• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plodovi zemlje

  • Temu pokrenuo Picek
  • Datum prvog posta

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: plodovi zemlje

Ja i dalje ostajem pri svome,jednostavno nemam namjeru aplaudirati neodrživom sistemu i igračima u njemu.
Da,može se u kratkom roku dići na visoke grane,samo ne svatko,i ne svatko uz istu cijenu,nemojmo se zavaravati. Po meni je to nepromišljenost,a ne vizija i neki poseban uspjeh,jer na kraju dana,kad pogledaš unatrag,nemaš ništa svojeg,i netko drugi je gazda svemu tome.

I ja ostajem pri tvome.

Listala sm neki dan malo net i naišla na članak o jednom hr proizvođaču iz 2009., koji je digao krediti 5 milijuna kuna i posadio trešnje u plasteniku. Hektar, ili pola, ne sjećam se. Ubacio je i termogene. Računao je na plasman na zagrebačko tržište po cijeni od 130 - 150 kn/kg. Već slijedeće godine je imao u planu proširiti proizvodnju na dodatnih pet hektara jer je našao kupca na londonskom tržištu po cijeni 200 - 300 kn/kg. Izračunao si je potencijalni prinos puta cijenu i konstatirao da bude imao oko 20 miljiuna kuna godišnje zarade.
Razmišljam ja, poučena iz svojih idaalizirajučih i utopističkih mladih dana - on je radio računicu prije nego je ubrao prve trešnje. One za zagrebačko tržište. Sa cijenom koja se dobije - ako se uopće i dobije, to je u jednom kratkom vremenskom periodu, a onda dalje drastično pada - koja se dobije u maloprodaji, koju on ne može odraditi - nema s tom količinom gdje. Veleprodajna cijena je najčešće sto do sto pedeset posto manja od veleprodajne - dakle, popušio je u startu računicu. Londonsko tržište mu je uvjetovalo otkup trešnje 15.03..
Dobiti u kontinentlnom djelu Hrvatske zrelu trešnju 15.03. mora biti baš pravi majstorluk - ajde, ne mogu tvrditi decidirano ono u čemu nemam iskustva, ali, nekako mi djeluje neostvarivo. A isto tako, ako se i dobije, to nije termin u kojem su svi plodovi istovremeno zreli, pa se ne mogu niti prodati po istoj cijeni.

Uglavnom, svakakvih planova ima, ljudi započnu, rade, trude se, a onda reala polako sjeda i odnosi entuzijazam.
I ne bi bio problem da potone samo entuzijazam - redovito tone i financijska konstrukcija, a problem je najveći kada potone ispod nule i ode u debeli minus.

Nisam našla nikakvih daljnjih informacija o njegovim trešnjama u plasteniku, samo o standardnoom voćnjaku.
Ne znam, možda je i uspio.........
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: plodovi zemlje

Kad god sam razmišljal o uzgoju nećeg profitabilnog, u nadi i vjeri nekakve dobre zarade i boljeg življenja, brzo su splasnule moje bade i vjerovanja. Popušio na par navrata vjerujuči u one njihove kalkulacije i izračune po godinama. I onda sam došao k pameti. Pitam direktne proizvođače i saznam pravu istinu ( više manje ). Fućkaj ti izračune i kalkulacije raznih poljoprivrednih inžinjera.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: plodovi zemlje

Ima u blizini neka farma,čovjek s mudima i veliki vizionar zadužio sebe i svoje praunuke,maštao o tome kako će on sam proizvoditi za cijelu Hrvatsku i kako se svi drugi moraju maknuti,na kraju je jedva kuću sačuvao,i sad je na toj farmi samo radnik.
Takvih je bilo i bit će na tisuće,svi su oni naglo nastali,pokazivali se na TV-u i zatim nestali,a mi smo sve to na kraju platili.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: plodovi zemlje

Ajde pa nemojte samo crno gledati, pa di vam je optimizam nestal?
Ima i kod mene u blizini farma napravljena vizionarski ali covjek kapitalna ulaganja vizionarski potrosio na novi dzip i vikendicu na moru pa sad propada. A ima i farma u blizini gdje je covjek dobivenim novcem od fondova smanjio glavnicu kredita za 50% i sad vec prakticki odplatio farmu. Tak da i ja ostajem pri svome, sami biramo kaj i kak bumo raspolagali svojim novcem
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: plodovi zemlje

Meni je to kad se vjutro probudim ziv i zdrav, pogledam kroz prozor lal je lijepi dan, spijem sa zenicom kavu i jedva cekam da nekaj pocnem delati
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Re: plodovi zemlje

Šteta kolega adonis što nema puno više ovakvih poput tebe,koji su uspjeli i svaka vam čast.
Ljudi su se neki direktno opekli a neki vide susjede,poznanike ili nekog trećeg kako propada ili je propao.
Pa su ili oprezni ili guraju ono što i s čime imaju..
Nije za zamjeriti niti jednima niti drugima,samo šteta što ima više neuspješnih nego uspješnih priča.
Barem one uspješne slabo prikazuju mediji,a ove neuspješne iskaču non stop,tako da ljudi nemaju što drugo misliti nego da se kod nas neisplati ništa raditi(ja nisam jedan od njih,ali okolina me truje takvim stavovima).
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: plodovi zemlje

Ajde pa nemojte samo crno gledati, pa di vam je optimizam nestal?
Ima i kod mene u blizini farma napravljena vizionarski ali covjek kapitalna ulaganja vizionarski potrosio na novi dzip i vikendicu na moru pa sad propada. A ima i farma u blizini gdje je covjek dobivenim novcem od fondova smanjio glavnicu kredita za 50% i sad vec prakticki odplatio farmu. Tak da i ja ostajem pri svome, sami biramo kaj i kak bumo raspolagali svojim novcem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Re: plodovi zemlje

...
Da, meni je dobro - malo mi za sriću triba.......:icon_razz:
Doslovno.:icon_e_wink:
Da, s godinama sve manje i sve rjeđe :(giggle):
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: plodovi zemlje

I zato u duhu dobrog altruizma siri optimizam :). Pripovjedaj i siri svoj pozitivan primjer, pusti druge i tuđe negativne primjere. Okruzi nas svojom sricom i usrecit ces puno ljudi ...:).
Na bolovanju sam pa sam nekak posebno pozitivno nabrijani ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: plodovi zemlje

Imam i ja jedno mišljenje...
Sve ovo kaj je megalomansko, a na klimavim nogama sa mogućnošću propadanja kad jednom stane i ugasi se ti ljudi su gotovi, ostaju bez svega.
A moja mala proizvodnja, kao i večine nas ostaje. Npr, ja mogu sve ugasiti, kompletnu proizvodnju i otići nekud ili se baviti nećim drugim, meni moje sve ostaje, nikom nisam dužan, ja odlučujem što i kako dalje, za 5 godina mi puhne, stvore se neke nove prilike i ja nastavljam sa proizvodnjom, a ovaj koji je kreditno zadužen to nemože, barem ja tako mislim.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nema to veze sa megalomanstvom ali ima veze sa tim sto ti (kao i velika vecina ljudi koji nisu pod kreditima) pazis na svaku krvavo zasluzenu kunu i tocno imas osjecaj sto si mozes priustiti a sto ne,,,
Tuđi novci su prokletinja i mnogi cim ih dobiju misle da su njihovi ali ne nisu oni njihovi dokle god ne vrate sve do zadnje kune,,,
Zavarava osjecaj da ga imas i tad ne pratis kud novac odlazi, citaj, mnogi idu iznad svojih mogucnosti a omca se tad pocinje stezati i svakim danom se sve vise steze,,,
Ti imas slobodu izbora svoje buducnosti dok mnogi nazalost nemaju,,,
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: plodovi zemlje

I zato u duhu dobrog altruizma siri optimizam :). Pripovjedaj i siri svoj pozitivan primjer, pusti druge i tuđe negativne primjere. Okruzi nas svojom sricom i usrecit ces puno ljudi ...:).
Na bolovanju sam pa sam nekak posebno pozitivno nabrijani ;)

Ajd.

https://www.youtube.com/watch?v=xznUGjhjOgs

Zadovoljan? :icon_razz:



Neznam, nikada nisam bila sklona megalomanijama niti kreditima.
Ljudi razmišljaju na sugestivni način - psihologija tu igra veliku ulogu, pogotovo dok prezentirane sugestije lijepo zvuče - dođe neki stručnjak i objasni da je dobro uzeti kredit za započeti ili proširiti posao. Zašto je dobro? Zašto je to bolje od onog nakadašnjeg sistema većine nas kada si čistu zaradu ulagao u proširenje? Jer je trebalo nekoliko godina za postiči željeni obim proizvodnje. Stručnjaci su objašnjavali da kreditom možeš sada, odmah, krenuti sa proizvodnjom obima koji ulaganjem svoje zarade možeš postići tek za pet - deset godina. Ako se ne odlučiš za kredit i ne zgrabiš mogučnost trenutne velike proizvodnje gubiš tih deset godina zaradu, jer dok ulaganjem svoje zarade za pet - deset godina dođeš do obima koji kredit omogućuje odmah sada izgubiti ćeš planinu zarade, zaostati u razvoju, drugi će te preteći, zauzeti tvoje tržište.....tako je to bilo, sjećam se toga jako dobro, sjećam se i kada sam i ja preračunavala te kamate i te zarade, ali ja uvijek to preračunavam svojim sistemom - ne zanima me kolika je kamata po kreditu, ništa od onoga šta je na papiru me ne zanima - ono što me zanima je koliko dobiješ kredita, kolika je mjesečna rata otplate i koliki je zbirni novčani iznos nakon svih godina otplate kredita. Onda vidiš da je to skoro pa duplo nego si dobio, da će kamate pojesti zaradu, i da ti je bolje ići lakim korakom investicije svoje zarade bez uzimanja kredita jer u konačnici budeš vjerojatno imao nešto manje ili isto, samo bez glavobolja, stresa i stalnog grča u želucu..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bravo Jo. :icon_super:
Imamo identičan stav prema kreditiranju.
"Stručnjaci" samo lijepo zapakiraju interese banaka. :(n): Ako se ide sporije, banke su te koje gube. Tko to ne shvati, vrlo brzo je u problemima. :mur:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nekak mi se čini da je istina negdje u sredini...ak nemaš niš trebaš kredit da bi počeo, ak nešto imaš, možeš si dozvolit luksuz i birat ta dva puta...ovisno o stupnju vlastite pismenosti i mogućnosti shvaćanja kreditiranja...
...makar, nikad nisam shvatio te bankovne računice...bila linija sa 2% kamate, podigneš 70, a za 4 godine vratiš 90...vele povoljno...:icon_cool:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
O tome sam govorila - nebitna je visina kamate - bitno je vidjeti u koliko će se iznos sa tom kamatom pretvoriti kada kredit otplatiš. Kada to vidiš onda skontaš koliko skrivenih caka u tom kreditu još ima koje će ti naplatiti.

Tak sam ti ja bila naivna i mlada, svi oko nas uzimali kredite, a ja mislim nešt ko i obično po svome i smislim - odem u banku i pitam - ja bih kredit. Ali ne takav da ga otplačujem deset, dvadeset godina. Ja bih da oni meni sada daju sto tisuća kuna, a ja ću im prije Nove Godine vratiti sto deset tisuća. Milijuna, onda su bili milijuni. Mislila sam onak, pa kaj, to im je za tih osam mjeseci dosta, deset milijuna, a ja ću tih sto na jesen imati dok prodam krumpire, nije mi nikakav problem.
Gledali su me ko da sam s Marsa pala - smijali se nisu dok sam bila tam, ali poslije sigurno jesu. A baš sam bila bedasta, jel? Sa devetnaest - dvadeset godina svašta padne na pamet, ali logika je nepogrešiva. :icon_rofl::icon_rofl: Nikak nisam mogla poloviti to, prihvatiti da bih ja morala uzeti kredit na deset godina i deset godina ga otplačivati, a imati ću te novce za odjedanput ih vratiti.
A je, sjetila sam se - pitali su me gdje radim - doma velim ja. Onda ne može niti na deset godina su mi rekli - moraš raditi van doma i dobiti svaki mjesec plaću.
Baš su mi se zamjerili ti bankari. :icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
...Nikak nisam mogla poloviti to, prihvatiti da bih ja morala uzeti kredit na deset godina i deset godina ga otplačivati, a imati ću te novce za odjedanput ih vratiti.
A je, sjetila sam se - pitali su me gdje radim - doma velim ja. Onda ne može niti na deset godina su mi rekli - moraš raditi van doma i dobiti svaki mjesec plaću.
Baš su mi se zamjerili ti bankari. :icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
Nije problem u tebi kao osobi, niti u tome da ti nisu vjerovali da buš vratila.
Problem je u bonitetu i kreditnom rejtingu. To je ono za kaj se danas "umire": za čast i slavu :)
Ak ti nemru vidjeti kak ti kruh putuje kroz usta, onda odmah nisi dobra mušterija, jer te nemru procijeniti niti ogoliti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh