• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
Emy kaže:
Zdravo decki

Znate onaj moj post s 15. stranice niko mi nije dao nikakve info. pa s toga ponavljam ga. Brundalo je nesto obecao ali ili ja ne vidim ili je mozda zaboravio. Evo ponovo post pa da vidimo imal sta od toga i moze li se to uraditi, dakle sta kaze i praksa a i teorija

Naime kod nas u Bosni imamo kurban-bajram. To je ono kad svi ili veliki broj kuca uzima ovna koji ne smije biti mladji ispod 6 mjeseci i mora biti poprilicno debeo,radi zrtvovanja. Eh takav ovan vam kosta kod nas oko 150 eura.
Mene interesuje moze kolika se kilaza moze nabiti ovnu (ne stediti na hrani) za od prilike 10 mjeseci, ako ovnice kupim u maju kad su od prilike 2-3 mjeseca starosti i ako na raspolaganju imam kukuruz, travu,i donekle neki premiks za ovce ako kupim.
To me interesuje jer racuni govore da bih za 10 ovnova koje prodam (bar se nadam) dobio oko 1500 eura. A sad zamislite u mom selu ima oko 400 kuca a ove godine su ovnove klali njih oko 200 kuca.
Te cifre sam gledao, posto kod nas za vrijeme tih klanja sve se meso podijeli ili najmanje 2/3 a i koza se mora predati u obliznju dzamiju pa se tamo upise ko je predao i na osnovu tog spiska ove godine je bilo oko 200 ovnova zaklanih x 150 eura = 30 000 eurica se obrne samo u mom selu za vrijeme bajramskih praznika, a to vam je najvise do 2 sedmice.
E sad kod mene u mom selu konkretno nema niti ijedne jedine kuce koja ima vise od 10 kom ovaca. U stvari svega oko 5-6 kuca imaju ovce i to onako radi hobija 2-3 pa do 10 komada.

Zamislite samo koje je to trziste i koji su to eurici. :D

Dakle interesuje me na sta bih morao gledati prilikom kupovine janjaca koje imam namjeru kupiti oko 15.04 do 01.05
Kako ih hraniti da bi dostigao kilazu od oko 40-45 kg zive vage.
Kakav smjestaj (onakav smjestaj kao sto posjeduje abrkili mogu da im priustim)
I da li je u redu hrana koju posjedujem: kukuruz, sjeno, hrana koju bi kupovao po vasoj recepturi i mjesao.

Napominjem da iza kuce imam nekih 1.5 dunuma i to sam vec ogradio mrezom visine 1,20 metara. Medjutim znam da je to premali prostor za ispasu i plus je kamenit s toga da li je takav tov moguc ako im ja svu hranu donosim u jasla a taj prostor imam kao stalni ispust, unutar tog prostora od 1.5 dunuma bih napravio stalu onako kao abrkili ( svi bi bili ovnici ).
Da li bih imao problema s tovom buduci da ovnovi zele da pasu, a ja ispusta nemam, ali bi im mogao redovito donositi hranu.
Jednostavno me interesuje jel to moguce, ako jest na meni je da radim, a na vama da mi objasnite sta trebam paziti i kako hraniti. Ne zelim da imam krzljavo niti slabo, dakle hrana nije problem niti kupovina.
Ovnici od 2-3 mjeseca starosti kod nas iznose oko 50-70 eura maximum.
Da napomenem da kod nas ima samo ona travnicka ovca (ne znam strucan naziv) ugalvnom se janje jednom godisnje, ali po meni su krupne sto je ovdje i trazeno.
Dakle posao bi trajao oko 6 mjeseci od maja do novembra.
Ovnici od 50-70 eura, prodaja u novmbru bi bila oko 150-160 eura po glavi.
Trenutno imam novca za kupovinu 25 ovnica i za hranu za 6 mjeseci.


Pozdrav,
kao prvo stavi sve na papir, jer ako kupis janje za 70 eura, sta je dobra cjena, ti u biti zaradjujes svojih 80 eura po ovnu.
Izracunaj koliko te kosta jedan ovan po danu (sjeno, koncentrat, ljekovi itd) i izracunaj koliko te kosta u 180 dana.
Ako mu dajes pola kile koncentrata po danu koliko te kosta u tvojim prilikama,zatim sjeno?
Npr. ako te jedan ovan kosta 1 euro po danu to ti je 180 eura. Nema zarade nikakve.
Je lipo ubrat pare na kraju, ali se triba osvrnit na ono sta si ulozio.
Triba sve uracunat.

Tio bi ti jos nesto dodat.
Kako ti je u periodu koji te interesira veliki ljetni period, a ispasa koliko sam razumio nije jako bogata, racunaj da za utoviti ovna, racunaj da treba jesti cca. 3 - 3.5 kg hrane na dan. Za dobar tov treba mu sjeno prvog otkosa, djetelinsko sjeno i konc. koji za tov treba imati dosta proteinskog udjela.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

Emy kaže:
Zdravo decki

Znate onaj moj post s 15. stranice niko mi nije dao nikakve info. pa s toga ponavljam ga. Brundalo je nesto obecao ali ili ja ne vidim ili je mozda zaboravio. Evo ponovo post pa da vidimo imal sta od toga i moze li se to uraditi, dakle sta kaze i praksa a i teorija

Naime kod nas u Bosni imamo kurban-bajram. To je ono kad svi ili veliki broj kuca uzima ovna koji ne smije biti mladji ispod 6 mjeseci i mora biti poprilicno debeo,radi zrtvovanja. Eh takav ovan vam kosta kod nas oko 150 eura.
Mene interesuje moze kolika se kilaza moze nabiti ovnu (ne stediti na hrani) za od prilike 10 mjeseci, ako ovnice kupim u maju kad su od prilike 2-3 mjeseca starosti i ako na raspolaganju imam kukuruz, travu,i donekle neki premiks za ovce ako kupim.
To me interesuje jer racuni govore da bih za 10 ovnova koje prodam (bar se nadam) dobio oko 1500 eura. A sad zamislite u mom selu ima oko 400 kuca a ove godine su ovnove klali njih oko 200 kuca.
Te cifre sam gledao, posto kod nas za vrijeme tih klanja sve se meso podijeli ili najmanje 2/3 a i koza se mora predati u obliznju dzamiju pa se tamo upise ko je predao i na osnovu tog spiska ove godine je bilo oko 200 ovnova zaklanih x 150 eura = 30 000 eurica se obrne samo u mom selu za vrijeme bajramskih praznika, a to vam je najvise do 2 sedmice.
E sad kod mene u mom selu konkretno nema niti ijedne jedine kuce koja ima vise od 10 kom ovaca. U stvari svega oko 5-6 kuca imaju ovce i to onako radi hobija 2-3 pa do 10 komada.

Zamislite samo koje je to trziste i koji su to eurici. :D

Dakle interesuje me na sta bih morao gledati prilikom kupovine janjaca koje imam namjeru kupiti oko 15.04 do 01.05
Kako ih hraniti da bi dostigao kilazu od oko 40-45 kg zive vage.
Kakav smjestaj (onakav smjestaj kao sto posjeduje abrkili mogu da im priustim)
I da li je u redu hrana koju posjedujem: kukuruz, sjeno, hrana koju bi kupovao po vasoj recepturi i mjesao.

Napominjem da iza kuce imam nekih 1.5 dunuma i to sam vec ogradio mrezom visine 1,20 metara. Medjutim znam da je to premali prostor za ispasu i plus je kamenit s toga da li je takav tov moguc ako im ja svu hranu donosim u jasla a taj prostor imam kao stalni ispust, unutar tog prostora od 1.5 dunuma bih napravio stalu onako kao abrkili ( svi bi bili ovnici ).
Da li bih imao problema s tovom buduci da ovnovi zele da pasu, a ja ispusta nemam, ali bi im mogao redovito donositi hranu.
Jednostavno me interesuje jel to moguce, ako jest na meni je da radim, a na vama da mi objasnite sta trebam paziti i kako hraniti. Ne zelim da imam krzljavo niti slabo, dakle hrana nije problem niti kupovina.
Ovnici od 2-3 mjeseca starosti kod nas iznose oko 50-70 eura maximum.
Da napomenem da kod nas ima samo ona travnicka ovca (ne znam strucan naziv) ugalvnom se janje jednom godisnje, ali po meni su krupne sto je ovdje i trazeno.
Dakle posao bi trajao oko 6 mjeseci od maja do novembra.
Ovnici od 50-70 eura, prodaja u novmbru bi bila oko 150-160 eura po glavi.
Trenutno imam novca za kupovinu 25 ovnica i za hranu za 6 mjeseci.
Ne znam kako ja san ti posla porukom kakih hranit i sve ovo sta ti je reka abrkili je ok ali i ovo sta ti je reka spensi ja san ti tako isto reka. Ponavljam ako imas svoju jeftinu hranu ok a ako nemas onda zaboravi. najbitniji ti je blagu ogranicit kretanje da se brze goji i drzat ga u polumraku dok ne dostigne kilazu od jedno 30-ak kila a onda na dobru pasu i sijeno sa koncentratom ali izracunaj prvo ulazne troskove to ti je najbitnije
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Brundalo,
kako je zavrsilo s onom tvojom kozom sta si mi pisa.
Jel abortirala ?
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
Brundalo,
kako je zavrsilo s onom tvojom kozom sta si mi pisa.
Jel abortirala ?
Je prijatelju bija je abortus a uzrok udarac...doslo mi jucer iz zg...
Tamo san posla na analizu jer u ST takve stvari ne rade
Ali ostalo bar mliko
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

brundalo kaže:
spensi kaže:
Brundalo,
kako je zavrsilo s onom tvojom kozom sta si mi pisa.
Jel abortirala ?
Je prijatelju bija je abortus a uzrok udarac...doslo mi jucer iz zg...
Tamo san posla na analizu jer u ST takve stvari ne rade
Ali ostalo bar mliko

Kako san ti vec naveo cesti uzroci abortusa kod koza traume, odnosno udarci.
Takodjer za znat cu ti rec, da triba pripazit i na klamidiozu ili enzotski pobacaj.
Kod njega ces osjetit smrad, nerazvijenu janjad i jarad, obicno su tamno kafene boje.
Ako se porode zivi, znaju imat odma posli jela proliv i jako zaudaraju.
Ovo se na zavodu ne ispituje, jer je dosta skupo za analizirat.
U svakom slucaju kao pobacaja bez obzira o uzroku, dobro je stavit jednu obletu u maternicu, i dati joj dozu od 10 ml geomicina retarda.
Samo sad je malo pripazi, jer posli abortusa znaju brzo ostat bez mlika ili ga malo davat.
Daj joj malo proklijalog jecma. To joj je super da podigne malo laktaciju.
Pozdrav.

P.S. Ubuduce one u visokom graviditetu, bar jedno misec dana prije poroda, odvoji.
Lakse ces ih kontrolirat i manje ce se tuc.
 
B

brundalo

Guest
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
brundalo kaže:
spensi kaže:
Brundalo,
kako je zavrsilo s onom tvojom kozom sta si mi pisa.
Jel abortirala ?
Je prijatelju bija je abortus a uzrok udarac...doslo mi jucer iz zg...
Tamo san posla na analizu jer u ST takve stvari ne rade
Ali ostalo bar mliko

Kako san ti vec naveo cesti uzroci abortusa kod koza traume, odnosno udarci.
Takodjer za znat cu ti rec, da triba pripazit i na klamidiozu ili enzotski pobacaj.
Kod njega ces osjetit smrad, nerazvijenu janjad i jarad, obicno su tamno kafene boje.
Ako se porode zivi, znaju imat odma posli jela proliv i jako zaudaraju.
Ovo se na zavodu ne ispituje, jer je dosta skupo za analizirat.
U svakom slucaju kao pobacaja bez obzira o uzroku, dobro je stavit jednu obletu u maternicu, i dati joj dozu od 10 ml geomicina retarda.
Samo sad je malo pripazi, jer posli abortusa znaju brzo ostat bez mlika ili ga malo davat.
Daj joj malo proklijalog jecma. To joj je super da podigne malo laktaciju.
Pozdrav.

P.S. Ubuduce one u visokom graviditetu, bar jedno misec dana prije poroda, odvoji.
Lakse ces ih kontrolirat i manje ce se tuc.
Inace da ne spamamo temu ja kao uzgajivac maticnih grla san zakonski obavezan svaki pobaceni fetus poslat na analizu. I ova mjera je financirana od stane ministarstva a sluzi u svrhu kontroliranja zaraznih bolesti. Takodjer mi veterinari 2 puta godisnje uzimaju krv ovnovima i jarcu pa san odmah zna da bolest nije ali posto vrag nikad ne spava ipak je otislo na analizu ka i svaki put. Sa analize je samo doslo da je negativno na sve zarazne bolesti i onda je osta jedino udarac i nista drugo. Pozdrav i hvala :) :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

evo jedno janje od onih trrojki,ovo je najslabije pa ga dohranjujemo mlijekom,siše ovce koje trebaju zasušiti,a u flašicu dobije mlijeko+pačje jaje... fino napreduje od tih jaja,kako se samo dlaka sjaji.. 8) a grehota mi bacat ta pačja jaja.

DSC00817.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: ovčarstvo

sa kakvim mlijekom ga hranis? ovcjim,kravljim,u prahu?
zbog cega jaje?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

mlijekom iz tetrapaka,tek toliko da mu se može jaje razmutiti... pa znaš kako se kaže,svako jutro jedno jaje,snagu organizmu daje! :) ima tih pačjih jaja,a šteta ih bacat,pa ujutro i uveče janjac dobije jedno u mlijeku..

inače se i rasplodnim ovnovima daju jaja,da im osiguraju energiju u pripustu i daju kvalitetu sperme..
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Osim jaja, ovnovima prije pripusta je dobro davati im jedno kilo mlika u prahu u dva puta dnevno pomjesan s koncentratom. Za kvalitetu sperme jos je jako dobra zob.
Pozdrav.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: ovčarstvo

abrkili,daj mi jos reci u vezi ovog jajeta,jel to i inace dajes janjcima koje hranis na flasicu,ili to samo sada posto imas viska jaja?

nisam to do sada cuo,pa da se pripremim za iducu turu janjaca :)
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

UPOZNAVŠI LJUDE ZAVOLJEH ŽIVOTINJE!!!

Haha grande Jucky.

Nisam prije isao za ovim, sad sam vidio haha

Svaka cast!
 
J

jucky

Guest
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
UPOZNAVŠI LJUDE ZAVOLJEH ŽIVOTINJE!!!

Haha grande Jucky.

Nisam prije isao za ovim, sad sam vidio haha

Svaka cast!
hvala, hvala. sutra ti napišem sve o označavanju ovaca i koza. danas sam dobio novi pravilnik pa ga još nisam proučio.
a sada moram u krevet. žena me zove :mrgreen: :prayer: :heart:
 
J

jucky

Guest
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
haha
Tesko da ces ga danas i proucit.
:D tko nočas nije nek mu otpadne :D :D :D :D :D
pravilnik je opširan pa da se ja nemučim...http://www.hssc.hr/Oznacavanje/Popis%20 ... 0ZA%20OZNAČAVANJE%20OVACA%20I%20KOZA.pdf
koliko sam do sada vidio ima puno pravila koja se u praksi neće poštovati, ali to je kada birokrati donose odluke za stočare bez suradnje sa njima. teorija je jedno a teren drugo. ako ja koji od prvog dana vodim sve podatke o svojim ovcama neznam kako ču nači vremena za sva ta pisanja kako če ovčari koji imaju stotine ovaca? :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

..ja.. kaže:
abrkili,daj mi jos reci u vezi ovog jajeta,jel to i inace dajes janjcima koje hranis na flasicu,ili to samo sada posto imas viska jaja?

nisam to do sada cuo,pa da se pripremim za iducu turu janjaca :)


ako nije nestašica jaja,uvijek im dajem..nikakvi problemi.ali samo pazi,tek nakon 2 tjedna,nemoj puno prije..
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Re: ovčarstvo

Ta pacja jaja???

Posto su ovce iskljucivo biljojedi kao i krave....ne postoji li opasnost da se desi BSE il neko ludilo al za ovce, kao sto se desilo prije kravama??? :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

ne,kravama se desilo jer su jele mesno koštano brašno krava,a ne pačja jaja... i preživači nisu biljojedi,oni su pola biljojedi pola mesojedi.znaš li ti koga zapravo hraniš,kravu ili nekoga drugog?zašto krava/ovca nije ovisna o aminokiselinskom sastavu obroka? :idea: 8) jer se hrani životinjskim bjelančevinama,a što misliš od kud joj?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
i preživači nisu biljojedi,oni su pola biljojedi pola mesojedi.

Coece prije nekih 5-6 mjeseci citao sam negdje u novinam ada je neki tip u Indiji uzgajao pilice a imao i jednu kravu, ali mu valjda uvjek pilici nestajala...nakon nekog vremena se dokaze da je pilice jela krava....molim te lijepo :scratch :scratch :eek: . Ja se nisam mogao nacuditi.

Ja mislio to se radilo o nekom iznimnom slucaju, o nekoj kravi koja je poludila.

Kako to da su pola mesojedi, cini mi se da sam ovdje na forumu procitao da su iskljucivo biljojedi... :scratch

moracu malo proguglati to bas me zainteresiralo da vidim :mrgreen:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

da ne idemo previše u off..

u buragu krave se hranom koju krava pojede hrane bakterije i praživotinje,koje od te hrane stvaraju svoje bjelančevine,dolaskom u sirište,te se bakterije razgrađuju,pa tako krava dio potreba namiruje iz tih praživotinjskih i bakterijskih bjelančevina,a dio iz ostatka hrane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh