• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DUJLABL

Član
Tu od
25 Svi 2015
Poruka
42
dobro vece,naime inam papriku u plasteniku koja je procvjetala i imam po koji plod pa me zanima trebam li cupati donje listove kao npr kod paradajza
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ups, dobio si zahvalu umjesto odgovora - ajmo reći šta treba - sve zaperke poskidaj od dna do rašlja. Listove ostavi, To si već trebao odavno napraviti. Listove ćeš skinuti kasnije, da bude prozračno i zrak može cirkulirati, a i tripsi će imati manju stambenu udobnost.:icon_e_wink:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Zasto mi se listovi paprike ovako uvijaju?
Do sada prskana ridomilom, actarom i signumom..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Pa i jesmo, al zadnja tri dana temperature +35..
Ove noci je bila zalijevana, jel bi bilo dobro pustiti sto u sistem ili ju poprskati necim folijarnim preko lista?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ajde joj malo daj mira neka raste, Paprika se do cvatnje oprska jednom dva puta bakrom i to hidroksidom protiv bakterioza, Kasnije kad ima par malih plodova signumom i onda dalje paziti samo na moljca. Naravno insekticid po potrebi. Kad su vrućine zalijevati minimalno kako god to zvučalo čudno, jer u ovoj fazi još ne treba puno vode. Ona joj može samo štetiti u vidu gangrene korjenovog vrata, a naročito kad su visoke temperature kao sada. Od 18.05-tog kada sam svoju posadio na mokru zemlju nakon kiše pod foliju sad neki dan imao sam 46 litara kiše i do sada je još nisam zalijevao. Mogu reći da i nije bila kiša vjerovatno bih je zalijao tek sada , a prošlo je više od mjesec dana od sadnje. Paprika navečer nakon vrućeg dana normalno savija listove prema van kao što se vidi i na slici, no kod tebe ima i prema unutra i možda si je naglo previše natopio. Nikakva prihrana preko lista joj baš neće pomoći. Mogu reći da sam zadnjih 6-7 godina prestao koristiti folijarna gnojiva preko lista (otkada je cijena sa 300 skočila na preko 500 po vreći 25kg) i nema baš neke po meni ekonomske razlike. Na jesen stajski gnoj, prije sadnje Cropcare u trake gdje se sadi cca 700Kg/ha i to je za mene gotova stvar. Kasnija prihrana kod mene nije potrebna.
Kod tebe mi se čini i problem sa bakteriozom na onim paprikama u pozadini. Također mislim da dio problema leži i u premalim rupama u kontejnerima gdje su rasle. Uglavnom pusti je da raste za sada je nikakva prskanja neće izvući. Daj neku sliku u krupnom planu ona koja ima skurene listove da vidimo o čemu se radi te još probaj malo ispod folje kolko ti je vlaga u zemlji.
poz.

PS. Da li je netko naišao na jaja od moljca?
 
Posljednje uređivanje:

zvezdanb

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
39
Dali u hr ima problema sa virusom mozaika krastavca.po vojvodini pravi velike stete.vedrana je cini se najpodloznija.

Dali neko ima iskustva ili neki savet?siri se nevidjenom brzinom i pola biljaka mi je zarazeno.plod sitan,nepravilan nema debljinu niti sjaj.list samo na pojedinim biljkama ima simptome,ali plodovi na mnogima.imam u plasteniku i neke ljute koja je takodje zarazena.saveti dobro dosli
 

Prilozi

  • IMG_20160621_114711.jpg
    IMG_20160621_114711.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 119
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hm.....
problem.
Ako si siguran da je to to.
Poslikaj zaraženo lišće.

Nema lijeka - ono št možeš je uništiti sve živo što po paprici skakuče - tripse, grinje.....oni su vektori. A i ti kada pinciraš.
Loša prognoza, nažalost.
Daj cijelu zarženu buljku sa listovima u gro planu, na ovoj se ne vidi ništa, osim ploda koji podsjeća na bakteriozu, a drugi na djelovanje tripsa - onaj deformirani.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
yup, johabica još dobro vidi izgleda...
listovi su zdravi, problem je na plodu...
životinjice...možda i mali problem sa hranjivima?
...
 

seth156

Novi član
Tu od
27 Lip 2016
Poruka
4
dolazim iz Međimurja i novi sam na forumu. Bavim se uzgojem povrća u zatvorenom prostoru.
Naime imam problema sa gangrenom korjenova vrata paprike pa me zanima sljedeće :
Kako i ako je ikako moguće suzbiti to zlo kad se pojavi?
tretirao sam sa previcurom energy zalijevanjem preko sistema kap po kap i kasnije sa Tijanumom P one biljek koje nisu zaražene.
Hvala unaprijed!

Stavit ću slike sutra pa će se bolje vidjeti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pozdravi mater i starog.
Reci mu da me sutra ujutro pita - ko što je mogao već pred deset, dvadeset ili iiks dana, i ja ću mu reći.
Ubit ću ga i škakljati mu tabane, rekni mu.

PS:

vidimo se ujutro, dođi do mene tamo ak te ne primjetim.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo s čime ja to radim među redovima,da se nadovežem na nekoliko postova od neki dan. Ostane malo trave uz rub folije i to ide motikom i bude dobro za sada. Ista stvar i u batatima jer tamo nije dozvoljeno nikakvo korištenje bilo kakve kemije.
oQ8MSE4.jpg

Ig9WxKd.jpg

Cchy8GU.jpg
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
dolazim iz Međimurja i novi sam na forumu. Bavim se uzgojem povrća u zatvorenom prostoru.
Naime imam problema sa gangrenom korjenova vrata paprike pa me zanima sljedeće :
Kako i ako je ikako moguće suzbiti to zlo kad se pojavi?
tretirao sam sa previcurom energy zalijevanjem preko sistema kap po kap i kasnije sa Tijanumom P one biljek koje nisu zaražene.
Hvala unaprijed!

Na žalost ako se pojavilo više nećeš moći suzbiti. Istina boli ali tako je, badava sada zalijevao previkurom. Eventualno da probaš još skuplju verziju u vidu Fonganil gold. pozdrav! :(
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
dolazim iz Međimurja i novi sam na forumu. Bavim se uzgojem povrća u zatvorenom prostoru.
Naime imam problema sa gangrenom korjenova vrata paprike pa me zanima sljedeće :
Kako i ako je ikako moguće suzbiti to zlo kad se pojavi?
tretirao sam sa previcurom energy zalijevanjem preko sistema kap po kap i kasnije sa Tijanumom P one biljek koje nisu zaražene.
Hvala unaprijed!

Propustis Galafungin kroz sistem i ideš folijarno isto aktivna materija Tiofanat -metil
Posle dva dana pustiš Proplant ili Balb kroz sistem i folijarno aktivna materija Propamokarb
Hidrohlorid.
Posle dva dana ideš Promesu aktivna materija Azoksitrobin.Promesu ideš samo folijarno

I moraš da istrebis sve štetočine u zemlji i na listu. kroz sistem pustiš Pinto a folijarno ideš Laser pa posle dva dana Dikarzol

Još nešto kada pustas preparate za zaštitu kroz sistem i insekticide njih pustas tako da u sistem udju za 3-4 minuta da ne bi razbio koncentraciju koja je optimalna.

Moraš bolje provetravati
Ne postoji bolest za koju ne leka.Ali u budućnosti moraš gledati da sve preparate naneses pre pojave bolesti a ne posle
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pola toga što mu preporučaš kod nas nema - jedino da po aktivnoj tvari pogleda pod kojim komercijalnim nazivom je su te aktivne tvari kod nas.

Budem ja to sutra sa njima sredila - prokušano, ako budu konačno poslušali, rekla sam ja njima još pred dva tjedna da sa mjerom koju su poduzeli neće napraviti ništa.

Fonganil plus Quadris su dobitna kombinacija, efikasnost i sigurnost, ali je problem u tome što oni imaju malu površinu, a pitanje je može li se Fngič nabaviti u količini manjoj od litre. Quadris može.
 

zvezdanb

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
39
Poslikat cu danas celu biljku.na donjem liscu se nevidi nista,odnosno savrseno je zdravo,a gore se vidi malo sarenilo.uglavnom na listu minimalno,a plod pored ovog na slici ima ih sa jako tankim zidom ploda

Evo jos par slika,pa kazite sta mislite,neznam samo zasto se tako brzo i jako prisirio jer insekata ima minimalno.ima druga koji je pobio sve zivo unutra i siri se jos brze nego kod mene
 

Prilozi

  • 1467089673429-880677901.jpg
    1467089673429-880677901.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 90
  • 14670897162081068655252.jpg
    14670897162081068655252.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 93
  • 14670898275952147050684.jpg
    14670898275952147050684.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 98
  • 14670899325091332209837.jpg
    14670899325091332209837.jpg
    78.1 KB · Pregleda: 99
Posljednje uređivanje od moderatora:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Pola toga što mu preporučaš kod nas nema - jedino da po aktivnoj tvari pogleda pod kojim komercijalnim nazivom je su te aktivne tvari kod nas.

Budem ja to sutra sa njima sredila - prokušano, ako budu konačno poslušali, rekla sam ja njima još pred dva tjedna da sa mjerom koju su poduzeli neće napraviti ništa.

Fonganil plus Quadris su dobitna kombinacija, efikasnost i sigurnost, ali je problem u tome što oni imaju malu površinu, a pitanje je može li se Fngič nabaviti u količini manjoj od litre. Quadris može.
Zato sam i napisao koje su aktivne materije
sve ovo ima i kod vas znam provereno ali bitna je aktivna materija nije toliko bitan proizvodjac.Promesa je isto sto i Quadris
Alijansa je isto sto i Folio Gold i sadrzi Metalaksil kao i Fonganil
Galofungin deluje isto kao i Signum samo sto je mnogo jeftiniji i moze ici i folijarno i kroz sistem jer se kroz biljku krece akropetalno ja sam licno sa njim mnogo zadovojniji nego sa signumom.
Proplant ili Balb su isto sto i Privikur samo sto ne sadrze Fosetil i 3 puta su jeftiniji.

Kolege jeste imali kiše juče?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kiše vjetra leda piz...arije potuklo lubenice dinje papriku uglavnom sve vani ova godina za prekrižit ne ponovila se više.
Pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh