• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Zaboravljaš samo jednu stvar. Kod nas skoro ni nema farmi, a onaj tko ima gnoja neće prodavati(kvalitetnog). Tek kad se životinje vrate u selo, onda možemo pričati o organskoj proizvodnji. A dotad se svako sam snalazi kako zna.

Ja osobno kupujem peletirana, jer radim na jako male površine i ture pa to uvijek zafrejzam.

laca022
Nisam hobista i imam racunicu za sve sto kupim i skupo platim.
Nemam neko preterano iskustvo sa plastenickom paprikom, gledam da je ubacim u proizvodnju i zato se raspitujem i skupljam informacije.
Imam svinjski stajnjak ali on nije dobar za plastenik.
Prikolica stajnjaka je kod nas 15-20 evra, peletirani se ove godine mogao kupiti za nekih 33-35 centi po kg.Dodje mu na isto sto se tice finansija ali uz mnogo manje posla.

Ovo mi malo nije jasno... Ja druze i ovako imam dovoljno problema zbog visokog pH (7,5 u KCl i 8,5 u vodi), a ne jos da razbacujem krec.
Za ovo drugo ces malo da izvines. Ti "mali" su jos gori od onih "velikih". Ne racinam tu one sa 2-3 krave...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

I kod nas polako ubijaju stocarsvo.
Ali svaka kuca i dalje ima svoje ovce,kokoske,krave i mnogi gaje bikove i to 5-15 komada samo njih par u selu tove po 50 komada i tako je u selima u okruzenju.Stajnjak mozes dobiti za dzabe od bilo koga jer mu cinis uslugu i cistis dvorise kod nas bi to bilo sramota naplatiti ali odnosi u nasem selu su jos uvek drugarski i malo drugaciji jer niko nikome nista ne naplacuje u okolnim selima poneko i prodaje stajnjak ali to je 700 dinara po prikolici to je oko 5,5 eura za 3000kg stajnjaka.
Ja licno uvek drzim 15-25 ovaca koje hranim iskljucivo lucerkom,prekrupom i paprikom i tako rade svi mislim da za ovce niko ne koristi premikse.Kokoske su one starinske nisu nosilje koje takodje jedu samo prekrupu i travu bez ikakvog premiksa.Krave sam prodao prosle godine ni za njih nisam koristio premikse samo prekrupa i lucerka.Na zalost svi su spali na te 2-3 krave a mnogi su i odustali potpuno.

Svinjski stajnjak je neuptrebljiv u paprici sta vise on unistava koren paprike cak i na njivama gde se izvlacio godinama pre sadnje paprike.Tako da dobro treba paziti i planirati da na njivama gde ce ubuduce ici paprika nikako par godina pre toga ne vuci svinjsko djubre jer ko vuce svinjsko djubre ima problema sa uvenucem a mnogi to mesaju sa zelenim uvenucem..

Ja dodajem krec jer sam u deficitu sa Kalcijumom ko ima viska Kalcijuma ne treba dodavati.Svako radi na osnovu svoje analize zemljista.Ni ja ne dodajem krec na njivama gde imam dovoljno Kalcijuma.

Da rezimiram Hobisti i mali proizvodjaci treba da koriste peletirana djubriva i to samo ukoliko nemaju prirodni stajnjak.Velikim proizvodjacima se ne isplati.
Vec sam objasnio da ni ja ne razbacujem odmah stajnjak vec ga tretiram godinu dana pre razbacivanja sa Ureom,pepelom,dodam malo kokosijeg djubriva,ubacim malo cumura malo kreca i na kraju dobijem kvalitetniju smesu od kupovnog peletiranog.iI Hobisti mogu ovo da probaju na parce starog najlona razbacajte par kolica stajnjaka bacite par saka djubriva bacite malo pepela i nesagorelih ostataka od rostilja i sledecu jesen imacete neverovatan oplemenjivac zemljista.
 

zarkovac

Član
Tu od
4 Sij 2015
Poruka
38
laca022
Nisam hobista i imam racunicu za sve sto kupim i skupo platim.
Nemam neko preterano iskustvo sa plastenickom paprikom, gledam da je ubacim u proizvodnju i zato se raspitujem i skupljam informacije.
Imam svinjski stajnjak ali on nije dobar za plastenik.
Prikolica stajnjaka je kod nas 15-20 evra, peletirani se ove godine mogao kupiti za nekih 33-35 centi po kg.Dodje mu na isto sto se tice finansija ali uz mnogo manje posla.

Ako uzmes prosecnu cenu pileceg peletiranog od10 evra za 25 kg i 25 evra za dve tone stajnjaka, prosecnu formulaciju 4-4-4 za peletirani i 1-1-1 za stajnjak, prosecnu vlagu 10% za peletirani i 70% za stajnjak, opet dolazimo do toga da je stajnjak duplo jeftiniji. Jeste neuporedivo lakse koriscenje peletiranog, ali u neuporedivo vecoj kolicini stajnjaka je i neuporedivo vise mikroelemenata i organske materije, tako da...
Cisto da se do kraja razumemo, zadnje dve godine koristim pileci peletirani i imam samo reci hvale za njega, ali cena je cena, a ona je na strani stajnjaka.
 
Posljednje uređivanje:

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Svako ima svoju racunicu.
Gde ja (a i svi mi) da nadjemo stajnjak?
Konkretno ja....... najmanje 20km u jednom pravcu.
Evo i temptation ima lose iskustvo sa njim.Cenu sam napisao + transport + rad.
Mada moram da naglasim jos jednu stvar.
Cisto radi probe sam u 15-ak saksija ispikirao rani paradajz u provreli svinjski stajnjak i bilo je dobro.Mislim da oko toga ima dosta prostora za pricu i eksperimente.
Sledece sezone cu koristiti peletirani stajnjak u plastenicima, za otvorenu proizvodnju nisam siguran da je isplativ.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, ako radiš ciljano - rasipaš ga samo tamo gdje su biljke, onda računica stoji - ono što moraš poduplati da imaš efekat uštediš ako ne razbacuješ tamo gdje su staze - tako sam ja godinama rasijavala mineralno - samo po mjestu gdje se rade redovi, ne i po stazama.

Inače, ja miješam peletirano sa tresetom za presadnice nakon presađivanja iz dvijesto devetke u četerdesetice ili šezdesetice., pokazalo se jako dobro.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Nešto su vam velike cijene peletiranog stajnjaka kod mene je kokošiji oko 6,5E.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Miladin
Je li to peletirani koji neko proizvodi kao domacu radinost ili npr. onaj italijanski italpollina?
6,5 evra za 100 kvadrata?
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Zasto mislis da bi pileci trebao da bude skuplji od govedjeg? A konjskog prakticno ni nema

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Da stavimo par slika.Na prvoj je Lacina,rasla skoro skroz eko,bez neke prihrane.Uvijek volim novu sortu staviti pokusno na loše mjesto pa ako tamo bude dobra onda je ok.Moje je mišljenje da je sasvim ok,na boljoj zemlji i sa malo više pažnje dat će lijepog roda.Ako uspoređujem veličine ajvaruše i lace,njegova je u istoj veličini do 20% teža.Može biti jako dobra paprika,ovisno o zemlji.Na drugoj i trećoj slici je Bobita sađena 15.03. u plasteniku,sad je visoka oko 180 cm.Na četvrtoj slici je Gigant,ona je oko 50 cm viša od Bobite
 

Prilozi

  • 2016-09-28 20.56.29.jpg
    2016-09-28 20.56.29.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 107
  • 2016-09-28 16.36.03.jpg
    2016-09-28 16.36.03.jpg
    68.5 KB · Pregleda: 105
  • 2016-09-28 16.35.00.jpg
    2016-09-28 16.35.00.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 99
  • 2016-09-28 16.33.46.jpg
    2016-09-28 16.33.46.jpg
    61.2 KB · Pregleda: 106

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne koristim peletirani već nekih 4-5 godina. Znam da je ta cijena kod nas bila za konjski gnoj
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Kupuje li netko ovakve gajbe za papriku i gdje? Dimenzije su 30x50x26, dakle 26cm visine, to mi je bitna stavka.



Imam osobu u Zagrebu koja mi ih skuplja ali nedovoljno, svega 500tinjak komada godišnje. Na svima je deklaracija paprike babure iz Srbije pa računam da ih netko i kod nas koristi, dosta su izdržljive, ja stavljam i 15kg robe u njih (ne paprike naravno).
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ok., hvala... No nisam bio dovoljno jasan, više me zanimalo kao kupovina korištenih takvih... Ima tih ljudi koji naprave pravi biznis od prodaje korištenih gajbi, paketa od banana i sl. i manje više nikad mi polovnu ambalažu nije problem nabaviti ali ovu dimenziju ne mogu nigdje naći u većim količinama. Inače je plaćam 2kn/kom sa prijevozom i to mi nije puno iako da se izbjegne jedna ruka bile bi i duplo jeftinije ali eto, premalo ih uspijem dobiti...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ne koristim peletirani već nekih 4-5 godina. Znam da je ta cijena kod nas bila za konjski gnoj
Imaš loše iskustvo sa peletiranim ili je samo visoka cena s obzirom da radiš veliku površinu problem???
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imaš loše iskustvo sa peletiranim ili je samo visoka cena s obzirom da radiš veliku površinu problem???

Iskreno govoreći problem je razbacati svu tu količinu na površinu. Stavljao sam nekih 2 tone na hektar uz standardnu upotrebu mineralnog (600-800 kg/ha) i paprika je pokazala da joj odgovara. No sve se to rasipalo rasipačem za mineralno i dosadilo mi. Sada uvijek nešto stajnjaka nađem i ostavim da dozori pa ga rastepem prije frezanja. Opet dobro bude...
 
Na vrh