• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ivan2606 sa sadnicama če i tvoja pamet malo porasti,pa se javi kad češ se kupati u parama od ovog bajnog drveta.Ovo je forum realnih i radnih ljudi ali za utopiste mislim da baš nije.:drink:
 

Ivan2606

Novi član
Tu od
25 Ruj 2014
Poruka
5
Imenjače daj koju sliku da vidimo kako to izgleda...

picture.php



picture.php


picture.php





:icon_weed::icon_weed::icon_weed:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
razmak je 3*3 industrijsko za proizvodnju namjestaja a ako ide za sjecku onda nije 50 nego oko 27 kuna po sadnici i moze ici 1*1. nagodinu u 5. mjesecu je cepovanje a prvu sjecu 2. godinu od cepovanja tj 3. od sadnje. nakon 8-10 godina se ocekuje 1 metar kubni drveta ali obradenog ne sirovine tako da nema viska nula u cijeni. plus da ne govorim da imas 7 ciklusa sjece a kubik obradenog drveta je 200 eura pa ti sad vidi dali ima viska nula. svi bi se je... a da im ne ude. daje nekako dabe a otkup 1000 eura po deblu. statistike kazu na 1 hektar ide 500 sadnica ulog kroz 8- 10 godina je oko 7-8000 eura a dobit oko 100 000:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

Ti tvoji statiatičari bi mogli i Hrvatsku izvući iz krize......
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
razmak je 3*3 industrijsko za proizvodnju namjestaja a ako ide za sjecku onda nije 50 nego oko 27 kuna po sadnici i moze ici 1*1. nagodinu u 5. mjesecu je cepovanje a prvu sjecu 2. godinu od cepovanja tj 3. od sadnje. nakon 8-10 godina se ocekuje 1 metar kubni drveta ali obradenog ne sirovine tako da nema viska nula u cijeni. plus da ne govorim da imas 7 ciklusa sjece a kubik obradenog drveta je 200 eura pa ti sad vidi dali ima viska nula. svi bi se je... a da im ne ude. daje nekako dabe a otkup 1000 eura po deblu. statistike kazu na 1 hektar ide 500 sadnica ulog kroz 8- 10 godina je oko 7-8000 eura a dobit oko 100 000:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

OK, ali me zanima sljedeće. Do sada nigdje nisam vidio da je nakon osam ili deset godina paulonija krenula iz panja. Pet godina da, ali ove starije nisam vidio. Tri godine je za sječku i to je normalni turnus.
Dalje, mislim da sam tu stavio računicu za bagrem. Razlika je u brzini rasta na strani paulonije ali je cijena debelo u korist bagrema. Nemam ništa protiv sadnje paulonije, to sam već par puta rekao, ali i dalje tvrdim da je bolje prvo kupiti preko ebaya 50 sjemenki za par kuna s uključenom poštarinom iz Kine i sam napraviti pokus rasada, nego platiti 50 kuna za sadnicu. Ili čak 27. Dok sadnica bagrema košta dvije kune i za pet godina možeš zaraditi po hektaru 50, 60 000 kuna. Istina na sječki ali opet, to je moja računica i razmišljanje.
500 komada po ha, to je razmak 5x4 metra?

Jučer me čovjek ispitivao o pauloniji jer ga je jedan nagovarao da posadi 5000 komada i da to samo raste. Do deset metara godišnje. Rekao sam mu da ako hoće može, ali da i s paulonijom ima posla, a ono najbitnije za trupce jest da se pauloniji moraju orezivati grane kako bi se dobio trupac. A to je mnogima problem.
 

Ivan2606

Novi član
Tu od
25 Ruj 2014
Poruka
5
tu se slazem s tobom da ima posla i oko zaperaka a isto tako je potrebno navodnjavanje prve dvije godine. nije mi bio problem uloziti za 100 komada a u ostalom viditi cemo kako ce se pokazati
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
daj jbt, da se i ja manem ovog ratarenja kad je tako dobro :icon_weed: do sada sam je uživo vidio samo u živo kao sadnice, ali ono što sam vidio po slikama godova ne izgleda mi nešto tvrdo i kompaktno, liči na nešto između jasena i topole. s obzirom da tako brzo raste, nije mi baš jasna kalkulacija za obrađeni kubik 200 eura. jel vidio itko to kako izgleda nakon 10 godina kako izgleda?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
a ko ima kombaj za berbu sječke?
...da baš i posadimo nas pet na teritoriju jedne Hrvatske čak pet hektara, nemamo to čime obrati...:icon_cool:

Ima firma u kojoj sam nekad delal... link nije reklama :(giggle):

http://www.trisa.hr/?subpageid=595

bm-sources1[1].jpg


mislim da je ta sječka bila koju kunu iznad milijona kn... i još trebaš traktor za bar 600 000 koji bude ju vukel.

No kaj je to za vas koji budete miljone mlatili na tomu..... :icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje:

Matija1

Novi član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
4
Pozdrav,

Posijao sam paulovniju 6.6.2014. i danas izgleda ovako. Isklijalo je oko 160 sadnica al se puno osušilo nakon presađivanja. Nekoliko komada sam rasadiou vrtu krajem 8 mj i one slabije rastu od ovih u teglama koje su na južnom balkonu. Nedugo sam ih pognojio s NPK . Sad ni sam neznam kaj bum s njima , probao bi ih ostavit tako u teglama kroz zimu i stavit nutra. Ove vani neka ostanu. Možda preživi koja... Radi se o nekom hibridu 9501 kojeg mi dao frend koji je to naručio od nekog kineza..... Ako vam to kaj govori. Nedugo sam naručio elongatu koju sam danas posijao. Čisto da vidim kako će klijat i dal će preživit tamo do proljeća.
Planirao sam zasadit oko 100 kom na zemlji, ako bude kaj s toga.... eto.. :)
Prijedlozi, kritike, savjeti (kaj sad s tim :) ) dobro došli :)

hvala



 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Sijao si hibrid. Dobit ćeš potomstvo koje nema veze s hibridom. Hibrid možeš dobiti samo generativno korjenom ili u laboratoriju.
Ovo što si sada sijao ti može samo pokazati klijavost. Ništa drugo. Preživjet neće koliko god se trudio. Mora imati vegetacijski period tijekom ljeta. Kao i svako drugo drvo. Možeš pokušati maziti i paziti.
Ove vani ostavi možda nešto bude od njih. I probaj ove u teglama staviti na sjevernu stranu neka malo osjete hladnoću možda odrvene i bace list. Ovako na slici stabljika izgleda skroz zelena.
 

Matija1

Novi član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
4
Tnx na odgovoru, da mi je netko na vrijeme rekao. Znači onda s tim ne mogu računat da će narast?.. ..
Zelene su stabljike.
Kupio sam i sjeme elongate i jučer je posijao pa da vidim što će biti do sljedeće godine.
Kad je najbolje vrijeme za posijat ??? tako 1.-2. mj ??? tako da nešto narste do 4.-5. mj pa da može na zemlju... Jel tako ?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ono što si posijao ranije možda bude raslo. Ako je proklijalo. Jedino nećeš dobiti karakteristike hibrida/klona/selekcionirane sorte.
Ovo sada što je proklijalo, probaj ih staviti u hladno možda se zaustavi rast pa se onda dogegaju do proljeća kad ih možeš presaditi u veće tegle.
Sijati stigneš i u trećem mjesecu i onda do petog mjeseca već imaš presadnica za teren. Nemoj u prvom, jer ćeš imati punu kuću presadnica. Bolje imati uvjetno manju presadnicu za teren jer je lakše raditi s takvima nego da ti je sadnica od metra.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kad nemaju ljudi kaj pametno za raditi(saditi)delaju gluposti pa se svašta nakoti,tko se prvi obogati (zaradi penaze) od tog sranja ja mu dam još toliko.
 

***BANA***

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
21
ja sam posadio probnih 100 km prije 6 dana , znam da je kasno ali nisam mogao ranije , donja dva lista mi zute , znali neko sto se desava ????????? unaprijed hvala
 

Matija1

Novi član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
4
Vidjet ćeš dal će prezivit. To je listopadno drveće , tak da ok ako žuti.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Kod mene ima samonikle Paulownije.... Susjed kupio sjeme divljeg suncokreta preko njuškala...
 

***BANA***

Novi član
Tu od
18 Stu 2012
Poruka
21
nadam se da hoce , kazu da miruje 10-tak dana , mozda je i to uzrok a i vrjeme je lose , sta mislis ocel niknit na godinu ako se sad prime
 

paulowniaZU

Novi član
Tu od
23 Tra 2014
Poruka
10
Pozdrav,
Ako Vam žuti paulovnija onda ili fali vode ili je u blizini bilo nekakvo prskanje pesticida.
 

Najnoviji postovi

Na vrh