• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pečenje rakije

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
danas samljeo 600 kg jabuka, planiram da pecem rakiju, nemam nekog iskustva, sta i kako dalje.

Napuni kacu (posudu u koju staviš jabuke) ali ne do vrha jer vrenjem se digne meljava da ti ne bi preko išlo.Bilo bi dobro da pokriješ posudu,bilo ceradom,najlonom,daskama da ne ide zrak direkt na drop ili kod mene vele " kom".Moja braća su obično na proljeće pekli rakiju ali se može i nakon mjesec dana kad vrenje završi ispeći.Prije nego počmeš peći rakiju obavezno skini taman sloj koma jer on ti daje kiselinu, otprilike 10-15 cm debljine ,vidjet češ kad dođeš do svjetlijeg sloja koma.U svaki kazan kad stavljaš kom mi smo stavili i jednu kantu vode upravo zbog kiseline tj. da ti rakija ne bude kiselkasta.Ak oćeš malo kemijati sa šećerom možeš staviti i otopiti u mlaku vodu šećer i to omjer 10 litara vode a dvije kile šećera dakle da dobiješ nešto više litara rakije a jačinu si sam odrediš.Mi smo pekli na 18 gradi i jedan grad opane i rakija ti je taman.Evo ak te još što zanima slobodno pitaj.I da prilikom pečenja rakije obavezno se mora miješati da ti ne zagori inače ode sve .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
hvala, posto odgovora nije bilo nesto sam kemijao sam, samljeo jabuke, 600kg, u 60 l mlake vode rastopio 30 kg secera i stresao u kom, pa promjesao, pokrio, dali da nastavim mjesati svaki dan do pecenja.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Ne ,miješati ne treba tj mi nismo to radili ,priroda sama učini svoje
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Velim mi nismo miješali i rakija je bila super a ne mogu i drugu opciju pobijati kad ne znam ,valjda će se javiti neki koji i bolje znaju od mene.Kad budeš pekao rakiju , kazan ako nije pekao bilo bi dobro da natočiš vode i prokuhaš bez koma da ti očisti unutarnje stijenke od kotla ,od cijevi i od hladnjaka/zmije od oksida bakra( znači 3-4kante vode 30-40 litara jedno pola sata da vrije) i to baciš i tek onda staviš kom i pečeš.Nabavi si gradomjer i kad krene rakija svako malo si mjeri .Kad u posudi bude željna jačina rakije dakle oko 18 gradi ili ako voliš jaču ,makneš posudu sa rakijom i stavi kantu i hvataj ostatak do 5 gradi - mi to zovemo "patoka",znači mjeriš ispod cijevi do 5 gradi i onda rastavljaš i tako drugi,treći koliko god imaš a tu patoku ne bacaš nego sipaš u slijedeći kazan .Ovakav način pečenja rakije sam vidio od oca i pekao uz njega i vjeruj mi bilo je uvijek u redu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ok, hvala, za dalje znam, pekao sa od sljive, bio mi je bitan proces do pecenja.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
može se miješati, a i nemora, prednost mješanja je što se ne baci onih 10-15cm ali kad prokuha taj isti dan to moraš peći, nema odgode, a ako ne miješaš onda baciš onih nekoliko cm ali možeš peći kad tebi odgovara.

mi nikad nismo ništa stavljali, ni šećer ni vodu pri pečenju, u obitelji nitko ne pije rakiju, ponekad koju čašicu ali jako rijetko, tata peče rakiju 21-22 grada, kaže da je bolje manje pa jače, neka zvizne kad se popije čašica.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Toma slažem se s tobom svatko ima svoj način kako će napraviti a u biti je najvažnije da se ispeče dobra rakija.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zatvori se poklopcem koji se provrta i nabije se vrenjača, fermentacija je tak najzdravija, mislim da je tak najbolje, nema octikavog sloja u kome se mušice legu
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
jabuke se rado zagore u kotlu....:lol:
Za destilaciju voćnih komova bolji su kotlovi sa dvostrukim dnom (kuhanje na vodi). Ne može zagoriti ali isto tako niti postići previsoku temp.
Ako se nema takvog kotla, može se prvo napraviti voćno vino, i onda raditi destilacija tog vina (jabuka, kruška i sl.). A dunjevača? Posebna priča.... :drinkers:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
A ono da se metne malo slame ispod? Jel to pametno ili ne?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
A ono da se metne malo slame ispod? Jel to pametno ili ne?

Tak je nekad se u kotao koji nije imao mješalicu stavila slama baš zato da nebi zagorilo sad to niko neradi jeli nezna ili jednostavno neče
 
D

davorin007

Guest
:confused:

Može mi netko objasniti proceduru pečenja rakije od vina?
Da li je potrebno u kotao dodavati vodu ili nije?
Da li je i rakiju od vina potrebno dva puta peći ili je dovoljno jednom?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
usipaš vino u kotao i destiliraš,kao kad prepečeš,alkohol je alkohol
ne dodaješ vodu jer je sve tekućina,znači nema komine da zagori
možeš i prepeći ako ti je prva destilacija slaba sa postotkom alkohola
ne zaboravi odvojiti metilni alkohol,znači 3-5 dl prve rakije baci i pazi na patoku
 
D

davorin007

Guest
usipaš vino u kotao i destiliraš,kao kad prepečeš,alkohol je alkohol
ne dodaješ vodu jer je sve tekućina,znači nema komine da zagori
možeš i prepeći ako ti je prva destilacija slaba sa postotkom alkohola
ne zaboravi odvojiti metilni alkohol,znači 3-5 dl prve rakije baci i pazi na patoku

Hvala na odgovoru.
Znaći, da li treba prepeći, ću vidjeti nakon što dobijem prvu rakiju?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Hvala na odgovoru.
Znaći, da li treba prepeći, ću vidjeti nakon što dobijem prvu rakiju?

kad dobijes prvu rakiju probas ili izmijeris jakost rakije i ako ti je dovoljno jaka nema potrebe za prepecanjem kod mene se jos uvijek testira probom ako ti je fina i dovoljno jaka to je to ako nije ponovimo postupak!!!
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Mora se paziti kad se peče rakija od same tekućine, znači ako nema koma,da kazan ne *pobljuje* tj ne smije se jako ložiti vatra inače ode sve .Imao sam priliku vidjeti kad se pekla rakija od crnoga vina i upravo se ovo dogodilo o čemu sam rekao.I kad se stavlja tekućina u kazan nikako se ne smije natočiti do vrha nego otprilike do 3/4 visine kazana i ložiti polagano peć i pratiti debljinu a i boju mlaza iz cijevi ili što bi naš narod rekao : polako ali sigurno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh