• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Odakle navodnjavae? Jel pazite na temperaturu vode? Pročitao sam u jednoj knjizi da bi optimanlna temperatura vode bila 20 stupnjeva, mislim odakle mi takovo što?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Šta da ti kažem. Navodnjavam direktno iz bunara. Voda je ledena da zubi trnu, no tako svi rade. Najbolje bi bilo skupljati kišnicu u nekakve bazene i navodnjavati, no dok god to zakonska regulativa ne dira, ovako je lakše i brže. Nisam primjetio na paprici da joj ne paše. Ne znači da nebi bilo bolje, no to su priče za druga vremena.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage kako je išla cijena? Kaže mi jedan čovjek 1,85 kn da je prodavao na veliko za industriju za ajvaricu bez klase. Kaže da je nešto birao za maloprodaju i da tu onda dobro zaradi. Inaće imao je vlastiti rasad. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Koliko ja znam za industriju je bila cijena 1,90 kn tko je imao ugovorenu proizvodnju. Za PZ Imbriovec sam čuo da je i 2,00 kn, ali nisam siguran pa neću tvrditi. Ja sam prodavao jednom trgovcu iz zagreba po 4 kn. Dolazio je mi je doma po robu i davao ambalažu. Nisam nešto posebno prebirao jer je sva bila solidna, izbacili smo samo nezdravu i gdje koju sitnu. Sve u svemu lani je bilo dobro. Ovo se tiće ajvarice, babura nije bila ni blizu toliko dobra cijenom. Ne znam jel bila uopće i 3 kn u prosjeku. Mislim da nije.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage a što misliš što bi se desilo ako bi umjesto crne ili bijele folije išao sa streech tj. prozirnom? Znam da bi korov niknuo ali folija bi ga stisla i on bi žutio ispod. A jel ima kakvih opasnosti? Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ne znam. Možda bi se zemlja previše zagrijavala. Prozirna folija se ponegdje koristi kako bi se riješili sjemenskih korova. Naime, tolika temperatura se stvori ispod folije da sve spali. Tako bi možda i paprika otišla k vragu. To je moje mišljenje.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Pozdrav društvu i ja sadim papriku prošle godine sam sadio Bobitu i Bagoly nešto u plasteniku nešto vani iskustva nisu loša o nekakvim ne mogu govoriti jer mi je to bila prva godine još mi je falilo vode. Da li netko ima brojčanih podataka za ove sorte. Za ovu godinu sam planirao iste sorte ali malo poboljšati zaljevanje i probao bih u plasteniku Mentu Rijak Zwan da li je netko sadio.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Kontam kaže:
A kako provodiš zaštitu? Možeš traktorom ili?
Sve leđnom prskalicom i cidokorom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala ti stari ;) Puno si mi pomogao, a vjerujem i ostalima. Sad da mi još burajz izvari polagač folije za kineza i to je početak :) Nego za rasadu tvoja preporuka u zemlju ili bazen? Jel se da improvizirati bazen od nekih najlona ili slično?

e ovako to čudo kinesko izgleda. Što će im ovaj tank, vjerovatno nećim prskaju prilikom polaganja folije? I fali polagač za navodnjavanje.

polagafolije.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja radim rasad u supstratu u kontejnerima 104 rupe. Najbolji mi supstrat Floragard sa pijeskom i perlitom. Radio sam i na vodi (bazen), ali mi se nije svidjelo. Prijesadnice nisu razvile dovoljno jak korjenov sustav, već su naglo rasle u visinu i bile mlitave prilikom sadnje. Bolje da se malo i pati u kontejneru nego da je mekana. Postoji mogućnost polijeganja na foliju i propadanja, a kad je žilava ko drot onda raste čim ju posadiš.

Ne znam za što je ova bačva gore. Vjerojatno za doziranje nekih insekticida i sl. Jasno mi je da se može posipati gnojivo pa se tako valjda može i neki pesticid aplicirati u tlo. I da, fali im sistem za cijevi, čini se
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Uh za perlit sam čitao da je kao grom ali oprezno, ako se pretjera nema nikakav učinak. To sam iskopao baš jučer iz nekog 20 godina starog dobro jutra. Kažu ljudi da bi bilo dobro ako sadim na foliju da zasadim do prvih listova čak, pošto kasnije nema više zagrtanja, jel se slažeš sa tim? I kako se kupuje perlit? Koliko bi trebao npr sadnica na foliju širine 80 cm i dužine cca 180 m? Hvala i pozdrav.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Perlit je odmah ukomponiran u ovaj supstrat.

Misliš na foliju da je gredica široka 80 cm. Za to ti je potrebna folija širine 120 cm. Ako postavljaš foliju širine 80 cm, dobivaš gredicu širine 40 cm i to ti nije neka gredica za saditi papriku.

Ako ti je gredica široka 80 cm i duljine 180 m ja bih preporučio da napraviš dva reda između kojih je razmak 40 cm, a u redu da je razmak 30 cm i tada ti treba 1200 biljaka.

Saditi je dobro što dublje. Ja svojim radnicima odmah to prvo kažem, samo što dublje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

A joj ovo je još gušće nego što sam mislio. Uh preko 100.000 sadnica. Tu me kontenjeri koštaju 5000 kn. Sa tim da ručno pravim klijalište. Skup ovaj hobi ;) Puno si mi pomogao. Hvala, ako krenem u to vjerovatno ću nešto osjetiti i na vlastitim leđima. Sutra ću izmjeriti razmak na koju smo ovu papriku sadili. Nije bilo loše, bilo je jedno okopavanje, a kasnije se ona zatvorila sa drugim paprikama tako da ispod nije ništa raslo. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja inače sadim na razmak 34 cm u redu. Sveukupno ispadne nekih 35 tisuća biljaka na hektar.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Da te pitam još puno toga :lol: Šala, još malo. Koliko jedna žena može ispikirati paprika? I koliko ti treba da 35.000 sadnica pinciraš?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ovako. U našem kraju ljudi različito tumače ta dva pojma i uglavnom ne znaju točno što to znači.

Dakle, pikiranje je postupak kad posiješ papriku u gušći sklop i onda ju dok razvije prva dva prava lista presađuješ u kontejnere s manjim brojem rupa ili u zasebne čašice. Istini za volju to je dosta prtljav posao jer se mora paziti da se što manje ošteti korjenov sustav mladih biljčica. Takve biljke, kad narastu za sadnju u polje, trebale bi imati jači korjenov sustav i možda par dana raniju berbu u konačnici. Ja to do sada nisam radio jer nisam sadio u plastenike već na otvoreno polje, a za tako veliki broj biljaka treba previše radne snage za pikiranje. Ove godine sam posijao 7500 komada u tepsije koje ću pikirati za sadnju u plasteniku, tako da ću i ja ove godine prvi puta to raditi.
Kako sam do sada sijao u kontejnere, mogu samo potvrditi da jedan ispraksan radnik može u sat vremena posijati 3000 do 4000 komada sjemena, naravno u pripremljene kontejnere, ne da sam mora puniti supstratom.

Pinciranje je postupak zalamanja zaperaka. Koliko ljudi kažu papriku je najbolje voditi na dvije grane da se dobije najbolji prinos po biljci. To se naravno odnosi na plasteničku proizvodnju, jer na otvorenom polju to nebi imalo prevelikog smisla.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Dobro smo se razumijeli na ta dva pojma sam i mislio ;) Nego kako si sadio na otvoreno?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Pozdrav ako dopuštate ja sijem papriku i paradajz u komtejnere s 170 ili 209 rupa pa kada izrastu dva stalna lista pikiram papriku u plasrični kontejner s 42 okrugle rupa a paradajz nešto u čaše i jedan dio u iste plastične kontejnere i mogu reći da mi je rasada dobra prošle godine sam probao papriku pikirati i u stiropr 82 mjesta i ispalo mije dobro naravno ovo je rasada za plastenike i za van jer ja ne sadim velike površine vanjske paprike kao vi oko 8000 kom. 8)
Pozdrav Anđelko !
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Asetic što više iskustva tim bolje ;) A jel klijalište prolazi za klijanje sjemena i da onda presadim u kontenjere sa oko stotinjak rupa? Skupi kontenjeri... 5000kn. Nije ni sjeme jeftino, a tek ručni rad... Jedino je dobro što je velika nezaposlenost pa su ljudi voljni raditi. Dobro im dođe svaki novac. Pričao sam sa jednim bivšim oficirom JNA i on mi je otkrio par tajni. A oficiri su uvijek imali dostupne kvalitetne informacije :lol: Prvo puno vode, drugo pinciranje, treće najveću papriku u startu odstraniti. I kaže nemaš brige a rodi... :roll: Samo koji je to ručni rad na par desetaka tisuća komada paprike...
 

Najnoviji postovi

Na vrh