• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
U pravu si bakterioza se može samo primiriti preparatima na bazi Bakra Funguran, Champ, Nordox dok temparature ne porastu da se biljke izbore ne postoji preparat koji je može uništiti. Preparat o kome pričaš zove se Perfit i jako je dobar.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Da, perfit. Nisam nikad radio sa njim jer ga u mojoj okolini nema, ali cujem da radi posao

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
boundary sw insecticide NAVODNO JE ORGANSKI i nema karence zna li itko ista o ovome?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ljudi bakterioza samo preventivno, kad se pojavi biti će teško i jedino uz upotrebu bakar hidroksida, ovo su moja iskustva.
 
Posljednje uređivanje:

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Bakar hidroksid je najagresivniji, ali najkrace "drzi". Oksihlorid, sulfat, oksid i drugi oblici deluju sporije ali duze pruzaju zastitu. Ako su uslovi losi, kao sto je bilo zadnje vreme, bolje koristiti hidroksid, ali imajte na umu da je on i najagresivniji kad je u pitanju cvet.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pa po meni hidroksid bakar baš i ne smeta na cvijet... Nikad nisam imao problema sa oplodnjom kada sam koristio bakar i to champion ili bordoška, Ovu godinu samo tri puta bordoška 1% i to prije sadnje još u kontejnerima, onda nakon dva tjedna i kod pojave prvih plodova. To je sve što se tiće fungicida do sada i evo kako izgleda. Sjeme moje, na otvorenom.
Njabitnije je imati nezaraženo sjeme, otkad imam svoje sjeme roge i VŽ kupusa uopće nisam imao još poblematičnih bolesti koje sam znao imati kada sam kupovao sjeme!
 

Prilozi

  • P1010146.jpg
    P1010146.jpg
    69.9 KB · Pregleda: 152
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Imaš Perfit kupiti gde hoćeš u Srbiji.
Bakarhidroksid brže i bolje deluje.
Bakaroksihlorid koristiti pre zaraze i samo ako duži vremenski period nema padavina. Što se tiče bojazni da će bakar uništiti cvet to su gluposti sav cvet što opadne doprineće krupnijim plodovima cveta nikad ne može da bude premalo.
Seme se mora dezinfikovati mi svo seme peremo u kausticnoj sodi (živa soda) bilo da je domaće ili kupovno seme.
Što se tiče organskih i mikrbioloskih preparata tipa Ekstrasol, X1 Biocliner Bakterije itd to su preparati za organsku proizvodnju ali ako neko pak želi da ih upotrebi može da prska sa njima ali tek posle desetak dana od zadnjeg prskanja standardnim preparatima.Jer ako neko na primer prska Bakarhidroksid pa posle par dana hoće da poprska mikrbioloskim preparatima samo će baciti pare jer će hemija koja je ostala na listu ubiti sve dobre bakterije i korisne gljive.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Laco prosle godine smo na danima paprike bili na njivi gde je bilo puno plodova a 90% bili sitni. Kaze covek iz jedne hem. kuce, koji ima veliko iskustvo sa paprikom, da hidroksid moze to da odradi. Znaci ne obori cvet nego deluje na njega poput hormona, cvetovi se zametnu ali ostaju sitni jer unutra ima malo semena. Pitao sam posle jos par ljudi iz raznih hem. kuca i niko nije mogao to da mi potvrdi. Verujem da ima nesto u toj prici jer je covek ozbiljan i u paprici je od malih nogu, za razliku od vecine ovih "menadzera" i "savetnika" koji nisu videli njivu dok se nisu zaposlili i samo gledaju nesto da ti prodaju.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, to može biti tako, jer je i veičina ploda paradajza definirana brojem sjemenki - čim ih je manje, plod je sitniji.
To se lijepo vidi kod prve etaže u ranoj proizvodnji - ako je zametanje bil u hladnim i vlažnim uvjetima, većina prve etaže ostane sitna, dok su plodovi druge već sasvim normalne veličine.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Mislim da Bakarhidroksid ne može tako delovati na krupnocu ploda.Ja kada je vreme nestabilno koristim Bakarhidroksid Funguran Ili Champ jer brže deluje i jako teško se spira sa lista a kada je izvesno da će lepo vreme trajati desetak dana onda prskam Bakaroksihlorid.Zašto kažem da ne verujem da tako deluje na krupnocu plodova jer moj drugar Zlatimir svoju papriku od maja do avgusta prska samo Funguranom znači ni jedan jedini drugi preparat ne koristi samo Funguran i to za sezonu ga prska 10-15 puta i uvek ima vanserijsku papriku. Moja rođena braća su ove godine 4 puta prskali Funguran i 2 puta Nordox i jednom Everest svi preparati su na bazi Bakarhidroksida i imaju extra krupne paprike. Tako da iz prve ruke mogu da potvrdim da to nije tako zbog Bakarhidroksida a ako je paprika zdrava a 90% plodova su sitni postoje 2 dobra razloga za to
Prvi razlog je previše hraniva pogotovo ko koristi puno vodotopivih djubriva.
Drugi verovatniji razlog su tripsi koji mnogi zanemaruju a upravo tripsi šire bolesti i sisaju sokove tako da plodovi budu zakrzljali. Tripsi se ne mogu uništiti jednim prskanjem već se u toku desetak dana moraju izvesti 4 prskanja i obavezno propustiti insekticid kroz sistem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Vitisan je skup, kupiš čisti kalij hidrogenkarbonat.
Pa to i je kalij hidrogenkarbonat...jedno špricanje za 100l vode me košta 5,00€,s tim da efikasno uništava i sve vrste grinja,tak da u konačnici ispada jako povoljan,a gotovo da nema karence......
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koju koncentraciju koristis? Ja sam kupio cisti kalij hidrogenkarbonat i radim sa 2%, na kulturama na kojima mogu. Jedna kila je ispod 40kn, posto ti nabavljas Vitisan?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Plaćao sam ga oko 60kn/kg...u lisnatom povrću idem sa 1g/l,a u plodovitom sa 2g/l + okvašivač...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I dosta ti je koncentacija od 0,1-0,2% ? Inače je preporuka za vitisan od 0,5 - 1,5%.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
140
Sto bi ovo moglo biti?Od 150 paprika pojavilo se na 2-3 komada ali ako je nesto ozbiljno ne bih htio da se rasiri.Posadeno je bez folije, nije prskano nicim i zaljevam kantom po biljkama navecer.

uploadfromtaptalk1468353773532.jpg uploadfromtaptalk1468353783117.jpg

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Nedostatak Kalcijuma nije ništa ozbiljno pusti kroz sistem Kalcinit a preko lista Vuksal kalcijum ako još negde vidiš odmah odkini da biljka ne troši hraniva na takvu papriku. Nemoj da te neko ubedi da je neka bolest jer nije.
 

Brzi87

Novi član
Tu od
9 Srp 2016
Poruka
4
Nedostatak Kalcijuma nije ništa ozbiljno pusti kroz sistem Kalcinit a preko lista Vuksal kalcijum ako još negde vidiš odmah odkini da biljka ne troši hraniva na takvu papriku. Nemoj da te neko ubedi da je neka bolest jer nije.

U kojem periodu je najbolje foliarno davati kalcinit , dok je u cvjetu ili kada se plod formira ili ?:(y):
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Kad formira plod, ali ne kalcinit. Slabo to radi folijarno, da ne kazem nista. Nadji neki kalcijum u obliku oksida. Ne znam sta vi imate na trzistu, ali trebali bi imati bar scotts (everris) Agroleaf Power Calcium
http://www.virginia.rs/pregled.php?id=95&meniid=2

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Sto bi ovo moglo biti?Od 150 paprika pojavilo se na 2-3 komada ali ako je nesto ozbiljno ne bih htio da se rasiri.Posadeno je bez folije, nije prskano nicim i zaljevam kantom po biljkama navecer.

View attachment 15690 View attachment 15691

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk

Meni ovo vise lici na ozegotinu od sunca nego na kalcijum. I zbog polozaja fleke i zbog toga sto kod nedostatka kalcijuma propadne tkivo po celom preseku ploda, i tu pre ili kasnije dolazi do sekundarne infekcije t.j. naseljavaju ga razne gljivice i dobija tamnu boju. Taj deo mozes lako odvojiti od ostatka ploda (koji je zdrav).

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh