• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Talijan

Novi član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
22
Obavezno ostavljam dvojke , ako im je majka dobra i ako su oni dobri i do sada nisam imao nekih problema , i vetrinare sam zaobilazio , ne mogu se sjetit da sam čuo nešto pametno od njih .
 

opgivana

Član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
33
Ne. jer mlijeko samo od sebe ne moze da ide.. Svaka ovca ima u vimenu "cepove" koje treba izvuci ili janje samo izvuce. Da li su ovce na ispasi ili na otvoreno?
Ako nema janjeta, mozda je jos unutra, zaglavljeno.. Da li ta ovca je vesela i da li jede, da li kojim slucajem ima neugodan miris?

Moje osobno misljenje je da su ovce bile na otvoreno, i da se je ovca ojanjila, a da je cucak, sused ili nesto od divljih zivotinja ugrabilo janje.
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Da li je normal da ovcu kad je pomuzes IDE mlijeko a ona se sada vec 10 Dana nakon toga ne janji?

Pozdrav,
imao sam takav slucaj i ja da mlijeko lagano ide i po skoro dva tjedna i onda se ojanji, ko i trenutno jedna mlada ovca prvi put se janji, mlijeko vec 5-6dana tako ljepo ide kad primis ali jos nista ;)
 

opgmarina

Novi član
Tu od
7 Velj 2016
Poruka
4
Pozdrav,
imao sam takav slucaj i ja da mlijeko lagano ide i po skoro dva tjedna i onda se ojanji, ko i trenutno jedna mlada ovca prvi put se janji, mlijeko vec 5-6dana tako ljepo ide kad primis ali jos nista ;)

Evo ovca se danas ojanjila,dva zenska janjeta,I ovca i janjci dobro.
 

Paki

Novi član
Tu od
5 Ožu 2016
Poruka
2
Dobra vecer..novi sam u ovom poslu pa mi treba koji savjet..kupio sam nekoliko ovaca i janjica..sve je bilo u redu do veceras kad sam primjetio da ovca koja ima janje staro 2 mjeseca krvari s izmetom!molio bih vas neki savjet sta da radim i jel to opasno za ovcu?
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
pozdrav kolege,,,dali je bolje ovcama davati zob obicnu ili je samljeti i napraviti Srot..Sta je bolje za njih..pozz
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Za ovce nije srot dobra opcija,cak i janjcima se nesrota zob.
Kukuruz janjcima samo prebijem zrno na pola,ni slucajno na sitno sito,jer dolazi do problema u probavi.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Pitanje za kolege. Prije mjesec i pol su mi se dvije ovce ojanjile i sad u roku 3-4 dana janjci krepali. Preko noci. Navecer jedu normalno,skacu po staji i ujutro ih nadjem krepane? Kaj bi bilo to? Bojim se za ova dva jos koji su se ojanjili mjesec kasnije?

Poslano sa mog Lenovo A536 koristeći Tapatalk
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ja sam imao takvi problema znaci janje ugine bez ikakvi raniji simptoma,samo se izvrne i sumnjao sam na enterotoksemiju,od kad cjepim ovce poliovinom nema toga.
Nazalost do ljekova je tesko doci ali vredi cjepit.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pitanje za kolege. Prije mjesec i pol su mi se dvije ovce ojanjile i sad u roku 3-4 dana janjci krepali. Preko noci. Navecer jedu normalno,skacu po staji i ujutro ih nadjem krepane? Kaj bi bilo to? Bojim se za ova dva jos koji su se ojanjili mjesec kasnije?

Poslano sa mog Lenovo A536 koristeći Tapatalk

Kao sto kolega rece naj vjerovatnije Enterotoksemija.
Da li ih nadjete sa glavom zabacenom unazad?
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Da,zabacena glava iza. Od cega dobiju tu bolest? Uginuo mi i jedan od ovih zadnjih,sada je ostao jos samo jedan
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Copy - paste

Enterotoksemija je bolest koja može uzrokovati smrt ovaca, goveda i koza. Bolest se javlja najčešče iznenadno i
podmuklo. Pojavljuje se sporadnično, a nekad dobija i oblik prave epidemije, bez obzira na kondiciju i uhranjenost životinja. Bolest je jako teško dijagnostikovati. Ishod kod oboleli životinja je gotovo uvek latentan.

Enterotoxaemia je bolest uzrokovana toksinima Clostridium perfringens koji apsorbuju iz intestinalnog trakta. Do danas je poznato pet vrsta bakterija ove koji utiču na zdravlje životinja i razvoj same infekcije. Baktrije su klasifikovane kao A, B, C, D ili E tip, prema toksinima koje proizvode. Najčešći uzroci nastanka bolesti su nagli pelazi i promene u načinu ishrane životinja. Prelazak na pašnu ishranu. Bolest se češće javlja na na pašnajcima koji su bogati travama.

Uzročnik Clostridium perfringens je bakterija koja normalno egzistira i živi u interstinalnom traktu (crevima) zdrave ovce, ali u malom broju. Bolest se razvija kada se broj bakterija poveća drastično i kad okruženje u crevima favorizuje produkciju toksina. Prosto, bakterije okupiraju svojim brojem i otrovima creva i onemoguće normalnu fiziologiju protoka hrane i materija, te zaustave funkciju celog trakta.

Dijagnoza bolesti je jako teška. Post-mortem pregled životinje je nesiguran i nezahvalan. Česte su difencijacije sa naduvom i sl. Sadržaj creva se mora toksikološki pregledati u veoma kratkom roku (najduže dva sata) od smrti životinje. Otrov je jako nestabilan i dosta ga je teško indetifikovati laboratorijskim pretragama. Bakterije se mogu kolonizovati na veoma malom prostoru creva, a sama creva su duga do 34 metra (traženje igle u plastu sena). U suštini izolacija bakterije Clostridium perfringens je jako retka, a i kao se bakterije izoluju njihova brojnost se svrstava u granice normale.

Vakcina protiv enterotoksemije opravdava namenu. Imunitet kod vakcinisani ovaca traje godinu dana. Preporučuje se vakcinacija ovaca (majki) pre jagnjenja, zbog pasivne zaštite jagnjadi koje "nose". Jagnjad se tako imunološki zaštićuju u periodu od 6-8 sedmica po rodjenju. Po isteku pasivnog imuniteta jagnjad se vakcinišu.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Ako se ovce necijepe,jel ce i one uginuti?

Poslano sa mog Lenovo A536 koristeći Tapatalk

Vakcina protiv enterotoksemije opravdava namenu. Imunitet kod vakcinisani ovaca traje godinu dana. Preporučuje se vakcinacija ovaca (majki) pre jagnjenja, zbog pasivne zaštite jagnjadi koje "nose". Jagnjad se tako imunološki zaštićuju u periodu od 6-8 sedmica po rodjenju. Po isteku pasivnog imuniteta jagnjad se vakcinišu.

Sta da ti kazem,cjepiva na trzistu nema i eto sta se desava zbog toga.
Ocito nikog nije briga.
Ljudi se snalaze svakako ide se u BiH i Srbiju po Poliovin pa kako ko prodje.
Uvoz je zabranjen a za neuspjeli pokusaj sverca globa je 1500 kuna.
Ajd sad budi pametan.
Imali smo i mi ljek jako dobar za to nekad al je proizvodnja ukinuta.
Sjedi pa placi,ljepa nasa.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
A nista,zvat cu veterinara,onda cu sve obaviti,nek mi naprave odmah papire i nek mi ih upisu i pocijepe i amen... To bude sad malo veci trosak mi,ali jbga...

Poslano sa mog Lenovo A536 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh