• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

ztesin kaže:
Sadio sam amforu , kurtovsku kapiju i slonovo uvo . Ne zam tu zenu , posto je seme ?
Vidim da je u Srbiji porpilično povoljnije sjeme. Koliko si plačao za Slonovo Uho?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Čuj, kad skontaš sve skupa, onda ispadne dosta love za ulaganje.
Ova Bagoly mislim da je babura. Kažu da je dost dobra. 14 sadnica na m2 :scratch :scratch
Ja sam sadio najviše 7 sadnica na m2 i to je bio razmak 17 cm u redu. Ove godine sam sadio na razmak 34 cm u redu i to ti sipadne nekih 35 tisuća sadnica, ili 3,5 biljaka na m2
U početnom ulogu je svakako najskuplje sjeme. Ova mađarska sjemena su svakako puno povoljnija neg nizozemska. Za primjer ti samo dajem Vedranu F1 koja 5000 smjemenki košta 2220 kn sa pdv-om, što je 700 kn skuplje od Bagoly. Dakle treba ti 7 vrečica na ha ako ima 100 posto klijavost, ali nema, tak da ti treba i zladna rezerva, znači skoro osam, i tu je već razlika 5600 kn. :idea: Dakle nije to cijena nego razlika u sjemenu.
E sad, vedrana primjerice dade 2 kg po biljci na otvorenom, a bagoly 1,8 kg. Na 35 tisuća biljaka to je 7 tona razlike a cijena prosječno 3,30 kn što iznosi preko 20 tisuća kuna. Ipak se onda isplati uložiti u skuplje sjeme. Naravno, ako se sve odigra ovako kak sam ja to opisao :mrgreen:
A slonovo uho ti je bilo negdje slično ko i sve srpske paprike. 100 grama za nekih 150 kn. Za jutro ti treba 200 grama, ali ne možeš računati na berbu više od 1 kg po biljci, i opet samo ako su uvjeti idealni. Inače na svaku jaču kišu možeš računati na mnogo truleži. Osjetljiva je na pjegavosti lista i sl. U svakom slučaju se tu isplati isto uložiti u hibrid. Csango je tu čini se dobar izbor. No to ćemo vidjet na godinu, jer ova je bila idealna za papriku, a takva sigurno neće biti iduća.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

A ček, jel nisi sadio 40 cm razmak između redova i 17 cm u redu? Hm, dobro folija od 120 cm ti da samo dva reda, i još 5 u redu. Košta folija, košta sadnja, gnojivo, zaštita, navodnjavanje kap na kap, gorivo skupi se tu... Što se tiće sjemena jako oscilira tu baš moraš biti u tom poslu da bi skontao razlike :| Ja sam sadio i paradajz, kupio za 5 kn gram sjemena u Billi, imao sam pradajiza da sam djelio okoli i razvozio. Poslije 200 sadnica više nisam ni rasađivao. He he nisam imao više kolaca :lol:
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

Pa vidi ovako , cena Amfore slonovog uveta i kurtovske kapije je je slicna krece se oko 90 Eura za Kg . Mi naj vise sadimo amforun i naj veci prinos do sada je bio 25 tona na 6000 m2 , i to bez folije sa pokretnim sistemom za navodnjavanje . A koja je cena Čango F1 ako mozes u eur.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ovdje piše 123 eura sa porezom za 5.000 sjemenki. Sistem za navodnjavanje po sistemu tifona ili nešto slično? I kako onda sa bolestima?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Kontam kaže:
Ovdje piše 123 eura sa porezom za 5.000 sjemenki. Sistem za navodnjavanje po sistemu tifona ili nešto slično? I kako onda sa bolestima?
Koliko sam čuo od drugih proizvođača javljaju se problemi s bolestima kod kišenja. Iskustva nemam pa ne mogu reči kolika je razlika.
Ja sam Csango lani imao na foliji prinos od 40 tona ha. Sad, to je tržni prinos, ne računam onih par tona koje nisu prodane, računam samo prodano. Ne prodajem za industriju nego samo konzumnu robu, tak da sve što nije za police u trgovini ja bacam.
Amfora se i meni svidjela najviše od svih srpskih sorti. Lijepi plodovi, puno rodnija od slonovog uha, nešto sitnija, no ne pretjerano.
Računam nešto nagodinu možda ugovoriti za industriju tak da prodam i ovo što nije konzumno. No još ćemo vidjeti što se tu da dogovoriti.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage da te pitam, jel znaš li možda koja je najcrvenija sorta ajvaruše? Možda sam ja kasno brao, ali je ajvar od ove paprike što sam posadio izazito crvene boje, nije kao kod kupovnih paprika onako narandžast. Čak ima velike razlike, a čitao sam da je kod paprike poželjna ta crvena boja jer je bogatija provitaminom A. Da li je to sortna karakteristika ili što je nisam prihranjivao sa umjetnim gnojivima? Budem uslikao ajvar da vidite. Inaće supruga ga je prvi put u životu pravila :)
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

Pa linija je Bk 11 ako znas sta je to. Bolesti ima, al ne preterano . kazi mi gde bih mogao da porucim to seme ?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Kontam kaže:
Cabage da te pitam, jel znaš li možda koja je najcrvenija sorta ajvaruše? Možda sam ja kasno brao, ali je ajvar od ove paprike što sam posadio izazito crvene boje, nije kao kod kupovnih paprika onako narandžast. Čak ima velike razlike, a čitao sam da je kod paprike poželjna ta crvena boja jer je bogatija provitaminom A. Da li je to sortna karakteristika ili što je nisam prihranjivao sa umjetnim gnojivima? Budem uslikao ajvar da vidite. Inaće supruga ga je prvi put u životu pravila :)
Pa meni se te kapije sve čine jednako crvene. Mislim da među srpskim sortama nema razlike, a ni csango mi nije izgledao svjetliji.
 
Z

ztesin

Guest
Re: paprika

PA boja ti zavisi od stadijyma zrelosti , kad je naj zrelija onda je naj tamnija ... mi kad pravimo ajvar za nas ostavimo dzakove sa paprikom 3-4 dana da dozri.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Pakiranje ovisi o kupcu. Ako ide za trgovačke centre onda ide u njihove kutije koje ja naravno plačam nekih 7 kn po komadu. U kutiju ide cca 13-15 kg. Za trgovce na tržnicama ide u banana kutije ili kak im već odgovara.
Skladištenje paprike ne radim doma. Treba ti hladnjača i to može trajati koji dan, a onda kaos. Paprika teško drži kvalitetu kad je ubrana.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

@ztesin i kontao sam u početku da je možda ta crvena boja ajvara zato što je kasnije brata paprika. Tako ću i dalje raditi za sebe.

@cabage ti ih bereš i onda staviš u prikolicu, jel tamo stoji ili je odmah pakiraš? Jel stavljaš što u one mrežaste vreće? I kako da se riješi paprika dok ne ode do kupca? Jel se unaprijed traži kupac ili? Pretpostavljam da je tebi to pjesma, pošto imaš ušemite kanale, ali početniku... No povrće je dobro za "kalamljenje" kasnije kad dođe voće da se ima malo predođbe di i kako što.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Obično papriku berem danas otpodne i sutra dopodne ju pakiram. Ne pakiram ništa u vreće, sve u kartonske kutije. To je najuspješniji način prodaje.
Tražiti kupca za papriku nakon berbe je jako riskantno. Ja sve dogovorim unaprijed i onda berem. Ovi što idu na veletržnice beru pa prodaju. Nemam tu naviku, jer nije sigurno.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ok. Hvala. Pokušat ću sada preko zime napraviti polagač folije za moj strojček. Onaj valjak na početku služi samo da poravna buse jel?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

U biti busa nebi smjelo biti na gredici. Služi da bi stisnuo gredicu malo tak da je ocjedita. Tko sadi strojno bolje je da je gredica jače stisnuta, jer su neke folije toliko žilave da na mekanoj gredici čašica ne probuši foliju već ju samo utisne u zemlju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Joj pa da, kakve buse i ja svašta tipkam. Nego ako se ne sadi strojno jel treba taj valjak?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Pa ja svakako nebih radio bez njega. Ovako sam navikao i posao uvijek ispadne super. Nijedna biljka ne zaostaje ako je zdrava, uvijek je sve ujednačeno. Dakle, vjerojatno je gredica super pripremljena i preduvjeti za rast su optimalni. ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Gdje si nabavio svoj valjak? Jel ima manje dimanzije? Ne znam da li sa 20 ks mogu vući 120 cm?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Pravio sam ga sam. Ja radim sa 533 i ide ko od šale. Nema tu nikakvog tereta. Dvojica primu stroj i nose.
 

Najnoviji postovi

Na vrh