• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

M

Marijana

Guest
Ugibanje janjaca

Pozdrav svima. Nova sam na forumu i molim pomoć u vezi mojih ovaca i janjadi.
Problem je ovaj- kupila sam 4 mala janjeta, othranila ih na dudu s kravljim mlijekom, počeli su i sami jesti, no nakon toga su počeli ugibati jedan za drugim. Tako da sam ostala bez ijednoga od ovih. Još veći problem je što su i moji janjci, od mojih ovaca, počeli ugibati- jedan je već uginuo. Što da radim?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pozdrav svima. Nova sam na forumu i molim pomoć u vezi mojih ovaca i janjadi.
Problem je ovaj- kupila sam 4 mala janjeta, othranila ih na dudu s kravljim mlijekom, počeli su i sami jesti, no nakon toga su počeli ugibati jedan za drugim. Tako da sam ostala bez ijednoga od ovih. Još veći problem je što su i moji janjci, od mojih ovaca, počeli ugibati- jedan je već uginuo. Što da radim?

jedina prava preporuka obrati se vetrinaru moguće je da imaju neku prelaznu bolest
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Mjerio si temperaturu? Da li je samo ležao prije uginuća?

nisam,većinom su ugibali preko noći pa ih nađem ujutro ukoćene,oni su hodali al kao pijani -s noge na nogu,izgubljene ravnoteže
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
treba vidjeti sa veterinarom jer to je veliki problem nedaj Bože da je neka zaraza
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
davore to je enterotoksemija,i nema pomoći kad krene.Jedina opcija je vakcinacija gravidnih ovaca jer onda preko placente i janjci dobiju potreban imunitet.

Pozdrav svima. Nova sam na forumu i molim pomoć u vezi mojih ovaca i janjadi.
Problem je ovaj- kupila sam 4 mala janjeta, othranila ih na dudu s kravljim mlijekom, počeli su i sami jesti, no nakon toga su počeli ugibati jedan za drugim. Tako da sam ostala bez ijednoga od ovih. Još veći problem je što su i moji janjci, od mojih ovaca, počeli ugibati- jedan je već uginuo. Što da radim?

Šta su jeli i u kojoj količini?
 
M

Marijana

Guest
Šta su jeli i u kojoj količini?[/QUOTE]

Hranila sam ih kravljim mlijekom na dudu, a nakon nekog su vremena počeli jesti sijeno( nkon mjesec i pol dana). Danas je bio veterinar i kaže da imaju neke crijevne parazite i da će vjerojatno svi uginuti.
Cijepio ih je i rekao da će se možda izvući. Te parazite su dobili preko placente.
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
davore to je enterotoksemija,i nema pomoći kad krene.Jedina opcija je vakcinacija gravidnih ovaca jer onda preko placente i janjci dobiju potreban imunitet.

abrkili kako se zove lijek za preventivu toga i možemo li sami to davat preventivno
 
S

smoki

Guest
pitanje
kolega drži ovce i ima OPG, kako on meni govori on svoje ovce ne smije prodavat nikome ko nema opg za daljnji uzgoj,znači ovce i janjce ne smije da obradi za svoje potrebe a kamoli da nekom proda,dal je to istina???

p.s. pod obradi sam mislio za klanje...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
dado1:pa ja sam jako natezo oko toga s veterinarima,jer oni nisu načisto s tim problemom.Lijek možeš naručiti u vet.ljekarni,ja sam radio sa Poliovin,radi ga firma iz Subotice.Daje se 2ml po grlu potkožno.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
abrkili kako se zove lijek za preventivu toga i možemo li sami to davat preventivno

ja kozama dajem iverktin podkožno i monil u usta to je i kod ovaca isto jer prijatelj daje ovcama to je protiv crijevno -kožnih parazita kad se cjepi u jesen i prolječe nema parazita na vidiku
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
pitanje
kolega drži ovce i ima OPG, kako on meni govori on svoje ovce ne smije prodavat nikome ko nema opg za daljnji uzgoj,znači ovce i janjce ne smije da obradi za svoje potrebe a kamoli da nekom proda,dal je to istina???

p.s. pod obradi sam mislio za klanje...

ako imaš markirane ovce možeš prodavati jedno grlo drugoj osobi na osobnu iskaznicu klanje u domačinstvu je dozvoljeno samo moraš poslje razdužiti markicu
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
davore to je enterotoksemija,i nema pomoći kad krene.Jedina opcija je vakcinacija gravidnih ovaca jer onda preko placente i janjci dobiju potreban imunitet.




gdje se cijepe u vrat ili iza plećke ili je svejedno i koliko mora biti gravidna
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
davor:ma iza plećke potkožno 2 ml samo ubrizgaš.Opaska:kad ubodeš špricu onda povuci klip natrag,ako ima vakuma i ne uvlači krv slobodno ubrizgaj,a ako nije tako ili vuče zrak onda nisi potkožno nego si probio ili si u krvnoj žili pa možeš krv navuć.

farmervg:monil i ivermektin su antiparazitici,a nisu vakcine,zapravo su otrov koji onemogućava prehranu parazita te oni ugibaju.Poliovin je vakcina protiv enterotoksemije i zarazne šepavosti i sadrže žive uzročnike(bakterije) koji su oslabljeni.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ono pod opaskom,nisam znao,do sada sam uvijek na vratu podignem kožu i odma ubrizgam,tak sam radio sa fascovernom,i onda sam primjetio kada dobro ne ubodem ovca se počne bacati,padati na prednje noge ili kočiti vrat,a kad dobro pogodim i ne osjeti
---dobar savjet zlata vrijedi--- puno hvala
 
L

lovac00

Guest
ono pod opaskom,nisam znao,do sada sam uvijek na vratu podignem kožu i odma ubrizgam,tak sam radio sa fascovernom,i onda sam primjetio kada dobro ne ubodem ovca se počne bacati,padati na prednje noge ili kočiti vrat,a kad dobro pogodim i ne osjeti
---dobar savjet zlata vrijedi--- puno hvala

Kolko daješ faskoverma na 10kg!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Evo da podijelim iskustvo:

Ovca se još prije tjedan dana(visoko gravidna) počela ponašati kao da će imati porod.Međutim povećan burag i prestala preživati.Cerviks zatvoren.S obzirom da je cerviks bio zatvoren,išao sam na liječenje nepreživanja.Nakon 4 dana nalijevanja kvasca i Digestana,počela je jest i preživat.No vime je smanjivalo volumen.Ovcu danas zaklali,a u njoj našli uvrtitu maternicu,a janje naravno uginulo.
Ovca je u komadima i kuha se u kotluši,bit će dobra klopa za pse.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Ovo je samo dokaz koliko jedan seljak mora imati znanja kad se tako nešto dogodi tebi koji imaš praktićnog iskustva i teoriju s fakulteta.
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
Bok novi sam na forumu...mislim se pocet bavit ovčarstvom zanima me koju bi bilo najbolje pasminu uzet za meso mislim janjce prodavat ..ja sam mislio slovenku sta vi mislite o njoj??i zanima me jel ima poticaja na ovce i kolko bi komada trebalo imat?? i kolko je po grlu??i jel je ukljucen i ovanu u to? hvalla unaprijed..:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh