• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
hehe ja očistio boks i tor-obor pa uskoro odvajanje janjadi za tov i budučih šiljezica
čeka ih pripremljeno cca 100kg mljevenog 50%kukuruz,20%zob i ostalo pšenica:scratch
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Neki dan ovce srušile ogradu, otišle na susjedovu livadu i udri po jelu. Ujutro prilikom hranjenja vidim što je na stvari, uredno ih zatvorim, vidim jedno janje da je nešto tužno, mislim - opet će biti pikanja, te uz kavicu smišljam plan za novu ogradu. Žena slučajno otišla vidjeti ovce, zove me da odmah dođem, i imam što vidjeti janjci i jedna ovca leže na bokovima, zabacili glave a ovca se napuhnula kao balon. Zovem veterinara šta da radim, on kaže to ti je enterotoksemija. Pita da li leže na bokovima i da li su zabacili glave unatrag, kažem da, on kaže kolji to samo iznutrice bacaj! Ja sav zbunjen objasnim mu da su ovce bile na paši (bilo i dosta djeteline), da se ovca i nadula, odgovori mi da zna što mu ja pričam ali da je to zarazna bolest i pošto ih nisam lani cijepio da je to posljedica ne cijepljenja. Ali ipak će doći pogledati.
Ja čeka desetak minuta, odem vidjeti kakvo je stanje u ovčinjaku, kao sva četiri janjca i ovca već gotovi. Brže bolje po nož i prerežem im vratove. Uto dođe veterinar (nije ni pogledao ovce) samo mi kaže da moram to pocijepiti jer inače ništa od daljnjeg uzgoja.
Bratić i ja oderali janjce za škrinju, a ovcu namijenio za čevape.

E sad, istina je da ih nisam lani cijepio protiv enterotoksemije, i kažem, nemam još vjerojatno dovoljno iskustva što se raznih bolesti tiće, ali zar nije u pitanju bilo prejedanje u naduv a ne bolest?
Mislim, da se nisu prežderale, vjerojatno ne bi bilo nikakvih posljedica i nadalje. Jesam li u pravu?
I još da spomenem, na paši je bilo 11 ovaca i 18 janjadi, da je zarazna bolest, zar ne bi više toga stradalo?
Ne znam više šta da mislim, u svakom slučaju namjeravao sam ih cijepiti, samo što sam ih malo zanemario u zadnje vrijeme što se tiće preventive.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
pa sad i u kasnu jesen ti je preventiva najbitnija, preko krpelja koji su več dobrano počeli napadati, pa protiv metilja i unutarnjih nametnika, vitamini nisu za zaobič, selen, pa papci, šišanje, a najgore je taj prijelaz sa suhog na zeleno-mene sve čeka iduči tijedan:drinkers:
a ova solucija za čevape ti je najbolja stvar od svega:partyman:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Tvoje su se ovce pogušile,burag im je pritisnuo na pluća i eto vraga.A sumnjam da je enterotoksemija,kod nje su malo drugačiji simptomi,više na nekim grčevima,hodanju u krug,veslanju nogama dok leži i sl.u svakom slučaju ih moraš cijepiti,,,
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ako prije toga nisu jele travu moguće je da su dobile pasnu tetaniju. No vjerojatno po simptomima su imale nadam a kao posljedica može biti enterotoksemija tj. Da toksini iz probavnog trakta utjeću na organizam.
Svi "cjepe" ovce, ovcama se obićno daju dehelmentici sredstva protiv parazita, a to nikako nebi sprječilo enterotoksemiju izazvanu prejedanjem ili pokvarenom hranom
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Detelina!!!Ja svoje ovce pustam da je pasu tek kada je udare 2-3 dobra mraza.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
a ova solucija za čevape ti je najbolja stvar od svega:partyman:

Jedan lik iz Daruvara radi odlične čevape, ja njemu dostavim meso, on napravi smjesu, zapakira po 1 kg... i udri ... cijela familija. Zadnji puta na meniju je bio ovan i nešto govedine.. pa uz luk i PAN ... mmmm
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ajde da i ja budem malo of topic valjda mi neče nitko uzeti za zlo, ja čevape radim sam i do sad su uvijek uspijeli pa samo malo luka i pan beztrzajni:supz:
kod mene je slovenac-na masu od 10kg mislim da ide 5kg ovčetine, 2 kg loja ovčijeg i kusur do 10 ili govedina ili svinjetina, pa soda, mineralna voda, začini pa onda veselje
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kod mene je slovenac-na masu od 10kg mislim da ide 5kg ovčetine, 2 kg loja ovčijeg i kusur do 10 ili govedina ili svinjetina, pa soda, mineralna voda, začini pa onda veselje

zasto mineralna a ne obicna voda? sta stavljas od zacina?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
moje malo stado na pasnjaku..

05052011246800x600.jpg


05052011247800x600.jpg


05052011248800x600.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh