• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja svoju ne diram već deset dana, nema se vremena za tih tisuću i nešto kvadrata plastenika. Prošli tjedan smo skinuli 26 tona roge, danas smo nastavili sa još 6 tona. Sutra još planiram 4-5 pa onda kud puklo. Nije da mi je svejedno, ali protiv vremena ne možeš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ma sve ovisi koliko će dan biti topao-za sada još temperatura tla može pomoći kod prvog mraza-emitira toplinu pa ako nije veliki minus,i ne traje dugo-počne tamo negdje pred jutro-ima šanse da sve prođe bezbolno.Iako je paprika osjetljiva i na pol stupnja ispod nule.Budemo vidjeli.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Paprikari,imam problem u plastniku.Paprika mi ima ružne smeđe fleke ko kad je napadne trips.Ali nije trips.Problem je u vlagi ili oscilaciji temperatura.Jače je izraženo na Vedrani,Menta nije tako ugrožena.i jače su dobili plodovi koji su za brati,ovi još nedozreli su ok.Šta da radim? Ima li još tko takav problem? Sad sam se sjetila da sam i prošle godine u to vrijeme imala isto s.anje i čvrsto odlučila Vedranu ne više saditi,ali sam kasnije zaboravila.Čak niti Blondica nije to radila u tolikoj mjeri kao Vedrana.Samo mi čudno jer Vedranu sadim već četiri-pet godina,odkako sam odustala od Blondice i Istre,a tek se prošle jeseni to počelo događati.A ne beru mi se plodovi dok perikarp ne postigne kolko -tolko povoljnu debljinu.Jer naravno,onda paprika nema težinu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Isto je kod mene, ali zbilja na dobro zrelim plodovima. Kako si napisala sve je to od vlage i što sam još primjetio, na plodovima koji su više izloženi svjetlu, oni koji su u "žbunju" nemaju taj problem. Smatram da sam sam kriv što sam dozvolio da poflekavi, jer i prošli tjedan je bila za brati, a bila je čista ko suza. No kako bilo, jučer je obrana i danas tih flekavih nema više na stabljikama.Kako pomoći, ne znam, ali bolje ih definitivno ne mogu prozračiti nego što trenutno jesu. Slijedeći tjedan idu temperature preko 20 pa će možda biti bolje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

I ja sam je jučer pobrala,dalje bude valjda dobro,to je ono što nisam htjela brati,čekala sam da cijena malo skoči i ustabili se.Brala sam je zadnjih dva tjedna samo za doma,ajd pa se pobralo više od pola što je bilo,pa je srećom nema tako puno.Ali svejedno,evo sam jutros Mente nabrala za jednoga-plastenik pokraj,uvjeti isti,uvijek se istovremeno i jedan i drugi i otvaraju i zatvaraju-a ona čista,lijepa.Ma dobro je,malo će prigovarati kupci,ali šta sada da radim-prodati se mora kakva je da je.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Po mom mišljenju to je trips + vlaga. Isto je kod mene bilo kod vanjske vedrane, kod salane manje, kod paradajz paprike se isto našlo. Trips ju prošara a vlaga odradi ostalo. Ja sam mislio da je to samo u vanjskoj proizvodnji ali eto i plasteničari imaju tih problema. Paprika od tripsa se da prodavati, ovo postane užas, takva paprika nastoji propadat u bananci tj ambalaži. Vi to niste primjetili jer brzo prodajete, ali ta paprika je smao za tavu. E da kod ajvarice toga nema! U biti to možete lako ispitati, žiletom malo oštetite papriku i poprskajte prskalicom sa vodom, ostalo će vrijeme odraditi ;) Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ma neznam Kontam,ubila sam ja tripsa u pojam,između ostalog sam i zbog toga čekala tako dugo sa berbom,do pred sedam dana nisam ništa brala,trips to malo drugačije odradi.Ali budem išla za svaki slučaj sada pregledati cvijetove-ako ih tamo nema,onad ih nema-tamo se najradije zadržavaju.Ma ja sam njima zasladila sa dvije kile šečera,svi su oni došli na gozbu,sigurno.Evo,sad opet moram ići za nekoga brati tridesetak kila pa ću zaviriti sa naočalama.Ako nađem sada tripse onda sam zaista največi idiot.Jer pametni dva dana nakon prskanja idu pa gledaju šta je napravljeno.Sa naočalama.A ja sam gledala bez.Ma ne vjerujem u tripse,viša sila je to u pitanju,ali ipak......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Trips ju je napravio hrapavom, a vlaga u porama je odradila ostalo. Nije dovoljno samo tretiranje za tripsa nego se moraju i te gljivice ubiti. Takova paprika nastavlja propadati, kod samog tripsa nije to slučaj. Miladine jel ima berbi još? Kod mene poslije mraza bila još jedna na baburi ali na javarici će ići još koja berba, zaštitila ju ambozija ;) Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

E,sad sam išla pogledati tripsiče-nema.Stavila sam najprije naočale +1,ili 1,5 ak to postoji.Te su kupljene na crnjaka.Nije bilo.Pa sam ispred njih stavila ove svoje od 2+,te su legalne od jednog krasnog očnog.Isto nema.
Sad-postoji mogučnost da su tripsiči to nekaj malo započeli u adolescentskoj dobi paprike,ja ih tek nakon toga genocidirala a posljedice ostale.Ko trudnoća kod mlade cure,recimo.Sada budem vidjela kako će se ponašati ove koje su još bebe.Ostanu li te čiste uzeti ću u razmatranje vašu ideju o tripsičima i vlazi.I reći hvala.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Re: paprika

Trips ju je napravio hrapavom, a vlaga u porama je odradila ostalo. Nije dovoljno samo tretiranje za tripsa nego se moraju i te gljivice ubiti. Takova paprika nastavlja propadati, kod samog tripsa nije to slučaj. Miladine jel ima berbi još? Kod mene poslije mraza bila još jedna na baburi ali na javarici će ići još koja berba, zaštitila ju ambozija ;) Poz

Ima još jedna za desetak dana.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

E,sad sam išla pogledati tripsiče-nema.Stavila sam najprije naočale +1,ili 1,5 ak to postoji.Te su kupljene na crnjaka.Nije bilo.Pa sam ispred njih stavila ove svoje od 2+,te su legalne od jednog krasnog očnog.Isto nema.
Sad-postoji mogučnost da su tripsiči to nekaj malo započeli u adolescentskoj dobi paprike,ja ih tek nakon toga genocidirala a posljedice ostale.Ko trudnoća kod mlade cure,recimo.Sada budem vidjela kako će se ponašati ove koje su još bebe.Ostanu li te čiste uzeti ću u razmatranje vašu ideju o tripsičima i vlazi.I reći hvala.

Nešto mi tu miriše i na grinju. Mada nije joj plod u planu dok je mali može sigurno ošteti ga. Što zna grinja što je plod što list, uzme i siše ;) Vidio sam u sygentinom kaktalogu čini mi se štete od grinje u rajčici. Nešto je moralo načeti papriku...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Jesam ja i grinju genocidirala.Ali,nju ne mogu provjeriti vizualno_Ošla mi dioptrija k vragu za tako sitno stvorenjce.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Imali tko problema sa najezdom onih malih beskućnika(pužića) i kako ih rješava?:cool:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Hvala ali za ovu sezonu je već kasno,a cjelu jesen me zezaju a ja nemam pojma sta je ,na plodovima rupice a crvića nigdje!?:icon_cry:
Tek kasnije sam shvatio da su to učinili oni mali beskućnici (kada su se razišli na sve strane).
:(y):
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Nema tu nikakvog tripsa ni grinje. Samo je vlaga u pitanju. Ja sam cijelu godinu odradio biološku zaštitu po ps-u i nikakvih problema nije bilo. I takva paprika ne propada pa stajala ona i mjesec dana. I sad imam kod kuće svakakve, stare i više od dva tjedna, samo je pogubavila, ništa drugo.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Re: paprika

Malo da postavim par slika danas slikano.
Paprika je ove godine dobro rodila ima je dosta i još će je biti ako bude lijepog vremena.
Ovo što sam danas slikao nešto će vjerovatno i stići ali veliki dio će i propasti sve u svemu sam super zadovoljan.











 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

fn3m.jpg


i7jk.jpg


b7p1.jpg


tejg.jpg


81l0.jpg


Evo moje paričice od prošlog tjedna.Znam i za bolju,ali obzirom da je jesen-nije loša.
 

Najnoviji postovi

Na vrh