• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pitanja vezana za OPG

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Na koliko se smanjuju doprinosi mirovinskog i zdravstvenog korisnika koji ode u mirovinu, a i dalje ima opg u sustavu pdv-a?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Vozim svježe voće kupcima u Zg na kućnu adresu. Imam opg paušalist , nisam u sustavu PDVa. Koji popratni dokument moram imati tijekom prevoza do ZG, i da li moram izdavati kupcu neku potvrdu o prodaji (račun, otkupni blok ili šta već). Još mi nije jasno za račune. Nemam blagajnu pa me zbunjuje.

Hvala!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nisam paušalist, pa ti nemorem pomoć...
kad idemo na plac, moramo napisati što i koliko toga prevozimo, i taj papir imati sa sobom i na štandu...to bi bila tzv popratnica...
kupcima nedam niš... 🤭
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Paušalist izdaje račun.
Ako radiš s gotovinom obveznik si fiskalizacije,ako uplaćuju na račun onda ne.
Ali si provjeri u poreznoj,bolje pitat nego se zeznut.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Vozim svježe voće kupcima u Zg na kućnu adresu. Imam opg paušalist , nisam u sustavu PDVa. Koji popratni dokument moram imati tijekom prevoza do ZG
Rješenje o upisu u Upisnik trgovaca voćem i povrćem.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
treba, ali samo kad prodaješ na tržnici ili nekom sajmu, za prijevoz i dostavu netreba...
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
nisam paušalist, pa ti nemorem pomoć...
kad idemo na plac, moramo napisati što i koliko toga prevozimo, i taj papir imati sa sobom i na štandu...to bi bila tzv popratnica...
kupcima nedam niš... 🤭
Da li treba praviti one male deklaracije i lijepiti ih na gajbe kad se ide na trznicu? Ono, vrsta: paradajz, II klasa...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Pozdrav,

Pre skupo mi imati opg na obrtu jer sam obveznik poreza na dohodak. A i veći su mi doprinosi. Obrt je na ženi, ja zaposlenik.

Vi koji imate opg koji nije u sustavu poreza na dohodak (do 80 500 kn godišnje).

Koliko su mjesečno mirovinsko i zdravstveno i jel imate neki savijet?

Hvala
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Ma žena bi mi dala otkaz u obrtu pa bi se zaposlio u opg-u 😂
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407

Na koliko se smanjuju doprinosi mirovinskog i zdravstvenog korisnika koji ode u mirovinu, a i dalje ima opg u sustavu pdv-a?
Ovisi o dohotku ali najviše možeš platiti pola od onoga što si plaćao tokom godine i plaća se po predaji godišnje prijave
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Još jedno pitanje. Šta s plavim dizelom?

U agenciji su mi rekli da ne otvaram opg ove godine nego da otvorim u 2. - 3. Mjesecu 2023.

Znači ja ću na staru karticu dobiti alokaciju plavog i onda u 3. Mjesecu kada zatvorim obrt će taj plavi nestati.

Kada će na novi opg biti odobrena nova količina?

Očito ću morati uzeti par bačvi da imam za svaki slučaj...
 

matrix005

Novi član
Tu od
1 Pro 2019
Poruka
18
Poštovanje,

Znači imam pitanje u vezi SOPG, znači po novome onaj manji OPG.
Ako nisam zaposlen i imam otvoren SOPG, moja obveza je samo plaćanje zdravstvenog osiguranja koliko sam čuo u iznosu od nekih 300injak kuna mjesečno? Znači nemam obvezu plačanja mirovinskog osiguranja? Niti neku drugu obvezu prema poreznoj/državi? Još me zanima jel oni meni pošalju na kućnu adresu te uplatnice za zdravstveno ili moram ići kod njih u agenciju da mi kažu koliki točno iznos mjesečno moram uplačivati?

Hvala na odgovoru unaprijed,

Lp
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,087
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Na koliko se smanjuju doprinosi mirovinskog i zdravstvenog korisnika koji ode u mirovinu, a i dalje ima opg u sustavu pdv-a?
Otac je prije jedno 7 godina otišao u mirovinu i nekih 5 godina je još bio OPG na njemu. Bio je u sustavu i nije više morao plaćati doprinose, jedino što i mirovina ide u prihod.
 

jacko

Član
Tu od
4 Ruj 2014
Poruka
95
Imam par pitanja ako netko od znalaca može pomoći savjetom.
Imam opg od 2004g. Do sada smo bili ispod 80500 pa nismo ulazili u porezne razrede.
Ja sam zaposlen, supruga nije, ja sam nositelj opg-a.
Na početku 2023. otvaramo dodatnu djelatnost i ona bi se temeljem iste zaposlila na opg.
Prema tekstu s linka iznad, ja kao zaposlen ne bih trebao plaćati doprinose jer je opg otvoren prije 2010g., da li je to ispravno?
Koje su mi točno obveze ako planiramo biti ispod 150 000kn prihoda?
Zahvaljujem na informacijama!
 

Najnoviji postovi

Na vrh