• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
to je kod nas veliki problem ,ja ga prodam prekupcu recimo mo 20kn,on odveze i proda po 40kn i onaj ga ispeče i proda po 180 (po kili naravno9 + piće,tako i odbijamo turiste,,,veliki veliki problem trgovine
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
to je kod nas veliki problem ,ja ga prodam prekupcu recimo mo 20kn,on odveze i proda po 40kn i onaj ga ispeče i proda po 180 (po kili naravno9 + piće,tako i odbijamo turiste,,,veliki veliki problem trgovine

najbolje naći onog ko peče i prodaje pečeno pa ga snabdijevati redovno.to mnogi kod nas rade ali švercera ima i biće dok je trgovine.
 
L

lovac00

Guest
moj pokojni slovenac je bio zvijer, imao je 130kg kad smo ga klali, ostalo oko 70 kg mesa, imamo samo dobra iskustva sa slovenskim ovnovima romanolkama ovcama
Pozdrav!!!!!!!!
Daj mi opiši malo opširnije slovenca,na romanovki kakvi su rezultati.Naime ima 40 kom nešto čistih slovenki,nešto križanih i mislio sam ubacit ovna romanovca neki me odgovaraju od toga,moram ovna kupit ili rom. ili slovenca,sada imam slovenca sa papirima roditelji zadnji uveženi u HR. iz slovenije!!!:gitarist:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa ukratko, janjenje je kod mene teklo bez komplikacija, cca 70% mi je otišlo na romanolke, nisu sklone bolestima, prosijek mi je oko 1.5 kom/ovca, po meni bolje da ne križaš nego da hvataš papire i imaš čisto stado slovenki te se skompaš s veterinarom da (ne znam točan proces) ti napiše rodovnice za cijelo stado-znam da moraš imati podatke od zadnje dvije godine o porijeklu matičnog stada, kad to napraviš imaš poticaj po ovci mislim oko 400kn dok sad vjerovatno imaš cca 100kn
da sam na tvom mjestu-glasam za JANEZA
ja nemam romanolskog ovna jer kad imaš takvo čisto stado neki produktivni vijek ovce je narušen buduči da je njima uprosijeku po ovci 2.7janjeta-nisam siguran u decimalu ali se tako negdje vrti, to se isplati ako ti se da biti dadilja a ovca se kroz 2-3 janjenja iscrpi kao normalna za duplo više, meni je draže jedno janje pa sve ok neko 3 pa davaj dudu
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
kod nas je kila po živoj vagi sad oko 35 kn.
čisto meso 70 kn.
naravno cjena ćše nešto padati ali ne puno
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
kod nas je kila po živoj vagi sad oko 35 kn.
čisto meso 70 kn.
naravno cjena ćše nešto padati ali ne puno

vimi
Dalmatinci iz našeg kraja voze janjad po 20 kn/kg žive vage.
I kao puno im je to :? ,a kod Vas 35,ccc.

Moje mišljenje je da cijena nebi trebala padati,pošto se bliži Uskrs,trebala bi ič gore...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
to ti je uvijek tako bilo,najmanje dobije onaj tko ga hrani ,
bili bi najsretniji da im prodaš po 10kn i po mogućnosti još dovezeš bar 50 komada da ne plaća gorivo i cestarinu
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
moj kum častio prije 10 dana dobio sina i kupio u susjednom selu janje imalo 17 kg. to je kod nas ovca i platio čisto meso po 75 meni je to previše
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pretpostavljam da je to bilo "žive vage" ,janje ili janjac za ražanj je do 30 kg
 
V

VOJVODJANIN

Guest
moj kum častio prije 10 dana dobio sina i kupio u susjednom selu janje imalo 17 kg. to je kod nas ovca i platio čisto meso po 75 meni je to previše
10 eura meso!!!Ajde da organizujemo neki "šverc", meni 4,5 eura ostalo tvoje.:partyman::rolfer:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo moji janjići super sretni, imaju izdvojen dio di mogu samo oni i tu imaju posebno zobanje i stalno pazim da imaju u kopanjama, dali postoji kakva opasnost od prejedanja?
p.s-dobivaju ili čistu zob ili mljeveno zob-kukuruz navodno a i logički je bolje da dobivaju mljeveno jar je veča iskorištenost
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa tako negdje i ispada 15kg mesa cca 28kg žive vage
i kad ga ispečeš imaš cca 7-8kg mesa za poslužiti
 
D

dadobrzi

Guest
da li se itko od vas bavi ovčarstvomili ima bar par ovaca na imanju?
bok,novi sam na forumu i nisam siguran dali ću pravilno i uobičajeno postavit pitanje..,Jučer mi je uginulo jagnje a simptomi su bili teško ustajanje bez temperature,staro je bilo 8 dana i sisalo je kad mu se pomogne do sise,.veterinar je prvi dan sumljao na probavu te mu dao čišćenje koje se i dogodilo ali sa krvavim proljevom da bi konstatirao nakon toga da se radi o upali crijeva,nedugo nakon tog je uginulo a dobilo je antibiotik i prvi dan,.ovce su cijepljene pred jagnjenje poliovinom i sve ostalo je za sad ok.jel mi netko može reći čim je to podspiješeno i o dali je samo upala crijeva??kolostrum normalno posisalo ali u isti dan kad sam primjetio simptom i ovca je bila sa upaljenom vilicom i dobila je antibiotik.jel to može biti povezano pošto je njegova majka
 
M

MOCO

Guest
neznam što bi moglo biti, ali iz iskustva znam jednu stvar : nikada nije dovoljno dati samo 1x antibiotik-potrebno je pročitati uputstvo i vidjeti što se preporuča. Najčešće stoji da se daje tri dana i ako nema poboljšanja prelazi se na drugi-to je najčešće, ali neznam za koji se ab odlučio tvoj veterinar jer postoje i oni gdje se daje 1x pa ponovi nakon 3-4 dana ili čak nakon 10 dana (kod takvih poboljšanje je vidljivo već nakon 12 sati ako djeluju)ali to su skuplji lijekovi i veterinari najčešće koriste "obične" gdje je potrebno još par doza nakon 12 ili 24 sata. To je naravno i trošak za vlasnika, pa onda daju injekciju i šute, pa što bog da. Naravno najveći dio tog troška nije taj lijek nego trošak samog veterinara: putni trošak i svaki započeti sat liječenja (meni naplate oko 120kn+lijekovi+pdv) Jedna doza lijeka za jedno malo janje dođe oko 8-20kn. Vani je to riješeno tako da veterinar postavi dijagnozu i započne terapiju koju onda nastavlja vlasnik tj. dobije recept i kupi lijek i dalje sam daje injekcije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

dadobrzi

Guest
neznam što bi moglo biti, ali iz iskustva znam jednu stvar : nikada nije dovoljno dati samo 1x antibiotik-potrebno je pročitati uputstvo i vidjeti što se preporuča. Najčešće stoji da se daje tri dana i ako nema poboljšanja prelazi se na drugi-to je najčešće, ali neznam za koji se ab odlučio tvoj veterinar jer postoje i oni gdje se daje 1x pa ponovi nakon 3-4 dana ili čak nakon 10 dana (kod takvih poboljšanje je vidljivo već nakon 12 sati ako djeluju)ali to su skuplji lijekovi i veterinari najčešće koriste "obične" gdje je potrebno još par doza nakon 12 ili 24 sata. To je naravno i trošak za vlasnika, pa onda daju injekciju i šute, pa što bog da. Naravno najveći dio tog troška nije taj lijek nego trošak samog veterinara: putni trošak i svaki započeti sat liječenja (meni naplate oko 120kn+lijekovi+pdv) Jedna doza lijeka za jedno malo janje dođe oko 8-20kn. Vani je to riješeno tako da veterinar postavi dijagnozu i započne terapiju koju onda nastavlja vlasnik tj. dobije recept i kupi lijek i dalje sam daje injekcije.
hvala na odgovoru.danas drugo dobilo prolijev i radi se o kokcidiozi kaže veterinar,dobilo sulfadimidin,staro 6 dana,nadam se da će se izvući.koliko sam ga shvatio tu nema preventive.
 
M

maja

Guest
Imam pitanjce u vezi onoga janjeta što da hranim na bočicu.
Janje je sad 17 dana staro i dobro napreduje. Jede 4-5 puta dnevno po 2-3 dcl. Stalno ga hranim kravljim mlijekom, ali mislim mu sad lagano uvesti mliječnu zamjenicu. Pročitala sam negdje da je u toj dobi za početak potrebno davati janjetu zamjenicu i mlijeko u omjeru 50:50.
E sad ja (plavuša) ne kužim znači li to npr. dva obroka dnevno mlijeko, a dva zamjenica ili u svakom obroku pola mlijeka, a pola zamjenice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh