• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: paprika

a filovati se može sve :D:

Ali se rijetko jede paprika,svi vole što je u njoj,ona je onak samo za okus i izgled,i vidim je puno u tanjurima osobito u svatovima i kirbaju nepojedenu :icon_cool:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ja znam da što prodam vedrane, da je to što im se ne "diže" želudac. Volim kad se vrati kupac :) Pitanje jel ima koja ljuta paprika da ima fin okus paprike i da zaljuti? Sadio sam hibrida od Dune, fino trne vilica od nejga ali mi fali okusa. Hvala
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Ja znam da što prodam vedrane, da je to što im se ne "diže" želudac. Volim kad se vrati kupac :) Pitanje jel ima koja ljuta paprika da ima fin okus paprike i da zaljuti? Sadio sam hibrida od Dune, fino trne vilica od nejga ali mi fali okusa. Hvala

KAIS od SG

Dobra kao sirova a dovoljno mesnata da je odlična i pečena(pogotovo uz vruću jagnjetinu i litricu belog)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Divan je kićeni Srijem :icon_weed:
Što nitko ne zna da u HR postoji Srijem, nije sve ravno i Slavonija. Postoje i obronci fruške gore. Srijem vam je sve od Vukovara kada prijeđete rijeku Vuku...

Ne znam što je neshvatljivo, zašto se mora samo jesti babura? Ima i ostalih tipova paprike, na kraju krajeva papriku i najviše kupujemo radi konzumacije u svježem stanju, a filovati se može sve :D:

Ma bez zamjerke, više je bila šala.

Iskreno i meni je ukusnija rog žuta paprika od žute babure. Čak je neshvatljivo da ljudi ne žele kupovati tamnozelenu baburu. A toliko je ukusnija od žute!! Na sreću svake godine se u sjemenu nađe gdje koja takva pa je ostavim za vlastiti užitak. Žuta se ni ne jede nigdje u svijetu osim na balkanu.

Ja ove godine protiv moljca idem samo sa affirmom, prvo tretiranje je obavljeno, slijedeće vjerojatno slijedećih dana i još jedno tamo dok naleti, hehe. Za sada ništa ne ukazuje na katastrofalan let poput onoga od lani, no tek je počelo, vidjet ćemo što će se dogoditi slijedećih mjesec dana, jer to će i odrediti cijenu paprike. Uglavnom svake godine nešto uništi dobar dio ajvarica, lani moljac, ponekad žega, kao ovih dana i td.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

KAIS od SG

Dobra kao sirova a dovoljno mesnata da je odlična i pečena(pogotovo uz vruću jagnjetinu i litricu belog)

meni je Delfina od superior odlična za pojesti sirova kao malo prošara mesnata sočna
Pozdrav!
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Re: paprika

Moja paprika koja je se uspjela obnoviti u preporuku: johabice i branje svako malo.
Svako drugo jutro malo dodatnog zalivanja čistom vodom preko lista.

 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Joj kak se odmah osjećam korisnom.:icon_kidra:

Ajd,malo ozbiljnosti,drago mi je da si riješio problem.Ako mogu,zašto ne bih rekla-a počela sam bome i korist imati od toga.Evo me pred jedno mjesec dana zvala na mob jedna gospođa negdje oko Virovitice,u gabuli joj bio paradajz,skroz provenuo.Do ponoći je hodala u plastenik gledati simptome,čupati biljke,opisivati mi,i riješile mi problem,lijepo se oporavilo,i štaaaaa?Išo moj suprug prekjučer na Zelenu,išla i ona,i poslala mi poklon. Samo mu se bombonjera rastopila u kombiju-eno se još hladi u frižideru.Ček malo,dobro sam je se sjetila...Ma sam i pozvana na more isto kao poklon,a i na usputnu posjetu,isto iz istog razloga,ma ima još,e danas se baš osjećam korisno na veliko.Neki mi ludi dan-neradnički skroz na skroz.:biggrin::biggrin::biggrin:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Re: paprika

Joj kak se odmah osjećam korisnom.:icon_kidra:

Ajd,malo ozbiljnosti,drago mi je da si riješio problem.Ako mogu,zašto ne bih rekla-a počela sam bome i korist imati od toga.Evo me pred jedno mjesec dana zvala na mob jedna gospođa negdje oko Virovitice,u gabuli joj bio paradajz,skroz provenuo.Do ponoći je hodala u plastenik gledati simptome,čupati biljke,opisivati mi,i riješile mi problem,lijepo se oporavilo,i štaaaaa?Išo moj suprug prekjučer na Zelenu,išla i ona,i poslala mi poklon. Samo mu se bombonjera rastopila u kombiju-eno se još hladi u frižideru.Ček malo,dobro sam je se sjetila...Ma sam i pozvana na more isto kao poklon,a i na usputnu posjetu,isto iz istog razloga,ma ima još,e danas se baš osjećam korisno na veliko.Neki mi ludi dan-neradnički skroz na skroz.:biggrin::biggrin::biggrin:

E zato je lijepo čitati vaše postove i družiti se sa vama na forumu,mnogi vaši korisni savjeti su uvijek dobrodošli i poslužili svojoj svrhi.

HVALA!:(bear):
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Joj kak se odmah osjećam korisnom.:icon_kidra:

Ajd,malo ozbiljnosti,drago mi je da si riješio problem.Ako mogu,zašto ne bih rekla-a počela sam bome i korist imati od toga.Evo me pred jedno mjesec dana zvala na mob jedna gospođa negdje oko Virovitice,u gabuli joj bio paradajz,skroz provenuo.Do ponoći je hodala u plastenik gledati simptome,čupati biljke,opisivati mi,i riješile mi problem,lijepo se oporavilo,i štaaaaa?Išo moj suprug prekjučer na Zelenu,išla i ona,i poslala mi poklon. Samo mu se bombonjera rastopila u kombiju-eno se još hladi u frižideru.Ček malo,dobro sam je se sjetila...Ma sam i pozvana na more isto kao poklon,a i na usputnu posjetu,isto iz istog razloga,ma ima još,e danas se baš osjećam korisno na veliko.Neki mi ludi dan-neradnički skroz na skroz.:biggrin::biggrin::biggrin:

ajde budi korisna još jedno hehe. jutros sam nabrao punu kantu malih plodova kao orah i malo veće,opet sve trunu na vrhovima,prihrana išta dva puta u tjedan dana sa kalcijom preko lista kako ste mi rekli,danas opet ali kroz kpk,izgleda da su joj vrućine problem jel,nema šta drugo?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Dane,ne možeš ti plodu dati kalcij preko lista.Plod nema puči i ne moža ga usvojiti.A to kalcija koliko preko lista biljka dobije je premalo i za plod i za list.Ta vršna trulež se javlja baš zato što ga listovi uzimaju iz ploda.Tu je i problem temperatura.Malo se strpi,vjerojatno se iza Velike gospe to neće više događati.Najesen,kada očistiš plastenike,napravi kalcifikaciju,nemaš boljeg nego da u tlu ima dosta kalcija,sve su ostalo samo korekcije i trošak.Naravno,uz posao.bobostar reklamira folio, ne sjećam se,kao helat.To je vjerojatno dobro,samo je pitanje koja doza i koliko često i koliko to na kraju financijski izađe.A i kao posao.Sada ćeš malo pretrpjetii štetu,svi imamo nešto štete u vrućim danima,a za slijedeću se sezonu spremi unaprijed.Obično su najjednostavnije stvari najefikasnije rješenje.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Re: paprika

Prevruće je i gotovo, imam istru i prošli tjedan sam dao 4kg kalcija na 1600 stabljika i opet je dobila po piksi, ona dva dana kada je bilo 39-40 stupnjeva su napravili svoje.

Pričam o paprici koja je vani.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: paprika

Dane,ne možeš ti plodu dati kalcij preko lista.Plod nema puči i ne moža ga usvojiti.A to kalcija koliko preko lista biljka dobije je premalo i za plod i za list.Ta vršna trulež se javlja baš zato što ga listovi uzimaju iz ploda.Tu je i problem temperatura.Malo se strpi,vjerojatno se iza Velike gospe to neće više događati.Najesen,kada očistiš plastenike,napravi kalcifikaciju,nemaš boljeg nego da u tlu ima dosta kalcija,sve su ostalo samo korekcije i trošak.Naravno,uz posao.bobostar reklamira folio, ne sjećam se,kao helat.To je vjerojatno dobro,samo je pitanje koja doza i koliko često i koliko to na kraju financijski izađe.A i kao posao.Sada ćeš malo pretrpjetii štetu,svi imamo nešto štete u vrućim danima,a za slijedeću se sezonu spremi unaprijed.Obično su najjednostavnije stvari najefikasnije rješenje.

a onda nisam trebao ni davati folijarno,čemu ako ne djeluje. jel ista stvar i sa rajčicom,mislim na to da preko lista slabo usvaja kalcij? i to što je bobostar reklamirao je također za preko lista.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Znaš šta dane,moram nešto reći iako ću time pokopati sama sebe.znaš da sam ja sa folijarcima uvijek u nekom prepucavanju,ali sada me nešto presjeklo.već sam ranije rekla da mi ovdje imamo jednog doktora u savjetodavnoj koji radi stalno pokuse sa svim i svačim.svim pesticidima i svim ostalim.Evo je sada radio sa raznim folijarcima i i imao prezentaciju na oglednom polju.radilo se u krumpirima.ja nisam bila,nisam znala ,ali mi je pričao znanac,novinar županijskih novina koji je bio.I veli da je razlika između netretiranog i tretiranog bila dest do dvanaest tona po ha.radilo e o raznim preparatima i dozama,ali i kombinacijama folijaraca.Kiksnula sam što nisam u utorak kupila novine,čisto am zaboravila,da vidim tablice primjene i doze,ali budem preko njega dobila.Očito neki jesu ono za šta ih izdaju

za kalcij je sigurno da ga plod ne usvaja folijarno,a da li je količina koju list dobije dovoljna da opskrbi i plod,ne mogu ti reći.Možda je koji preparat ok,ali
meni do sada nije bio.Pa se više ne maltretiram niti poslom niti troškovima.Idem logikom-tople noge-tijelu toplo.Hrana u zemlji-biljka sita.I to je to.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

ovo liči na kukuruzni moljac.Ako je sa unutarnje strane kada je prelomiš perikarp na mjestima crn.I ako na tim mjestima,oštečenima se javlja mokra trulež.

Možda ima netko pametniji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Re: paprika

ovo liči na kukuruzni moljac.Ako je sa unutarnje strane kada je prelomiš perikarp na mjestima crn.I ako na tim mjestima,oštečenima se javlja mokra trulež.

Možda ima netko pametniji.

nije to moljac...
možda je u nekom trenutku bilo lisnih ušiju, tripsa....čega li?:icon_scratch:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Ma nie to darijus niti od tripsa niti ušiju,bio bi moljac,malo to drugačije izgleda,čudno, jer je takav oblik paprike.Druga je mogučnost neka bakterioza.ne znam kako izgleda perikarp sa unutarnje strane.ma to je vražji posao nešto tako odrediti,pogotovo ako nisi imao kod sebe nešto takvoga,makar ne znam kolko dugo uzgajao kulturu.na prvu mi je palo na pamet-neki miner,jer mi izgledalo da ispod kožice to liči na neke hodnike,ali ne vjerujem.za sada bih se držala prve dijagnoze,a u rezervi mi druga.
 
Na vrh