• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pečenje vola na ražnju

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
nisam uspio pronaci temu u vezi naslova

ima li neko iskustva, sta, kako....
na sta ga i kako navuc, cijev, drvo....? kako okretati, koliko drva/uglja treba
 
F

frenky9415

Guest
ja sam gledao kako ljudi rade taj posao i pitao ih po nesto treba oko 3 metra kubna bukovine suve i razanj to jest cijev sa elektro motorom sto se tice pecenjja pece se dugo cak cijeli da tako se i filetira deo po deo se sece i stawlja u kazan sa sosevima dok se resto pece i tako se sece kao giros nije moguce sve odjenom ispeci zbog velike debljine mesa Postoje i specijani spricevi kojima se brizga rastopljena so u vodi pravo u butove da bih se usolilo sve to kosta kod nas 350 evra po komadu ova ekipa je pekla najveceg 750 kg ,eco i snimka http://www.youtube.com/watch?v=an755fIsYPM
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam gledao kako se peče...
tantalove muke :) :)
ražanj je cvijev, i vatra je pokraj vola, kao i kod pečenice, samo što je ova vatra jako jako slabija (u odnosu na vatru za pečenice). pečenje počinje negdje u 19 sati navečer da bi se sutradan moglo počet jesti mislim od 9 ili 10 sati... ne znam koliko meso mora odstajati o kapljevini ispod vola...

meni je to meso pre pre dobro!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Sa ražnja se redom skida pečeno dok na njemu ne ostanu samo koske.
Za takve stvari postoje ljudi koji se tim bave jer šteta hrpe mesa.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bi se ponudio za to , ali ne znam jeste li me spremni slušati 13-15 sati ?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
muhaničar...to sam zaboravio navesti... da se siječe malo po malo...

ufff...sad sam mam gladan...njami!!!
 
M

MOCO

Guest
Režu se komadi malo po malo kako se već ispeku i onda ih je dobro još brzo propeći na žaru-tako su barem radili kod nas u domu za dan općine. ovi što popodne krenu s pečenjem vola sebi kuhaju fiš ili čobanac dok ne bude prvo pečenje za jesti a to je oko ponoći-do ujutro je prva ekipa u komi:partyman: pa preuzima druga ekipa
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
najbolje da pitete dečke iz udruge JAVOL oni se bave sa pečenjem volova
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Režu se komadi malo po malo kako se već ispeku i onda ih je dobro još brzo propeći na žaru-tako su barem radili kod nas u domu za dan općine. ovi što popodne krenu s pečenjem vola sebi kuhaju fiš ili čobanac dok ne bude prvo pečenje za jesti a to je oko ponoći-do ujutro je prva ekipa u komi:partyman: pa preuzima druga ekipa

:mrgreen::mrgreen:
kako sam se nasmijao.
Ali barem se ekipa zabavi.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ja bi se ponudio za to , ali ne znam jeste li me spremni slušati 13-15 sati ?

pricaj, tebe je uvijek zanimljivo slusat/citat
samo nemoj pijanskog brljavljenja :partyman:
 
Posljednje uređivanje:

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
Nisam pekao vola al sam nekoliko puta gledao:
-za ražanj obavezno cijev, 8-10cm u vanjskom promjeru, obavezno iz jednog komada (inače se dogodi da ražanj pukne u pečenju i eto problema)
-pogon, tomo vinković na panjevima, skineš jedan kotač i udri. a profesionalci imaju i električne motore s reduktorom
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Nisam pekao vola al sam nekoliko puta gledao:
-za ražanj obavezno cijev, 8-10cm u vanjskom promjeru, obavezno iz jednog komada (inače se dogodi da ražanj pukne u pečenju i eto problema)
-pogon, tomo vinković na panjevima, skineš jedan kotač i udri. a profesionalci imaju i električne motore s reduktorom

cijev sa debelom stijenkom? ili one standardne koje se prodaju na skladistu 2,5-3 mm
kako se meso fiksira za cijev? opet napraviti neke nosace od armature ili....?

kako visina TV-a odgovara, ili se jos dodatno podigne?
pretpostavljam da treba zglob izmedju prirubnice i cijevi
i ja mislim da je najbolje na pogonski tocak traktora jer imas u opticaju mnostvo brzina......
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Pazi, tajna pečenja je da imaš fergusona. Samo tako ti garantiran uspjeh:rolfer:
traktorirazanj.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Jednom sam na nekom derneku vidio da su vola omotali dijelovima pletene ograde, a imali su sa jedne i druge strane ko kasete napravljene od cijevi omotane mrežastom konstrukcijom širine 20-30cm u koji su sa gornje strane nasipavali ugljem i žarom. Naravno te kasete su se mogle približavati i udaljavati od vola. A ispod vola je bila samo limena plitka kadica u koju je kapala mast...
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Tajna pečenja je (kad več mislite vrteti sa tim smrdljivcima) da se auspuh približi ognju i sa tim iskoriste nesagorjeli plinovi :finga:
A i bolje ulovi miris :lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pazi, tajna pečenja je da imaš fergusona. Samo tako ti garantiran uspjeh:rolfer:
traktorirazanj.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Jednom sam na nekom derneku vidio da su vola omotali dijelovima pletene ograde, a imali su sa jedne i druge strane ko kasete napravljene od cijevi omotane mrežastom konstrukcijom širine 20-30cm u koji su sa gornje strane nasipavali ugljem i žarom. Naravno te kasete su se mogle približavati i udaljavati od vola. A ispod vola je bila samo limena plitka kadica u koju je kapala mast...
Gle , ovo nije loša ideja ..ali gdje majku mu nabaviti IMT-a bez kotača ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Znam ja gde ima, ali bez prvoga, a nažalost nema ni prednje vuče :rolleyess:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Bila je jedna serija, vele, bez kotača...samo su jako rijetki, al problem bi ti mogle stvarati onake "klocne", to je radila nekad "mala privreda", al i to ošlo kvragu..:?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A gledaj te bajkere kaj su napravili ..pravi lešinari ..nema ni cucka u blizini
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
možda je nekad tu okolo veselo trčkaral jedan bernardinac od 120kil
ps: puknuti si dobil mail
 

Najnoviji postovi

Na vrh