• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Pozdrav radni narode, odmah da se ispričam ako sam naporan ali početnik sam i desava mi se jedan problem kod uzgoja presadnica paprike. Naime paprika se bez ikakvog razloga "ruši" ja mislim da je polijeganje u pitanju ali mi je opet cudno jer sam ju vec dva puta zalijevao sa previcurom sa dobrom dozom. I možete li mi molim vas reci da li vi svako jutro ili svaki dan zalijevate papriku? Jer ja mislim da mi se ovo desava jer ju svako jutro zalijevam a ne stigne se supstrat osusiti
 

Prilozi

  • 09E08E5C-DB98-4EEC-9BB3-9FF781966080.jpeg
    09E08E5C-DB98-4EEC-9BB3-9FF781966080.jpeg
    87.5 KB · Pregleda: 36
  • B9B81425-9804-448A-AC47-88879F8166E3.jpeg
    B9B81425-9804-448A-AC47-88879F8166E3.jpeg
    110 KB · Pregleda: 37
  • 08CBAF20-4109-48EC-8CCB-BDB860714B26.jpeg
    08CBAF20-4109-48EC-8CCB-BDB860714B26.jpeg
    58.6 KB · Pregleda: 37

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Meni se taj problem uglavnom desava kada je pre vlazno i hladno ali ipak neka vam neko iskusniji da savjet.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pozdrav radni narode, odmah da se ispričam ako sam naporan ali početnik sam i desava mi se jedan problem kod uzgoja presadnica paprike. Naime paprika se bez ikakvog razloga "ruši" ja mislim da je polijeganje u pitanju ali mi je opet cudno jer sam ju vec dva puta zalijevao sa previcurom sa dobrom dozom. I možete li mi molim vas reci da li vi svako jutro ili svaki dan zalijevate papriku? Jer ja mislim da mi se ovo desava jer ju svako jutro zalijevam a ne stigne se supstrat osusiti
Ovo je od previše vode. Ne zalijevati po satu nego po potrebi. Kad je dovoljno vlažno nema potrebe još močiti. Podignite kontejnere od zemlje da se što prije prosuši.
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Ima li netko volje napisati kako se boriti protiv kukuruznog moljca u paprici?
Sa čime tretirate i kada počinjete sa tretiranjem (prije cvatnje ili za vrijeme cvatnje...)?
Svake godine imam problema sa tim pa me zanimaju Vaša iskustva ako ih imate volje podijeliti :)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Affirm.... u trenutku kad krenu plodovi prvi put a onda ponovo ponoviti par puta svako 10 dana.... i moljca nema
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Paprika zasađena u vrt prije 15tak dana. Preživjela i vručinu i hladnoću.
Da li bi bilo dobro malo je prihraniti?
Što smatrate boljim:
- dodati malo kana (15-15-15)
- rastopiti malo u vodi suhog plećeg gnoja i zaliti s tim papriku

Zahvaljujem na savjetima.
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Avaunt EC po uputstvu proizvođača.
Hvala :)
Affirm.... u trenutku kad krenu plodovi prvi put a onda ponovo ponoviti par puta svako 10 dana.... i moljca nema
Hvala :)
Prošle godine sam koristio Affirm ali nije bilo pomoći, jedino što je moguće da sam krivo dozirao...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
moja u plastenicima se ne mora špricat...al se mora stavit mreža da leptiri ne lete unutra...
 

zarkovac

Član
Tu od
4 Sij 2015
Poruka
38
"moja u plastenicima se ne mora špricat...al se mora stavit mreža da leptiri ne lete unutra..."
Ili svako veče zatvarati i ujutro otvarati i nema problema.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Affirm.... u trenutku kad krenu plodovi prvi put a onda ponovo ponoviti par puta svako 10 dana.... i moljca nema
Odgovor nema veze sa stvarnošću. Paprika se protiv moljca tretira za vrijeme leta leptira. Po ovome bi ispalo da se tretira 10 puta protiv moljca. Prvi let moljca je u krajem svibnja i početkom lipnja i taj ne radi značajne ekonomske štete. Ja nikad ne tretiram taj let. Drugi let kreće oko 20.07. i tu ako se ne reagira može biti katastrofa. Od registriranih sredstava meni se affirm pokazao najbolji. 1,5 kg na hektar prvi puta oko 25.07. i dalje još dva puta, svaki puta 7 dana nakon tretiranja. I tako se riješi preko 90 posto moljca. Od neregistriranih preparata u hrvatskoj, ali zato svuda u svijetu se koristi, odličan je coragen. Ja ga ne koristim iz gore navedenog razloga tak da nemam iskustva, ali koriste ga mnogi i kažu da je nezamjenjiv
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Pozdrav, planiram prekosutra saditi papriku (rogu) na foliju i na otvorenom. Pa me zanima jel ju prskate s kojim sredstvima prije iznošenja. Cuo sam od dosta ljudi na koriste Fungichel odnosno da papriku zaliju s tim preparatom ili cak i da kompletnu pliticu umoce u to sredstvo. Hvala unaprijed.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Odgovor nema veze sa stvarnošću. Cabage@
Pokušao sam pomoći čovjeku koji je očito neiskusan i predložio sam mu pravi preparat.
Neznam kako znaš dan kad kreću leptiri .......to nema veze sa stvarnoću.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Odgovor nema veze sa stvarnošću. Cabage@
Pokušao sam pomoći čovjeku koji je očito neiskusan i predložio sam mu pravi preparat.
Neznam kako znaš dan kad kreću leptiri .......to nema veze sa stvarnoću.
Nije bitan dan kad kreću leptiri nego se prati let leptira. Ne tretiraš sigurno prvi dan kad vidiš prvi leptir, ili ti možda tretiraš. Mislim da mu se ne može bolje pomoći nego na način koji sam mu ja opisao. Jer u mojem radnom iskustvu od 15 godina u paprici nikada nije let leptira krenuo prije 20. srpnja ili kasnije od 01. kolovoza. I jako dobro sam naučio boriti se protiv moljca. Čuo sam daleko "iskusnije" kolege koji imaju priču ko i ti, da se treba tretirati već u cvijetu, jer tada moljac odloži jaja u cvijet i nema više pomoći. Majko mila, bolje da se ni ne prima govora ako nema pojma o čemu govori. Nisam najpametniji ovdje, ali mogu ipak tvrditi neke stvari jer imam i prilično iskustvo i proizvodim više nego velika većina proizvođača uopće.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Mene je ove godine prevario leptir u plasteniku. Nisam prskao u cvatu i imao sam lijepe štete u prvoj i drugoj berbi paprike, zadnjih godina sam prskao u cvatu i nisam imao problema tako da mislim da treba obavezno prskati u cvatu paprike to je kod mene početkom 6 mjeseca.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dali ima tko problema sa bakteriozom?


Prošle godine sam imala problema sa bakteriozom još u fazi presadnica.
Naime, u plasteniku su tokom početka svibnja bile i presadnice za prodaju za amaterski uzgoj srpskog profi proizvođača sjemena - sorta Anita - namjenjena vrtnom uzgoju u kućanstvima, i presadnice hibrida roge za moj profesionalni uzgoj, i u jednom trenutku povišene vlage i visokih temperatura u plasteniku se javila bakterioza na Aniti koja se nakon nekog vremena prenjela na presadnice roge.
Anita je završila katastrofalno - desetak kontejnera u smeću, a rogu sam - pedeset kontejnera - doslovno dva puta u dva tjedna kupala u otopini Nordoksa.
U veliku plastičnu kadicu napunjenu fungicidnom suspenzijom uranjala sam kontejnere okrenute naopako do razine substrata, tako da su se ispirali listovi i sa lica i naličja istovremeno, sa time da sam prije uranjanja poskidala sve vidljivo zaražene listove.

Nakon sadnje u plastenik na pedesetak sadnica u rastu su se pojavili simptomi bakterioze. Zaražene listove sam poskidala, plastenik ostavljala otvorenim i preko noći i preko dana bez obzira kakvi vremenski uvjeti bili sve do ranojesenskih dana.
Daljnjeg širenja bakterioze više nije bilo niti na listovima, a nije bio niti zaražen nijedan plod tokom cijelog uzgojnog procesa koji je trajao od početka lipnja do izmrzavanja biljaka početkom prosinca.

Ne mogu reći kako bi Nordoks djelovao u vanjskom uzgoju i u primjeni samo na lice lista, jer aplikacija na naličje najčešće sa prskalicom nije moguća.
No, kupanje biljke se pokazalo kao efikasna zaštita listova koji još nisu bili zahvaćeni zarazom. Zaraženi prije kupanja a sa još nevidljivim simptomima su iskazali simptome, no Nordoks je odradio efikasnu zaštitu i spriječio prenošenje zaraze na zdrave.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
100g/50l vode.
Plus okvašivač, kad mi ga ponestane i moram improvizirati uzmem tekući deterđent za pranje posuđa - Čarli, Likvi ili slično, 20 - 30 mililitara, ili pedesetak na sto litara vode.
 

Najnoviji postovi

Na vrh