• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Može odgovor kada odbijate janjce , kako zasušujete ovcu? Ovca se nije očistila posteljica visi da li ju sami vučete van ili zovete veterinara? Hvala.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Još jedno pitanje koliko Vi profesionalci držite ovce u stadu koliko imaju godina ovce, do koliko godina se janje?Hvala.
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Može odgovor kada odbijate janjce , kako zasušujete ovcu? Ovca se nije očistila posteljica visi da li ju sami vučete van ili zovete veterinara? Hvala.
Posteljica se smije vući samo ako nije sama izašla drugi dan. Vučete je vrlo pažljivo da ne pukne.Ako je ne možete cijelu izvući, izvucite koliko možete i zovite veterinara da stavi tabletu Geomicyn za čišćenje. Antibiotik dodatno injekcioni.
Što se tiče zasušivanja, idealno bi bilo da tjedan dana pustite janjad svaki drugi, odnosno treći dan da posisa, a ovci smanjite hranu u tom tjednu na sijeno i vodu. U praksi većinom se janje odbije i gotovo.
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Još jedno pitanje koliko Vi profesionalci držite ovce u stadu koliko imaju godina ovce, do koliko godina se janje?Hvala.
Nisam profesionalac , ali standardno bi trebalo remont stada raditi 20% godišnje, tako da vam ni jedna ovca nije starija od 5 godina. Vjerojatno malo ovčara to radi , ali mislim da ne bi nikako trebale biti starije od 8-9 godina iz praktičnih razloga ( lošija janjad, veći rizik komplikacija pri janjenju i što sa sarom ovcom, teško je prodati i kada je zakolješ).
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Mi radimo obnovu stada svake godine. Ostavljamo šiljezice najjače, najljepše stasom i izgledom i zdravljem za podmladak stada. S 6 mjeseci ih markiramo i ostaju u stadu. To se radi po principu 15% od ukupne populacije stada (100kom osnovno stado x 15% = 15 šiljezica). TIme se dobiva da se sve cijelo stado izmjeni unutar 6-7 godina (100kom / 15 = 6.66godina).

S tim da iz stada uvijek izdvajamo , ne najstarije ovce , nego najmanje produktivne, kako bi osigurali ekonomsku stabilnos i rentabilnost stada.

Mi na svakoj ovci imamo dvije markice , jedno uho HR broj, drugo uho interni br ovce u stadu, vodimo evidenciju po ovci za svako janjenje i za svako janje. Po principu, datum janjenja, broj janjaca, ocjena janjeta pri porodu, datum davanja vitamina janjcima , te cijepljenja ovaca, te sad još i za korpološku pretragu i datume ispusta na pašu.

Tako da za svaku ovcu vidimo produktivnost u zadnje dvije - tri godine, i mogu ći da se produktivnos povećala za 0,4-0,5 janjaca po ovci s pravim ovnom.

Stari kupuje ovnove samo s papirima cca 2000kn, zamjena ovna je svakih 2-3 godine, obavezno da ne dolazi u srodstvo s mladim ovcama.

Prije uz "upitne ovnove" plodnost ovaca je bila 1,3-1,5 janjaca godišnje , sad je podignuto na blizu 1.9-2.0.

Ovce su stalno na ispustu , mogu u nadkrivene objekte kad požele.

Glavno je da nisu pod stresom i da se imaju kuda kretati.

Tov janjaca kao priprema za prodaju u klaonicu isto imamo organiziran.

Sva hrana je s našeg PG.
 
Posljednje uređivanje:

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ja u mom stadu imam jednu ovcu koja je napunila 14 godina. Svake godinje jagni blizance i odlicno ih podgaji. Ostale ovce su do 5 godina starosti. Svake godine ostavimo nekoliko najboljih zenskih jagnjadi.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Puno hvala na odgovorima ja sam hobista imam ovce koje su pojma nemam šta neke mješanke no daju mi za moje potrebe i višak znači recimo jedna janjila se 12.2018 potom 30.5.2019 i sad prvi 2020. blizanci janjci joj samo na njenom mlijeku narastu za 3mj od 33-42kg kako kad. Ove godine sve blizanci no već su 6god kao i ovan pa ono do kad ih mogu držati iskreno ne bih ih klala, a dvije su sigurno 8godina nisu mi rekli koliko su stare kad sam ih dobila no kod mene su 6godina pa tako mislim 8imaju sigurno. Ovan je miran i dobar, a prošle godine susjedu nitko nije htio posuditi ovna za njegove 2ovce pa smo mu dali našeg i obje su mu dobile blizance tak da bi ga ostavila do njegove prirodne smrti. Znači sad bi definitivno trebala pomladak, a ove u penziju. Pozdrav hvala svima. Hranu isto imam svoju.
 
Posljednje uređivanje:

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ovna bi trebala menjati ako ne svake onda svake druge godine. Uvodi novu krv preko pliplodnih ovnova
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Može li malo pojašnjenje: što znači jaloviti ovcu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
To je kod nas drugi naziv za sterilizaciju. Imam tu stariju ovcu od 14 godina. Pre par dana se ojagnjila dobila zacepljenje mlecnih kanala i sve do danas nije mogla da ustane. Meni i mojoj porodici je jako draga jer smo je podgajili a i predvodnica je u nasem stadu. Sigurni smo da sledece jagnjenje tesko da ce preziveti pa se pitam da li neko ima iskustva sa sterilizacijom ovaca
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
To bi se moglo obaviti operacijom koju može izvesti svaki veterinar. Cilj bi vjerojatno bio da doživi prirodnu smrt. Isto kako se sterilizira ženka psa, ja sam platio oko 300 kuna.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Da zelomo da umre od starosti. Posto vidim da uredno ostaje sjagnjena svake godine jedino resenje mi je sterilizacija. Koliko je to u evrima ako znas?
 

Ivana33

Novi član
Tu od
11 Velj 2020
Poruka
2
Pozdrav svima,
trebam jedan savjet ako netko zna.
Imamo 9 ovaca i u zadnja dva tjedna se 5 ojanjilo, sva janjad premala i preslaba, uginuli ubrzo nakon janjenja, veterinar je rekao prerano janjenje ali neznamo uzrok. Imaju dobru prehranu, sijeno, kukuruz, ječam, dovoljno svježe vode, sol.. U natkrivenom zatvorenom su prostoru i prije su se normalno janjile. Što može biti uzok tome da se tako janje?
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Osim promjene ovna, ne znam što bi se moglo poduzeti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivana33

Novi član
Tu od
11 Velj 2020
Poruka
2
Osim promjene ovna, ne znam što bi se moglo poduzeti.
Pa neznam, ovan je mlad, nije s ovcama u srodstvu, i prošle godine je bio s njima i nije bilo problema. Ovce su redom janjile 3, 2, 1, 2, 3 janjiča. Danas napokon šesta jedno normalno ojanjila, ostalo je još tri ovce pa ćemo vidjeti kako će one. Jel može uzrok biti kakav parazit?
 

Najnoviji postovi

Na vrh