• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peradarstvo

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
mario, misliš na onu crvenu veliku kutiju?
inače sva oprema je nova, a ona crvena kutija je komandna tabla agregata za struju, kopio sam ga od jednog našeg farmera, mašina ima 25g. 750 rh i besprijekorno radi, samostalno se uključuje i uključuje, elektronika je Siemen_sova a motor Man_ov[/quote]
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
kako misliš čime čistiš.
Kod pripreme farme za novi tovni turnus mora se napravit nekoliko postupaka; Odvoz gnoja, pomesti objekat, zaštititi elekt. uređaje, priprema za pranje, pranje, dezinf. poda, pa farbanje stijena, dezinf. opreme, unos slame i nakraju završna dezinfekcija.
Puno ljudi misli da je to jednostavan posao al varaju se mora se tu puno toga napravit da bi se osigurali dobri uvjeti tova
 
R

Ratarko

Guest
Da i ja nešta kažem o čiščenju takvog objekta...

U selu pokraj mog ima farma purana za Vindiju , nekoliko puta sam bio tamo kada se izvozi " đubre " jel se tako kaže ili " gnoj " ?
Taj gnoj bude pomješan sa puno piljevine , kažu da stavljaju oko 12 cm piljevine prije ngo dođu mladi piliči . Moja uloga u tome svemu je da pomognem u odvozu gnoja kojeg onda dobijem besplatno .
Mogu samo reči da se to odvozi nekoliko dana , ima toga puno , bude uvijek za 20 hektara pognojiti sa tim što izvezem .
Na tome mjestu ima oko 5 objekata za uzgoj purana a svaki je dug minimalno 70 metara širina je isto velika , neznam točno ali traktor se bez problema unutra okreni a ima naprijed utovarivač za gnoj.

U priči sa radnicima sam i ja došao do takvih informacija da tu ima puno posla a na prvi pogled ne izgleda tako. Prije nego novi purani dođu unutra sve se očisti do te mjere da se sa poda može jesti . Kažu da je posebno bitna dezinfekcija objekta i aparature i da se tu nesmije fulati.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
da tako je, ako su loši uvjeti u objektu, sama priprema, dezinf. i kvaliteta higijene uz može bit melo lošije uvjete tjekom tova, rezultati tova mogu biti loši.
Inače kao savjet ratarko; kod izrade moje studije utjecaja na okoliš angažirao sam prof. iz agronomskog fakulteta proč. ivica kisič, koji mi je uredno sve to napravio, i mogu ti teč da je napravio ispitivanje sad konkretno gnoj od piliča sastav, i ispitivanje tla. Takav gnoj odličan je i tla su vrlo bogata kad se gnoji sa njime.

Daj mi reci jesu ti objekti u privatnom vlasništvu ili neka državna velika firma?
 
R

Ratarko

Guest
Ima 6 objekata od kojih su 5 za tov a šesti je kao veliko skladište gdje im stoji oprema ( hranilice , pojilice , grijalice , traktor , tarup , kosilica , viljuškar i svakakvog drugog čuda ...) . Prije nekoliko godina vlasnik toga objekta je bila Veterinarska stanica iz Sl.Broda pa se ona raspala i objekat je bio u užasnom stanju , bile su zadnje godine koke nesilice u njemu . Tada dolazi Vindon i sve fino popravlja od poda do krova u njihovom stilu i od onda to ljepo izgleda . Sada u Sl.Brodu ima njihova sestrinska firma Vindon gdje se sve to meso prerađuje pa im je sve blizu. Koliko znam Vindon je uzeo još dvije takve farme u mojoj okolici ( krug od 8 km ) i u njima se isto tove pure , nisam bio u tim objektima.

Da li znaš nešta više o tom gnoju od purana ( ili piliča ) jel ja gnojim s njim več tri godine pa imam i nekih negativnih pojava koje si nisam znao objasniti ?
Sada sam malo pažljiviji sa tim gnojem jer je to luda stvar , recimo list od šečerne repe bude do 1 metra dugačak ako pognojim previše , ludnica koliko u tome gnoju ima UREA-je odnosno dušika ili čega več...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
I mi nekad gnojimo s tim gnojem, i ja sam čuo da je taj gnoj jako bogat hranjivima!

Igor, pitam dali imaš prednji utovarivač s kojim čistiš?
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Skenirat ču uzete uzorne analize di se točno vidi sastav tog gnoja,
da ima nekih štetnih supstanci teško se mogu složiti, jedina stvar za koju znam a pričao mi je jedan veterinar koji je sad bog i batina u Belju za tov svinja, jeste u tome što se kod tova u smjesu stavlja kokcidiostatik, tj. ljek protiv crijevnih parazita i navodno da se taj kokcidiostatik implementira u biljku i tada ona nije za ishranu ljudi.

Å to se tiče utovarivača nemam al ga namjeravam kupt, ovaj mali BocCat i sa njime mogu sam čistit sve objekte
 
R

Ratarko

Guest
@igor_peradar

...da ima nekih štetnih supstanci teško se mogu složiti

ne , ne , nisam tako mislio nego nisam znao koliko da koristim toga gnoja po hektaru pa sam preterao u količini. Bacio sam iz svih pet objekata gnoj na parcelu od 10 hektara i onda posijao šečernu repu . Repa je bila velika , prevelika , ogromanjska , svi su se čudili ali šečer je bio poražavajuče loš. Niti puno veči urod po tonama od normalnog mi nije donio jednaku zaradau jer je šečer bio ispod svake logike mali .
List joj je bio toliko velik da kada bi ga vadilica potarupirala i rasula po tlu bilo ga je 5 cm debelo . Radi se o tome da traktor nije mogao vuči tanjuraču po tome lišču jer je proklizavao , onda sam iskosio rudo na tanjurači tako da su mi jedni kotači išli sa strane lišča , ludnica.

Sada sam puno pažljiviji sa količinom gnoja koju rasipam po hektaru ali opet kažem sve radim napamet , nemam nikakvu litreraturu koja bi mi pomogla pri određivanju količine gnoja/ha.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
hahah, ratarko pa zato sam ja tu, ti samo pitaj, mislam da u studiji imam negdje neku formolu po kojoj se to računa, ako je nađem stavit ču je
 
R

Ratarko

Guest
Ajde ako imaš nešta o tome pošalji jer i sada imam izveženo na njivi nekoliko stotina tona toga gnoja pa čekam do skidanje pšenice da to razbacim po njivi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh