• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

T

trajan

Guest
Re: ovčarstvo

Zna li neko ima li istocno frizijske ovce negde u Srbiji?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: ovčarstvo

pozzz...
mislim se u skorijoj budućnosti baviti ovčarstvom,pa bih vas molio za nekoliko smjernica za početak... :D
evo ovako,imam livadu,cca4200 kvadratnih metara, koju planiram ograditi za ovce.. tu livadu mislim pregraditi na pola,jer sam čuo da je to dobro ovcama jer dok na jednom dijelu pasu,na drugom trava raste pa se onda s vremenom mijenjaju iz jednog u drugi dio... sad da ja vas pitam koliko bi komada bilo optimalno,da nije premalo a ni previše, na površini od cca 2000 kvad. metara za početak?? mislim,koliko ovaca sa ovanom staviti unutra,a da ne bude gusto kada dođu janjci među njih?? imam još nekih 2ha za obrađivati što će naravno ići sve za potrebu ovcama... hoće mi to biti dovoljno i hoće se isplatiti?? bar da nebudem u gubitku, to mi je više kao neki dodatni izvor zarade..
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

ne možeš očekivati zaradu od 5-6 ovaca koje bi držao na toj površini.Ja sa svojih 40 ovaca ne mogu reć da imam neku zaradu,recimo okvirno da od onog što uložim dobijem 10-15% zarade.Računaj da kad bi uspio postići 2 janjenja godišnje dobio godišnje 10 janjaca od 5 ovaca,a janje po 600 kn.6 tisuća kuna,a ako radiš sam smjesu sa sojinom sačmom i mineralno vitaminskim dodatkom,posijama,kukuruzom,zobi i ječmom ona ti izađe oko 2 kn/kg.Janje svaki dan pojede 300 grama koncentrata,a ovce 400..Naravno da može i manje,ali tada možeš zaboraviti 2 janjenja godišnje.

Negdje ovdje ima slika onih trojki,njihova majka daje godišnje 4 janjeta,ove god i 5.znači po janjenju ima prosjek od 2,5 janjadi,dok neki to ne postignu godišnje po ovci.Želim reći da je na kraju takvo ulaganje isplativo,no treba biti pažljiv i znati gdje uložiti a gdje ipak ostaviti stvar onako kako je.Tako npr. u gradnju staje nisam uložio više od 500 kn,jer sam ploče za korv dobio s jedne stare kuće,isto i grede,stupove sam imao,a opšio sam ju sa okrajcima nakon rezanja jelovih greda na pilani.No,s druge strane,u proizvodnju hrane sam uložio i više nego što sam do sad zaradio,15 000 kn samo u sjenik,a gdje su strojevi i dodaci prehrani skoro svaki tjedan samo na koncentrat ode 200 kuna.Tako da ako se netko želi baviti i imati zaradu ili će imati velik broj životinja ekstenzivno(minimalno 150 ovaca)ili će kao kod mene sa 40 ovaca godišnje dobiti skoro 100 janjadi,a uložiti u proizvodnju.Sa sigurnošću mogu reći kako bi pobio svu konkurenciju u okolici kad bih imao nekih 200 ovaca,što zbog specifičnog okusa mesa,zbog specifične hranidbe i držanja,što zbog niže cijene zbog indeksa janjenja kojeg je nemoguće postić u ekstenzivnoj proizvodnji.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: ovčarstvo

abrkili kaže:
ne možeš očekivati zaradu od 5-6 ovaca koje bi držao na toj površini.Ja sa svojih 40 ovaca ne mogu reć da imam neku zaradu,recimo okvirno da od onog što uložim dobijem 10-15% zarade.Računaj da kad bi uspio postići 2 janjenja godišnje dobio godišnje 10 janjaca od 5 ovaca,a janje po 600 kn.6 tisuća kuna,a ako radiš sam smjesu sa sojinom sačmom i mineralno vitaminskim dodatkom,posijama,kukuruzom,zobi i ječmom ona ti izađe oko 2 kn/kg.Janje svaki dan pojede 300 grama koncentrata,a ovce 400..Naravno da može i manje,ali tada možeš zaboraviti 2 janjenja godišnje.

Negdje ovdje ima slika onih trojki,njihova majka daje godišnje 4 janjeta,ove god i 5.znači po janjenju ima prosjek od 2,5 janjadi,dok neki to ne postignu godišnje po ovci.Želim reći da je na kraju takvo ulaganje isplativo,no treba biti pažljiv i znati gdje uložiti a gdje ipak ostaviti stvar onako kako je.Tako npr. u gradnju staje nisam uložio više od 500 kn,jer sam ploče za korv dobio s jedne stare kuće,isto i grede,stupove sam imao,a opšio sam ju sa okrajcima nakon rezanja jelovih greda na pilani.No,s druge strane,u proizvodnju hrane sam uložio i više nego što sam do sad zaradio,15 000 kn samo u sjenik,a gdje su strojevi i dodaci prehrani skoro svaki tjedan samo na koncentrat ode 200 kuna.Tako da ako se netko želi baviti i imati zaradu ili će imati velik broj životinja ekstenzivno(minimalno 150 ovaca)ili će kao kod mene sa 40 ovaca godišnje dobiti skoro 100 janjadi,a uložiti u proizvodnju.Sa sigurnošću mogu reći kako bi pobio svu konkurenciju u okolici kad bih imao nekih 200 ovaca,što zbog specifičnog okusa mesa,zbog specifične hranidbe i držanja,što zbog niže cijene zbog indeksa janjenja kojeg je nemoguće postić u ekstenzivnoj proizvodnji.

pozz... ma znam da nemogu očekivati veliki profit, glavno mi je da nisam u minusu... to mi je najviše što ne želim da mi se livade zapuste, a u mogućnosti sam da im lijepo ogradim i napravim staju za što imam materijal, prostor za spremanje za zimu imam pa mi to nije veliki trošak,samo malo ljudske snage da se to sve napravi... nego,jel bi mogao ti meni otkriti tajnu svoga koncentrata,što i u kojem omjeru miješaš?? ustvari,da mi ukratko opišeš s čim hraniš ovce,a s čim janjce kada dođu na svijet... nadam se da ćeš mi pomoći,možeš poslati na pp... unaprijed puno hvala... :D :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

To znaci da se na hektaru, ako se podijeli na cetiri dijela, moze od ranog proljeca do kasne jeseni drzati desetak ovaca?

Abrkilii, sto ukljucuju ovih cca 2 kn/kg smjese? Da imas svoj kukuruz, zob jecam ili je i to ukljuceno u te 2 kune?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

mrki:ako tako misliš radit,pazi da ne završiš kao i ja,jer sam isto počeo sa 5 ovaca da pasu okućnicu da ne moram kosit i palit travu. :D recept za smjese imaš negdje u ovoj temi,samo listaj,stavio sam link,ako ne radi viči pa ću opet stavit..

smiljane:tako je,više ili manje.Naravno mislim u nekim umjerenim uvjetima.Vidio si slike od lani 7.mjeseca kakva je bila paša,ovcama do koljena i sve sama djetelina,a ove godine kako je krenulo sve se bojim da tako neće biti.Recimo da bi ti u Lici mogao držat maksimalno 5-6 ovaca na takvom terenu,može i 10,ali što kad suša spali sve,onda moraš ili kosit zeleno ili hranit sijenom.. razumiješ.. :D

pa recimo da kukuruz zob i ječam moraš kupiti,i da računamo da je sve po 1 kn/kg,6 kn je kg vmd,4 kn/kg sojine sačme i 1 kn/kg posija(malo manje al ok)..na 100 kg smjese onda moraš okvirno potrrošit 80 kg žitarica 10 kg sojine sačme 10 kg posija i 5 kg vmd(vitaminsko mineralni dodatak).s obzirom da cijene svega nabrojanog znaju varirat,računao sam 2 kn/kg smjese,ako ćemo još uključit i potrošnju struje pri mljevenju i miješanju.Na kraju kad čovjek pogleda,i nije tako skupo izraditi obrok na vlastitom imanju,pogotovo ako imaš svoje žitarice,mislim da bi izašlo i manje od 1,5 kn/kg smjese.A koliko se to odrazi na dobiti u stadu ne moram pričati...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

Ne planiram ja to zaozbiljno , zasad ;)
Ovo je slikano lani 20. svibnja (a i ove godine je tako), divlja trava i takva zelena je do pocetka kolovoza minimalno. Sto se susa tice, jest, hoce opaliti u kolovozu, ali ne bas tako jako da spali travu jer temperature su za par stupnjeva nize nego u ostatku zemlje, a kise su redovite do kraja lipnja. Inace, poslije 15.8 jutarnje temperature znaju biti i 8 stupnjeva, a 15-17 stupnjeva je visoka jutanja temperatura kad mi se susjedi zale da im je prevruce spavati ;).



Naravno da moras imati rezerve hrane ako nema dovoljno pase, ali me, iskreno, zacudio (meni mali) podatak o 300-400 grama po grlu smjese, ili 60-80 lipa dnevno puta 365 je cca 200-300 kn godisnje po grlu za smjesu. Da se teoretski racuna da se i sijeno kupuje za npr. 6 mjeseci, koliko kockastih bala treba jednom grlu ?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

a sijena im najbolje dati koliko se mogu najesti do sitosti..ja na svojih 40 ovaca dajem 4 bale od cca 12-15 kg..No,ako je lošije sijeno,prestarilo na suncu i kasno košeno onda mora ići i više.
Ako je tako kako kažeš,pa onda je Lika savršena za ovčarstvo! :) Ali vjerovo ili ne,mene znaju zvati i čak iz Like kad traže janjce.. :roll:
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Lika i je najbolja za ovcarstvo, ali na zalost malo ljudi se bavi ovcarstvom u Lici.
Trave koliko hoces.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

čuj spensi,iako sam u Slavoniji koju svi predstavljaju kao panonsku ravan,mogu reći da sam u maloj Lici u srcu te ravni.nalazim se na južnim obroncima Dilj gore,i isto tako su nepregledne površine savršene za napasivanje.Samo nažalost 90% zapuštene..Ako Bog da sreće i zdravlja,nakon završenog faksa bi krenuo u pretvaranje tih površina u pašnjake...

Naravno da je problem kao i u ostatku zemlje gdje će mladi radije ići crkavati za crkavicu u grad nego smrditi po štali..Al nek im bude,meni još draže. :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
Lika i je najbolja za ovcarstvo, ali na zalost malo ljudi se bavi ovcarstvom u Lici.
Trave koliko hoces.

A cuj, najbolji ti je dokaz sto paska sirana vozi mlijeko iz Virovitice :( Koliko samo goriva potrose za transport preko Like :(
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Naplate oni to gorivo ne boj se :) .
Samo oni koji kupuju paski sir dali znaju sta je pravi paski sir :?:
Bilo bi im pametnije da uloze u farme ovaca, jer kako je ovcara sve manje, mislim da ce zavrsiti na mljeku u prahu :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

evo ovogodišnjeg šišanja ovaca...

DSC00863.jpg


DSC00864.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

Evo malo i problematike u mojoj proizvodnji..

naime,već se treći put ovog proljeća dogodilo da mi janje navečer normalno jede,a ujutro ga samo nađem mrtvo.Prva dva su imala gadan proljev,dok je ovo treće,zadnje bilo dosta napuhano.Inače je imalo dosta velik trbuh.
Moja pretpostavka je da je janjad podlegla dizenteriji odnosno enterotoksemiji uzrokovano mladom pašom,koja je pogodovala razvoju bakterija Clostridium perfringens.prošle zime(2007/2008) sam cijepio ovce Dizevakom i nije bilo ovih problema..Izgleda da ću to morati opet.no,zasad smatram da je opasnost prošla,jer paša nije više tako mlada.

Evo link na kojem se može naći info o Dizevaku..

http://www.veterina.hr/default.aspx?id=30&pid=28

p.s.U literaturi sam našao podatak da toksin koji luče te bakterije kad su u patogennoj dozi u organizmu može biti jači 5 puta od kobrinog!
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Moguce je da se radilo o klostidiozi.
Ako se pojavila, moguce da se opet pojavi. Uglavnom ako ti se desi otvori janje i pogledaj ga unutra do kakvih je promjena doslo.
Kod klostridioze ces naci hemoragicnu sluznicu crijeva s proljevom, a sta je najkarakteristicnije naci ces hemoragicu upalu stjenke sirista (cjela je prokrvavljena) i promjenjene bubrege u sislu da su mlohavi. Nisu cvrsti, tvdi. Bas su mlohavi i bolest se jos i zove "bolest mlohavih bubrega". Toksini ih rasture, i toksini su vrlo jaki. Uginuce moze nastat i u roku par sati.
Mi smo na imali jedne godine pojavu klostridioze koja je bila uzrokovana prevelikim davanjem svjeze djeteline u rujnu. Davali su velike kolicine ovnovima. Sljedeceg dana je doslo do alkaloze i padali su mrtvi ko kruske. U dva dana mislim da je otislo jedno 60- tak ovnova. Ovce koje su bile gravidne jele su znatno manju kolicinu, i doslo je do febrilnog stanje u velikom broju sto je poslje prouzrokovalo masovne rane pobacaje cirka mislim 150.
Otisa je poprilican broj i siljezica.
Ukoliko si cjepio, trebas nastaviti. Dosta ti je svake sljedece godine ponoviti cjepljenje mjesec dana prije janjenja.
Janjad u starosti od tri do tri ipo mjeseca cjepi i ponovi nakon petnest dana. Onu koju ostavljas za uzgoj.
Pozdrav
 
C

Connie

Guest
Re: ovčarstvo

Ovako ja sam nova na forumu i sredinom ljeta bi htjela kupiti dvije ovce Solčavsko-Jezerske pasmine, ovako za zabavu i da nemoram kositi okučnicu(koja je poprilično velika)!!!

Sad me zanima čime se sve ovce hrane osim sjenom i travom i kad im šta treba dat???Znam da moraju imat uvijek dostupnu vodu, ali neznam smiju li bit puštene sa kokicama i patkicama po dvorištu jer ako bi nešto napravile malim pačičima i piličima???Još jedno pitanje koliko na dan trebaju biti puštene???
 

miladinpera

Novi član
Tu od
22 Svi 2009
Poruka
26
Re: ovčarstvo

Gaji li ko romanovske ,da je na forumu ili da vi znate nekga,u Hrvatskoj a da ima papire za priplodna grla,zanimao bi me uvoz u Srbiju,kod nas ih zvanicno nema,samo bez papire oko 30 do 40 odraslih cistih komada u celoj zemlji.pozdrav
 
P

pumpy

Guest
Re: ovčarstvo

Pozdrav svima...novi sam na forumu i ugodno se iznenadih kad sam nasao temu...btw citao sam cijelu temu cca 3-4 sata:)))...e sad imam dva pitanja za kompetentne(a vidim da ih vođe ima)...Prvo koliko mljeka treba za kilu tvrdog sira,i drugo vrši li se negdje u slavoniji otkup ovčjeg mljeka i po kojim uvjetima???
 
J

jucky

Guest
Re: ovčarstvo

pumpy kaže:
Pozdrav svima...novi sam na forumu i ugodno se iznenadih kad sam nasao temu...btw citao sam cijelu temu cca 3-4 sata:)))...e sad imam dva pitanja za kompetentne(a vidim da ih vođe ima)...Prvo koliko mljeka treba za kilu tvrdog sira,i drugo vrši li se negdje u slavoniji otkup ovčjeg mljeka i po kojim uvjetima???

pozdrav tebi... mlijeko na području slavonije otkupljuju vindija i paška sirana. paška sirana za sada ne uzima nove kooperante, dok bi sa vindijom mogao surađivati ako si im na ruti na kojoj otkupljuju mlijeko. npr: požega ili okolica virovitice. nazovi vindiju pa češ znat sve. o siru imaš temu gdje možeš pročitati sve o tome. Nego, kakve ovce imaš?
 
Na vrh