• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

danijel030

Član
Tu od
17 Sij 2011
Poruka
41
Luk je od 7 metrene cijevi i dole se spaja na stupić sa spiralom fi32x500. Spojka je od cijevi fi28.
Pola cola cijev je preslaba za takvu konstrukciju, prvi jači vjetar ili snjeg bi ga mogli srušiti.
Cijevi mi je savijao jedan kolega. inače računa 20 kn po luku i 10 kn za vezne.. sa mojim cijevima.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Po meni bolje staviti pola cola i ići na metar razmaka nego cijev od cola i na 2 metra razmak.

Koji to moraju biti džepovi kada snijeg padne i koje opterećenje kada vjetar puše, ako se stavi na 2 metra?
 

danijel030

Član
Tu od
17 Sij 2011
Poruka
41
A neznam... Ovaj moj stoji nekih 4 godine i bilo je i vjetra i snjega i još uvjek stoji ko prvog dana.
Pola cola na korak od jednog metra bi trebalo biti OK, al na metar i pol je več rizično.
 

Aska

Novi član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
16
Problem mi je sto su cijevi duzine 6m i ako pravim vislji plastenik odma gubim na sirini
 

danijel030

Član
Tu od
17 Sij 2011
Poruka
41
Cijevi možeš štukati sa trnom od neke cijevi koja ide fiksno u cijev od luka.
Nisu ni moje bile 7 metara u komadu.
Nebude ispao puno skuplji, a puno je bolje dok je plastenik višlji, lakše ti radit u njemu a i prozračniji je. Probaj dobiti barem 2,20 m. u vrhu.
Što se tiče folije probaj nabaviti neku difuznu (mlječnu) , ona ti rasprši svjetlost pa bude manje kuhalo u plasteniku.
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Pozdrav svima!

Evo ovako. Planiram podizanje plastenika, 1000 m2, za proizvodnju raznolikog povrća. Problem koji imam vezan je za vjetar. Dakle, parcela se nalazi na priličnoj vjetrometini, izdužena je (cca 10x150m) u smjeru I-Z, dakle bočna strana bi bila na udaru bure. U okolici nema plastenika, ali nema ni neke ozbiljne proizvodnje.
Zanima me kako se u praksi efikasno štiti plastenik od jakih udara vjetra? Muči me pokrov plastenika, konstrukciju se može napravit jaču s dobrim temeljima. Razmišljala sam o postavljanju kombiniranog pokrova, odnosno postavljanja plastičnih ploča na bočnu sjevernu stranu? Koje su tu još opcije, svaka ideja, slika, upozorenje mi puno znači.


Išla bi na plastenik jer mi staklenih iz financijskih razloga nije opcija, ali ako griješim molim vas upozorite me. :biggrin:


P.S. Dalmacija je u pitanju, zaleđe. Ostali uvjeti su rekla bih idealni.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
@ matovilka,
ako je ta bočna strana sjeverna, nema prepreke i zid da napraviš...bitno je da je južna strana slobodna, i da imaš provjetravanje u vrućim danima...sa sjevera nema ničeg korisnog za plastenik.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vidjela sam njihov plastenik od - eh - da li tristo ili petsto kvadrata - izgledao mi je loše. Bio je potonuo, linija mu je iša u cik - caku, istina da je bio nekoliko godina star, ali moji su trinaest godina sad i nisu se makli s mjesta - Možda sada rade drugačije, ne znam, ali jednostruke lajsne u isto davale dojam nestabilnosti. Sama konstrukcija se iinače ne razlikuje od moje (ne znam koja je debljina stijenke cijevi, ali cijevi su istoga profila kao i na mojima), no, cijelokupni dojam izvedbe kvari dojam kvalitete.

To ne znači da sada rade loše - možda im se omaklo postavljanje konstrukcije.(temelja)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vidjela sam njihov plastenik od - eh - da li tristo ili petsto kvadrata - izgledao mi je loše no, cijelokupni dojam izvedbe kvari dojam kvalitete.

To ne znači da sada rade loše - možda im se omaklo postavljanje konstrukcije.(temelja)

Na žalost sad rade još lošije, a za sve kriva ljudska pohlepa.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ne znam,meni je napravio dobro,napravio vremenski u roku,kvalitetna folija.Drugi mi je kasnio 10 mj,u coklu mi uvalili građevinsku foliju koja se raspala nakon 6 mj,krive jednostruke lajsne,vjetar bacio vrata...uglavno dug spisak,radio Miričić,tamo od tebe Siki.Bio je malo jeftiniji,uglavno tako su dugo radili da nisam posadio dvije ture salate,a da ne govorim o rajčici.Slike su negdje na forumu.Vidio sam od Agroservisa tunelske a i sa bočnim otvaranjem gdje imaju neki novi sistem pričvrščavanje folije u koje baš i nemam povjerenja,jednostruka letva u koju ide cikcak žica
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Zahvaljujem na pomoći. Imam plastenik od 100 metara kvadratnih koji sam pravio bez velikog iskustva. On stoji 16 godina onako kako je postavljen. Rađen je od pocinčanih cijevi 3/4 cola. Sada bih kupio jos jedan malo veći (oko 200 metara kvadratnih), zbog toga me zanimaju vaša iskustva sa proizvođačima plastenika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh