• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plug okretac 10" Neka pitanja...

R

Ratarko

Guest
Ne nego dva prije oranja ili sam nešto krivo napisao ili si ti krivo protumačio .
 
B

Bobo

Guest
Da, krivo sam ja procitao...

Dakle, dva puta gruberom, pa oranje, ili duboko podrivacem, pa tanjuranje i onda oranje...

Sad sam skuzio. Bio sam mal obrzoplet, pa sam nesto zabrijao da poslije grubera tanjuras, a ovo sto sam napisao 3-4 prohoda je trebalo bit 2-3 prohoda :oops:
 
R

Ratarko

Guest
Pa vidi , ne može se nešto puno razlikovati kod tebe i kod mene što se prohoda tiče jel ja kao vjerojatno i ti idem u obradu kada korovi budu ponikli , a korovi rastu svagdje isto tako da svi mi moramo do jeseni dva puta napraviti neku operaciju uništavanja korova , netko čak i šprica totalnim herbicidom stranjake pa onda do oranja ima samo jednu ili nijednu operaciju ( ostave stranjak takav kakav je do jeseni i onda pooru i to je to ) .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
čekaj Bobo pa šta siješ na taj strnjak!? Vidiš tanjuram jer je tanjurača teška a i prije sam sa malom od 24 sa 539. Pa cilj je da na strnjaku isprovociraš korove odnosno da korov ponovno počne da nikne i onda u jesen ga preoreš, zar ti nemaš korova na tom oranju.I ja sam prije odnosno i sada ponekad ali rjeđe idem u prašenje strništa ali ne na 25 nego na 10-15 zato se i zove prašenje. Ovo 25 je ludost. Ovo što Ratarko radi sa gruberom je ne dobro nego super dobro bolje nego li i oranje i tanjuranje to je pravi stroj za strnjak.
Evo malo stručnih pitanja Zašto se ovo radi na strnjaku mislim na oranje i ostale radnje
 
B

Bobo

Guest
U biti radimo isti posao, ali ja znam da bih na tvom mijestu poorao strnje i cekao sjetvu. Prije sjetve potanjurao i sijao... Pogotovo sto ti imas rotobrane i sadilicu pa tu imas veliku prednost...

@Zvona: Tek sam sad vidio tvoj POST i da ti akzem da nemam nikakvid problema s korovima, osim, kako Ratarko kaze, na "tudjoj" zemlji koju sam sad kupio, pa nije bilo ni spricano, ni radjeno kako treba...

Ja sam od prasenja/podorivanja odustao davnih dana...

Sto sijem? Zavisi od godine do godine. Uglavnom idu zitarice kod mene. Koliko se sjecam plodored smo imali ovakav: Pivarski jecam, soja, zito i sad uljana repica...

Prije jecma se ne sjecam sto je bilo...
 
M

Milan

Guest
Cuj Bobo sto se tice tvojeg traktora da ne moze raditi sa okretacem nije istina jer postoji adapter koji se usrafljuje na plocu hidraulika sa bocne strane i on ti je simulacija razvodnika kakav ima IMT 577 tako da radi neovisno od plivajuceg hidraulika koji se koristi u IMT - ovim traktorima
 
B

Bobo

Guest
Znam da ima dvosmjerni hidraulicni prikljucak, za koji su mi trazili 700€ nadoplate, i nisam s kruske pao da im dam te novce, kad vec imam kod covijeka u podrumu kompletan razvodnik koji mu ne treba, samo crijeva i prikljucnice fale.

Dobio bih ga za mele pare, posto njemu ne treba, a za sada ne treba ni meni, samo smeta u kabini.

I kad bih stavljao dvosmjerni prikljucak, stavio bih jamo jedan par uticnica, jer mi 2 para uopce ne trebaju...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Bobo,
na ovim starim plugovima nema hidro kocke, nego moraš bit spretan s razvodnikom (kiper ventilom), ak je to na IMT-u izvedivo:
najprije spuštaš (vraćaš ulje prema traktoru), težina pluga ga okreće i cilindar se skuplja. Kad prijeđe mrvu točku (cilindar se počinje rastezati) aktiviraš kipanje, a kad dođe do graničnika, zaustavljaš.
Napominjem, hidraulički razvodnik MORA zatvarati ulje kad se nalazi u neutralnom položaju, no nisam siguran da onaj na IMT-u to može.
Tj. mora biti, u osnovi, dvoradni, TROPOLOŽAJNI, na kojem se koristi jedna cijev (druga se može usmjeriti prema getribi, ili ostati blokirana, tak da kad spuštaš protok ulja ide preko iberdruk (pretlačnog, sigurnosnog ...) ventila.
Ako razvodnik ne zatvara ulje, plug bi se sam počel vraćati u srednji položaj i nema ga kaj držati, pa se to ne može koristiti.
 
B

Bobo

Guest
Znam, skuzio sam princip rada u medjuvremenu...

Sad me najvise briha da li za dvosmjerni tazvodnik trebam posebnu pumpu ili ne trebam. Ljudi mi govore da sve ide preko osnovne hirdaulicne pumpe, a u literaturi se spominje nekakva zupcasta pumpa...

Traktor ide za koji dan na drugi servis, pa cu mehanicara pitati da li treba pumpa ili ne, pa ako ne treba ugradjuje se dvosmjerni razvodnik ;)
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
vjerojatno bi,zašto pitaš?



pozdrav


"TOMO VINKOVIĆ"
 
M

MFstef

Guest
Evo ja sam ovde novi na forumu pa bi štel pitat nekoga kaj se malo bolje kuži u okretače,koliko kila ima trobrazni koretač i jel bi ga MF 595 mogo vuč pa ak neko zna nek mi veli
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
pa zavisi 3 brazde imaš teži plug za veće traktore i lakši za manje. mf595 bi ga nosio bez problema jer su oni inače teški dosta a preporučio bi ti 3x12 okretač malo višlji i onda radiš posao i oreš kako očeš ide i s 3x14 bez greške u lakoj zemlji al u težoj brzina manje i deri.
 
U

ursus4514

Guest
........bobo moj tetak prije lemkena 3x12,14,16 imo je V&N 3X12,14,16 2+1 IMO JE JEDNO CRIJEVO I NORMALNO JE RADIO KAO I LEMKEN!! ;) ;) :!: :!:
 
M

MFstef

Guest
ma mi bi uzeli sad vogle noot plug 2+1 onaj šteljivi od 12-16 cola onda znači MF 595 to vuče bez problema,nego samo da nije pre teški
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ma nije daj nemoj biti lud ako sam ja s zetorom 6245 nosio gassnera 3x16 koji je težak ko sam vrag hrpa željeza naspram v&n ma išao bude mf s njim pjevajuči kaj se nošenja tiče i ako bude štelajuči vidjet ćeš da će ga vuć ko od šale. daj ne budi lud kad je mf-u kaj teško. mf je zakon imam 2 i nedam ih niti za kojeg drugogosim dobrog mf-a
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da i ja nekaj kažem :D
Moj 590 ide s 3×16 jako dobro,i moram reč da je plug teži za vuč ako gledamo V&N.Traktor od 120 ks nekad zna zaškripat s njim a ja sam orao s 80ks 8)
Za 595 svaka 3×14 okretač i nemaš brige s njim..

Evo moje zvijeri:
i498553_Fotografija080.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh