• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
ožegotina od sunca je bijela, ne smeđa i tkivo je isušeno, propaljeno. Nije nipošto trulo
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
I ozegotine i fleke od nedostatka kalcijuma, pre ili kasnije, naseljavaju razni mikroorganizmi

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ožegotina od sunca nastaje iz dva razloga prvi je nedostatak Kalcijuma zbog kojeg plod ima slabija mesta a drugi je što ponekad na plodu ostanu krupne kapi rose koje se pod sunčevim zracima ponašaju kao prizma i na tom mestu skuvaju meso paprike a posle na to mesto dolaze paraziti i gljivice.Uglavnom preko 95% ovakvih fleka su zbog nedostatka Kalcijuma.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Istina. Mada prosle godine kada je oluja u avgustu povaljala papriku, a sunce nastavilo da przi, bilo je velike stete od ozegotina. Desavalo se da izgori citava strana paprike koja je izlozena suncu. Nema tu ni kapi rose, niti pomaze kalcijum... Klima se definitivno menja, ide iz ekstrema u ekstrem, tako da prouzvodjace na otvorenom (a i one u zatvorenom) cekaju razni izazovi

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Da to si u pravu kada vetar obori papriku svi plodovi izgoru od sunca ali iz razloga što su odjednom suncu izloženi delovi ploda koji su inače skriveni sa lišćem i te su ozegotine bele boje. Mi smo prošle godine imali preko 10 dana temparature od 40c i više od tog sunca nema zaštite
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kod nas vjetar potanjurao papriku. Doslovno izgleda ko da je valjak preko nje prošao
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Steta. Cuo sam na vestima da je bila jaka oluja. Kod nas je dobio Sombor i okolina. Ako je samo povaljana bice ipak nesto

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Kod mene također poleglo, danas se vidim već donekle oporavilo tako da se na paradajzerici niti ne vidi, ali babura i roga su nastradale malo bolje. Također kod mene poljijegao i kukuruz. Nije bio problem vjetar, nego vjetar u kombinaciji sa kišom. palo 30L u 2sata
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
To je već druga oluja ove godine, u istom smjeru, hihi. Plus jedna lagana tuča...
 

Buki

Novi član
Tu od
17 Srp 2016
Poruka
4
Ljep pozdrav vrijedni narode. Zovem se Buki, iz Travnika sam. Bavim se plasteničkom proizvodnjom povrća (paradajz, krastavci i paprika) na površini od oko 1500 kvadrata.
Htio bih da pohvalim rad stalnih forumaša od kojih sam dosta naučio kroz ovih zadnjih 3-4 godine i da se na tome zahvalim.
Imam jedno pitanjce za one koji su upoznati sa uzgojem Somborke paprike. Naime, za iduću sezonu imam naručenih 20-ak tona specijalno te paprike ali pošto je nikad nisam uzgajao ne znam kakvi su uslovi za uzgoj, prinos i drugo. Ako je neko upoznat sa ovim molio bih da mi baci par savjeta.
Hvala i sretno svima!
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Nemoj reći da filozofiram, ali ako se baviš plasteničkom paprikom šta se tu može puno reći, paprika ko paprika. Prinos sigurno manji od hibrida a ostalo sve isto.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Imam jedno pitanjce za one koji su upoznati sa uzgojem Somborke paprike. Naime, za iduću sezonu imam naručenih 20-ak tona specijalno te paprike ali pošto je nikad nisam uzgajao ne znam kakvi su uslovi za uzgoj, prinos i drugo. Ako je neko upoznat sa ovim molio bih da mi baci par savjeta.
Hvala i sretno svima!
20 tona ljute paprike,treba to prodat...:icon_pray:
Meni su hibridi ljute paprike rodili cca 2,5kg/biljci...
 

Buki

Novi član
Tu od
17 Srp 2016
Poruka
4
Čovjek ima svoju mljekaru, a između ostalog i kajmak i razne mirođije pa puni te ljute paprike. Inaču ide na Kosovo pa tamo kupuje Somborku. ide mu godišnje i 40-ak tona pa smo kontali da samo somborku puknem za njega.

Hvala na odgovoru. Tepmtation, ako bih ja izvukao 2.5 kg po biljci to bi bilo više nego odlično.
lik plaća 2 eura po kilu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
20 tona ljute paprike,treba to prodat...:icon_pray:
Meni su hibridi ljute paprike rodili cca 2,5kg/biljci...
Koje sorte ljute paprike si sadio? Prinos od 2,5 kg vjerujem plastenički uzgoj?
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Nemoj da se mucis, evo ja cu da posadim umesto tebe. Meni evro, tebi evro i svi srecni :D
Inace somborka je sortna paprika, blago ljuta. U sistemu kako se kod nas radi ne moze da rodi 2,5 kg po biljci. Mozda da se sadi redje, pa da se vodi uz oslonac i slicno. Ali po meni je to nepotrebno jer je seme jeftino

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Koje sorte ljute paprike si sadio? Prinos od 2,5 kg vjerujem plastenički uzgoj?
UjgjWxw.jpg

wJ2g7xY.jpg

Probao sam puno feferona,što ljutih,što slatkih...
Ove dvije su od Fita,jedna je ljuta,a druga slatka...to su paprike isključivo za plastenik,mada imaju i veliki izbor hibrida za otvoreno polje,ali vani papriku ne sadim...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da u pravu si, zadnjih godina je bolje ne saditi papriku vani ako hoćeš dobiti kvalitetnu i lijepu papariku. Ja se ove godine vani borim sa bakteriozom, i sad pada kiša, znači opet je u prednosti. Za drugu godinu mislim mrežu protiv tuče na veronezima zamijeniti najlonom, možda pomogne. Hvala za slike, dao si mi ideju da riješim problem trave na stazama između folija. Koje je debljine folija. Ja sam se bojala postaviti tako da ne ispuca od hodanja. Sad razmišljam da bi bilo dobro postaviti i vani tako, Ubi me ove godine tava na stazama. Odrađeno motikama 3-4 puta, sad je faza da stara vrtna kosilica dere staze svaka tri dana.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja prvi puta sadim papriku u većim količinama na otvorenom pa me takodjer pati bakterioza. Kako to riješavate sa najmanje štete? Prskanje bakrom pred mrak jel?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nije Lacina paprika ali je njegov sistem,dva uzrasta.
 

Prilozi

  • CAM02440.jpg
    CAM02440.jpg
    83.9 KB · Pregleda: 166
  • CAM02442.jpg
    CAM02442.jpg
    72.8 KB · Pregleda: 166
  • CAM02441.jpg
    CAM02441.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 172
  • CAM02445.jpg
    CAM02445.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 152
Na vrh