moja malenkost i moj vjerni radnik. HR ovcarka CIKA, sada u 10-oj godini zivota
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

:shock: :shock: :shock:

ovakvo vime nisam vidio još nikad!bio sam i kod čovjek koji uzgaja frizijke(izrazito mliječna pasmina) pa nemaju takva vimena.bome ti dobro ona ''curi'' onda... još da im je sjenaže i silaže,pa između kvalitetnog sijena lucerne,pa imala bi to vime do zemlje! ;)

a ovčarka je neizostavan detalj.nema bez psa ništa,samo lud čovjek trči za ovcama,a pametan ima pametnog psa koji tjera blejavice u red... ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

abrkili kaže:
:shock: :shock: :shock:

ovakvo vime nisam vidio još nikad!bio sam i kod čovjek koji uzgaja frizijke(izrazito mliječna pasmina) pa nemaju takva vimena.bome ti dobro ona ''curi'' onda... još da im je sjenaže i silaže,pa između kvalitetnog sijena lucerne,pa imala bi to vime do zemlje! ;)

a ovčarka je neizostavan detalj.nema bez psa ništa,samo lud čovjek trči za ovcama,a pametan ima pametnog psa koji tjera blejavice u red... ;)
Da se razumimo ja bi bija sritan da su sve takve.Ali nisu. Ima i gresaka u selekciji,dapace teskih zaj.... S druge strane iman ovaca koje su vrlo slicne njoj po mlijecnosti a vimena - nigdje. I ja bi volija znat odakle in tece.
Abrkili ti si buduci veterinar odakle takvima mliko, di ga sakrivaju he he :) :) :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

vidiš,zanimljivo pitanje...

pokušat ću odgovoriti... :)

vime je znojno-lojna tubuloalveolarna(tip žlijezda koje luče mlijeko) žlijezda.osim žljezdanog tkiva,vime je prožeto i vezivnim tkivom(ligamenti i hrskavica,te masno tkivo).e moje mišljenje je da je u tih ovaca jedina razlika u odnosu zastupljenosti žljezdanog i vezivnog tkiva..ako je tako kako kažeš,onda bi bilo bolje da selekcijom uzgojiš grla koja će s manjim vimenom davat veću količinu mlijeka.ovakva veća vimena su podložnija upala te ozljedama.

a druga teorija bi bila hranidba..možda ta tvoja ovca ima veći potencijal za mliječnost i dala bi više mlijeka kad bi dobila kvalitetniju voluminozu.

bilo bi interesantno napraviti pokus sa tom ovcom pa da utvrdimo o čemu se radi.. ;)

ali najbitnije je da se one prehrane do proljeća,a lako za pokuse...
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

.....ali najbitnije je da se one prehrane do proljeća,a lako za pokuse...
E da ih je meni prehranit do proljeca. Ali prijatelju to ce tesko ic. Hrane nema, bolest mi je izila i zadnju kunu iz dzepa...
Neznan ni sam sta cu :? :? :?
 
V

vi_ky

Guest
Re: ovèarstvo

@abrkili s koliko mj. janje sločavsko jezerske ovce se može pariti tj. s koliko postaje plodno :?: :?: :?: I jel ti kod prvog janjenja ovca ojanji 2 ili samo 1 janje :?: :?:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

šilježice se naganjaju tek sa 7 mjeseci starosti...a u pravilu u prvom okotu daje jedno,a po meni inače bolje kad da jedno janje,jer je ono jače i bolje napreduje,nego blizanci.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

@ abrkili
ja se tu s tobom ne bi slozija. Ovca sa dva janjeta daje uz odgovarajucu ishranu i do 50% vise mlika. Mozes zamislit sta to znaci za nas koji muzemo. Ono drugo janje ti nosi hranu za blago ne zaboravi :) :) :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

e složio bi se ja,da mi je veća potražnja za janjcima... ali kad ih ovako natanane moram prodavat kad se kome smili da bi ispeko janje,onda mi je bolje da ih imam manje,inače prerastu ako mi ostanu,pa ih još teže prodat...

i baš zbog toga mi se ovčarstvo sve manje sviđa,nemam kome prodat janjad,a da prodajem švercerima i da me ucjenjuju neću.nekako mi se telad sviđa,pogotovo sustav krava-tele... jako sličan način kao i sa ovcama,ali sigurniji otkup..
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

abrkili kaže:
e složio bi se ja,da mi je veća potražnja za janjcima... ali kad ih ovako natanane moram prodavat kad se kome smili da bi ispeko janje,onda mi je bolje da ih imam manje,inače prerastu ako mi ostanu,pa ih još teže prodat...

i baš zbog toga mi se ovčarstvo sve manje sviđa,nemam kome prodat janjad,a da prodajem švercerima i da me ucjenjuju neću.nekako mi se telad sviđa,pogotovo sustav krava-tele... jako sličan način kao i sa ovcama,ali sigurniji otkup..
Pa pokusaj pronac restoran koji bi ti to uzima. napravi malu prezentaciju zrtvuj janjca ili 2 pa ih pripravi ispod peke i na raznju i ugostitelji cijene dobru robu....
 
V

vi_ky

Guest
Re: ovèarstvo

@abrkili za koliko ti prodaješ janjce(KN) :?: :?: Ja sada radim štagalj za cca. 15 komada ovaca(slovenke) i novi kokošinjac :D pa bi za godinu dana kupio par slovenki i Border Collie 8) 8) :!: :!: :!: Sada je taj štagalj skoro gotov i ima zidove ali nekakve od svega i svačega i pun je drva ne možeš se okrenut od drva :oops: :oops: pa onda dok se ta drva potroše a neće se sva ni potrošit nego ćemo drva morat mjestit u sjenik :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

kod mene je stalno ista cijena,ona srednja i to 20 kn/kg žive vage...
 
P

prcboy

Guest
Re: ovèarstvo

@vi_ky- kolika ti je stalica za ovce i kokosinjac?
inace da se pohvalim kupio sam pred 7 dana 2 ovce slovenke bredje, jos se bas nismo skompali ali bit ce ok,
za sad su mi u stalici 3*3 m i imam ogradnjeno pola jutra, ali mislim napraviti vecu za nekih 20 kom,
da si mi barem blize abrkili, kod nas u Istri je cijena zive vage od 27-30 kn za janjce.
@ brundalo, kako ovce, jesi uspio kupit sta hrane?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: ovèarstvo

e da sam..al' nisam. i to ne samo u ovčarstvu nego i u drugim stvarima,al' snađi se kako možeš i znaš.. :roll:
i ovako ih ja uspijem prodati.nekad i naknap al ode..
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

prcboy kaže:
@ brundalo, kako ovce, jesi uspio kupit sta hrane?

Beke su ok, hranu cu uzet oko 1 prosinca. Ne mogu prije u grad ni u teoriji. A valjda cu izdurat do proljeca a onda ako bude zdravlja i srice nece me ovo vise zakacit, narocito zdravlja...
Nego evo jedna slika prvog ovogodisnjeg sniga
Obrisan neispravan link.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovèarstvo

dado 1 kaže:
a di je to snijeg?
pa pun ga je Velebit i Lika he he. Ja vidin odavde Velebit ka na dlanu i lipo ga je zabililo. Trenutna temp u mene je 3 stupnja C
Inace slika je danas slikana u Svicarskoj :) :) :)
 
V

vi_ky

Guest
Re: ovèarstvo

@prcboy moja štala je velika 4x6 ali samo onaj dio za ovce a kokošinjac 4x2 nije baš velko al' nije ni malo :!: :!: KAK JE TAK JE :mrgreen: :!: :!:
 
P

prcboy

Guest
Re: ovčarstvo

dobro je vi_ki, nije ti mala stalica, fino ce bit kad budu blejavice unutra,
@ brundalo, sta i tamo kod tebe pada snijeg, svasta, dobra ti je fotka,
mene nesto steka net pa sam danas isa u netkafe da se javim,
 

Najnoviji postovi

Na vrh