• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paulownia - drvo buducnosti

  • Temu pokrenuo Beshla
  • Datum prvog posta

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Kazu kako paulownija brzo raste. Vec je trebalo biti drveta za prodaju. Da li je netko koristio to drvo za ogrijev?
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
Kao i svaka biljka dok fali vode treba joj dati da treba sustavi kap po kap netreba tako da kantu u ruke i nemaš brige još ovu godinu navodnu bude puno kiše tako da :icon_super:

Kako misliš kantu u ruke i da zalivam 200 sadnica!!! hmm :)
Nebi za nedilju dana zalia ;)
Za sad sam u prikupljanju informacija i cijena cijevi.
Ako ko imam što povoljno alkaten cijevi nek se javi na pm.
LP
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ima u HR malo sjevernije od tvoje lokacije 30ha bez navodnjavanja ,ove godine ja ću imati oko 1000 sadnica zasađeno .....ako misliš saditi za tehničko drvo onda je bolje bez navodnjavanja
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
Re: Paulownia elongata

Da za tehničko drvo. To ima nekog smisla :) brine me prva godina, dok sadnice ne krenu.


Poslano sa mog A0001 koristeći Tapatalk
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Ima u HR malo sjevernije od tvoje lokacije 30ha bez navodnjavanja ,ove godine ja ću imati oko 1000 sadnica zasađeno .....ako misliš saditi za tehničko drvo onda je bolje bez navodnjavanja


Gdje tocno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Varaždinska županija ,Paulownia ,kvaliteta drveta ti se gleda po strukturi vlakana ,po mojim onda je bolje pustiti da raste prirodno nego forsati sa navodnjavanjem i ovako u našem podneblju sumljam da raste 25m kako pišu novinari
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pozdrav! Čuo sam od nekog čovjeka da je paulovnija u Americi zabranjena iz razloga što ima jako veliku plodnost i što zbog te velike plodnosti-količine sjemenki i ostalog više predstavlja problem u tome što zaposjeda odnosno niče i po plodnoj obradivoj zemlji te time čini ogromne štete. Zbog toga je u Americi zabranjena za uzgoj.....
Evo ako netko zna nešto više o tome, pa neka napiše.
Po meni bi bilo glupo paulovnijom zajazit i plodne oranice i polja.....
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav! Čuo sam od nekog čovjeka da je paulovnija u Americi zabranjena iz razloga što ima jako veliku plodnost i što zbog te velike plodnosti-količine sjemenki i ostalog više predstavlja problem u tome što zaposjeda odnosno niče i po plodnoj obradivoj zemlji te time čini ogromne štete. Zbog toga je u Americi zabranjena za uzgoj.....
Evo ako netko zna nešto više o tome, pa neka napiše.
Po meni bi bilo glupo paulovnijom zajazit i plodne oranice i polja.....

Točno, u dijelovima SAD-a paulownia tomentosa je invanzivna vrsta ,ali naša klima ne odgovara i ne može se iz sjemena sama širiti,tako da je to riješena stvar.
U HR poglaviti u okolici Daruvara ima oko 100 godina starih paulownia, u Istri ima nešto mlađe oko 50-60 godina.
To je samo dokaz da joj naša klima ne odgovara i u našem podneblju ne može biti invanzivna.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako se dobro sjećam da je mcmarko ovdje baš postavio pitanje a nema odgovora dali je to invazivna biljka ?
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Imam par biljki posađenih prošle godine u četvrtom mjesecu, sad su veličine ok 50cm, zanima me kad ih trebam odrezati "čepovati" i dali ih uopče trebam, jer nisu bas velike ko na nekim videima na yt-u?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Imam par biljki posađenih prošle godine u četvrtom mjesecu, sad su veličine ok 50cm, zanima me kad ih trebam odrezati "čepovati" i dali ih uopče trebam, jer nisu bas velike ko na nekim videima na yt-u?

Ako vrijeme posluži oko 15.03.treba čepovati ,imam i ja 30 tak komada pa sam već mislio ali pričekat ću još malo,trebaš ih čepovati iz toga razloga da ovu godinu počne rasti a prošlu se je korijen učvršćivao za ovu , naglašavam da je nebitno koliko je izraslo u nultoj godini dali 0.50 1 2-3 metra pod obavezno čepovati i najbolji izdanak ostaviti druge ukloniti
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Tomentosa je na listi invazivnih, to mi je rekao prijatelj koji radi u ministarstvu. Elongata nije, nisu ni ovi hibridi koji se razmnožavaju putem korijena i in vitro se proizvode sadnice jer imaju neplodno sjeme. E sada, možda budu i one proglašene invazivnim sojevima.
Inače sam gledao da ju pokušavaju iskorijeniti u Australiji zbog zagađenja. Radi se o tome da povlači jako puno CO2 i onda bi to lišće trebalo sakupljati a kako se to ne radi onda to lišće zagađuje tlo.
Sve to stoji da brzo raste, ali i treba puno brige i rada oko toga, ali kad čovjek malo bolje razmisli i stavi sve na stol, onda bih se ja odlučio za bagrem i crveni hrast, čak mi se u zadnje vrijeme po glavi vrti i crna joha. Vidio sam prekrasan namještaj sa spaljenim reljefima.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
hm koliko je meni poznato co2 se ne zadržava u listovi nego se pohranjuje u tlu ? Sami listovi nisu zagađivaći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Po tome i kukuruz i pšenica isto tako možemo reći da su zagađeni,i oni isto povlaće co2,čisto sumljam u te Vaše tvrdnje
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ja sam prošlu godinu na njivi posadio oko 60 komada. Očito su mi srne pojele vrhove, ali sad odozdola teraju novi listovi - iz blizine korjena. Jel to kao čepiranje ak mi srna vrh pojede? :icon_rofl:

U teglinu kod kuće lijepo raste, nema šta:

c77b659c66c9e3a507f35a3b7d1b8332.jpg


012d7b52c5268462d73ffbcd8d17819a.jpg


Razmišljam da sve posađene biljke zaštitim sa mrežicom :icon_scratch:
 

kololec

Novi član
Tu od
6 Ruj 2014
Poruka
3
Prijatelju ostavi samo jedan izdanak ostalo polomi ali ne bacaj zabi u zemlju i zalivaj.Ako ostavis ovako pravis grane na 30cm.pozdrav
 

Najnoviji postovi

Na vrh