• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Evo mene opet sumnjivca, (dajte budući da ste kupovali od te firme i valjda nemate interesa lagati niti sebi niti nama) uputite im pitanje da vam faksiraju ili pošalju na mail dobiveni certifikat od strane ministartva polj. sa ur brojem i klasom, te da vam odgovore na pitanje gdje se nalazi matično drvo koje daje sjeme tog hibrida koji je nabavljen tog šan tonga i 9501
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Ekipa iz hrpaulovnija znam da pratite forum, pa odgovorite članu "Jajo". :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
hmm...
Paulovnia je i dalje invazivna vrsta...
Ima li taj hibrid pisanu potvrdu da neće davati sjeme (tj. plodonositi)...i ako je hibrid, kak je sad dao sjeme da ga vi sadite...
...ja bi nekak shvatil da ste kupili sadnice, koje su dobijene drugim putevima osim sjemenom, ali da kupite sjeme hibrida i sami delate sadnice...

Svi budete v reštu završili, a Lijepa nam naša bude puna kineskih paulovnia...:(giggle):
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
A neznam, možda si u pravu, ja sam uzeo da u dvorištu posadim par komada za hladovinu, tako da mislim da to nije nekakav problem, drugo su plantaže, mislim da to nebi bilo isplativo bez sadnica :)
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ja opet tupim po oštrici, neradi se o tome da me netko zaje za 150 kn već nevolim da me dovedu u zabludu o brzoj i laganoj zaradi koju bi ostvario u x godina. Promatrajući svoj grad drugim očima (herbatologa) zapazio sam par stabala paulownije, jedno stablo je starije i na njemu se nalazi na tisuće malih sjemenih torbica veličine oraha i manjih u svakoj par stotina sjemenki. Pa sam pomislio Jajo pa tebi leži hrpa love pod nogama a neznaš ju uzeti sad kad je potražnja za instant zaradom tolika da nemožeš vjerovati. A ljudi su u dilemi dali se isplati pakirati kofere ići u Njemačku ili Irsku ili da radije posade dedin grunt sa brzorastućom biljkom i evo love ko pljeve.Nadalje uočio sam par mlađih stabala ispod kojih ima i mladica prošlogodišnjih i ovogodišnjih, još bolje kažem si štihaču u ruke i u berbu. Mom (ne)iskusnom oku nije promaklo ni to da ta stabla nisu neke impozantne građe dapače omanja su niske krošnje ali interesantna, lijepa i zagonetna a opet baš onako kako to znaju biti azijska kultura i ljudi.Nama tako strani i nepoznati. Završiti ću ovaj kratki literarni osvrt citatom jednog nepoznatog narodnog mudraca "Tko nije probao nije se ni usro"
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
A vidi, sve to stoji, ja ne kažem nisi u pravu, ali posadio bi par u dvorište za hladovinu, nejdem na zaradu, ako uspije tako brzo izrasti, odlično, eto prave hladovine za 3-4 godine, a ako ne, ne, nikom ništa :)
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ma kolega zašto se osječaš prozvanim sve ok nikome nšta osobno ne zamjeram.Načelno pričam a malo i komendije ubacim u sve to netreba biti smrtno ozbiljan. Ja sam popušio i love i vremena u raznim biznisima i laknulo mi je nedavno kad sam vidio na tv da lav(koji slovi za cara životinja) ima uspješnost lova od samo 10% zašto onda nerealno očekivati da nama uspije u životu baš svaka rabota. I ja idem popodne ištihati sebi par mladica i pokušat ću ih kod sebe posaditi što veliš hlada nikad dosta. Slikati ću cijelu operaciju pa stavim slike.
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Ma krivo si shvatio, ne osječam se prozvanim :)
Ali reko zašto ne probati i vidjeti dali stvarno to tako brzo raste, i ako raste bit će hladovine, ispod uzidamo nekakav roštilj i udri brigu na veselje :icon_pidu:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ja već imam pecanu samo sam u dilemi dali da drvo sadim kraj nje ili da i ako se primi prevučem pecanu u hladovinu hehe
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ta paulovnia iz parka raste sporije od oraha...a nije za niš osim za gledanje...:(giggle):
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Ekipa, ovo sam dobio u poruci od firme koja prodaje sjeme, i zamolili su nas da objavim ovaj tekst (imaju moj mail pošto sam naručio od njih). :)

Poštovani g. Marijo,
vidjeli smo komentare na formu, te čekamo da admin odobri naš acconut kako bismo mogli komentirati članak,
ili ukoliko Vam nije teško, molimo da Vi tamo objaviti (prenesete) našu objavu u nastavku:

Kako je i navedeno na našem portalu, za proizvod koji kupite od nas dobivate račun koji je dokaz da je roba zadovoljila sve uvjete, te pravovaljano stavljena na tržište Republike Hrvatske i zadovoljava sve provjere kao i pravne elemente.

Navedena roba (proizvod), kao i svaka druga roba koju kupiti u trgovini ima niz popratnih dokumenata (odobrenja od strane Ministarstava, dokumente za uvoz robe, dokumentaciju fitosanitarnih kotrola, te mnogo drugih dokumenta), dok je kupcu dovoljan račun, te deklaracija kao dokaz pravovaljnosti robe. Kako bi dodatno izašli svakom kupcu u susret, šaljemo i potpune upute o sijanju sadnji, te smo kupcu na raspolaganju sa stručnim savjetima u bilo koje vrijeme.

Uz sjeme ili sadnice, kupcu na zahtjev, šaljemo i primjer obrasca koji je potrebno da uputi prema Ministarstvu, kako bi Ministarstvo odobrilo sadnju paulovnije na željenu česticu. Kako smo i naveli, naši proizvodi su odobreni od strane Ministarstva, Ministarstvo je u potpunosti upoznato s našim prodajnim asortimanom, tako da je izuzetno velika vjerojatnost (ukoliko zadovoljavate sve uvjete iz obrasca) da će Vam Ministarstvo odobriti sijanje ili sadnju našeg sjemena, na česticu koju ste naveli u zahtjevu.

Naši proizvodi nalaze su u nekoliko poljoprivrednih trgovina, trgovačkih centara diljem Hrvatske, što je dodatan dokaz da je roba zadovoljila sve potrebne uvjete stavljanja sjemena na tržište Republike Hrvatske.

Još bismo se htjeli kratko obratiti na komentare o brzoj zaradi. Brza zarada ne postoji, te u svaki posao treba uložiti puno truda i znanja, a shodno tome doći će rezultati i zarada. Ukoliko želite očekivati pristojnu zaradu u ovom poslu, trebate odraditi posao maksimalno, a to znači da biljke trebaju navodnjavanje, dohranu, brigu o izbojcima... Isto su nam potvrdili i stručnjaci iz Šumarskog instituta koji su posjetili plantažu paulovnije u Rumunjskoj, te zaključili da su njihova stabla stvarno prekrasna i brzorastuća, ali uz velika ulaganja i trud. Istina je da je trenutno cijena na svjetskom tržištu ovog drva relativno visoka, dok je nemoguće razgovarati kolika će ta cijena biti za cca. 10 godina.

Ukoliko imate dodatna pitanja slobodno se obratite.

Lijep pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Napisano diplomatski, opet previše općenito. Veselim se dobivanju acconuta da možemo prodiskutirati bez posrednika. Opet nejasno mi je da netko sebe proglašava stručnjakom a da samostalno nije odradio jedan uzgojni ciklus. Davno još prije rata kao srednjoškolac polj šk iz Križevaca bio sam na ekskurziji u Italiji i vidio već tada plantaže brzorastuće topole te sam iako laik zaključio da da su njihova stabla stvarno prekrasna i brzorastuća, ali uz velika ulaganja i trud.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Ima na web-u zanimljiv članak o KKO i na kraju o Paulownia. Po pisanju sjeme teško da može biti OK za ozbiljan zasad.
Citati:
Preporuka je kod podizanja plantaža paulownija na poljoprivrednom zemljištu koristiti samo one koji su sterilni, što znači da ne rađaju sjemenom. Još uvijek ne možemo preporučiti neki hibrid za određeno stanište, jer ne postoje znanstvena istraživanja koja bi dala određene smjernice.
...
Danas je tržište zasićeno sa sadnicama i sjemenom mnogih vrsta iz roda Paulownia za koje prosječan čovjek ne može znati o kojoj se vrsti točno radi odnosno da li je ona invazivna ili ne. Postoje primjeri gdje ljudi sabiru sjeme sa stabala u parkovima (Paulownia tomentosa) i prodaju pod drugim imenom. U mnogim trgovinama i rasadnicima može se kupiti sjeme i sadni materijal sumnjivoga podrijetla i načina uzgoja.
...
Poznato je kako su vrste roda Paulownia osjetljive na ekstremno niske temperature, kasni proljetni mraz, poplavne vode, podzemne vode blizu površine tj. zone korijena i dr., dakle, potrebno je poznavati ekološke optimume za neku vrstu ili hibrid kako bi se mogla dati preporuka za određeno stanište gdje će se obavljati pošumljavanje. Struka je zbog toga vrlo oprezna i za sada ne može preporučiti sadnju bilo koje vrste, varijeteta ili hibrida bez konkretnih znanstvenih istraživanja i potvrde neinvazivnosti po ekosustav. Najbolji uspjeh dobije se podizanjem nasada paulownije jednogodišnjim čepiranim korijenom tzv. korjenjakom. Ovakav način podizanja ujedno je i najskuplji, ali garantira najbolji visinski rast i prirast u prvim godinama. Sličan način uzgoja sadnica je i kod topola. Kad je riječ o sjemenu paulownije, stav je šumarske struke da ga ne treba kupovati i razmnožavati biljke generativnim putem, jer će zasigurno plantaža u skoroj budućnosti plodonositi. Osim toga, putem sjemena ne mogu se vjerno prenijeti sva obilježja roditeljske biljke na potomstvo, tako da će buduća plantaža od biljaka proizvedenih sjemenom imati raznolik rast i prirast, te neujednačenu kvalitetnu drvne sirovine.
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Kad je riječ o sjemenu paulownije, stav je šumarske struke da ga ne treba kupovati i razmnožavati biljke generativnim putem, jer će zasigurno plantaža u skoroj budućnosti plodonositi. Osim toga, putem sjemena ne mogu se vjerno prenijeti sva obilježja roditeljske biljke na potomstvo, tako da će buduća plantaža od biljaka proizvedenih sjemenom imati raznolik rast i prirast, te neujednačenu kvalitetnu drvne sirovine. [/I]

aleluja...:(clap)::(clap)::(clap):
dakle, ako vam prodaju sjeme, kupujete mačka u vreći...od opasnosti po ekosustav do opasnosti od sušice u džepovima proizvođača...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
I malo dalje dolje pise:

Kupujte samo certificirane sadnice

Sadnice paulownije ne treba kupovati po oglasnicima, rasadnicima, raznim trgovačkim i vrtnim centrima bez certifikata. Naime, bez certifikata vrlo je teško prepoznati o kojoj se vrsti ili hibridu radi.

Rasadnik paulovnije, najveći domaći proizvođač sadnica i jednogodišnjih korijena hibrida paulovnije s dozvolom Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Mislim da ne kupujemo macka u vreci jer oni imaju certifikate. Iako je skupo sjeme, mislim da se isplati malo zgrabiti dublje u dzep.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Stavio sam ih izvan plastenika, nakon pikiranja nekak sporo rastu...

11538111_10207237596286880_2287761668449405497_o.jpg
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Koja su vaša iskustva u vezi ministarstvom zaštite okoliša i prirode u vezi dobivanja dozvole sadnje sadnica paulownije na produktivna mjesta?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ne znam jer nisam imao iskustva.
Ali kad sam sijao pauloniju ove godine ona je niknula, ali je sve propalo. Previše posla i brige oko tih malih sadnica.
Zato je moj dvogodišnji bagrem sada visok skoro četiri metra. I još raste. Tako da.
 

marx

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
21
Dali mi neko može reči koje gnojivo bi bilo pravo za pauwloniju?
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Dečki kad bi bilo najbolje kupiti sjemenke paulownije da ih uzgojim da dovoljno budu velike za presađivati u zemlju poslije 1.5?
 

Najnoviji postovi

Na vrh