• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

M

maja

Guest
Pozdrav svima! Nova sam na forumu, a prilično nova i jako neiskusna i u ovčarstvu. Suprug i ja nemamo veliko stado, samo tri ovce, jednu sa janjetom, i jednoga ovna.
ALi jučer se pojavio problem sa jednom od ovaca i molim sve vas iskusnije da mi što je prije moguće pomognete sa odgovorima jer stvarno ne znam što učiniti. Naime jučer sam išla obići ovce i primjetile malo janje, još mokro i toplo, dakle tek ojanjeno, a ovca je ležala kraj njega nepomična i potpuno iscrpljenja da se nije mogla ni ustati. Radi se o starijoj ovci, koliko je točno stara ne znam, ali ako vam kažem da nema ni sve zube onda je valjda jas no da je stara ;) Uglavnom na ovci se upće nije primjećivalo da će se janjiti, pa čak niti da nosi janje, apsolutno nikakvih znakova nije bilo, a ni do danas nema nimalo mlijeka u vimenu. Vime je malo i djeluje prazno, toplo je, ali ništa iz njega ne izlazi, a sise su male i tanke kao mali prst na ruci.
E sad ja sam janje odvojila, osušila, pokušali smo izvući kolostrum od ovce, ali nije ga bilo, pa sam za nuždu dala janjetu kravlje mlijeko na bočicu, vukao je kao blesav. :)
Ovca se je jučer malo ustala i jela, ali danas opet leži i posve je nemoćna. Suprug kaže da ne vrijedi zvati veterinara jer bi sve to koštalo više nego ovca. No htjela bih joj pomoći koiko mogu, a pogotovo pokušati spasiti janje.
Molim vas za pomoć. Što učiniti s ovcom, mogu li joj nešto dati?
Što s janjetom?Koliko često ga hranti, kojom otprilike količnom mlijeka po obroku? Može li kravlje mlijeko i treba li ga razređeivati? Kolike su mu uopće šanse bez kolostruma?
Sada je janje s majkom iako ga ona uopće ne doživljava, a janje trči za mnom i dreči. Ne znam vrijedi li ga ostavljati uz ovcu ili da ga maknem?
Znam da je puno pitanja, ali svak je pomoć potrebna i dobrodošla....
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pozdrav i dobro dosla.
janje na pocetku hrani sto cesce. svaka 2-3 sata. s vremenom ces rijedje i povecavat kolicinu mlijeka. nece mu biti nista od cistog kravljeg mlijeka. daj mu 1 deci, zagrijano na nekih 30 - 40 stupnjeva. ja inace prstom mjerim temperaturu :mrgreen:
ako ga ovca ne odbija od sebe, ne tuce, ostavi ga kod nje. ali pripazi na to.

sto se ovce tice, suprug je u pravu. ne vrijedi zvati veterinara. ne za takvu ovcu. ako se izvuce, treba je se sto prije rijesiti. ne vrijedi ju drzat kad nema mlijeka a i sama kazes da je stara..
 
M

maja

Guest
Hvala na odgovoru. Malo si me umirio što se janjeta tiče. Ma ono je veselo i jutros je posisalo na flašicu oko 200 ml mlijeka. Ali zato sam i pitala koliko otprilike po obroku jer ne mogu dobro ocjeniti jeli još gladno ili se samo igra samnom, malo žustro vuče a onda me gurka i vuče odjeću, ali flašicu više neće.

Što se ovce tiče nju smo bili planirali odvojiti i dobro hraniti pa zaklati, ali eto sreća pa to još nismo bili učinili već smo mislili sada u trećem mjesecu, jer ovom iznenađenju se stvarno nismo nadali, nikakvih znakova na njoj nije bilo. Ne znam smijem li joj dati tablete kalcija rastopljenog, negdje sam to pročitala, ili nešto slično da se možda malo podigne...
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Pozdrav za Maju, najbrže što ti mogu odgovoriti je da nikako nerazblažuješ kravlje mleko, pošto je svakako slabije od ovčijeg.Jagnje hraniti bar 3 puta dnevno, i daj mu da jede koliko hoće.A što se tiče nedostatka kolostruma moraš čekati Abrkilija, čovek studira veterinu možda zna za neku zamenu.
Ovca ako se oporavi samo za paprikaš(nažalost sve ima svoj rok trajanja).
 
M

maja

Guest
Hehe, samo za paprikaš :D Ma znam, mi smo tu ovcu kupili prije neke tri godine, sa dva janjeta, ali zapravo je već tada bila starija ovca. Bilo bi mi drago da se malo podigne pa da bar nešto od nje bude, pa makar to bio i paprikaš... Ali janje je sada važnije. Srećom prihvaća bočicu, samo se nadam da će to biti dovoljno...
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Možda bi bili dobro maknut tu ovcu od janjeta, Ja recimi ovcu kad se ojanji stavim u poseban boks. Onda mi se znalo desit da takva ovca koja je gotova, ubije janje
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Znam da je Majin problem veći i aktuelniji od mog ali bih ja imao samo jedno pitanje pa molim za kratak odgovor da neprekidam diskusiju o majinom janjetu.

Kupio sam briketiranu lucerku i mljeveni suncokret.Dali se to smije davati ovci i janjcima i u kojoj količini.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ne vidim razlog zbog kojega se ne bi smelo davati, ipak je to stočna hrana.A količina, to moraš sam odrediti, mada mislim da kada se najedu više neće uzimati.Kod mene kod jagnjadi kukuruz i detelina su non-sto na raspolaganju.
 
M

maja

Guest
Možda bi bili dobro maknut tu ovcu od janjeta, Ja recimi ovcu kad se ojanji stavim u poseban boks. Onda mi se znalo desit da takva ovca koja je gotova, ubije janje

Ne znam, do sada nije bila agresivna prema janjetu. Zapravo ga uopće nije doživljavala, kao da ga ni nema. Ali ona je toliko slaba da mi se čini da ne bi ni imala snage ubiti ga. Promatrat ćemo ju do večeras pa ćemo vidjeti kako se ponaša, ako uopće i preživi do večeras.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ne znam, do sada nije bila agresivna prema janjetu. Zapravo ga uopće nije doživljavala, kao da ga ni nema. Ali ona je toliko slaba da mi se čini da ne bi ni imala snage ubiti ga. Promatrat ćemo ju do večeras pa ćemo vidjeti kako se ponaša, ako uopće i preživi do večeras.


Najbolje je sačekati abrkilija,on to zna najbolje objasniti.

Ja sam čitao ali su krave bile u pitanju,da prilikom teljenja izgube puno minerala pa nemogu ustati od iscrpljenja.Isto sam gledao da nakon jedne injekcije (Mislim da je bio calcium) krava ustaje na noge u roku od pola sata,uzima hranu i kreće ko da ništa bilo nije.

Dobro kod tvoje ovce su još i godine veliki faktor.
 
M

maja

Guest
Da, zato sam i pitala za kalcij, da joj probam rastopiti bar šumeće tablete ako se već ne isplati zvati veterinara. Ne znam koliko je to pametno, to sam negdje na nekom forumu pročitala...
A ništa čekamo onda Abrkilija :)
 
M

maja

Guest
Samo da vas obavijestim da je ovca uginula. Dakle sada smo u akciji "Spasi Peru" :) Pero (janje) je za sada dobro, danas je jeo tri puta, svaki put nešto više od 200ml mlijeka. Djeluje dobro i razigran je, pa se nadam da će tako i ostati. Hvala vam svima na pomoći i ako imate još kakvih savjeta svi su dobrodošli. :)
 
M

MOCO

Guest
Sada sam tek ovo sve pročitao i jako mi je žao ovce, žao mi je svake životinje koja pati a čovjek joj nemože ili nezna pomoći. Sada hranite Peru. Znam da ljudi koji od mene nose mlijeko za janjiče kada ih mame odbace kažu da mali janjiči jedu često i da se kravlje mlijeko ne razrjeđuje, vole biti u toplom i vole se igrati najviše nakon hranidbe, a onda spavaju i tako u krug.
Sretno!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@maja:

Tvoja ovca je u hipokalcemiji,znači fali joj kalcija,ali ne toliko u krvi koliko u kostima,tj,udovima zdjelice i samoj zdjelici.Ona ne može ustat zbog:bolova u tim kostima,ali i jer je stara i preslaba bila za porod.Iscrpilo ju je janje,a i sam porod.Od ovce neće biti ništa,eventualno se moždaaa digne.Trebalo ju je odavno izlučiti jer ako kažeš da nema zube,onda je stara preko 10 god.Koje zube konkretno nema?
Što se janjeta tiče,teško da će ostat živo,jer nije primilo pasivni imunitet majke putem kolostruma.Prva infekcija i ono će uginut.Janje kolostrum MOŽE PRIMITI JEDINO PRVA 24 SATA.S tim da poslije prvih 12 sati je upitan učinak,jer se mijenja struktura crijevne stijenke i drastično smanjuje sposobnost resorpcije imunoglobulina iz kolostruma.

@seljačić:smiješ im davati,samo oprezno,ne više od 10-15% obroka.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
@maja:



@seljačić:smiješ im davati,samo oprezno,ne više od 10-15% obroka.

ok hvala na savjetu.znači da ima dajem u vidu snack-a,ko mala nagrada.

nego o ovoj temo hipokalcemije.

to sam prije pratio jer me zanima veterina(a nisam je upisao jer kod nas nije tada bilo te škole).
zar nije moguće svim brementim ovcama ili kravama prije poroda pojačati hranu bogatu kalcijem? meni je jasno da to nije jednostavno i da se pri porodu pored minerala gubi i znatan broj hormona,koji su recimo presudni dali će ovca primiti janje ili krava tele.jer bol one sebi nemogu objasniti a kao uzrok bola je to tele ili janje,i uz to gubitak hormona je dosta jak faktor.

Abrkili jesam li u ovom u pravi ili kako ti to vidiš?

Pitam jer sebi nisam mogao objasniti da u selu u kojem sam živio mnogo krava je uginulo baš zbog toga.A i sam sam pomagao veterinaru kada je posteljicu vraćao na svoje mjesto i pipao fetus itd... tad sam bio još dijete pa se detalja nesjećam.Ali naši seljaci puste da krava crkne jer nevjeruju da im kalcij može pomoći.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Dok sam držao krave redovno sam u obrok(prekrupa, mekinje i sucokretova sačma) dodava i jednu supenu kašiku "dikalcijum-fosfata", i nikada nisam imao problema .Uglavnom su stariji ljudi komentarisali da je to glupost, ali su njihove krave padale na telenju, a moje ne.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
neznam jel ovo pitanje ide u ovu rubriku ali di ima za kupit dobre skae za rezat papke i kakve vi koristite?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ja koristim obicne vinogradarske skare. dobro se nabruse i rezu bez problema..
 

Najnoviji postovi

Na vrh