• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

R

rony

Guest
Re: ovčarstvo

gdje si kupio ovna?ja sam kupio isto ovna i dvije mlade janjice.čekam i sam da vidim šta će se dešavat.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

ako su pramenke,one se tjeraju tek jednoom godišnje,a to j upravo sad u ovo vrijeme,pa do polovice jeseni.tako da janjce možeš očekivat tek na proljeće...

semberija,pozdrav!daj reci nešto o sebi,što te veže uz ovčarstvo? ;)
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Uzgoj ovaca

Prije par mjeseci nabavio jedan par ovaca , ovca pramenka a ovnić star oko 6mj mješanac sufolka i slovenca . Smjšteni u stari vočnjak površine oko 500m2 , dohranjivani sijenom i žitaricama i za sada sve ok .E sad mene zanima dali ih treba
sad tretirati nekim lijekovima protiv nametnika i čime, te koliko puta godišnje treba vršiti tretiranje . E i još jedno pitanje dali tko ima iskustva s križanjem tih pasmina ovaca . :roll: :roll: :roll:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

prvo i osnovno:nek ti ne pada na pamet križati pasmine,time ćeš samo unazaditi svoju proizvodnju..

sad u jesen ih tretiraj protiv metilja,monilom ili nilzanom.nakon tretiranja tri dana bi trebale biti u zatvorenom,a onda bi taj gnoj morao ukloniti(negdje na hrpu da fermentira i uništi parazite),jer se u njemu mogu nalaziti izbačene larve parazita.

idući tretman bi trebao biti u proljeće prije izgona na pašu.

p.s.još bi ih trebao u jesen,tamo u 10 mjesecu tretirati i iverctinom,protiv šuge.

ako je ovca bređa,onda bi ju bilo dobro sad tretirati i sa dizevacom,protiv enterotoksemije,a time će cjepivo djelovat i na janje u utrobi,pa će i ono postat imuno.mogao bi imati problema sa ugibanjem kada dođe mlada paša u proljeće,pogotovo jer si novi u ovčarstvu.

evo malo slikica

papci kod mladog ovna,držanog cijelo vrijeme u štali,dakle na mekanom.ovan je star 9 mjeseci.

DSC00983.jpg


ovdje se vidi razlika obrezanog i neobrezanog papka..

DSC00982.jpg


a ovdje se vidi sta je susa napravila od pase..

DSC00987.jpg


pa se onda moramo snaći,ostavio sam jednu livadu od 3 jutra nepokošenu,preko puta kuće,pa im svaki dan dovezem pun platon svježe otave..

DSC00989.jpg


finooo.. :D

DSC00990.jpg


i za kraj evo jedna mala cura,sad je već 3 dana stara.danas joj je i rep kupiran..

DSC00986.jpg
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: ovčarstvo

Hvala na odgovoru abrkili. Ta sredstva za tretiranje ima za kupiti u veterinarskoj apoteci ili moram zvati veterinara da ih tretira? Ovce su ti jako lijepe vidim na sličicama a i ima ih i lijepi broj . Ja sam ih nabavio više za čiščenje trave u vočnjaku a i sijena ima kod nas koliko god želiš pokositi.... e sad vidim da treba nešto i znati oko njihovog uzgoja .
No na kraju valjda bude i koji janjac za druženje s prijateljima ...čim nađem malo vremena budem ih poslikao ,nadam se da budem skužio kak slike staviti na forum.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

hvala tebi na komplimentu.. ;)


ove tablete(nilzan ili monil) možeš kupiti kod veterinara i sam dati.staviš na korijen jezika i zatvoriš usta dok ne proguta.malo je muke,ali za tvoje stado 10 min posla.

cijepljenje ti mora vet obavit..

a iz istog razloga smo i mi nabavili 2 ovce,2 janjeta i ovna,a sad trenutno ih ima sve skupa 60-ak grla.polako se sirili,kupovali mehanizaciju i eto,sirimo se i dalje. ;) samo polako pa sigurno.zasad je najsigurnije tržište janjadi,nema velikih oscilacija,osim naravno onih sezonskih,sto je normalno.ja sam osobno prezadovoljan...
 
R

rony

Guest
Re: ovčarstvo

abrkiji vidim da se razumiješ upapke pa bi te molio za savjet.
kupio sam burske koze tj.jarad i kad sam im orezivao papke jedna je imala tako tvrde papke da sam jedva odrezao a nakon nepuni mj. je poćela klećit na prednjim nogama i onda sam opet ćistio i još orezo i sad je dobro.kopita joj nisu natećena niti tamna ali su tvrda kao da su od drvetaa nisu ugnojeni niti usmrdito .dali se tu radi o bolesti i dali treba s nećim tretirat.kozica je inaće stara 4mj.i ima rodovnik,odvojena je u jednom boksu i nije u dodiru sa ovcama i kozama.dali se trebam bojat da mi se neće i ostali recimo zarazit.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

joooj gojko! ne kopito,nego papak! :lol: kopito imaju kopitari(konji,magarci i sl.),a ovce,koze,goveda su papkari... ;)

ma nije to nikakva patologija,jednostavno se radi o takvom papku..prije orezivanja papaka bilo bi dobro da recimo pustiš životinje po nekom vlažnom terenu,npr po jakoj rosi,ili po močvarnom nekom terenu..a to što je šepala može biti upravo zbog tvrdih papaka,jer ako ga nisi dobro poravnao,onda joj je bilo teško stajat na toj nozi,a koza ne može past i stajat na jednoj nozi pa je klečala.ako nema nikakvog crvenila oko papka i nema truleži i smrada,kao što si i rekao,onda se ne boj,samo redovno orezivanja 1-2x godišnje i nemaš brige..i kad orezuješ moraš ići do kraja,ne smije ostat niti jedna brazda,jer se tu opet papak uvija i nastaje zatvoren prostor za razvoj patogenih mikroorganizama koji uzrokuju trulež papka..
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: ovčarstvo

Abrikili vidim na sličicama da ti to obrezuješ nožičem oštrim (skalpelom), dali treba to poslije obrezivanja nečim namazat za dezinfekciju , vidim da su papci krvavi nije li to malo previše obrezano ili ?
 
R

rony

Guest
Re: ovčarstvo

zahvaljujem na odgovoru,jedna strepnja otklonjena
Rončević Damir
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

@zradikovic:naravno,ako ima krvarenja,koristi se neki dezinficijens za papke..može i dermosprej u nedostatku boljega.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: ovčarstvo

Abrikili hvala na savjetu , samo mi još reci koliko često treba kontrolirati odnosno obrezivati papke ?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: ovčarstvo

Evo pokušavam staviti sliku mojih ovaca.Ovca je navodno pramenka a ovan mješanac sufolka i slovenca.
E sad pitanje za abrikilija da li ih ostaviti da se spare ili se stvarno ne smiju miješati ove pasmine?
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: ovčarstvo

Da se malo umjesam.
Jeli tezis proizvodnji janjadi ili mlika?

P.S. za abrikilija - ne rezi nikad papke do krvi osim u slucaju da imas slucaj sepavosti. Onda moras skinit sve do krvi, ali kod obrezivanja pazi da ne prokrvavi. Umjesto skalpela savjetujem ti da koristis nozice za obrezivanje vocaka ili loze. Lakse je kontrolirati rez. Skalpel nema kontrole pa ako se pomakne noga moze otici duboki.
Kod sepavosti osim dermospreja dati dobru dozu oksitetraciklina (10 ml po ovci) i to produzenog djelovanja. Ponoviti jos jednom nakon 48 sati. (Geomicin-retard).
Jako je dobar preparat na bazi tilmikozina. Ovdje se nalazi u prodaji pod imenom Micotil. Daje se samo 2.5 ml po ovci i to strogo potkozno. Super je i dosta je jedna aplikacija i vec nakon 24 sata imas vidljive efekte. Ja sam ga dosta koristio i mogu ti kazati da za sepavost nema boljeg preparata. Jako je toksican i treba biti pazljiv s njim.
Pozdrav.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: ovčarstvo

spensi kaže:
Da se malo umjesam.
Jeli tezis proizvodnji janjadi ili mlika?

Pozdrav
Spensi , ovce isključivo mislim držati radi janjaca , pa sam sa ovim mojim ovničom mislio malo poboljšati mesnatost.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

spensi:nemam i hvala Bogu nisam nikad imao problema sa šepavosti..razlog zašto sam išao do krvi je to što je papak jako bio zapušten pa se sav podmotao,a iznutra deformirao.da bi dobio ravan taban bio sam radikalniji.kad bolje razmislim,u pravu si,otvara se put za ulazak infekta,a ovo što malo strši ionako bi se potrošilo pod težinom životinje.

radikovic:možeš ti njih spariti ali nemoj s time nastaviti proizvodnju,radije to prodaj i uzmi neku pasminu,ne mora biti s papirima,ali nek je bar koliko u čistoj krvi.i uzimaš ovnove te pasmine,žensku bolju janjad ostavljaš za rasplod i bit će to sutra fino stado...najmanje ćeš dobiti povećanje mesnatosti ako budeš uzastopno križao križance križanaca.to što ti želiš se dobije u prvoj generaciji i te se jedinke šalju na klanje,dakle ne nastavljaju se razmnožavati.i za tvoju informaciju.to je industrijsko križanje. ;)

ako križaš slovenca i suffolka,dobit ćeš finu janjad,i sam sam to pokušao..bolje će napredovat od čistokrvnih janjaca,ali njihovi potomci bi imali daleko slabije proizvodne rezultate zbog gubljenja pozitivnih genotipskih i fenotipskih(vanjskih) svojstava.
 
S

semberija

Guest
Re: ovčarstvo

Pozdrav abrkili.Ja sam po zanimanju vet.tehnicar,radio sam malo u struci i onda odlucio da se posvetim ovcarstvu,posto u vlasnistvu imam nekih 7 hektara prosjecno kvalitetne zemlje,mislim da ce mi ti biti dovoljno za spremanje hrane.Uz to imam na raspolaganju ekstra pasnjake tako da mislim da cu napraviti nesto.Vidim da ovdje ima dosta vas sa ogromnim iskustvom u ovcarstvu,sto nazalost samnom jos uvijek nije slucaj.Nadam se da cete ta stecena iskustva podijeliti sa nama pocetnicima!Veliki pozdrav iz susne Semberije.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: ovčarstvo

pozdrav semberija!

pa dobronam došao!

reci nam s kojom pasminom mislis poceti?ako imas 7 ha,to ti je dosta za 40-ak ovaca...
 

Najnoviji postovi

Na vrh