• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Ja bih ti preporučio samo humus rastopljen u vodi i sa tim zalijevati,ako će ti ostati u toj saksiji.....zdravo a efikasno.
Onda će im biti dovoljna voda pošto sam ih stavio u zemlju kupljenu u cvjećari što bi trebalo sličiti humusu.
Inače. Da me neko prisili da to jedem ubio bi ga:axe:
Radi se o Habanero paprikama:eek:
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Poštovani,

molim Vas pomoć oko paprike i graha u vrtu.
Vidi se na slikama kako je nikakva, listovi opadaju, cvijetovi također sa malim papričicama... Kad smo je posadili, pokraj smo stavili umjetno gnojivo za povrće. Inače sam pošpricao prije par dana sa quadrisom.
Da li bi još trebalo sa nečime pošpricati?

http://imageshack.us/photo/my-images/263/paprika1.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/101/paprikad.jpg

Slično se događa i sa grahom...

http://imageshack.us/photo/my-images/861/grah1.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/863/grah.jpg


Unarijed zahvaljujem na savjetu i odgovoru!

Eh prijatelju, to ti Xanthomonas campestris pv. vesicatoria. Naime Uslijed velikih vrućina se dešava to i ukoliko je bilo zaraženo sjeme: lijeka sada već nema, ali može se usporiti sa bakrenima sredstvima. Chammpion 0,4%, Nordox 0,2%. Prskati sada i onda poslije svake kiše, ali na žalost u ovom stadiju biti će male koristi, jedino se neće previše širiti na druge paprike ukoliko su još zdrave. Trebalo je prskati preventivno!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobra Siki dobra. Nego ajd što mi puca stablo paprike, ajd što mi se žuta kukuruzna sovica ubušuje u papriku, ajd i što vene paprika, to je sve nekako iz razloga plodoreda ali ovo...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Dobra Siki dobra. Nego ajd što mi puca stablo paprike, ajd što mi se žuta kukuruzna sovica ubušuje u papriku, ajd i što vene paprika, to je sve nekako iz razloga plodoreda ali ovo...

Vidiš da tjera zaperke, nemoj se žaliti:rolfer:

Ja sam u svojem proizvođačkom stažu imao slonovo uho od 700 grama. Nikad više poslije, bila je ogromna.
 
J

Joplin

Guest
Dobra Siki dobra. Nego ajd što mi puca stablo paprike, ajd što mi se žuta kukuruzna sovica ubušuje u papriku, ajd i što vene paprika, to je sve nekako iz razloga plodoreda ali ovo...

Tako su moje izgledale kad su ih ovce popapale :(
Ali neke su potirale nove zaperke i sad se razvijaja stabljika pa bumo vidili :D
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kontam šta je se ustvari desilo sa tom paprikom dali je netko to namjerno otkinuo vrh ili nešto drugo ovi zaprci su ti odlični taman kad nitko nebude imao papriku ti ćeš da bereš. I još malo šale:jel to tvoj nekakav experiment možda pokušavaš da dobiješ novu sortu paprike kao što sam ja imao prošle godine.

@Joplin ovo je Bagoly i to vanjski.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nemam pojma što je ovo, nebi ja baš tako eksperimentirao :) To dok sam skupljao krila od prskalice uočio pa rekoh da podjelim sa forumašima. Vjerovatno neka životinja bila žedna. Srnu sam jedno jutro vidio oko ograde, a tu je baš ograda polegnuta, hm...
Što kažete na ove simptome, netko kaže plemenjača netko višak dušika, netko još proučava...
problem001.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Plamenjača rajčice (Phytophtora infestans) - rasprostranjena je u svim uzgojinim područjima rajčice, ali samo u izrazito povoljnim uvjetima uzrokuje propadanje berbe. Simptomi se javljaju u obliku sivih i tamnih pjega koje prvo zahvaćaju donje listove. Pjege nakon nekog vremena poprimaju prozirnu boju, zatim potamne i osuše se. Za vlažnog vremena se na naličju lista vidi bijela prevlaka. Zaraženi plodovi prepoznaju se po tamnim udubljenim pjegama koje poprimaju brončanu boju.

Brončana boja, meni to liči na to :/

Seva kod tebe je moguće da je došlo do neke loše recepture u gnojidbi, pa si blokirao dušik. Ali to doktur bolje zna. Da je virus ili što drugo ne bi sigurno bila takva paprika. Poz
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Plamenjača rajčice Zaraženi plodovi prepoznaju se po tamnim udubljenim pjegama koje poprimaju brončanu boju.
Brončana boja, meni to liči na to :/
Koliko vidim ovdje su listovi brončane boje, a od plodova nema ni traga.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
De mi stavi još soli na ranu, samo treba još da mi se proširi po plodu... Kontam ja ovaj nered što je bio oko bakterije e coli, kontam moglo bi biti problema jer uopće ne znaju odakle im došla, svi već gledaju na NATO avione i šaranje oblaka, odlučim ići produženim bakrom jer cvijet ionako znam generirati (imam suncokret sa 40 cvijetova na stabljici) udaro sam champion, cuperblau z, baldo c i na kraju ridomil gold. I jedino što nije zahvaćeno Sakata hibridi, Monsanto hibridi, MA Selction Kraljica f1, ostalo kunja... I jedino eksperimentalno dio gdje je Teldor pravovremeno nanesen nema napad, ostalo... Sad ću probati Switch, Teldor i kasnije Kidan.

Kontam i kroz sistem pustiti kaptan, on ne može folijarno jer prži list ali kroz navodnjavanje ne bi trebalo biti problema. Neka malo dezifinficira zonu korijenovog vrata.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
De mi stavi još soli na ranu, samo treba još da mi se proširi po plodu... Kontam ja ovaj nered što je bio oko bakterije e coli, kontam moglo bi biti problema jer uopće ne znaju odakle im došla, svi već gledaju na NATO avione i šaranje oblaka, odlučim ići produženim bakrom jer cvijet ionako znam generirati (imam suncokret sa 40 cvijetova na stabljici) udaro sam champion, cuperblau z, baldo c i na kraju ridomil gold. I jedino što nije zahvaćeno Sakata hibridi, Monsanto hibridi, MA Selction Kraljica f1, ostalo kunja... I jedino eksperimentalno dio gdje je Teldor pravovremeno nanesen nema napad, ostalo... Sad ću probati Switch, Teldor i kasnije Kidan.

Kontam i kroz sistem pustiti kaptan, on ne može folijarno jer prži list ali kroz navodnjavanje ne bi trebalo biti problema. Neka malo dezifinficira zonu korijenovog vrata.

Ja sam lani baš dosta radio merpanom (captan) i nije nikad bilo paleži lista. Danas sam također poprskao hektar paprike istim i vidjet ćemo hoće li biti problema. Volim prakticirati jednostavniju i jeftiniju varijantu zaštite prije simptoma nego rješavati naknadno skupim preparatima. Kad jednom krene bolest, teško je više bilo čime eliminirati kompletnu zarazu, uvijek ili otpada cvijet ili list, a ne valja ni jedno ni drugo.
Onako bez razmišljanja na one tvoje slike gore na prvi pogled mi izgledalo kao oštečenja od jakog sjevernog vjetra, ima toga kod mene jako malo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A sad budi pametan...

Pri korištenju fungicida valja se se pridržavati dopuštenja, ograničenja i mjera opreza navedenim u priloženim uputama. Neki od spomenutih fungicida imaju dopuštenje samo za parcijalnu sterilizaciju rasada, a ne smiju se koristiti za folijarnu zaštitu u vegetaciji povrća (npr. kaptan, folpet, karbendazim). Primjena nekih pripravka je ograničena samo na pojedine vrste povrća, odnosno neki u uvjetima pojačane insolacije i viših temperatura mogu izazvati fitotoksičnost ako se folijarno primijene na mlade biljčice u klijalištima ili staklenicima (npr. propamokarb-hidroksid). Niti jedan pripravak ne suzbija sve gljivične organizme, pa se njihova primjena može kombinirati (miješati) (npr. kaptan + karbendazim ili kaptan + propamokarb-hidroksid).

Karbendazim ti je Zino i Bavistin FL prošle godine sam ga koristio sa ridomil goldom u kombinaciji i prskao zonu korijenovog vrata. Čak i zaražene biljke su se oporavile, ne znam zašto ove godine to nisam radio.

Ako je to od vjetra onda sam pogriješio što sam udarao toliko puta bakar i nisam uspio Polyamin. Bile su jako visoke temperature za to doba godine i za taj stadij paprike kao i uv zračenje.

Ako je to bakterijska plamenjača kako kažu stručni ljudi, onda sam i dobro prošao, jer usitinu stradala mi je kopriva, orah, pojedini korovi od iste stvari. Ako se pogleda rub lista on je crn kao da je gorio papir u vatri, zato vjerujem da bi mogla biti neka od bakterijskih paleži.

Ali stvarno nisam pametan. Ne znam što dalje, za antibiotike nisam nikako.

Slijedeće prskanje mi je teldor i calypso, ima nešto u bayerovim proizvodima da hrane biljku garant. A to izgleda bude dovoljno da se othrva.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo još nekih pitanja, ako netko ima što da preporuči bio bi zahvalan.
Ja na njivu kad ono zec, šalim se nije zec već lijani mali, ma šala bio vjetar i padaju zvijezde, ne zvijezde paprika...
fotografija0075medium.jpg

fotografija0076medium.jpg

DOnjeo sam kući slikao, skenirao...
problem006medium.jpg

fotografija0079medium.jpg

fotografija0078medium.jpg

fotografija0080medium.jpg
fotografija0081medium.jpg

fotografija0082medium.jpg

problem005.jpg

problem006medium.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanja.
1. Da li Vam se čini da tu ima kakve bolesti u djelu između korijena i nadzemnog dijela. Mislim na gangrenu korijenog vrata ili ti Phytophthora capsici. Da li to treba biti neka trulež, sluz iscjedak, što li ja znam?
2. Kad sam vadio korijen pobjegla je neka crna baja nekih 1 cm dužine, da li je mogla ona to nadgrizati?
3. Gusjenica koja je bila unutar stabljike da li je isto od tih crnih buba?
4. Da li je lišće izjedeno od sovica?
5. Da li Vam korijen izgleda kao da je bolestan ili da ima neke anomalije.

Unaprijed se zahvaljujem.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo je žuta kukuruzna sovica - Heliotis armigetra
heliotisarmigetrautakuk.jpg

Ove male baje pored mi izgledaju kao da je to to. Da li to malo može njam njam moju papriku dole kao i ono na listu?
Hvala
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ovo je žuta kukuruzna sovica - Heliotis armigetra
heliotisarmigetrautakuk.jpg

Ove male baje pored mi izgledaju kao da je to to. Da li to malo može njam njam moju papriku dole kao i ono na listu?
Hvala

Što se tiče toga na listu biće i na plodu kad bude crv bušio, moj ti je savjet dva prskanja Karate zeon u razmaku od 7 dana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh