• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
Re: paprika

Vrlo pametno, ja sam radio najviše sa dva preparata nisam se upustao sa tri, mada ja lisne vaši i bijelu leptirastu riješavam kroz sistem KPK.

koji preparat koristis kroz sistem?
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Nije me bilo odavno..Posao, a malo sam i zaboravan..

Elem, sto se paprike tice.. Ove godine je uzasna potraznja za crvenom paprikom kod mene u kraju, gde ima kvantaska pijaca za otkup, i mogu Vam reci da je cena odlicna.. Sada u subotu i nedelju, smo je prodavali na 60 i 55 dinara za kilogram, gde je u subotu bila opsta potraznja za njome.. Danas je cena oko 45 dinara..

Mi ovde u ovom kraju smo imali dva problema.. Krajem avgusta meseca parcele paprike su se naglo osusile nekim proizvodjacima, i svi kazu da je to neki uticaj iz vazduha posle one jedne kise, a drugi je da paprika nece da zri u njivi i jako je zelena..

Ono sto mene licno zanima je sledece.. Promenio bih slonovo uvo, a posadio nesto slicno tome, jer ovde ide za prodaju krupna crvena paprika, pa me zanima sorta Misina F1, dal to vredi saditi, a ako ima i neka druga sorta koja daje krupne plodove..

Hvala puno..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: paprika

Nije me bilo odavno..Posao, a malo sam i zaboravan..

Elem, sto se paprike tice.. Ove godine je uzasna potraznja za crvenom paprikom kod mene u kraju, gde ima kvantaska pijaca za otkup, i mogu Vam reci da je cena odlicna.. Sada u subotu i nedelju, smo je prodavali na 60 i 55 dinara za kilogram, gde je u subotu bila opsta potraznja za njome.. Danas je cena oko 45 dinara..

Mi ovde u ovom kraju smo imali dva problema.. Krajem avgusta meseca parcele paprike su se naglo osusile nekim proizvodjacima, i svi kazu da je to neki uticaj iz vazduha posle one jedne kise, a drugi je da paprika nece da zri u njivi i jako je zelena..

Ono sto mene licno zanima je sledece.. Promenio bih slonovo uvo, a posadio nesto slicno tome, jer ovde ide za prodaju krupna crvena paprika, pa me zanima sorta Misina F1, dal to vredi saditi, a ako ima i neka druga sorta koja daje krupne plodove..

Hvala puno..

A koliko ispadne ta cijena paprike preračunata u eure?
Kod nas je uvozna paprika preplavila tržnice,jer je puno paprike na otvorenom polju propalo zbog velike količine oborina...
Izgleda da će jedino plastenički uzgoj paprike moći dati željene rezultate,otvoreno polje je totalna pušiona...
Ja bih isto htio probati tu Mišinu,samo ne znam gdje da nabavim sjeme?...ili da ga jednostavno izvadim iz ovih ogromnih paprika što dolaze iz uvoza i probam posijati za iduću godinu,da li je netko probao?
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Ovako..

Za jedan euro se danas dobija 114 dinara, pa sami mozete videti kako nam je bila dobra cena sada za vikend.. Ne pamtim da smo imali ikada bolju cenu, ali nazalost brzo se proculo, pa su je doterali svi proizvodjaci iz okoline i sada po klasicnom procesu ponude i potraznje cena joj je manja, ali zadovoljavajuca..

Seme Misine F1 paprike, ako nije problem zbog pravila foruma nesto, mozes naci ovde http://www.hoya-vs.com/sr/hoya-seeds/mip-seeds/index.html

Ja sam zvao, i rekli su mi da je pet grama semena 5 eura, i da im se javim pocetkom decembra meseca.. Mene samo zanima, dal je neko to sadio, kakav rod ima, jer kod mene ide iskljucivo crvena krupna paprika, i to kada vide kupci ne pitaju za cenu.. Ako neko ima neko drugo seme, neka napise, jer ja sam spreman da kupim samo da daje zadovoljavajuce rezultate...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ne znam za Mišinu,ali znam za Ljubov dlan-a selekcioner je isti za obje,i obje podjednako hvali.
Ljubov sam radila prošle godine i ove.Ima predosti i mana-prednost je što je veoma rani,mana je što nakon prvog vala berbe do slijedeće,kada se pobere sve zametnuto treba čekati veoma dugo.Dakle,nema kontinuiteta prispječa roda.A i sklona je usitnjavanju plodova nakon prvih berbi.
Predpostavljam da je i sa Mišinom tako,iako ne mora biti. Nisam Mišinu radila,a ne znam hoću li i Ljubov,iako me vuče ranostasnost.Da ne ciljaš na izuzetno velike paprike,ja bih ti rekla,obzirom da si u Srbiji-uzmi Amforu.Ali,ona je,iako izvrsna,sitnija od Slonovog,ali zato ravnomjernije i brže crveni,a i u zadnjem roku,kada Slonovo više nema šanse dobiti boju,Amfora će još uvijek pocrvenjeti.Ak je mraz ne pofuri,naravno.

Uzimanje sjemena makedonki-da za vanjsku proizvodnju.Ako vrijeme prispječa nije bitno.Jer o njima se ništa ne zna-dužina vegetacije,koja je meni bitna dok želim ići sa ranom proizvodnjom.Činjenica je da što su plodovi krupniji,to je mogučnost da je to kasna sorta- veća.
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Hvala na svim savetima..

Znam za Amforu, i sve se slazem oko nje, ali dzaba sve kada su kupci kojih ovde ima iz cele Srbije, Bosne... zele samo krupnu crvenu papriku, i jednostavno ne pitaju za cenu, i ta paprika ode prva.. Jednostavno smo ih tako navikli, i dan danas imaju ljudi tu sortu, ali posto je ovo zemlja Srbija, niko nece da kaze koja je tacno, a ja necu nikome da se molim..

Cuo sam, ali ne mora da bude tacno da zbog velike potraznje semena slonovog uva, jednostavno ta fabrika nije u stanju da obezbedi dovoljno kvalitetnog semena, i onda se stavlja sve i svasta u pakovanja, sto sam ja i video kod nekih mojih rodjaka, koji su prosle godine kupili seme, a dobili neku drugu papriku na rodu..

Radimo to na vecim povrsinama, godinama, i zato zelim naci, naravno ako je moguce neko seme, sa kojim bih bio zadovoljan sto se krupnoce tice, radi prodaje lakse, mada ove godine, zbog svih stvari oko crvene paprike, skoro da i nisu gledali sta kupuju u kutijama, ali to je samo za jednu godinu tako, ja se zelim osigurati i za naredne godine, da kupci prepoznaju kvalitet koji imam..

Ako nekome treba neka rec, oko nekih srpskih paprika, ili kontakt za coveka koji je proizveo papriku Dukat, samo neka mi se javne...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: paprika

Ovako..

Za jedan euro se danas dobija 114 dinara, pa sami mozete videti kako nam je bila dobra cena sada za vikend.. Ne pamtim da smo imali ikada bolju cenu, ali nazalost brzo se proculo, pa su je doterali svi proizvodjaci iz okoline i sada po klasicnom procesu ponude i potraznje cena joj je manja, ali zadovoljavajuca..

Seme Misine F1 paprike, ako nije problem zbog pravila foruma nesto, mozes naci ovde http://www.hoya-vs.com/sr/hoya-seeds/mip-seeds/index.html

Ja sam zvao, i rekli su mi da je pet grama semena 5 eura, i da im se javim pocetkom decembra meseca.. Mene samo zanima, dal je neko to sadio, kakav rod ima, jer kod mene ide iskljucivo crvena krupna paprika, i to kada vide kupci ne pitaju za cenu.. Ako neko ima neko drugo seme, neka napise, jer ja sam spreman da kupim samo da daje zadovoljavajuce rezultate...
Moram priznati da sam sumnjičav prema kvaliteti tog sjemena,jer ne može gram sjemena hibridne paprike koštati 1 euro...
Znam da ima kod njih za kupiti,ja sam ih kontaktirao u vezi oglednog polja i gdje se te paprike mogu vidjeti uživo,ali odgovor još nisam dobio...
Ovu papriku Dukat sam vidio na internetu i izgleda odlično,ide iz svjetlo zelene u crvenu,ako je to ta paprika na koju mislim...
Sadio sam Ljubov dlan i nisam bio zadovoljan,ove godine sam probao Corinto F1,odlična paprika (180-220g),ali mora se brati isključivo dok je zelene boje,jer strašno gubi na težini,kad prelazi u crvenu boju i nije dvokomorna(sa dva lica),pa ju kupci slabo kupuju za pečenje...
Nego,kakva je to sorta Kurtovka?...jel je riječ o kurtovskoj kapiji ili nečem drugom?
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=-RryEqfSlRs
[/YT]
 
Posljednje uređivanje:
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Ovo je selo Velika Drenova pored mog sela..

Kurtovka?! Pa znas kako, ovde se kod nas odomacio taj naziv i za Slonovo uvo i za Kurtovsku kapiju, tako da ne znam tacno sta je mislio, ali od te dve sorte je jedna garantovano, a pre mislim da je mislio na Slonovo uvo..

Dukat i sorta Strizanka su skoro iste, mada ovde kod nas vise ide Dukat i extra se pokazao.. To je paprika koja je jako krupna, i sto rece jedan kupac "ima oci".. Jednostavno se prodaje super, i ona ovih dana ima jako dobru cenu od 40 dinara..Ono sto je zanimljivo i sto mzoe da Vas zanima, da ta paprika gotovo da nema neku bolest, da nema onih trulih paprika, osencanih od sunca, i da nije od onih sorta koje polegaju i padaju.. Svako ko hoce da sadi, iskrena preporuka i mogu pomoci oko semena ako zatreba..

E, kao sto je dukat super paprika, po krupnoci, takvu bih ja da nadjem i crvenu za ajvar.. Recimo, ja vam garantujem, a sto mozete i da proverite da je Dukat i Strizanka kada pocrvene extra za ajvar, jer mnogo manje imaju vode u sebi od Slonovog uva, mnogo je bolji ajvar od njih, ali kada pocrvene, slabo ih hoce kupci, i to predstavlja problem oko prodaje.. Prosle godine sam jedva, prodao jednu takvu turu kod nas na kvantasu...

Znam da u okolini Bogatica, ima neka paprika koju narodski zovu roga, kao sto mi ovde zovemo takve kurtovka, ali nisam uspeo doci do semena..

Eto, ako neko ima neko fino seme, zamolio bih da razmenimo iskustva, a kao sto sam rekao i spreman sam da kupim, samo da je ok..Ako nista, opet cu Slonovo uvo, pa sta Bog da..
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Re: paprika

Dejane, bave li se ljudi u Drenovi još uvijek kalemljenjem?
I koja je najbolja paradajz paprika u vašem kraju?
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Dejane, bave li se ljudi u Drenovi još uvijek kalemljenjem?
I koja je najbolja paradajz paprika u vašem kraju?

Itekako se bave, ali ne samo Drenova sada, vec i sva okolna sela, gde ima mnogo boljih i iskrenijih kalemara, koji nece podvaliti, pa ako sta zatreba samo mi se javni..

Mnogo manje, bar kod nas se sadi paradajs paprika, ali ako zatreba evo raspitacu se sutra bas oko toga, ali to su manje kolicine..Ovde uzasno mnogo ide crvene paprike za ajvar( gde ja licno mislim da ima sorti slonovo uvo, belo uvo, palanacko cudo....), Dukata, Strizanke, Somborke, Amande..
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Ma jeste, nema gde nije stizala vinova loza, i dan danas je imaju dosta, ali takodje su i veliki proizvodjaci paprike sada...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Pozdrav ljudi!!!

Nema mene i nema. Situacija je ovakva sa ljubom... vrlo krupna paprika i kako johabica napiše dalje usitnjava, ufrkana i dvije berbe dade za kutiju, dalje trpaj industriju. Ja je radim mislim četvrtu ili čak petu godinu i još uvijek tražim bolju. Što se tiče krupnoće evo...

naravno da nije sva takva, no dosta su prve berbe krupne, a to je otprilike i oblik, u slučaju da nije ufrkana između grana ili ne upire u zemlju. Ista stvar je i mišina, s tim da se meni ljubov prvi najviše svidio, svake godine je sve gore. A da je ta mišina hibrid, to neka okače mački o rep...


Uploaded with ImageShack.us
Po meni, ljepša paprika je kraljica, zeru sitnija od ljube, ali ipak krupna, ali nekako mi ima ljepši oblik.

Ja inače svaki dan skidam između 3-7 tona ajvarice, ovisi o ambalaži u koju ide. Evo slika koja mi je najdraža ambalaža


Uploaded with ImageShack.us

Za one koji žele krupnu papriku, ali pod uvjetom da imaju vrhunsku tehnologiju, neka probaju kaptur F1 od seminisa. Problem je skupo sjeme, cca 50 eura 1000 komada, ali ima dobru krupnoću, odlično zametanje i ravnomjerno zrenje. Za plastenik mislim da nema boljeg izbora, za otvoreno preskupa malo. Znam ljude koji imaju po 5 i više hektara te paprike i zadovoljni su, u srbiji naravno :)
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Pozdrav ljudi!!

Za one koji žele krupnu papriku, ali pod uvjetom da imaju vrhunsku tehnologiju, neka probaju kaptur F1 od seminisa. Problem je skupo sjeme, cca 50 eura 1000 komada, ali ima dobru krupnoću, odlično zametanje i ravnomjerno zrenje. Za plastenik mislim da nema boljeg izbora, za otvoreno preskupa malo. Znam ljude koji imaju po 5 i više hektara te paprike i zadovoljni su, u srbiji naravno :)

Pozdrav i cabage-u ,lijepo se to kod vas bere,opasan vam taj ljubo a što se tiče kaptura u potpunosti se slažem i bez vrhunske tehnologije je odličan. :icon_pidu:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Odlično ti to izgleda Cabage. A i prinos je mljac mljac ;)
Što se tiće Kaptura...
3ggo.jpg

5o45.jpg

upkv.jpg


Sve i jedna krupna ajvarica sa veličinom ploda odgađa zrijenje, jer da bi bila teška i rodna mora joj se produžiti vegetacija, a samim time više gnojidbe i zaštite, gdje je matematika između krupnoplodnih i sitnoplodnih ajvarica, tu liniju svatko mora sam podvući. Lakše je imati 5 do 7 plodova oko 120 grama nego jedan od 300 grama, ako se razumijemo ;)
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Re: paprika

Ova poslednja slika je isti slucaj kao i kod mene.. I tako stoji danima.. One bas jako krupne su zelene, a beremo one sitnije.. Samo da poludis bas.. No, sta je tu je..

Danas bila berba, i nabrano je ravno 1720 kilograma, gde je iz dvorista otisla po ceni od 55 dinara, spakovana u kutije od banana.. Pauza od 2-3 dana pa opet, jer nikako da sazri ravnomerno..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Re: paprika

Evo malo mojih paprika danas slikano, nije loše samo je upitno dali će vremenski stignuti.



 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ajmo paprikaši,gdje ste,šta se događa sa vanjskom baburom.I plasteničkom.Ovih je dana bila gužva u prodaji,Nabrala sam prošli tjedan,za Žitnjak,uz paradajz.Paradajz muž prodao bez problema,a papriku pola vratio doma.Jest da nije htio dati ispod šest kuna,a bilo je po pet i niže,Doma smo je rasturili na sedam i osam,nešto i šest,ali je otišla.Sada ne berem,vidjeti ću hoće li ove niske temperature vani šta napraviti pa da se cijene malo stabiliziraju.Evo smo napravili zaštitu,zadnju ove godine nadam se.Vedrani sigurno,ali Mentu muči botritis,njoj će se morati vjerojatno još jednom početkom jedanaestog mjeseca odraditi botritis.
 

Najnoviji postovi

Na vrh