• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plamenik na piljevinu

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Planiram se upustiti u izradu plamenika na piljevinu koji bi se namontirao na peć za centralno grijanje, ideja je da bi se nekim pužom piljevina dobavljala u ložište i nekšni ventilator koji bi upuhivao zrak za sagorijevanje ,e sad dali je možda tko to radio i ima kakva iskustva u tome ili možda vidio negdje to u pogonu ...sve ideje i savjeti su dobrodošli.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ne igraj se s tim, a ne vužgeš kuću. Nije to igračka i nije jednostavno.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
A hebi ga....grijali se godinama na peć na piljevinu na nabijanje pak smo još uvijek tu...nebi onda ni na cestu kaj nas auto ne pregazi....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
bolje onda napravi briketirku....spresas piljevinu i ljepo lozis a usput mozes i zaraditi pravljenjem za nekoga drugog
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
bolje onda napravi briketirku....spresas piljevinu i ljepo lozis a usput mozes i zaraditi pravljenjem za nekoga drugog

Možda si mislio peletirku, ovo što je zradikovic opisao :plamenik,puž,ventilator to je grijanje na pelete. Ima tema na forumu. Strojevi za proizvodnju peleta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Planiram se upustiti u izradu plamenika na piljevinu koji bi se namontirao na peć za centralno grijanje, ideja je da bi se nekim pužom piljevina dobavljala u ložište i nekšni ventilator koji bi upuhivao zrak za sagorijevanje ,e sad dali je možda tko to radio i ima kakva iskustva u tome ili možda vidio negdje to u pogonu ...sve ideje i savjeti su dobrodošli.

možda mogu da pomognem jer sam se malo bakćao sa ovime , inače imam i neku manju stolarsku radionicu pa imam piljetine , ali sve moje nade o dozatoru padaju u vodu jer za sad nemam adekvatan smještaj za piljetinu , silos :mad:

nego na koji način si zamislio ? ploča kosa sa rupama ili ''izvorište''
u SM sam bio kod čovjeka koji je napravio sa kosom rešetkom i to nevjerovatno radi , sve se zasniva na dijelovima od bicikla ali radi bože sačuvaj , jedina moja zamjerka je što mu senzori i ostala čudesa uradjeni primitivno i svaki tren mogu da zakažu

posle toga sam vidio sistem izviranja koji mi se daleko više svidio , u ovom slučaju čovjek dozira ugalj ali mislim da bi to radilo uredno i na piljevinu i nedostatak ovoga sistema je što bi bilo jako teško tu prilagoditi u već postojeću peć , lakše bi bilo sve napraviti iznova
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Možda si mislio peletirku, ovo što je zradikovic opisao :plamenik,puž,ventilator to je grijanje na pelete. Ima tema na forumu. Strojevi za proizvodnju peleta.

Vidio sam sistem peleta u pogonu i to je sve ok..... samo ima jedan ali...cijena peleta?pelet se prodaje po cca 1.5kn/kg tako da je upitno koliko je jeftinije grijanje na pelet.
U prvom postu definitivno sam mislio na plamenik na piljevinu jer nevidim razlog zakaj nebi funkcioniralo , kako s peletom tako i s piljevinom, dok piljevinu barem u mojem kraju možeš nabaviti jako jeftino.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
moja greska...al mislim da bi se pelete(ili briketi) mozda bolje isplatile jer sporije gore kad bi ubacio piljevinu to bi planulo jako brzo....mozda grijesim...:roll:
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
možda mogu da pomognem jer sam se malo bakćao sa ovime , inače imam i neku manju stolarsku radionicu pa imam piljetine , ali sve moje nade o dozatoru padaju u vodu jer za sad nemam adekvatan smještaj za piljetinu , silos :mad:

nego na koji način si zamislio ? ploča kosa sa rupama ili ''izvorište''
u SM sam bio kod čovjeka koji je napravio sa kosom rešetkom i to nevjerovatno radi , sve se zasniva na dijelovima od bicikla ali radi bože sačuvaj , jedina moja zamjerka je što mu senzori i ostala čudesa uradjeni primitivno i svaki tren mogu da zakažu

posle toga sam vidio sistem izviranja koji mi se daleko više svidio , u ovom slučaju čovjek dozira ugalj ali mislim da bi to radilo uredno i na piljevinu i nedostatak ovoga sistema je što bi bilo jako teško tu prilagoditi u već postojeću peć , lakše bi bilo sve napraviti iznova

Ja sam mislio napraviti jedan spremnik cca (1m3) sa zakošenim donjim dijelom a na dnu toga spremnika bi ugradio puž koji bi nosio piljevinu do gorionika ,a gorionik bi se montirao umjesto donjih vratiju na peći, gorionik bi napravio u obliku kvadra s recimo 3-4 mm lima koji bi unutra imao nešto poput stepenica ,a sa zadnje strane "stepenica"bi mu ugradio ventilator..dakle puž bi s gornje strane dobavljao piljevinu koja bi na "stepenicama" sagorijevala uz potporu i guranje topline ventilatorom u peć.
Naravno spremnik bi morao dopunjavati piljevinom koja bi bila uskladištena u jeftinoj šupi (netreba veliki silos).
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
u tome spremniku moraš imati nešto nalik na mješače jer puž pokupi piljvinu i ostala neće da legne dole
na kraju spuža moraš imati klapnu da spriječiš prodiranje vatre u tunel dostave
kosa rešetka , ili kako ti zamišljaš stepenice moraju biti od ploče deblje željezne koja je obložena šamotom , OBAVEZNO
proču 20mm od zeljeza sagori za manje od mjesec dana

@newholand
griješiš što se tiče brzine gorenja
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
vidio sam negdje jednom da je problem sljeganja piljevine u spremniku bio riješen povremenim uključivanjem EM sa ekscentrom
trebalo bi malo povesti računa u mogućem doziranju. sa kosom rešetkom baš zbog karakteristike piljevine može doći do zarušavanja pa u najgorem slučaju i do stvaranja CO. kod principa "izviranja" to je možda manje izraženo...sve u svemu, zanimljiva ideja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Plamenik na piljevinu sličniji bi bil plameniku za sječku (sekanci) nego plameniku za pelete. Plamenik na pelete radi s materijalom koji se sipa, a piljevina ti se vleče. Problem ti je povrat plamena, zato sam ti napisal da buš zapalil kuću.
Ak te baš zanima, poišči po forumima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zradikovic , to tak nekako i radi ..davno je to bilo ..na pilani u Ivankovau .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Planiram se upustiti u izradu plamenika na piljevinu koji bi se namontirao na peć za centralno grijanje, ideja je da bi se nekim pužom piljevina dobavljala u ložište i nekšni ventilator koji bi upuhivao zrak za sagorijevanje ,e sad dali je možda tko to radio i ima kakva iskustva u tome ili možda vidio negdje to u pogonu ...sve ideje i savjeti su dobrodošli.
Dobro ti je ZJ napisal. Ako nemaš iskustva sa tim i ako nikad to nisi videl uživo nemoj se u takve stvari upuštati.
Ja nemogu reči da imam neka iskustva sa tim, ali sam se susrel sa takvim pečima više puta. Silos bi trebal biti stepenast, ventilator da pospješuje gorenje obavezan, elektronika koja prazni pužne transportere i pali ventilator nije jeftina silos za suhu piljevinu itd.......
U svakom slučaju na dolazu piljevine u peč moraju biti ugrađeni (neznam kak da se stručno izrazim) termo ventili koji su spojeni sa vodom iz vodovoda tak da u slučaju da se zapali piljevina u transporterima ju ima kaj ugasiti.

Uglavnom da ja sad nebi pametoval kod šogora 2 dana gorjela peč, a sljedeču noč radiona izgorjela do temelja.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
u SM sam bio kod čovjeka koji je napravio sa kosom rešetkom i to nevjerovatno radi , sve se zasniva na dijelovima od bicikla ali radi bože sačuvaj , jedina moja zamjerka je što mu senzori i ostala čudesa uradjeni primitivno i svaki tren mogu da zakažu


E da bi to mogeo ja vidjeti uživo ili bar neka sličica...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
kao prvo piljetina uopšte nemora biti suva , u to sam se lično uvjerio kod ovoga lika iz SMa , mokra topolovina gori kao barut

zapaljenje dovodnog tunela se da riješiti , tamo gdje nema vazduha nema ni vatre
uglavnom ovo što sam gledao radi na pricipu da ima klapnu na kraju spirale , odmah ispod te klapne je kosa rešetka , za klapnu su vezana dva senzora , jedan zatvorena klapna (skoro) drugi otvorena klapna (skoro)

e sad naredba donjeg senzora uključuje motor koji gura spiralu u tunelu , to uzrokuje naviranje piljevine na rešetku a samim time se podiže i klapna , kada ona dodje do gornjeg senzora pogon piljevine staje
znači sad se dešava izgaranje piljevine koja je dopremljena , kako ta piljevina sagorijeva i nestaje klapna se polako spušta , kada se ona spusti do donjeg senzora ciklus ponovo kreće iz početka
dužina izgaranja ciklusa se može regulisati i vremenskim tajmerom umjesto gornjeg senzora klapne , a može i pomijeranjem senzora po visini

a termometar koji je vezan za peć zaustavlja cijelu aparaturu kada se postigne dovoljna temperatura i peć je u stanju mirovanja , tada se isključuje i ventilator i piljevina ostaje polako da tinja , sledeći ciklus kada krene uvijek ima dovoljno žara da gorenje krene bez problema

e sad ako je vanjska temperatura velika i peć ne treba da radi velikim kapacitetom onda se intervali ''razređuju' pa kada peć ode u stanje hibernacije da bi se ponovo zapalila

ovo su prenesena iskustva čovjeka kod kojega sam ja ovo gledao , ja ne bih mnogo mijenjao njegove ideje osim što bih dodao još neke sigurnosne sisteme

recimo senzor gorenja vatre , znači da transporter nemože da prepuni peć ako se vatra ugasila
i još bih povećao opreznost od povrata vatre kroz transporter , sve ostalo radi uredno

ali iskreno meni se sistem naviranja mnogo više svidja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
u SM sam bio kod čovjeka koji je napravio sa kosom rešetkom i to nevjerovatno radi , sve se zasniva na dijelovima od bicikla ali radi bože sačuvaj , jedina moja zamjerka je što mu senzori i ostala čudesa uradjeni primitivno i svaki tren mogu da zakažu


E da bi to mogeo ja vidjeti uživo ili bar neka sličica...
Ja ti znam za jedno 3 ili 4 komada koje uvijek možeš doči pogledati, ali samo jedna od njih radi na piljevinu, a ostale na drva jer kod nas nema više piljevine đabe. To je bil hit prije par godina.
A i ta koja radi na piljevinu ustvari ne radi, nego si je čovjek doma napravil stroj kojim melje granje (a između ostalog se i bavi sa hortikulturom) tak da mu sirovina nije problem, a ako slučajno sfali ode u šumu i namelje si koliko mu treba.
 

Najnoviji postovi

Na vrh