• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
View attachment 7353

Ovo su hibridne varijante rog paprika...
Jedino na Balkanu se još traže mega velike paprike,a nažalost mi baš i nismo neko zanimljivo tržište za sjemenske kuće...
Zato jedino sortno sjeme sa ovog područja može dati velike plodove...

Ojjj. ovi kinezi prodaju rogu po 250Kn :icon_rofl:
 

zetor

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
45
Sve su približno iste, nema puno razlika. Svi bi nešto bolje, meni je to pokazalo da traženje boljeg ne igra neku ulogu nego samo nervozu. Ja recimo sadim jednu baburu 10 godina i meni je ona najbolja zato jer odgovara mojem terenu i znam je u dušu. Ako je jedne godine super, ne znači da će druge biti isto tako. Uglavnom to su moja iskustva. Od prošle godine prestao sam brinuti i tražiti nove sorte.
Evo recimo npr. neki kažu da paradajz Cinto nije nešto, a meni je nešto najbolje. Trebaš isprobati jednom sve sorte koje ti se sviđaju pa nakon recimo dvije godine sam sebi izabrati koja odgovara tvojem terenu!
Evo još jedan primjer, Srpski forumaši hvale paradajz Kazanovu i Maraton. Hvale ga neki i ovdje, meni je bio najgori koji sam imao...
To ti je isto kao recimo pitanje koji je softver najbolji za ovo ili ono...Znaš koji?, Onaj sa kojim potpuno znaš raditi i koji odgovara tvom hardveru...:icon_kidra:
hvala na odgovoru!kod nas većinom sade slonovo uho u slavoniji i od babure vedranu naravno sve na foliju
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo i moje ispikirane paprike polako napreduje paprika je ZKI Brilliant i Mitos.



 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Uvijek pikiraš tako male i odmah u tegle? Nemam ništa protiv samo me zanima koliko joj treba sad vremenski do prvog cvijeta. Ja imam joj jedan presad između pa tek onda odlučujem da li ću u teglu, u 24 ili na polje. Da li si već sadio Mitos jer me zanima kakva je.Pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh sad me već dobrano svi bunite :) Meni je ova paprika taman za presađivanje, kod moje supruge nije ( ali ona je bosanka pa se to ne računa, šala šala :) ) što je biljka manja ima manji korijen, lakše se presadi i najmanje korijena se iskida, otpadne i ovdje dakako, ali ne u tolikoj mjeri. Sad čitam i na srpskom forumu i oni kažu da je mala. Ako zanemarimo efikasnost grijanja i prostora u plasteniku, meni je ovo pravo vrijeme. Očito ima i drugačijeg mišljenja :) Zašto se paprika ne prepikirava u ovoj fazi? Hvala
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Planiram zasaditi oko 20/3 ako bude vrijeme prošlu godinu sam kasnije sadio skoro mjesec dana do sada nisam sadio paprike od ZKI-a ovo je prvi put pa uopće neznam reći ništa o njima vidjećemo ovu godinu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajmo po školski - idealno vrijeme za pikiranje - ilitiga presadnje iz sijanog prostora u prostor za rast flanca je u trenutku pojave prvoga pravoga lista.To je vrijeme kada se biljka zbog naše manipulacije osjeća ugroženom (a i najlakša je i najbrža obnova organa - korijena,isto ko i kod ljudi,jer je razvoj u punoj ekspanziji),i reagira skračivanjem vremena početka berbe od nicanja do berbe.Ona jednostavno"žuri"kako bi što prije donjela sjeme kako bi produžila vrstu.Dakle,idemo rezimirati - u trenutku pojave prvoga lista šteta presađivanja je na korijenu najmanja - manipulacijom prekidamo glavni korijen koji se još nije stigao granati,i potičemo stvaranje adventivnog i bočnog korijenja.
Idealno bi bilo takvu biljku više ne presađivati,staviti je u prostor (volumen)koji će zadovoljiti izrast u konačnu presadnicu.Ali...obzirom da svi mi želimo ranu proizvodnju,pa rano sijemo,u vremenu dok je grijanje skupo,a prostor za uzgoj moramo grijati - većinom prepikiravamo u manje volumene,kako bismo si za slijedeća dva tjedna uzgoja smanjili troškove.Pa onda idemo u još jednu presadnju u vremenu dva potpuno formirana lista sa početkom stvaranja dva slijedeća.Za to vrijeme se korijenje lijepo nabusa,pa presadna nije više toliki šok za biljku jer je oštećenje korijena sada minimalno.Ta druga presadnaja nema više nikakvog utjecaja na ranostatnost i ubrzano plodonošenje biljke,ali nam je,iako smo si natovarili više poslana vrat donjelo neku financijsku uštedu.

Za papriku nema potrebe ići ispod 40 rupa po kontejneru - to je volumen dovoljan za solidnu presadnicu koja može u njenu dočekati vidljivo formiranje cvijetnog pupa koji će donjeti pvri plod ako se odlučimo ostaviti ga na biljci.Sve manje od toga bespotrebno povečava troškove proizvodnje.
Ali,svatko može naći neke svoje razloge i raditi onako kako misli da je njemu najbolje.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Eh sad me već dobrano svi bunite :) Meni je ova paprika taman za presađivanje, kod moje supruge nije ( ali ona je bosanka pa se to ne računa, šala šala :) ) što je biljka manja ima manji korijen, lakše se presadi i najmanje korijena se iskida, otpadne i ovdje dakako, ali ne u tolikoj mjeri. Sad čitam i na srpskom forumu i oni kažu da je mala. Ako zanemarimo efikasnost grijanja i prostora u plasteniku, meni je ovo pravo vrijeme. Očito ima i drugačijeg mišljenja :) Zašto se paprika ne prepikirava u ovoj fazi? Hvala
Ja ju ne mogu tako rano presadivati ,nema šanse potrgam korijen .Sijem i papriku i rajcicu u 209.Koristim mješavinu Tks i biokompovita jer mi je sam Tks presuh, teško povlači vodu i brzo se suši.Sad da je samo Tks možda bi se dao iščupati,ovako ne ide.Kad se razvije treći listić,korijen ispuni rupu pa se da lagano izvući.Ako potrgam korijen to mi je nekoliko dodatnih dana uzgoja.A i zalijevam potapanjem plitvica a poslije ako. su tegle kap na kap.Jednom sam posadio manju rajčicu u tegle i nije. bila. neka razlikua osim u radu,jedna faza manje.Sad imam tri uzrasta paprike i 4 rajčice tako da mi treba i prostora .A i kod mog uzgoja presadnica ima puno prebacivanja presadnica da bi sve bile pojednako debele .Ja se ispričavam zbog pravopisnih grešaka jer sam se logirao sa mobitela .Pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh, nismo se razumijeli ja sijem u ribarske kašete, onda pikiram recimo vedranu u 40 i to je to. Johabica je to vrlo dobro objasnila. U kasnijoj fazi u kašeti bude gusto, paprika koja je rasla duže postane mlitava jer se izduživala zbog svijetla, lakše je presaditi ovaku malecnu nego onu travku ;) Poz
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
042.jpg

041.jpg

Za rani uzgoj najbolje su sadnice u čašama i treba im okruglo 60 dana od sijanja do sadnje...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Super je a najviše mi se sviđa ova druga slika kako je sve uredno posloženo.

Ja sam papriku pikirao sa supstratom nije goli korijen supstrat da bude malo više zasušen i nema bojazni da bi se korijen oštetio i izlazi iz kontejnera bez problema.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
View attachment 7395

View attachment 7397

Za rani uzgoj najbolje su sadnice u čašama i treba im okruglo 60 dana od sijanja do sadnje...
Super ti to izgleda,hvala za podatke o danima,to me je zanimalo.A koliko ti je to vojska velika?

Ajmo po školski - idealno vrijeme za pikiranje - ilitiga presadnje iz sijanog prostora u prostor za rast flanca je u trenutku pojave prvoga pravoga lista.To je vrijeme kada se biljka zbog naše manipulacije osjeća ugroženom (a i najlakša je i najbrža obnova organa - korijena,isto ko i kod ljudi,jer je razvoj u punoj ekspanziji),i reagira skračivanjem vremena početka berbe od nicanja do berbe.Ona jednostavno"žuri"kako bi što prije donjela sjeme kako bi produžila vrstu.Dakle,idemo rezimirati - u trenutku pojave prvoga lista šteta presađivanja je na korijenu najmanja - manipulacijom prekidamo glavni korijen koji se još nije stigao granati,i potičemo stvaranje adventivnog i bočnog korijenja.
Idealno bi bilo takvu biljku više ne presađivati,staviti je u prostor (volumen)koji će zadovoljiti izrast u konačnu presadnicu.Ali...obzirom da svi mi želimo ranu proizvodnju,pa rano sijemo,u vremenu dok je grijanje skupo,a prostor za uzgoj moramo grijati - većinom prepikiravamo u manje volumene,kako bismo si za slijedeća dva tjedna uzgoja smanjili troškove.Pa onda idemo u još jednu presadnju u vremenu dva potpuno formirana lista sa početkom stvaranja dva slijedeća.Za to vrijeme se korijenje lijepo nabusa,pa presadna nije više toliki šok za biljku jer je oštećenje korijena sada minimalno.Ta druga presadnaja nema više nikakvog utjecaja na ranostatnost i ubrzano plodonošenje biljke,ali nam je,iako smo si natovarili više poslana vrat donjelo neku financijsku uštedu.

Za papriku nema potrebe ići ispod 40 rupa po kontejneru - to je volumen dovoljan za solidnu presadnicu koja može u njenu dočekati vidljivo formiranje cvijetnog pupa koji će donjeti pvri plod ako se odlučimo ostaviti ga na biljci.Sve manje od toga bespotrebno povečava troškove proizvodnje.
Ali,svatko može naći neke svoje razloge i raditi onako kako misli da je njemu najbolje.
Mlada dama, imate pravo. Mi odlučujemo kako će biljka rasti i ako nešto ne štima većinom je to ljudski faktor.Školski ali istinito.Biljka sa tri-četiri lista već ima formiranu cvijetnu granu a sa prvim pupom 4grana.Sada,kakve će to biti grane i koji internodiji,to se odlučuje u fazi razvoja presadnica.Imam primjer u mojoj galeriji slika,3. slika gdje se vidi razlika o kojoj govorima.Ako je presadnica blijeda i izdužena,takva će biti prva cvijetna grana a internodiji će biti duži u odnosu na klasifikaciju.Ti se internodiji mogu donekle korigirati sa rezidbom ali tek u određenom trenutku.Govorim o visokoj rajcici.Evo i primjer kako prihrana mijenja strukturu.U jednom trenutku moram ići sa dva tretiranja sa visokim fosforom u kratkom razmaku.Nusprodukt toga je puna prva cvijetna grana.Vratimo se šokiranju.Imam dva velika šokiranja pa izbjegavam ovo prvo.Prvo veliko šokiranje je kad kažem rajcici da se mora "glava odvojiti od nogu " a drugo kad kažem da "noge moraju imati dvije glave ". Pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Stigla ruža. Samo je bilo nesporazuma oko pakiranja pa je došlo jedno pakovanje od 50 g. Koliko trebaš ti Johabice a koliko ti Darijus?
Dane ti i ja smo izvisili za Aristoscratu za ovaj put :(
Siki ako nije danas, sutra stiže i za tebe paprika.
Poz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
el ko sadio Novosađanku (paradajz paprika od NS instituta)?...
Kontam, šalji kolko možeš...sve do 10 000 komada je ok....:icon_madu:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kontam,meni samo 500 - za probu mi poslao temptation - jedno javno hvala temptationu na trudu - hvala temtpation,a siki mi sredio majkovačku - imala bum je za tri godine dost.

Šalji sjeme,šalji račun - čim prije to bolje - ja volim da mi pri ruci prije neg trebam.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
johabica, nedaj bože da ti koja majkovačka pocrveni i da uzmeš friško sjeme...:icon_madu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh