• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pilane ili "kako to ameri pile trupce"

Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...ta vertikalna pilana s kolicima zahtjeva više prostora, veći kapacitet struje...za moje trenutne kapacitete je prevelika, skupa i neisplativa...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo,ja malo o pilanama razmišljal,bude nekih 20 kubika za ispiliti.Zanima me koliko se može ispiliti jednom tračnom pilom do brušenja.Neki mi vele da čak nakon jednog kubika otupi i da treba mijenjati.Konkretno,ja kanim piliti ariše i razglabam već danima o tome i sve mi se čini da budem improviziral neka kolica i sve na cirkular pošto nisu debeli.Oko 35 cm max.Te tračne pilanice imaju prednost kaj su kompaktne,ali čujem da imaju i dosta neravni rez.Mišljenja?
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Evo,ja malo o pilanama razmišljal,bude nekih 20 kubika za ispiliti.Zanima me koliko se može ispiliti jednom tračnom pilom do brušenja.Neki mi vele da čak nakon jednog kubika otupi i da treba mijenjati.Konkretno,ja kanim piliti ariše i razglabam već danima o tome i sve mi se čini da budem improviziral neka kolica i sve na cirkular pošto nisu debeli.Oko 35 cm max.Te tračne pilanice imaju prednost kaj su kompaktne,ali čujem da imaju i dosta neravni rez.Mišljenja?

moraš malo peciznije postavit pitanje jer ti je to širok pojam nije isto dal režeš na wood mizer di je pila 3.2cm i na nekoj velikoj brenti di je pila širine 15cm. pa onda ovisi jeli pila ima stilit ili je obična,dali je trupac blatan to ti je širok pojam.

ja ima wood mizer lt15. ako je sve ok oko 2 kubika sa jednim brušenjem sa kaljenim zubima s tim da ju moraš skinut nakom 1 sat rezanja pa onda drugi dan ju opet staviš.

neravan rez imaju te šta su inprovizirane šta si i sam rekao al kod wood mizera u 1mm je točno.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
...ta vertikalna pilana s kolicima zahtjeva više prostora, veći kapacitet struje...za moje trenutne kapacitete je prevelika, skupa i neisplativa...

A gle kompletna traka je duga nekih 20m, znači trebaš barem 25m dužine i 7-8m širine jer je tu i rampa za trupce! Gle oni imaju trafostanicu a prije nego su dobili dovoljno jaku struju ju je tjeral agregat s kamijonskim motorom!
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Aco,planiram rezati ariše,najviše mi se sviđa ova ideja s auto gumama,ali imam u ponudi i AL kotače za 200 kuna veću cijenu.Kotači su promjera 500 mm,a mogu dobiti i 600 po želji.Daj mi reci kakvi su kotači na LT 15 i njihova dimenzija,dal pila ide po kotačima ili imaju gumu ili kakvu bandažu drugu?Kakav je rez sa pilom od 35 mm širine.Korak zuba je pretpostavljam oko 20 do 25 mm?Za pogon bi stavil elektromotor od 4 kw,smatram da bi za kućnu upotrebu trebalo biti ok.Jel koristiš Woodmizer-ove pile ili neke druge?Ima ko iskustva sa Kordu-ovim pilama?
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Aco,planiram rezati ariše,najviše mi se sviđa ova ideja s auto gumama,ali imam u ponudi i AL kotače za 200 kuna veću cijenu.Kotači su promjera 500 mm,a mogu dobiti i 600 po želji.Daj mi reci kakvi su kotači na LT 15 i njihova dimenzija,dal pila ide po kotačima ili imaju gumu ili kakvu bandažu drugu?Kakav je rez sa pilom od 35 mm širine.Korak zuba je pretpostavljam oko 20 do 25 mm?Za pogon bi stavil elektromotor od 4 kw,smatram da bi za kućnu upotrebu trebalo biti ok.Jel koristiš Woodmizer-ove pile ili neke druge?Ima ko iskustva sa Kordu-ovim pilama?

pilanu nisam nikad imao priliku vidjeti sa auto gumama,ta ideja na banzeku mi se nesviđa to sam vidjeo i probao rezat.

ja bi definitivno stavio aluminiske kotače. kod wood mizera su AL kotači i imaju klinasti remen na sebi na koji nalježe pila a kotači su 50cm.
Pile su wood mizer korak 10/30 doublehard mislim da će ti bit 4Kw slabo barem 5,5 ili 7,5
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja imam aluminijumske originalne točkove prečnika 450 ili 500mm (ne sjećam se najbolje) , imao sam u planu da pravim sebi nešto po principu woodmizera ali u nedostatku vremena najvjerovatnije da u skorijoj budućnosti neću ništa moći da uradim po tom pitanju
Ako me neko ubijedi sa dobrom ponudom možda bi ih i prodao makar neko da ih propisno iskoristi
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Čuj,kaj se snage motora tiče,tu imam na izbor,ali cjenovno mi je jedan od 4 kw najpovoljniji.Nego,ako se ne varam,na woodmizeru je pila debela 1,1 mm,to se protivi onom pravilu u odnosu pile i kotača,ne?Daj ako imaš priliku iz prve ruke da poslikaš neke detalje na woodmizeru pa da meni,a i drugima olakšaš ove muke.Jer pazi,nazival sam puno ljudi koji imaju i pilane i brusače i sl.Svatko govori po svojem,npr,veli mi čovek da ispod 6 cm širine pile nije za pilanu,da dosta valove radi pila,a gledam na woodmizeru pila 35 mm i pili odlično,k tome debela 1,1mm i ne puca?Jel taj klinasti remen u svrhu bombaže ili samo za bolje nalijeganje i držanje pile?Dal bi vredilo ako uzmem AL kotače da nalepim pluto ili gumu neku?Imam sad vremena razmišljati pošto se nejde u šumu te čekam da se odobri linija za sječu.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Čuj,kaj se snage motora tiče,tu imam na izbor,ali cjenovno mi je jedan od 4 kw najpovoljniji.Nego,ako se ne varam,na woodmizeru je pila debela 1,1 mm,to se protivi onom pravilu u odnosu pile i kotača,ne?Daj ako imaš priliku iz prve ruke da poslikaš neke detalje na woodmizeru pa da meni,a i drugima olakšaš ove muke.Jer pazi,nazival sam puno ljudi koji imaju i pilane i brusače i sl.Svatko govori po svojem,npr,veli mi čovek da ispod 6 cm širine pile nije za pilanu,da dosta valove radi pila,a gledam na woodmizeru pila 35 mm i pili odlično,k tome debela 1,1mm i ne puca?Jel taj klinasti remen u svrhu bombaže ili samo za bolje nalijeganje i držanje pile?Dal bi vredilo ako uzmem AL kotače da nalepim pluto ili gumu neku?Imam sad vremena razmišljati pošto se nejde u šumu te čekam da se odobri linija za sječu.

pogledaj na Youtube napiši wood mizer i sve će ti biti jasno imaš od sklapanja do rezanja ako ti nešto treba izmjerit reci.pogledaj pa onda se čujemo a mislim da će ti biti sve jasmo kad pogledaš.imaš tamo tablicu pa pogledaj koliko sreže LT 70 sa tom uskom pilom.

ako te baš nešto interesira konkretno čujemo se na mob.jer mi se neda pisat.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Da malo pokrenemo temu skroz je zaspala.

Dal se neko bavi piljenjem ili sličnim.?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja još uvijek samo maštam :(n): kao i obično :icon_redface:
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Ma ajde savo složit ćeš ti jednu znam ja.kotače već imaš ja ću ti dati mjere ako treba šta a gvožđuriju ćeš već skupit po otpadu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
jel treba kakva papirologija ako bi htio doma imat pilanicu u pogonu...onak za svoje potrebe, i za dobre prijatelje?
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Koliko ja znam za svoje potrebe netreba jer ove pilane možeš pokretat na struju od domaćinstava motori su ti 5,5 7,5 ili 11 kw ovisno o modelu tako da ti ne treba ni indstriska struja.

Wood-mizer pilane su ti pokretni strojevi i nemoraju imat nikakve posebne papire.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako samo 70 cm ide u nju, nije ni čudo da je prodaje...svaki korjen mora tesat motorkom...a i 5 metri je malo knap...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Da se ona produžiti po potrebi dokupljivanjem šina.
Ne vidim zakaj 70cm nebi bilo dosta. Ionak od veće "glave" stabla nikakve koristi. Tak i tak ga treba posle krajčiti.
To nije pilana za trajni rad, već za povremeno korištenje.
Valjda mu više ne treba kad ju prodaje.
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
on je jako puno radio drva i šume, sad mu se sin zaposlio u HŠ pa polako čeprka, radi masivne stolove, klupe, čeke za lovce i s tim se igra, vjerojatno planira nešto jače neki woodmizer i tko zna šta, nije mi samo jasno zašto ne prodaje i zipke ima ih sigurno 5-6 a ima i MTZ820 to izgleda ne da iz dvora
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Ovo je ručni rad pilana i dosta je nježno napravljena.

Darijus: Neznam zašto bi se korjen i rezao,nekad prije se prvih 1-1,5m cjepao u celulozu (crnogorica) a tek onda su se krojili trupci.
A i trupac od 70 ima šta rezat i velika brenta a ne ova mala.jedan od većih problema ti je sama manipulacija sa turupcem pošto nemaš okretača.

najljepši trupci za pilanu su 40-50cm .
 

Najnoviji postovi

Na vrh