• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

M

MOCO

Guest
Hipokalcemija

Prilikom steonosti, graviditeta, treba paziti na ishranu i dobru pokrivenost mineralima što nije lako jer te se životinje još i muzu, zato se krave zasušuje 8 tjedana prije planiranog poroda. U literaturi se spominje i 6 tjedana, ali ja mislim da je to prekratko, jer bolje ću je odmoriti 2-4 tjedna više pa da imam zdravu kravicu sljedečih (najmanje) 15 mjeseci.
U drugoj polovici steonosti dodajem kravama u obrok dodatan kalcij (poznato kao stočna kreda) i to šaku po kravi na dan-pored ostalih mineralnih dodataka. Kada kravu zasušim sve joj to smanjim, u stvari smjese s tim mineralima dobije 1kg dnevno i nema više dodatnog kalcija. Pred porod 10 dana polako povečavam količinu smjese do 3kg dnevno, minerali na minimali!!! ( U stvari najčešće zasušene krave dobiju sijeno,kuk.silažu i vode- i ništa više!!! do 10 dana pred porod)
To je jako bitno jer do poroda je ona već trebala napuniti sve potrebne zalihe i sada kada kreće porod povlači dostupne zalihe iz svojih rezervi ( to je jednostavno tako) i ako se pred porod počne dodavati kalcij u hranu samo se našteti. Rezervoare može napuniti samo ako ju se proizvodnjom ne iscrpljuje u drugom dijelu steonosti ili ako se visoka proizvodnja dobro pokrije hranidbom. U protivnom krava pada!! jer nema što povuči iz kostiju, a priroda joj nalaže da mora! Tada pomažu samo infuzije s kalcijem, koje se moraju davati sporo da se ne ošteti srce i krvne žile!

Dakle preventiva počinje u drugoj polovici steonosti, a dodavanje kalcija pred porod je greška. To je bit!!
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
ja koristim obicne vinogradarske skare. dobro se nabruse i rezu bez problema..

a i ja sam koristio do sada ali rasklimaju mi se onak pa nece rezat sam sklizne papak mislio sam da ima bas za kupit neke za ovce!
 
M

maja

Guest
@maja:

Što se janjeta tiče,teško da će ostat živo,jer nije primilo pasivni imunitet majke putem kolostruma.Prva infekcija i ono će uginut.Janje kolostrum MOŽE PRIMITI JEDINO PRVA 24 SATA.S tim da poslije prvih 12 sati je upitan učinak,jer se mijenja struktura crijevne stijenke i drastično smanjuje sposobnost resorpcije imunoglobulina iz kolostruma.

Znam da koliko je janjetu kolostrum bitan, ali njega jednostavno nije bilo, vime je bilo potpuno prazno. Janje je još uvijek zaigrano i dosta jede, ali ne znam mogu li ga kako pokušati zaštiti od infekcija? Mogu li mu se dati nekakve inekcije ili nešto slično da mu pomognu podići imunitet?
Ako uspije preživjeti određeno vrijeme (koliko dana?) može li se smatrati da se je izvuklo ili je to nebitno i čak da preživi recimo mjesec dana uvijek će biti u opasnosti?
Pitam ne samo radi ovoga janjeta već da znam ubuduće.
A što se ovce tiče ona je već uginula, tako da je to sad gotovo. A na greškama se uči, ubuduće ćemo biti pametniji...
 
M

MOCO

Guest
Janjetu nebi trebalo biti ništa! Za u buduće moraš imati kolostruma u zamrzivaču; pomuzeš ovcu kada ima viška kolostruma i zamrzneš u bočicama od 200ml pa ako bude trebalo odmrzavaš i podgriješ na 38 (ne kuhati!!!).
Ja stalno imam u zamrzivaču 15-20 lit kolostruma za telad, za nedajbože (bolje da ga imam pa da mi netreba, nego...)
 
M

maja

Guest
Janjetu nebi trebalo biti ništa! Za u buduće moraš imati kolostruma u zamrzivaču; pomuzeš ovcu kada ima viška kolostruma i zamrzneš u bočicama od 200ml pa ako bude trebalo odmrzavaš i podgriješ na 38 (ne kuhati!!!).
Ja stalno imam u zamrzivaču 15-20 lit kolostruma za telad, za nedajbože (bolje da ga imam pa da mi netreba, nego...)

Trebala bi se uskoro još jedna ovca janjiti pa ako bude samo jedno janje sigurno će biti viška. Ako bude tako izdojit ću i zamrznuti. Nije mi to nikada bilo palo na pamet. Srećom do sada nije ni trebalo.
 
L

lovac00

Guest
Trebala bi se uskoro još jedna ovca janjiti pa ako bude samo jedno janje sigurno će biti viška. Ako bude tako izdojit ću i zamrznuti. Nije mi to nikada bilo palo na pamet. Srećom do sada nije ni trebalo.

Pozdrav Majo!!!!!!!!!!!!!
Abrkili je u pravu ,aaaaali vjeruj imao sam par slučajeva sa janjetom bez kolostruma i samo jedno je pošlo po zlu,kako kažeš da je janje veselo nebi trebalo bit problema daj mu 3-4dan malo muvisela na vrhu čajne žličice i vidjet ćeš,samo pazi na temp.mlijeka i da janje ne dobije proljev!!!!!.A kolostruma malo ukradi i čuvaj za nedaj bože da bi trebalo.Kažu da ga možeš zamrznutog čuvat i do dvije godine!!!!!!!!!:partyman:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ljudi,molim vas,pa ne može krava ili ovca ili koza probavljat ne znam koliko kalcija,i da joj lopatama bacaš,ako nema vit.D ili kolekalciferola.Pošto se njegov početni dio sinteze odvija u KOŽI POD DJELOVANJEM SUNČEVIH ZRAKA,ako je krava u štali na vezu čitav život,nema tu neke mudrosti ili hranidbe koja će joj ga nadomjestiti.Nije samo vit.D bitan i jedini faktor u metabolizmu kalcija,ima tu i kalbindina,utjecaja fosfora i magnezija koji priječe resorpciju Ca u crijevima.Ljudi nije priroda matematika,shvatite to.Treba životinjama pružit što prirodniju okolinu,uredne ispuste i sl.i garantiram da će se problemi smanjiti za 50% najmanje.
@maja:molim te pogledaj svojoj ovci vime,jer mi se čini po tvom opisu da ona ima mastitis,što je jako jako bolno.to treba ili liječiti ili zaklati ovcu i završiti muku.

Što se tiče janjeta,ono ne mora obavezno uginuti,ali to je kao ples po tankoj žici čovjeka koji to nikad nije radio.Može proći,ali velike su šanse da ne prodje.Moraš tom janjetu dati Muvisel,ili mu dati injekcijsku otopinu vit. A+D+E.Tako možeš samo povećat šanse da preživi.Meni nijedno nije preživjelo bez kolostruma.
 
M

MOCO

Guest
joj lega de pročitaj postove-ovca je umrla!:weedman: nema joj više pomoći:drinkers::partyman:
 
M

maja

Guest
@maja:molim te pogledaj svojoj ovci vime,jer mi se čini po tvom opisu da ona ima mastitis,što je jako jako bolno.to treba ili liječiti ili zaklati ovcu i završiti muku.

Što se tiče janjeta,ono ne mora obavezno uginuti,ali to je kao ples po tankoj žici čovjeka koji to nikad nije radio.Može proći,ali velike su šanse da ne prodje.Moraš tom janjetu dati Muvisel,ili mu dati injekcijsku otopinu vit. A+D+E.Tako možeš samo povećat šanse da preživi.Meni nijedno nije preživjelo bez kolostruma.

Ma ovca je jučer uginula tako da ne mogu to provjeriti. A za janje ću sutra otići do veterinarske i vidjeti što od toga imaju i što mi preporučuju. Sigurno ću janjetu dati nešto od toga što preporučuješ, pomoći mu koliko mogu, pa neka se bori, što bude bude.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ja imam janje koje sam do prije mjesec dana dojio pod kozu sad ga više nedojim nego ono jede sjeno, pase i naravno jede žito zob.
kad se ojanjilo majka mu nije imala ništa mljeka jer je imala upalu vimena mi smo ga dojili pod kozu koju smo do tada muzli i od njenog mljeka pravili sir, znači nije imala kolostrum, i to je janja hvala bogu zravo i veselo dan danas sad ima oko 3 mjeseca,
nije pravilo da ako janje nepocica odmah kolostrum da će uginuti, naravno da je bolje da ga pocica
 
M

MOCO

Guest
ma meni je hrpa teladi prošla bez kolostruma i svi su živi, imunoglobulin majke može primiti iz kolostruma u prvih 30 minuta života zbog propusnosti stijenki crijeva, svake minute dalje ta se propusnost smanjuje pa tako s vremenom i prestaje(prema nekim autorima nakon 6 sati je gotovo). Taj pasivni imunitet štiti mlado od onih bakterija i virusa kojima je i majka bila izložena-ne protiv nekih drugih. Sastav kolostruma najbolje odgovara mladom zbog odnosa masti,proteina i hrpe minerala koji se iz dana u dan mijenjaju dok kolostrum ne prijeđe u mlijeko (otprilike 7 dana). Za mladunče je bitna čistoća i toplina (38c) nakon svake hranidbe prati flašicu i dudu (kod nekih ljudi vidim i nahvatane plijesni po rubu kante, a dude budu strašne-pa onda se čude odakle proljev i uginuće) i pustiti ga da spava, a ne da ga dječurlija dave kad im se prohtije. Pošto janje nije dobilo kolostrum ne dozvoliti bolesnim i prehlađenim ljudima da dolaze do njega, ja telad izoliram-nema nitko do njih barem 10 dana. Netreba ga tjerati da jede krutu hranu, prvo će samo početi žvakati slamu oko sebe a onda kad počne prežimati treba mu davati i vode da pije. Ovca je preživač,ili (joj jeb...sramote)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

maja

Guest
@abrkili:
Čitam sada neki članak o preventivnoj zaštiti i bolestima ovaca i prema opisu mastitisa rekla bih da si u pravu. Mislim da je to bio početak razvoja bolesti jer vime je bilo malo oteknuto i toplo, ali nije bilo promjene u boji, gnojnog iscjetka niti apscesa, bar ja nisam ništa od toga primjetila. Zanima me ako je to stvarno bio mastitis postoji li veća opasnost i za ostale ovce?
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Mastitis ili upala vimena nije zarazno, upčenito mastitis dobije ovca koja ostane bez janjeta a ima puno mljeka, takvu ovcu bi trebalo must!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
hej ovčari meee-meee
naime imam matično stado od 15 kom. miješano ovan slovenac a ovce romanolke i janjenje je prošlo "uspiješno" možda još koja, da prijeđem na stvar imam 2. ovce od cca 7-8mjeseca i bile su u stadu ali su iznemogle pa su sad u karanteni, jednoj koja je po mom mišljenju dehidrirala davao sam infuziju 2xdnevno po 20kubika i bila je bolje ali sad opet kao da stagnira-nije što veterinar ima a da je nisam cijepio i davao joj i trisulfon kao i svima jer mi tako pada termin za rezanje papaka,trisulfon i ostale preparate na iglu, koža joj je sljepljene za tkivo, nije šišana jer je bila mlada, vuna oko vrata joj "otpada" , ima možda 20-ak kila što bih moglo biti u pitanju???
ova druga nšto je kao i ona nije dobivala infuzije ali ni nije bila toliko slaba ona se uspiješno oporavlja
¸vidim da se spominju sitna pitanjca o obrezivanju papaka-ja to prakticiram 4 puta godišnje i to sa nožićem a kod nekog sam bio i tamo sam se mučio sa potkivačkim kliještima:rolfer::rolfer:-nikad više:finga:
 
Posljednje uređivanje:

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Takav slučaj sam i ja imao da su šilježice počele naglo mršavljeti i gubiti snagu....jedna mi je uginula a drugu sam zaklal i zaključil sam da ih je ovan nalupal...dok sam ju rastvoril na želucu sam videl sam da je bilo srnih fleka od udarca i to je posljedica toga...toga sam ovna prodal i nabavil drugoga i sad više nemam nikakve probleme sa šilježicama.....
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
- bok -
imam stado od 50 ovaca,zanima me je li za njih 50 dovoljan jedan ovan ili bi trebala biti 2.Ostavio sam petnajstak ženskih janjaca(za daljnji rasplod) od tog ovna ,sada su se prvi put ojanjile i janjci su skroz loši(sitni su,slabi i ugibaju)je li to razlog što su u srodstvu s ovnom ili nešto drugo.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Lako je moguče da su to posljedice krvnog sroctva. A na 50kom. ja bi stavio dva ovna.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Takav slučaj sam i ja imao da su šilježice počele naglo mršavljeti i gubiti snagu....jedna mi je uginula a drugu sam zaklal i zaključil sam da ih je ovan nalupal...dok sam ju rastvoril na želucu sam videl sam da je bilo srnih fleka od udarca i to je posljedica toga...toga sam ovna prodal i nabavil drugoga i sad više nemam nikakve probleme sa šilježicama.....

ma lami sam si ostavio ovna mladoga i ima dobar učinak na natjeravanju, promatro sam ih i nisam primjetio da se tuku
 

Najnoviji postovi

Na vrh