• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Ma naslučivao sam takav odgovor, ali, nemoj ništa zamjeriti, jer je meni takav 'profesionalac' - kriminalac... Možda teška riječ, ali... Nekako, kad pogledaš, kad radiš sa firmom i kad im platiš, ti si miran, a prema prijateljima i rodbini si uvijek nekako (još) dužan... Meni je poštenije da taj 'profesionalac' otvori firmu i da konkurira nižim cijenama nego da radom na crno uništava legalce... Možda utopistički, jer dok je 'ljudi' bit će i 'profesionalaca'...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
zato ja plaćam rodbini, prijateljima i slično jer ostat dužan hmm, bolje nemoj....
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Mogao bih ispričati priču o profesionalcima koji rade pkastenik od 400m2 6 mjeseci i još nije gotov,a to bi trebala biti ozbiljna firma.Nisam sadio salatu za božić,nisam za uskrs a sad ima flance rajčice koje sam planirao za tamo.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ova priča sa visokom cijenom koštanja ako ti plastenike održava firma ne drži vodu,jer može se proći drastično jeftinije od fuš majstora,a opet iza svega posla stoji netko ozbiljan sa garancijom na odrađeni posao i kasnije eventualne popravke usljed zuba vremena i neprilika vremenskih...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Koljena na plasteniku ja nikad nebi vario, koljeno se mora na pigalici napravit .
Evo nadam se da sam pomogao ako ti se sviđa isključivo ovaj sa ravnim stranicama reci pa ću u idućem postu objasnit kako sam njega napravio.

Mene zanima jer bi trebao nešto slično napravit. :(nod):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh @temptation,kako se uzme - mi smo firmi dali - tu su dečki bili par km od nas da nam promjene krov - samo krov - bilo hitno - sve spremno za saditi ujutro,po noći bilo nevrjeme i otišla folija- bila deset godina stara - zamijenili su je za dvadeset četiri tisuće kuna - Hiljadu osamsto kvadrata folije otprilike - dupla je.

Godinu dana kasnije smo prekrivali drugi plastenik - sve što treba samo kupili sami i za četiri tisuće kuna dolša tri dečka odraditi posao.Cijeli plastenik od sedamsto kvadrata,sa bočnim stranicama naravno,i bočene stranice na onom na kojem su nam mijenjali krov godinu prije nas je izašlo dvadeset sedam tisuća kuna. A bilo je tri tisuće kvadrata folije više ,i naravno,posla više.Dakle,da računaš samo po cijeni folije,radi se o dvadesetak tisuća kuna razlike.Za te novce mene ne zanima jel u pitanju profič,firma legalist ili bezveznjak koji zna odraditi posao.Važno mi je jedino da zna i može.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne pričamo o istim stvarima...zna se koja je cijena folije za plastenike,pa ja nikome ne namjeravam platiti više,budući da sve te firme rade sa debelim rabatom od proizvođača...
Ovdje se konkretno radi o plaćanju PDV-a na repromaterijal,jer ako ga sam kupuješ moraš ga platiti...ako sav posao koji ti odrađuju ide preko neke firme,ti ne plaćaš PDV...isto tako ne plaćaš PDV na posao koji ti odrade,a imaš sve garancije na isti...znači,prolaziš debelo jeftinije od fuš majstora...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je.ali ja nisam u PDV.Iako i tu ima caka - evo nisam bila ni kada sam radila ovaj treći plastenik - pa sam opet prošla relativno povoljno i bez povrata PDV.Nesmijem reći kako,a radila mi renomirana firma.Legalno.

Šta se tiče PDV,da i jesam u sistemu,mogu si materijal kupiti sama i uzeti povrat Pdv - posao - navačenje i postavljanje folije mogu sama ako želim odraditi - tko mi to može zabraniti.Materijal je ugrađen u plastenik,vidljiv je,i to je to.Ali je caka u tome što svaka firma ima svoju cijenu po stavkama,i onda se samo možeš dogovarati za neki popust opčenito.I svejedno na kraju popušiš,pogotovo ako ti hitno nešto treba napraviti i nemaš izbora niti temelja za cijenkanje.a šta se garancije tiče - znamo kako to ide.

Za dvadeset tisuća kuna ja sam spremna rizikovati neke propuste i moguće kasnije popravke.Kojih može i nemora biti.Nemogu se sada točno sjetiti,ali ako nađem ponudu budem je pokazala - ili je razlika profi majstora bila 24 ili 27 tisuća kuna.Ja sam napisala dvadeset ovdje - tek da se vidi da je velika cifra u igri.Pa za te novce ja moram raditi ko zadnji idiot da ih zaradim,a da ih samo tako nekome ostavim u đepu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ajmo ovako...rođak ti ima firmu i plastenike i trebaju mu troškovi na kraju godine...
Ti moraš mijenjati folije na plastenicima i posao se odradi službeno za njegovu firmu,on si sve knjiži u troškove,a ti ne moraš platiti PDV na materijal i posao,jer će ga on platiti...jel ti sad jasnije?
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mi smo bili u sustavu PDV -a sedam godina.Pa mi je jasno.Ali - pdv je 25%.a meni je predračun bio od strane firme 54 tk, veli mi muž.A mi kupili foliju za 17000 tk,one plastične za lajsne više neznam točno kollko,četiri tisuće za posao dali i sve skupa izašlo oko 24000 - 25000.Razlika je daleko veća od onih dvadeset pet posto koje sam mogla na tvoj način uštedjeti,a i kod nas ti je sistem ovakav - ako ti netko radi uslugu kupnje bez pdv -a,dijeli se popola.Tak da u svakom slučaju - slaba vajda.A i ima nekih koji hoće,a ima i onih koji jednostavno neće niti tako.
 
Posljednje uređivanje:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Neznam zašto a ovi naši takozvani bizismeni žele u jednoj godini postati bogataši i pronalaze načine kako nas oguliti na sve moguće načine.

Ja za iduću sezonu radim jedan dio plastenika u podno grijanje samo za presadnice neće biti neka velika površina ali dostatna.

U Hrvatskoj sam kontaktirao puno firmi koji prodaju električne grijaće kabele raznih dužina i komplete raznih kvadratura cijene su da boli glava možda nekome nije puno ali meni jest za mojih 500 metara dužnih kabela koliko mi treba izlazi najjevtinija ponuda 9.000 kn.

Te novce nemam namjeru potrošiti pa sam malo guglao i tražio što mi treba i našao, tražio cjenik i uspoređivao cijene sa našim veleprodajnim ponudama.

Razlika je u cijeni velika dobijem i preko 60% povoljnije sa plaćenim porezom nego veleprodajnu cijenu u Hrvatskoj na koju moram još platiti i pdv.

Neko reče da je kriminalac ili nešto slično ako netko odradi posao tko se razumije ili radi u toj branši nego da odradi firma je malo nepromišljena izjava odradit će sigurno kvalitetno isto kao i firma ali vjerovatno neće biti garancije, ili možda hoće a sami primjer je kod Johabice doplatiti tu razliku u cijeni u ovo vrijeme je živa propast.
Umjesto da cijene korigiraju sa Hrvatskom platežnom moći oni su daleko od toga.

Malo sam otišao u offtopic ali eto zanijelo me.??
Trenutno koristim 100w po 1m2 i to je prejako optimum je u mom slučaju 80w 1m2 koji će lijepo odraditi posao.
Par slika danas stigao paket sa grijaćim kabelima.





 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel moguće kako ručno bez kupnje alata svinuti cijevi za plastenik, uzeo bi ove od 6 metara dužine 1 col i napravio plastenik negdje 10-15 metara dužine, koliko bi mi cijevi trebalo, jel ide cijev na metar i pol ili dva?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Neko reče da je kriminalac ili nešto slično ako netko odradi posao tko se razumije ili radi u toj branši nego da odradi firma je malo nepromišljena izjava odradit će sigurno kvalitetno isto kao i firma ali vjerovatno neće biti garancije, ili možda hoće a sami primjer je kod Johabice doplatiti tu razliku u cijeni u ovo vrijeme je živa propast.
Umjesto da cijene korigiraju sa Hrvatskom platežnom moći oni su daleko od toga.
To ti je kao da ideš graditi kuću i sve ti rade fuš majstori...
Tko će prijaviti gradilište,ako ti ne radi firma?
Koju budalu ćeš naći da ti bude nadzor,a imaš fuš majstore na gradilištu?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Šablon,grijanje cijevi i ručno savijanje ali nije baš lagano i ujednačeno. Bolja opcija ti je da ti netko savije. Zavisi kolika je cijev i koja debljina stjenke 2/3 cola i 2mm na 1,5 m a 1 col na 2 max
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Problem mi je da mi netko savije zbog transporta, imam pištolj na vrući zrak, a od čega da napravim šablonu tj kako i koliko cijevi ide na 10 metara recimo?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pištolj na vrući zrak ti nikako ne može pomoći!
Malo je komplicirano objasniti davno sam to radio. Za jedan luk visine 3 metra i 4-5 širine treba ti od 10-12 metara zavisi sve kakav luk hoćeš.
Bolje radi odvojeno posebno luk i posebno 2 nosaća koji idu u zemlju s diskovima za samoukapanje.
Šablon nacrtan na betonskoj plohi i napravi jedan takav uzorak po kojem ćrš savijati sve cijevi.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ne vidim u prvom postu ništa, ja bi savio cijevi od 6 metara u luk da dobijem 2 metra visinu po sredini i ne znam koliko mogu širinu dobiti, ne mora biti baš na milimetar.
 

Najnoviji postovi

Na vrh