• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja sam lani hranio i bio mama malome i znam da je na toj mliječnoj zamijenici pisalo da se rijedi s vodom i uspiješno je stizao druge, još tjedan i možeš ga lagano učiti šrotu ili samoj zobi
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Znači pomogao SELEN.Uradi kako je rekao Karabaja s tim da pored šrota možeš ponuditi i sitniju lucerku, neka gricka.
 
M

maja

Guest
Znači pomogao SELEN.Uradi kako je rekao Karabaja s tim da pored šrota možeš ponuditi i sitniju lucerku, neka gricka.

Da, pomogao je selen. Raste kao iz vode i jako je zaigran. Šrot već lagano licka iako ga još zapravo ne jede. Ali niste mi odgovorili za pola-pola na štose odnosi. Na omjer oboka ili omjer miljeka i zamjenice u obroku?

Danas se ojanjila još jedna ovca, prvorotkinja je. Sitnije i žgoljavije janje u životu nisam vidjela. Ovca ga je oblizala ali nema mlijeka i bježi čim se janje proba zvući pod nju iako su sami u postoriji, pa i nema kuda. Malo smo mu kolostruma uspjeli izvući pa smo ga namjestili da sisa, a koliko je uspjelo povući ne znam. Razmišljam da mu probam dati malo te zamjenice, da bar nešto pojede. Čini mi se da će mlijeko nadoći, ali do sutra sigurno neće.
Nije mi jasno zašto se to događa. Prije se nije događalo, a i druge ovce su bez problema othranile svoje janjce.
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Da, pomogao je selen. Raste kao iz vode i jako je zaigran. Šrot već lagano licka iako ga još zapravo ne jede. Ali niste mi odgovorili za pola-pola na štose odnosi. Na omjer oboka ili omjer miljeka i zamjenice u obroku?

Punomasnim mlijekom janjad se hrani do starosti 7 dana, nakon toga se miješa s mliječnom zamjenicom za janjad ili za telad.
Omjer mlijeka i mliječne zamjenice od 8. do 10.dana nakon poroda treba biti 75% mlijeka 25% mliječne zamjenice.
Od 11. do 13. omjer je 50% : 50%, od 14. do 16. dana 25% :75%.
Od 17. dana pa do kraja umjetne hranidbe janjadi, do 3 mjeseca starosti, prijelazi se na ishranu mliječnom zamjenicom.

Janjad u prvih 10 dana starosti trebala bi se hraniti svakih 2 do3 sata, a količina mlijeka odnosno mješavine mlijeka i mliječne zamjenice kreće se od 1,5 do 2 dcl, ovisno o veličini janjeta. Pri tome treba voditi računa da ne dođe do prejedanja janjeta.

Od 11. do 20. dana starosti količina mješavine kreće se od 2 do 3 dcl u razmaku svaka 3 sata, a nakon toga janje se hrani u količini 3 dcl pa do sitosti svakih 3 do 4 sata vodeći također računa da ne dođe do prejedanja janjeta.

Od 10. dana starosti janjad treba imati u raspolaganju koncentratnu hranu, tj. krmnu smjesu za janjad i otavu. Na taj načina janjad se rano privikava na drugu vrstu obroka te će prije postati preživač i neće ovisiti samo o mliječnoj zamjeni.
 
Posljednje uređivanje:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja sa svoje prveskinje koje su bile takve naravi ili prodo ili na ražanj, možda se još ni sama nije razvila do kraja, to se dešavalo kod mene ali više ne nego ženke odvojim kad prestanu sisati i imaju svoj prostor gdje čekaju svoju zrelost u principu nekih 10-ak mjeseci, taj način se navodi i po knjigama ali svi radimo kako tko ima mogučnosti
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
posto su janjci kod vas? ja sam svoje na sajmu prodao po 20kn danas. i nisam nesto zadovoljan ali eto. sta je tu je..

i jos jedno pitanjce. kada prodajete janjca za klanje u dvoristu, dali je ista cijena s vasom obradom? dali klanje naplatite tj dignete cijenu janjca ili je ista cijena bez obzira na to?
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
20kn bez obrade a na obradu 50-100 kakav je ko čovijek, ako picani onda ga opletem ali 50 kn je neki standard iako onda imaš problem riješavanja otpada pa bih po meni 100 bilo u redu ili 50 pa nek vozi sve kak zna
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma baš tako, imam u selu mesara pa probam sve samo nek im on kolje jer ima sistem riješavanja otpada
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Kako rješavate problem krpelji?
Sad će na veliko počet stvarati problema pa me zanimaju vaša iskustva!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja koristim ovo za pse,a isto ću i za ovčice jer je prirodno i djelotvorno.

http://www.dogs4friends.de/product_....html&XTCsid=9bf8fd6917bd90840878d5bfe146e109

frontline ili bilo kakvi drugi preparati za mene nedolaze u obzir.

ove kapi se mogu napraviti i od ulja lavande pomješati sa uljem ružmarina.taj miris netrpi niti jedan krpelj.tretirati životinju 21 dan od početka aprila ili prije i nema više krpelja.
zbog frontlajna sam umalo izgubio psa.:mad:
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
ja koliko sam skužio da se to utrljava u uho.a gdje da ja utrljam kad moja kala nema uši
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja koliko sam skužio da se to utrljava u uho.a gdje da ja utrljam kad moja kala nema uši

nemora u uši ako ih nema.između plećki i kukova,tamo gdje nemogu njuškom dohvatiti.nakon tretmana svaki put će se valajti na leđima jer ulje malko hladi to mjesto pa im je neobično,a trljane na leđima još bolje pospješuje učinak.a kako tek mirišeeeeeeee,milina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh