• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Paprici ti je hladno,vidi se da imaš ljubičaste liste znači da ti je zemlja hladna.Možda zalijevaš previše ili hladnom vodom.Korijen kao da spava,kao da je blokirani. Ja kad posadim nešto,zalijem dva dana prije zemlju da se stigne zagrijati i prvo zalijevanje ide sa kanticom odmah isti dan sa ne hladnom vodom i visokim fosforom,ono gnojivo ti nije dobro za tu fazu,uzmi neki univerzal 20-20-20 ili neko slično,tvoje gnojivo je za plodove.Stavi foliarno mikroelemente i zalij sa visokim fosforom.Pokriv agrotekstilom papriku noću,možeš staviti i direktno na nju.Smanji početno zalijevanje,vidim da je zemja glina što znači da dobro drži vlagu.Kada posadim presadnice,zalijem i deset dana ništa više.I kada kupuješ rajčicu za plastenik,bježi od onih koji su na "metre".LP
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Poštovane kolege potrebna mi je pomoć.Naime ove godine sam napravio plastenik za vlastite potrebe,rasadu sam kupio i zasadio 7.4, rasada je bila u dobroj kondiciji. Međutim paprike su mi izuzetni slabe na listovima su se pojavile žute-smeđe mrlje,i slabo napreduju-rastu, paradajz je "prilicno visok",još nije procvjetao,napupio je ali nije procvjetao.Za krastavce ne znam sta da vam kazem.Evo slike ako neko zna kako da rjesim problem neka napise,bio bih jako zahvalan.I da trenutno gnojim samo sa gnojivom kroz sistem navodnjavanja,takođe ima slika koje gnojivo koristim.

Evo ja ću pokušat da ti odgovorim bez filozofiranja.
Kod tebe je sve gladno ono što ti je sanja rekao imaš pogrešno gnojivo uzmi 20-20-20 i dobro pognoji. Na listu paradajza nije nikakva bolest nego samo ožegotina dali od sunca ili od špricanja nije bitno ali je tako.
Paprika ti je solidna ja bi one što imaju i srce i list posve žut isčupao i bacio od njih nikad ništa neće biti jednostavno se nemogu vratit u život.

Ako trebaš još pojašnjenja imaš pp pa pitaj.

Zemljak ti trebas hitno resenje...propast ce rasad ili zakrzljat....a ovdje slabo da ce izaci u susret...
Mozda ce se poneki i uvrijedit al sam primijetio da ovdje povrtlari ,njih par,izmedu sebe komuniciraju a pitanja sa strane ladno zaobidu....Johobica ili cobage ce ti najprije pomoci


Bravo bosanac to ti je tako na forumima živa istina.

.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
72
Hvala vam puno na pomoći,nadam se da će se javiti i ovi članovi koje je spomeno @vrsani123
pa da čujem i njihovo mišljenje,jer sam u svemu ovome novi i jednostavno malo šta znam o takvoj proizvodnji.još jednom hvala svima koji su se potrudili napisali nešto na moj upit.. Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Paprika je jako osjetljiva na noge. Njoj hladna zemlja šteti daleko više nego paradajzu. Korijen propada, posmeđi i ne uzima hranjiva.
Ist tko joj i višak hranjiva u susbstratu i i zemlji naškodi.
Koa što su ti već rekli, čim se pojave plavičasti listovi, to je najočitij znmak da biljka pati zbog hldnoće.
Požutjeli listovi, oni dobro razvijeni se mogu oporaviti, ali mali se neće - jednostavno, ako biljka opstane, slijedeći će ih prerasti. No, to poremećuje porast biljke, zaustavlja napredovanje i oporavak dugo traje. Uzrok može biti isto previše hranjiva u substratu, kao i premalo. Ja mislim da nije toliko zbog manjka makrohranjiva, nego zbog viška, i zato dolazi do blokade mikroelemenata - željeza prvenstveno, a onda dolazi i do poremećaja usvjanja magnezija i dušika. Taj dušik onda radi daljnje probleme. Prođe jako puno vremena dok se to stabilizira.
Ako imaš zamjenske sadnice, barem one najlošije zamijeni.
Ako nemaš, jednostavno isčupaj loše - ako je korijen smeđe, a ne bijele boje, otresi - zapravo isperi u vodi svu zemlju sa njih, namoči korjenje u Previkur i posadi u sviježi substrat., u velike kontejnere - četerdeseticu. Kada se korijen stabilizira ponovno, proraste substrat, posadi ih ponovno na stara mjesta. U svakom slučaju, pomaže ovaj postupak - prokušano je.
Ja mislim da smo se svi susreli sa takvim slučajevima., smo nitko nije sto posto siguran u razlog problema.


Ko što sam rekla, ovo je proljeće teško, i mislim da bude "gladna godina"
Evo, moje paprike su u fazi plodova, no, prvi vlal zametnuga je drastično otpao. Ono što je ostalo su papričice jedno sedam centimetara veličine, no, i drugi val zametnutoda je djelomično otpao - dakle, imam kala u rašljama, ali i na prvim koljenima, sada se plodovi formiraju na drugom koljenu - tako da je plodonošenje vrlo šareno - neke biljke imaju po nekoliko plodova, neke jedan, a neke nijedan trenutno, samo otvorene cvijetove.

Velike oscilacije temperature su napravile dar-mar, a mislim da će se iznenađenja ove godine nastaviti.
 

Marex

Član
Tu od
11 Sij 2015
Poruka
72
Hvala puno na odgovoru,upravo sam isao kupio vodotopivo gnojivo 20-20-20,samo da napomenem da sam navezao stajski gnoj u plastenik,uzhasovio i navezo na to finu zemlju zemlju,ja smatram da sam napravio gresku jer nisam bacao nikakvo granulirano minerajno gnojivo u zemlju,pa da je samim time nedostatak hrane biljkama.Jos jednom hvala svima koji su pomogli
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Tek sad slijede problemi,sutra oko nule a i cijeli tjedan kritične temperature. Kod mene pojedinci već posadili papriku van prije desetak dana,neznam kako to bude. Ja još nisam ni u plastenik posadio,a rasada mi već dobrano narasla.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a da se napravi štih proba na ph?...možda on blokira dio hranjiva ako je nizak...
inače, mokre noge i hladne noći...da ne ponavljam sve već rečeno...(a ipak kao prozvani povrtlar da neš napišem :icon_e_wink:)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Hvala puno na odgovoru,upravo sam isao kupio vodotopivo gnojivo 20-20-20,samo da napomenem da sam navezao stajski gnoj u plastenik,uzhasovio i navezo na to finu zemlju zemlju,ja smatram da sam napravio gresku jer nisam bacao nikakvo granulirano minerajno gnojivo u zemlju,pa da je samim time nedostatak hrane biljkama.Jos jednom hvala svima koji su pomogli


Nikakva greška to nije, ja osobno nikada ne bacam granulirano gnojivo sve što treba dajem sa navodnjavanjem i nema problema. Ovu 20-etku uzmi i probno desetak biljaka zalij ali nemoj slušat preporuke nego stavi 3 grama na litru pa ćeš vidjet.

A za hladno vreme šta bi rekao na krastavce koji se planiraju brat oko 07.05 a na njivi su. Bitno je samo da vjetar direktno ne udara u njih.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Tek sad slijede problemi,sutra oko nule a i cijeli tjedan kritične temperature. Kod mene pojedinci već posadili papriku van prije desetak dana,neznam kako to bude. Ja još nisam ni u plastenik posadio,a rasada mi već dobrano narasla.

ipak danas prošlo bez hladnoće ali sutra javljaju dosta hladno i to nije dobro. ma kakvi vani saditi pa to je neozbiljno,nema tu kvalitete proizvodnje samo se biljka muči,pa nismo na moru,to su gluposti. još malo pa će i kukuruz početi sijati u trećem mjesecu
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
A ja posadio papriku tek prije deset dana u plastenik i pokrio agrilom.Nismo ništa dogrijavali 14 dana,ovu noć palim peć.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ipak danas prošlo bez hladnoće ali sutra javljaju dosta hladno i to nije dobro. ma kakvi vani saditi pa to je neozbiljno,nema tu kvalitete proizvodnje samo se biljka muči,pa nismo na moru,to su gluposti. još malo pa će i kukuruz početi sijati u trećem mjesecu


Što se tiče neozbiljnosti u proizvodnji povrća i gluposti u vanjskoj proizvodnji pogledaj malo kako su ljudi neozbiljni i poprilično glupi kad su se upustili u ovakvu proizvodnju.http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160427/7e2b622fe517c5fbeefa03c02042edf5.jpg
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
i šta misliš da je dobio s tom folijom,pa zna se kad se šta sadi,sve ostalo je rizik poslovanja,svi to možemo,netrebaš tu biti pametan. ja samo kažem da ljudi rade gluposti u većini slučajeva i tu se neradi o ozbiljnoj proizvodnji. meni je neki dan otišlo sve od voća,loze pa čak i orasi,još mi je samo trebalo da sam se napravio pametan pa posadio polje paprike hahahah. da ne spominjem da ako već ideš saditi rano,onda postavi foliju desetak dana prije da se zemlja dobro ugrije što je bitnije od vanjske temperature a ne posaditi na golu zemlju i onda se čuditi. pa pripremiti nekoliko slojeva agrila nebi li napravio jedan ili dva stupnja razlike,ali kad dođe debeli mraz i hladnoća badava ti i sto agrila,a neki misle pokrio sam agrilom i to je to,kao u plasteniku hahah,samo si nasmijao trgovca dok si to kupovao.
 

Aska

Novi član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
16
Pozdrav svima,novi sam na forumu
Planiram graditi plastenik duzine 10-12m,sirine 4-5m i visine 2m
Jel moze neko postaviti slike ako ima takav ili slican plastenik da vidim kako ga je on izveo.
Ne zelim nista profesionalno praviti jer ce mi to biti prvi eksperimentalni plastenik pa ako bude islo ima vremena za sirenje,bitno da je sto jeftini i da je koliko toliko kvalitetan,bez grijanja i previse filozofije.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
imaš dh plastenike, izrađuju lukove po želji.

za 100 kvadrata možeš proći za 3000kn konstrukcija ( samo lukovi savijeni ostalo radiš sam) plus folija
 

danijel030

Član
Tu od
17 Sij 2011
Poruka
41
viewer.php
[/URL][/IMG]
Primjer
Širina 4,2 -
Korak 1,9
Cijevi fi 32x1,5
 

Aska

Novi član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
16
Kolike su ti duzine cijevi i jesi ih sam savijao?
Ja planiram kupiti cijevi pola cola(cijena je nekih 35 kn/kom) i onda ih savijati i spajati
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pol cole na 4.5 metara širinu plastenika je slabo...pogotovo ako je tanka stjenka...
na 3 metra možda mogu proći, ali razmak između lukova manji od 1.5 metara bi moral biti...
 

Aska

Novi član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
16
I mislio sam ici na razmak od 1,5 m(mozda i manje) i uzet cijevi duzine 6m i saviti ih na visinu od 1,8m u najvisem dijelu, a sirana ce biti koliko ispadne
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemoj.
Povećaj visinu u slijemenu na bar dva i pol, treba ti prozračnst, a i uz foliju nećeš moći saditi, bude ti prenisko za porast i za raditi.
Nećeš valjda sagnut hodati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh