• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Pa u plasteniku možeš saditi na gredice, recimo međuredni razmak na gredicama 50 cm i u redu 30 cm. Svaku biljku vodiš na dvije špage i dobiješ ju za berbu u šestom mjesecu. To ovisi o vremenu, temperaturama, je li plastenik grijan ili nije. Ako se grije, dobije se puno prije. No nema neke rentabilnosti predugo grijati.
 
T

tomislav jura

Guest
Re: paprika

Kolega hvala na informacijama. Interesira me koje se sjeme sije za paradaiz papriku i kaki su prinosi?S čim se šprica prije sadnje i da li se sprica poslije između folija?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Paradajz papriku najviše majkovečka i botinečka, koliko mi se čini. To ne sadim. Prije sadnje, ako si mislio protiv treve, ne prskam ničim, već nakon sadnje cidokor između gredica.
 
T

tomislav jura

Guest
Re: paprika

Od kojeg do kojeg datuma siješ papriku a kojeg je presađuješ van.Da li griješ plastenik kad ju posiješ?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Baburu sijem 15. veljače, a ajvaricu nekih 10 dana kasnije. Naravno da grijem plastenik, potrošim petnaest kubika drva ;) Presađivanje ovisi o prognozi, zadnji dani travnja ili prvi svibnja. Uvijek je to u pravilu svibanj.
 
T

tomislav jura

Guest
Re: paprika

Prošle mi je godine prvi cvijet sav pootpado.Da li se i tebi kad to dogodilo?To nam je bila druga godina kako sadimo ajvaricu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Jest, da. Čovjeku se dogodi svašta dok radi svašta. Događala su se i otpadanja cvijeta, otpadanja lišče, venuće cijele biljke, da sad ne nabrajam...
Otpadanje cvijeta može imati više uzročnika. Recimo prvo, manje vjerojatno, no ipak moguće je nedostatak vlage i prevelike temperature. Moja paprika uvijek ima dovoljno vode, tako da i kad dođu prevelike temperature, već ima toliku lisnu masu da zasjeni sve što je unutra i uglavnom nema otpadanja cvijeta.
Drugo i vjerojatnije je zakašnjelo tretiranje fungicidima. Papriku kad posadiš tretiraš bakrom, vjeruj, najbolje je. Sve do pojave prvih cvjetova, tada prestaje bakar, jer od njega će ti također otpasti cvijet, ili će plod biti deformiran. Možda si prskao bakrom prekasno, kad je već počela cvasti.
Kad ti počne cvasti prelaziš na ridomil gold mz 68 wp ili još bolje antracol combi. Tako svakih 10 dana nekakvim drukčijim fungicidom za plamenjaću, a pri veličini prvih plodova veličine oraha dodati kidan u dva tretiranja. Kad su paprike već nekih 7 dana prije berbe, znači kad su dostigle svoju veličinu, samo su još mekane, prskaš sa teldorom i nekim od fungicida za plamenjaču kratke karence (equation pro jako dobar, quadris).
Eh sad, mogu ti se pojaviti i tripsi, ali od njih vjerojatnije će biti deformirani plodovi nego da će otpasti. Mospilanom se dosta dobro rješava.
Ima tu još bijelih mušica i sl, ali to su više plastenički štetnici.
Najznačajniji štetnik kojeg je teško riješiti isto kao što je teško naći iglu u plastu sijena, je kukuruzni moljac. Jedino ljepljive žute pločice, feromoni i pravovremeno reagiranje sa Matchom ili Calypso + Beta Baythroid(lošije) ili neki drugi meni manje poznati, može malo pomoči
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Malo smo danas prčkali po baburi. Ima svakakvih primjeraka i za vanjsku robu ja sam zadovoljan.
slika088b.jpg

slika087.jpg

slika084.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Malo ostavili da dozori jer se i to da dobro prodati katkad
slika012d.jpg

I nešto iz pokusa, ali još ni izbliza nije doraslo kak bi trebalo, al evo za ilustraciju
slika001h.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Evo kak može narati paprika na otvorenom kad se naprave sve agrotehničke mjere.
slika024y.jpg

slika027.jpg

slika028.jpg
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: paprika

:prayer: :prayer: svaka čast moje mačke su te veličine :mrgreen:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
Re: paprika

:shock: kolika je.. pretpostavljam da je to bez navodnjavanja?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Ipak bez navodnjavanja nebi uspjela tak narasti.
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

DA li mozda znate gde moze da se poruci kvalitetno seme slonovog uveta ?? unapred hvala
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Pa u Srbiji vjerojatno. Ovdje se sve iz srbije vozi
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

I ja se malo igrao sa paprikom :) Odmah u preradu ;)

paprikae.jpg

paprika2.jpg


Nisam špricao, niti gnojio, samo nešto malo stajnjaka prije sadnje i zalijevao. Bila je neka bolest ali sam te separirao. Pojavi se kad paprika mjenja boju iz zelene u crvenu, pojavi se kao neki crni krug sa žutim obrubom. Bilo je toga ali bilo je i roda :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Našao sam bila je to: Vršna trulež paprike. Koja nastaje blokiranim kalcijem ili njegovim manjkom. No nije ni za iskljušiti šlauh navodnjavanje po suncu i kad se imalo vremena :D Popravio sam kiselost tla, još osmislit bolji sistem navodnjavanja. Cijelu zimu proučavati i da pobam malo na veću površinu uzgojiti papriku. Cabage priča se da ima neka žena dobro sjeme iz Nizizemske. Ona je iz Virovitice. Jel ju znaš? Inaće jel si sadio futošku kapiju?
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

Sadio sam amforu , kurtovsku kapiju i slonovo uvo . Ne zam tu zenu , posto je seme ?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: paprika

Kontam kaže:
Našao sam bila je to: Vršna trulež paprike. Koja nastaje blokiranim kalcijem ili njegovim manjkom. No nije ni za iskljušiti šlauh navodnjavanje po suncu i kad se imalo vremena :D Popravio sam kiselost tla, još osmislit bolji sistem navodnjavanja. Cijelu zimu proučavati i da pobam malo na veću površinu uzgojiti papriku. Cabage priča se da ima neka žena dobro sjeme iz Nizizemske. Ona je iz Virovitice. Jel ju znaš? Inaće jel si sadio futošku kapiju?
Ne znam. Za sjeme iz nizozemske mogu reči da je vjerojatno vrlo skupo. Ja sam lani sadio mađarski Čango F1 hibrid i pokazao mi se jako dobar. Nije baš prekrupan, al rodi ko blesavo.
Za futošku kapiju nisam ni čuo, a kamoli sadio. Sadio sam slonovo uho, amforu, palanačko čudo i contesu. Sve su dobre s dobrim nedostacima. Ovaj Čango mi se od svih čini najbolji, mislim što sam do sad radio.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage jel sam ja nešto prekontao ili treba oko minimum 60 000 kn ulaganja za 16 000 m2 paprike?
Nešto mi skupo sijeme. Vidim čak i na rajčici da postoji velika razlika u cijeni sjemena. Nekako kupovati sjeme po komadu izađe jako skupo. 14 sadnica na kvadrat za ajvarušu jel?

Biljna vrsta Hibrid Pakiranje
jed.
mj. VPC
MPC(sa
PDV)
Paprika Bibic F1 1000 sj 199,90 245,88
Paprika Bibic F1 5000 sj 853,60 1.049,93
Paprika Bobita F1 1000 sj 285,10 350,67
Paprika Bobita F1 5000 sj 1.234,16 1.518,02
Paprika Bagoly F1 1000 sj 285,10 350,67
Paprika Bagoly F1 5000 sj 1.234,16 1.518,02
Paprika Csango F1 1000 sj 199,90 245,88
Paprika Csango F1 5000 sj 727,65 895,01
 

Najnoviji postovi

Na vrh