Copy - paste
Enterotoksemija je bolest koja može uzrokovati smrt ovaca, goveda i koza. Bolest se javlja najčešče iznenadno i
podmuklo. Pojavljuje se sporadnično, a nekad dobija i oblik prave epidemije, bez obzira na kondiciju i uhranjenost životinja. Bolest je jako teško dijagnostikovati. Ishod kod oboleli životinja je gotovo uvek latentan.
Enterotoxaemia je bolest uzrokovana toksinima Clostridium perfringens koji apsorbuju iz intestinalnog trakta. Do danas je poznato pet vrsta bakterija ove koji utiču na zdravlje životinja i razvoj same infekcije. Baktrije su klasifikovane kao A, B, C, D ili E tip, prema toksinima koje proizvode. Najčešći uzroci nastanka bolesti su nagli pelazi i promene u načinu ishrane životinja. Prelazak na pašnu ishranu. Bolest se češće javlja na na pašnajcima koji su bogati travama.
Uzročnik Clostridium perfringens je bakterija koja normalno egzistira i živi u interstinalnom traktu (crevima) zdrave ovce, ali u malom broju. Bolest se razvija kada se broj bakterija poveća drastično i kad okruženje u crevima favorizuje produkciju toksina. Prosto, bakterije okupiraju svojim brojem i otrovima creva i onemoguće normalnu fiziologiju protoka hrane i materija, te zaustave funkciju celog trakta.
Dijagnoza bolesti je jako teška. Post-mortem pregled životinje je nesiguran i nezahvalan. Česte su difencijacije sa naduvom i sl. Sadržaj creva se mora toksikološki pregledati u veoma kratkom roku (najduže dva sata) od smrti životinje. Otrov je jako nestabilan i dosta ga je teško indetifikovati laboratorijskim pretragama. Bakterije se mogu kolonizovati na veoma malom prostoru creva, a sama creva su duga do 34 metra (traženje igle u plastu sena). U suštini izolacija bakterije Clostridium perfringens je jako retka, a i kao se bakterije izoluju njihova brojnost se svrstava u granice normale.
Vakcina protiv enterotoksemije opravdava namenu. Imunitet kod vakcinisani ovaca traje godinu dana. Preporučuje se vakcinacija ovaca (majki) pre jagnjenja, zbog pasivne zaštite jagnjadi koje "nose". Jagnjad se tako imunološki zaštićuju u periodu od 6-8 sedmica po rodjenju. Po isteku pasivnog imuniteta jagnjad se vakcinišu.