• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kada se skupi na koji način se čuva, na kojoj temperaturi , u kojim uslovima.

kako ću sebi napraviti lijek sa matičnom mliječi i medom, imaš li kakav recept.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Gledam sad poljoprivrednu i vidim prilog o pcelarstvu.
Pa me zanima dali ima netko viska ovoga protiv varoe?

i da jos nesto. prije nekih mjesec dana sam isao vrcati med iz kosnica,medutim dok sam izvadio nekoliko nastavaka i krenuo vrcati vidio sam da ima dosta licinki i da ima meda,ali zbog toga nisam vrcao jer je bilo dosta licinki. Vratio sam sve nazad u kosnicu pa ce bit valjda vise srece drugi put.

A kako Vi koji imate,jel vrcate med ako vidite da ima dosta licinki?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Gledam sad poljoprivrednu i vidim prilog o pcelarstvu.
Pa me zanima dali ima netko viska ovoga protiv varoe?

i da jos nesto. prije nekih mjesec dana sam isao vrcati med iz kosnica,medutim dok sam izvadio nekoliko nastavaka i krenuo vrcati vidio sam da ima dosta licinki i da ima meda,ali zbog toga nisam vrcao jer je bilo dosta licinki. Vratio sam sve nazad u kosnicu pa ce bit valjda vise srece drugi put.

A kako Vi koji imate,jel vrcate med ako vidite da ima dosta licinki?

Medište ti se od plodišta odvaja matičnom rešetkom tako da matica nemože zaleči jaja u medištu. Tebi je matica prešla u medište zato imaš leglo u medišnim okvirima.
Kojim košnicama pčelariš? až ,lr?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ima netko za prodati pogacu za prihranu pcela?
Da im sad ne dajem secer i vodu.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
pa kaj ne kupiš u trgovini

Ma mislio sam ako netko ima bas prave pogace. Da nisu one "low budget".
Bolje cu dati malo vise kuna za nest bolje,neg kupit neko sranje od pogace u trgovini.
Jer u siroj okolici nemam nista specijalizirano za pcelarstvo.
 

Monk

Novi član
Tu od
3 Tra 2012
Poruka
5
Kako ste prošli na bagremu? Mi jako loše, cca 3kg po košnici.
 

Monk

Novi član
Tu od
3 Tra 2012
Poruka
5
Kesten puno bolji. Cca 13kg po košnici. Ima li ovdje itko aktivan da pčelari?
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pozdrav, svim ljubiteljima pčela. Evo listajući ovaj forum naletim i na ovu temu. Kao prvo da Vam se malo bolje prestavim. Valjda je takav red. Ja sam iz BiH, točnije srednja Bosna, Kreševo. Veliki sam ljubitelj i vlasnik traktora TV, i puno drugih stvari da nedužim. A sad o pčelama. Prošle godine, sam na poklon dobio dva roja, koje sam ja po prvi puta morao sebi i skinuti. Sreća bili su nisko i na mjestu. Prije toga sam kupio dvije LR košnice i kompletirao sa dva nastavka. Tako da su mi oba ta roja i prezimila živa i zdrava, te kako je stiglo ovo proljeće nastivala su da rade ekstra. Tako radeći ste dvije košnice, koliko se može reći, to sam zavolio, tako da sam još pripremio tri nove košnice, da nabavim još tri roja, i pomalo se širim. Toliko za početak, i svima LP:icon_pidu:
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Re: Pèelarstvo

Moj djed je dok sam bio mali imao pčele, on je imao teoriju da ako hoćeš da ih sa uspjehom održavaš moraš jedan roj kupiti, jedan ukrasti negdje i jedan naći u šumi (pčele nastanjene u deblu drveta), pa će ti onda pčele raditi kao lude. :):):) A sad malo ozbiljnosti - ovo je veoma zahtjevan posao i sve teži i teži iz razloga što je danas sve zatrovano i sve se prska pesticidima, a to je smrt za pčele. Jedna pčela ide na pašu i do 10 KM udaljenosti, a svi znamo da danas skoro nema domaćina koji nešto ne prska nekakvim otrovom.:(n):
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Re: Pèelarstvo

Citao sam negdje na internetu da postoje metode lijecenja reume pcelinjim ubodom, a eto ima i alergicnih na ubod. Pcela je plemenita zivotinja, a poznavajuci svu tehniku danas strucnjaci jos nisu uspjeli vjestacki napraviti med identican onom sto ga pcela napravi, pa razmislite malo.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Citao sam negdje na internetu da postoje metode lijecenja reume pcelinjim ubodom, a eto ima i alergicnih na ubod. Pcela je plemenita zivotinja, a poznavajuci svu tehniku danas strucnjaci jos nisu uspjeli vjestacki napraviti med identican onom sto ga pcela napravi, pa razmislite malo.

Pozdrav za Teslić,:icon_pidu: Jeste pčela plemenita, ali njen serum koiji ubrizga prilikom ujeda, jeste za nekoga antireumatski, ali za nekoga tko je na to alergičan može biti i smrtonosan. Vidi kako je prošao tomo 420 prilikom ujeda osa, zaista za nekoga je to opasno, dok za nas koiji nismo alergični na ujede, to nepredstavlja nikakav problem, pa nam je to pomalo neshvatljivo. LP
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Re: Pèelarstvo

Pozdrav za Teslić,:icon_pidu: Jeste pčela plemenita, ali njen serum koiji ubrizga prilikom ujeda, jeste za nekoga antireumatski, ali za nekoga tko je na to alergičan može biti i smrtonosan. Vidi kako je prošao tomo 420 prilikom ujeda osa, zaista za nekoga je to opasno, dok za nas koiji nismo alergični na ujede, to nepredstavlja nikakav problem, pa nam je to pomalo neshvatljivo. LP

Neznam jeli istina, negdje sam cuo komentar da je pcelinji otrov po hemijskom sastavu veoma slican kao kod kobre, samo u mnogo manjim kolicinama. Ako su me slagali i ja lazem vas. pozzzzz :drink:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: Pèelarstvo

Dobro je znati:
http://zagreb.stvaram.info/index.php/novinarstvo/62-zdravlje/340-kad-vas-ubode-pela-osa-strljen
Imam frenda alergičnog na ubode pčele,ose ili stršljena i nosi uvijek sa sobom tablete ,dok brata kad mazne mora odma na hitnu i zveknu mu inekciju jer se počne gušit .To mu se dešava od kad su ga (dok smo radili po šumi) izboli stršljeni i od tada je alergičan ,kažu da tri stršljena mogu ubit čovjeka ,mene su prije 20-ak godina maznula dva išo sam na hitnu na inekcije jer me bacalo al hvala bogu nemam daljnjih problema slobodno me mazne koja pčelica ili osa.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Dobro je znati:
http://zagreb.stvaram.info/index.php/novinarstvo/62-zdravlje/340-kad-vas-ubode-pela-osa-strljen
Imam frenda alergičnog na ubode pčele,ose ili stršljena i nosi uvijek sa sobom tablete ,dok brata kad mazne mora odma na hitnu i zveknu mu inekciju jer se počne gušit .To mu se dešava od kad su ga (dok smo radili po šumi) izboli stršljeni i od tada je alergičan ,kažu da tri stršljena mogu ubit čovjeka ,mene su prije 20-ak godina maznula dva išo sam na hitnu na inekcije jer me bacalo al hvala bogu nemam daljnjih problema slobodno me mazne koja pčelica ili osa.

Za ovaj savjet nisam još čuo, inače nisam alergičan na te ujede, prošle godine me ujeo jedan stršljen, odmah stavio led na mjesto ujeda malo, pocrvenjelo i ništa drugo, osim malo boli nakon ujeda drugih reakcija nije billo. Imam par košnica pčela, i da nekažem svakodnevno prilikom pregleda me ujede barem jedna, pošto ne nosim nikakve zaštitne rukavice, i to mojom krivicom kada je nenamjerno pretisnem. Ali nemam nikakvih problema, malo otekno, sutra malo svrbi i to je to. A ovaj Vaš savjet će mi sigurno dobro doći, a i isprobati ću ga na sebi prilikom ujeda pčele pa Vam kažem reakciju. LP:icon_eyes:
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Re: Pèelarstvo

Ako se uplašiš prilikom rada s pčelama odmah te napadnu, osjete pojačano lučenje hormona kod čovjeka, ne podnose nikakve umjetne mirise (pogotovo losion posle brijanja) odmah ujedaju. Miris životinjskog izmeta i uopšte ako je čovjek radio oko drugih životinja prije rada s pčelama nevole nikako (odmah napadaju).
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Gdje ste pčelari? Što se radi kod Vas, hoćeli biti meda, i kako druge stvari, kod mene je zasada super, nešto sam već razroijo, nešto se pustilo prirodno, tako da se pomalo širim, što mi je i cilj, a biti če i meda zasigurno za svoje potrebe. lp: cool2:
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Re: Pèelarstvo

Bagrem je ove godine medio super, bice meda konacno nakon 2 lose godine.:icon_kidra:
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Re: Pèelarstvo

Bagrem je ove godine medio super, bice meda konacno nakon 2 lose godine.:icon_kidra:

Ova godina je stvarno zasada dobra, kod mene je brdski teren i livada, tako da je unos raznolik, ima i bagrema, ali nema nešto puno, znači med je više raznolik- livadski, ali što je naj bitnije ČISTI PRIRODNI. LP :cool2:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Pèelarstvo

Imam pitanje za pcelare,ovak prije 2mj sam kupio 2 drustva svako u po jednom nastavku i nakon mjesec dana stavio sam im jos po jedan nastavak i dobro rade,od 10 osnova u svakoj popunile su medom i licinkama 6 okvira i dobro rade i ima ove godine pase,pa me zanima kak znati kad ce se rojit dal prije rojenja ima neki znak.
E da dosta imam trutovskih gnjezda i medu obicnim gnjezdima gdje su valda radilice jedno je dosta duze od drugih jel bi tu mogla biti nova matica.
Unaprijed hvala na odgovorima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh