• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: paprika

Na čijem to hibridu imaš kladosporijum?Ne pitam ime,nego kuću.
Hibrid je od Rijk Zwanna,pojavilo se na nekoliko stabljika na raznim mjestima u dva plastenika,par komada sam počupao,a ostalo se nije dalje širilo nakon špricanja...
Da stvar bude bolja,piše da je dotični hibrid otporan na tu boleštinu...
Naši stručnjaci su Cladosporium Fulvum preveli kao "baršunastu plijesan",a te dvije boleštine nemaju veze jedna sa drugom...od prve strada kompletni nasad,uključujuči i stabljiku i plodove,dok se druga pojavljuje samo na listovima...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Da to njih na pojedinim hibridima muči odavno kao i Enzu Zaden bakterioze.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Re: paprika

Opadanje cvijetova-ako nema bolesti,niska zračna vlaga.
Ak se zreli plodovi ne oberu,biljka se trudi stvoriti sjeme i sve podređuje tome.Odbacuje cvijet i svu energiju usmjerava u reproduktivne organe-sjeme.
Hvala Johabice.
Kod mene je ljeti skoro stalno zračna vlaga ispod normale ali sam ipak priupitao. Ovo za zrele plodove nisam znao ali ih svakako oberem desetak dana nakon što dobiju boju makar na stabljici mogu izdržati mjesecima bez da uvenu.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Re: paprika

Paprikari, pomoć, ovo se pojavilo na donjim listovima paprike u plasteniku. Više vrsta paprike (ljute paprike), ali nije na svim biljkama i nje puno ali ipak da ne iznenadi. Evo slikica.

vhfx.jpg

i0fn.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ca dušo,Ca.Kupi kalcij-nitrat i udri.Dva puta tjedno odmah,kasnije bar jedanput kada se ustabili.Sve oštećeno skidaj još dok su male,samo uzimaju hranu a ionako neće biti za prodaju.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Ca dušo,Ca.Kupi kalcij-nitrat i udri.Dva puta tjedno odmah,kasnije bar jedanput kada se ustabili.Sve oštećeno skidaj još dok su male,samo uzimaju hranu a ionako neće biti za prodaju.

pitam zato što dajem Ca jednom tjedno gram po biljci,jel može biti da je previše Ca pa isti simptomi,? jedan kolega kaže ovako,ima viška Ca jer se to vidi po paprici kad se prođe rukom po plodu on je izrazito gladak,a da mu fali Ca onda bi plod bio onako malo hrapav,kao da ima dlačice po sebi. jel to drži vodu?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Prvi puta čujem nešto takvoga.Ako te tješi nekaj,i meni se javlja tu i tamo,ali veoma sporadično,par paprika u cijelom plasteniku.Pa bih ja zaključila da kalcija ima u tlu dosta,ali ga biljke ne usvajaju zbog povišenih temperatura.Neke sorte su osjetljivije-Istra najviše,prati je u puno manje obimu Vedrana,a menta lagano kaska za Vedranom ali je nikada ne sustiže.

Koja ti se pati sorta?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Re: paprika

Paprikari, pomoć, ovo se pojavilo na donjim listovima paprike u plasteniku. Više vrsta paprike (ljute paprike), ali nije na svim biljkama i nje puno ali ipak da ne iznenadi. Evo slikica.

vhfx.jpg

i0fn.jpg

Paprikari, ponavljam poziv za pomoć. Jel to možda pepelnica. Paprika je pred branje, smijem li sa domarkom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Prvi puta čujem nešto takvoga.Ako te tješi nekaj,i meni se javlja tu i tamo,ali veoma sporadično,par paprika u cijelom plasteniku.Pa bih ja zaključila da kalcija ima u tlu dosta,ali ga biljke ne usvajaju zbog povišenih temperatura.Neke sorte su osjetljivije-Istra najviše,prati je u puno manje obimu Vedrana,a menta lagano kaska za Vedranom ali je nikada ne sustiže.

Koja ti se pati sorta?

vedranu imam. pa da,tako mi on kaže,kod njega nema toga u plasteniku,neki čovjek mu rekao kad je bio kod njega prije par godina,i on smanjio Ca i sve pet. e sad,treba probati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

To ti je najlakše znati ako izmjeriš ph .Ako je preko sedam,onda bi možda teorija držala vodu,iako ja u to nekako ne mogu vjerovati.Da bi višak mogao uzrokovati iste simptome kao nedostatak.Imaš li pri ruci ph metar ili ga možeš posuditi,mjeri,baš bih voljela znati koliki je.
ja još uvijek mislim da se radi o poremečaju usvajanja,iako je biljci dostupan u dovoljnoj količini.Ako veliš da ga dodaješ redovito.Ja ga ove godine još nisam davala,ali sam prije sadnje rasijavala kalcit.(iako bi to trebalo napraviti bar tri mjeseca ranije).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

To ti je najlakše znati ako izmjeriš ph .Ako je preko sedam,onda bi možda teorija držala vodu,iako ja u to nekako ne mogu vjerovati.Da bi višak mogao uzrokovati iste simptome kao nedostatak.Imaš li pri ruci ph metar ili ga možeš posuditi,mjeri,baš bih voljela znati koliki je.
ja još uvijek mislim da se radi o poremečaju usvajanja,iako je biljci dostupan u dovoljnoj količini.Ako veliš da ga dodaješ redovito.Ja ga ove godine još nisam davala,ali sam prije sadnje rasijavala kalcit.(iako bi to trebalo napraviti bar tri mjeseca ranije).

Nemam ph metar,mislis da ga ima u zemlji previse jer ga dodajem ali ga biljka ne usvaja? Ali ako ga nemoze usvojiti onda ga nemoze biti ni viska.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: paprika

pitam zato što dajem Ca jednom tjedno gram po biljci,jel može biti da je previše Ca pa isti simptomi,? jedan kolega kaže ovako,ima viška Ca jer se to vidi po paprici kad se prođe rukom po plodu on je izrazito gladak,a da mu fali Ca onda bi plod bio onako malo hrapav,kao da ima dlačice po sebi. jel to drži vodu?

Jednom tjedno je malo,a i gram po litri isto tako...
A koju vodu koristiš za navodnjavanje,tvrdu ili meku?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: paprika

Nemam ph metar,mislis da ga ima u zemlji previse jer ga dodajem ali ga biljka ne usvaja? Ali ako ga nemoze usvojiti onda ga nemoze biti ni viska.
Mogu ja pisati; ali kada nitko ne čita :(; link: problem visoke temperature i niske vlažnosti zraka....
:icon_wink:
Dio teksta: "Ovo istraživanje je pokazalo kako temperatura u plasteniku iznad 28 stupnjeva C i relativna vlažnost zraka niža od 65% pogoduje pojavi BER-a na plodovima rajčice...."; iako je riječ o rajčici, slično je i za ostalo, poput paprike.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Je,je,govorim ja da su temperature u pitanju,pa mi se ne vjeruje :icon_razz:,isto tako govorim kada netko ima problema sa zemljišnom fitoftorom neka usprkos svih pravila i sugestija struke o zalijevanju ilitiga navodnjavanju NE zaljeva ujutro ili danju, nego nevečer kasno.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Nemam ph metar,mislis da ga ima u zemlji previse jer ga dodajem ali ga biljka ne usvaja? Ali ako ga nemoze usvojiti onda ga nemoze biti ni viska.

Udri ga folijarno kasno naveče da ga moze biljka preko noći usvojiti(calciogreen 34):cool2:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Udri ga folijarno kasno naveče da ga moze biljka preko noći usvojiti(calciogreen 34):cool2:

Vidis vidis,budem probao,ili ce biti dobro ili ce zbog jos veceg viska biti jos gore. Mozem i Calcinit od Yare,toga imam trenutno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Sada će početi problemi,najavili su visoke temperature.Moram i ja ići sutra sa intervencijom,bude inače svašta.I ovako će biti svašta.Gledala sam danas,javlja se tu i tamo,malo,ali to se kroz dan dva može promjeniti na gore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh