• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo ja te preduhitrio prije par dana!!!


Poštovani,
Na žalost nismo još završili sve što je potrebno za prodaju u inostranstvu, u planu je da u 2015. god. počne prodaja semena i u okolnim zemljama.
Pozdrav,
Svetlana
Već zadnjih nekoliko godina bi oni htjeli sa svojim sjemenom na naše tržište,samo izgleda da još nisu našli nekoga dovoljno bedastog koji će im distribuirati njihove hibride sa klijavošću od 50-tak %....
 

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
da vjerojatno je u tome problem, al imam te tunele jer mi pada pepeo od sagorjevanja piljevine zbog loše peći...naime moram ventilatorom poticati gorenje piljevine i onda pepel pada po listovima i kuri sve . zato imam te tunele, nadam se ne zadugo, čekam novu peć da krene u pogon:cool2:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
e te peći na piljevinu...kaj nebi bilo pametnije stavit nešto da izvlači dim iz peći?
ovak, ako više uđe nego što može izići imaš problem...
a pepel baš i nebi trebal škoditi, ja računam da je moj hranjiv...:icon_e_wink:
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
Cabage imaš spsiak sa ćime se smije tretirati? Ja sam bacio pogled pa ima dosta insekticida uvršteno, čak i Confidror?? Niššš mi nije jasno. Poz

@siki stiglo ti je ono za ono. Javi se.

pozdrav, gledao sam to negdje prije, svi insekticidi na svijetu i nijedan mankozeb.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ove godine je dosta novih insekticida registrirano i odobreno. Zašto nisu fungicidi? Zato jer u paprici i nisu nešto potrebni. Ako u rasadu koristite fungicide, propamokarb bi trebao biti dovoljan, a tu je i fonganil za krizne situacije. Nakon rasađivanja po meni signum odradi dovoljno dobar posao na bolesti koje su problematične na paprici. U berbi, ako treba switch i za mene je to to. Nema tu neke mudrolije teške.

Inače imam i ja iskustva sa hranjivom otopinom i izbacio sam to iz proizvodnje, a ove godine radim recimo preko 5 tisuća kontejnera rasada. Znači sigurno bih to koristio da mislim da je dobro. Jedini dobar sistem hranjive otopine jest da kontejneri leže na betonu i da se pusti hranjiva otopina i dok se natopi odmah se ta otopina opet isprazni. Idem tražiti slike, negdje imam spremljene odavno.





Ovo je bilo zbilja teško naći među svim tim slikama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Radio sam i ja u početku bez hranjive otopine, ali više ne radim. Trik je samo da ne ode premalena rasada na bazen i to je to. Malo kaljenja i nema neke mudrosti. Čak sam znao topiti kan i gnojivo bogato fosforom i bacati u bazene, to je bila dobitna kombinacija, naravno gnojivo za predsjetvenu primjenu ne vodotopiva ;)

E da nešto mi palo napamet, da ne bude zabune. Ovo gore je za proizvodnju rasada krajem travnja i u svibnju :) Da ne bi netko se zaletio sa bazenom u veljači i ožujku :)
 
Posljednje uređivanje:

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
Imam problem... Molim pomoć! postavit ću dvije fotke, ista sorta, jedan dio posijane paprike izgleda ok,a imam problem na dva stiropora za sada i želim to što prije izliječiti. Vlage je previše sigurno, al me brine da nije možda još šta drugo. tretirano previcurom- namočeno nakon sijanja i kad je niklo.

hm ,mislila sam da će biti jednostavnije umetnuti fotku ...ne ide ...

treća sreća :smile:
 

Prilozi

  • blondy (2).jpg
    blondy (2).jpg
    66.1 KB · Pregleda: 143
  • blondy3.jpg
    blondy3.jpg
    75.8 KB · Pregleda: 139
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Šta je to,jel ti se vrhovi kotiledona suše - nešto nevidim dobro,ali misli da se nešto događa,jel?
Jesi li stavljala prihranu kakvu u substrat ili si nešto drugo radila?Zaljevala fungicidom prejakom dozom?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
To je izgleda netko skidao ljusku sjemenke s vrha paprike jer nije spala pa je malo oštetio kotiledon........predpostavljam
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Može biti temperaturne oscilacije ili da je malo popušila dima iz peći.
Pozdrav!
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Lavander,nevezano za tvoju papriku,samo da ispričam jedan slučaj.Jedan moj poznanik je prije 4 godina izgubio brdo flanaca zbog ventilacije.Zadihtao je mali plastenik gdje ima rasad da ne izgubi previše topline i otvarao je vrata minimalno prilikom ulaska.Grijanje na termogen,ispušni plinovi van.Treće jutro kada je došao,većina flanaca,bili su već veći,je polegla.Kad je panika prošla,što se dogodilo se dogodilo,došlo se do zaključka da je termogen potrošio previše kisika iz zraka,da je razina co2 na podu bila previsoka i kad je biljka trebala kisik za razgradnju,oksidaciju noću,bilo ga premalo.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
To je kad se ljudi idu baviti poljoprivredom,a ne znaju da je za normalan rast biljaka i fotosintezu potrebna svjetlost,toplina,vlaga i CO2...

Imam problem... Molim pomoć! postavit ću dvije fotke, ista sorta, jedan dio posijane paprike izgleda ok,a imam problem na dva stiropora za sada i želim to što prije izliječiti. Vlage je previše sigurno, al me brine da nije možda još šta drugo. tretirano previcurom- namočeno nakon sijanja i kad je niklo.

hm ,mislila sam da će biti jednostavnije umetnuti fotku ...ne ide ...

treća sreća :smile:
To je posljedica prevelike koncentracije fungicida i ništa drugo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Kad sam počeo prije 7 godina sa proizvodnjom,mislio sam samo posadiš i ono raste.Danas razmišljam drugačije.Biti poljoprivrednik je težak posao i kad se neko sprda sa time...To je jako kompleksno zanimanje,agronom,trgovac,ekonom,pravnik,i još. puno. toga.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Biti proizvođač povrća jest biti umjetnik... svaka daljnja objašnjavanja su nepotrebna. Svi koji se time bave znaju o čemu govorim, a oni koji ne znaju neka probaju što je umjetnost.
 

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
evo mene....hvala na odgovorima...da suše se kotiledone,turgor je ok,ali kotiledone su ko spaljene. eto izgleda bolje da se manem umjetnosti :icon_cry:
fungicidi...mislim da nisam fulala konc. , da li je bilo previše tretiranja-možda (iz straha od polijeganja), a da su uvjetu u plasteniku katastrofa ,to je sigurno i najvjerojatnije uzrok. peć stalno dimi tak da se moram luftati plastenik non stop,pa tak temp.idu od 5,10 do 30 u roku pol sata i tako pet puta dnevno...:icon_e_sad: plastenik je minijaturan ,a ja pokušavam zaraditi da osposobim novi sa normalnim grijanjem . Bit će da sam puno zujala oko fakulteta pa nisam ništa naučila, al eto sva sreća da postoji ovaj forum i da mi ima tko pomoći :icon_e_biggrin:
Znači nije upitan cijeli rasad paprike (nekih 5000kom), nego ta dva stiropora (200kom) pa , sve drugo izgleda dobro za sada. Zato sam postavila dvije fotke da se vidi razlika.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ljudi ne znam kako to vi, ali ja u ovih 10 godina kako radim niti u jednoj kulturi u toku proizvodnje rasada ne koistim nikakav fungicid osim neposredno prije sadnje većinom bakar i to je to.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
ova dva kontejnera su nastradala od kemije, da je dim problem bilo bi toga onda po cijelom plasteniku...
najvjerojatnije netko nije dobro oprao špricu od prethodnog sredstva....:(happy):
inače, nekad se sredstvo zvalo euparen, isti simptomi su se događali...nadalje du pontov okvašivač (misim da je trend) radi te stvari kad dođe u obliku pjene na biljke (prilikom prskanja na kraju flaše)...
ili danas napraviš kemiju, a primjeniš ju sutra...iz nekih ludih razloga...
:(happy):
 

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
ma da mora biti kemija ,moj muž kemija ,a ja mislim kak on zna:mur:
nije dim,tj.pepeo jer je sve bilo dodatno natkrito tunelima baš zbog tog pepela.
Pepel zbilja sve sprži, bar ovaj od piljevine, otišlo mi je ko zna koliko cvijeća, baš zbog pepela, al poučena tim iskustvom natkrili sve da pepel pada po najlonu a ne po biljkama. Sad kad vidim da ima onih koji ne koriste ništa od zaštite u ovaj fazi osim sterilnih supstrata, mislim da ću i ja skresati račun u poljoapoteci jer taj previcur me došao i džepa a i sredio mi papriku :=:) , mislim muž je kriv ...sigurno
 
Na vrh