• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnica: Koji plug za koji traktor

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
ja imam plug lemid leskovac, zeleni mislim da je 14 coli stavit ću sliku da vidite , pa me zanima za koji je to traktor , dali ga može vući imt 542 inaće bio je na ursusu 355
 
N

Neven 533

Guest
Na ravnjak,netrebam okretać.Jel može vuč 2x16 jer ne želim opterečivat traktor pošto nemam tak puno zemlje.Kupio bi taj traktor(IMT 577dv) jer imaju prihvatljivu cijenu i svi kažu da su dobri,da mi zamijeni mog TV 730 jer me ovaj ubija.

Ja sam kupio 577 dv stroj neke sitnice moram napraviti .
Najvaznije su mu gume orao sam a slabe su mu gume bilo je svega .
A bilo tvrdo ledina nije par godina orano najbolje dvobrazni trobrazdni bi bio samo za mekano žito i tako krumpjeriste al nema potrebe sve to dođe na isto...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nevene,prijatelju,sve si ti to dobro rekao,ali daj stavi tu i tamo neki zarez ili još koji interpunkcijski znak da ne moramo dešifrirati tvoje postove,inače ok.Bez uvrede!
 
N

Neven 533

Guest
Nevene,prijatelju,sve si ti to dobro rekao,ali daj stavi tu i tamo neki zarez ili još koji interpunkcijski znak da ne moramo dešifrirati tvoje postove,inače ok.Bez uvrede!

Ma nema frke obično sam u žurbi pa ne stignem radno je još... :)
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
Molio bih Vas iskusne orače da mi date savjet.

Da li bi univerzal 45KS mogao orati sa plugom okretacem 2x12 coli??sada oramo sa ravnjakom 2x12 coli i nije mu pretesko jer zemlja nije teska za oranje.Unaprijed hvala
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Molio bih Vas iskusne orače da mi date savjet.

Da li bi univerzal 45KS mogao orati sa plugom okretacem 2x12 coli??sada oramo sa ravnjakom 2x12 coli i nije mu pretesko jer zemlja nije teska za oranje.Unaprijed hvala

Glavna sila koju treba svladati je otpor zemlje na daski, a to ne zavisi od toga jel plug ravnjak ili okretač. Težina opterećuje hidrauliku kod podizanja.
 
V

vedo

Guest
Molio bih Vas iskusne orače da mi date savjet.

Da li bi univerzal 45KS mogao orati sa plugom okretacem 2x12 coli??sada oramo sa ravnjakom 2x12 coli i nije mu pretesko jer zemlja nije teska za oranje.Unaprijed hvala

Nisam baš iskusan,ali mislim da bi mu bilo teško,jer ipak je on teži od običnog dvobraznjaka o_O
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
imam zemlju di zetor 4340 plače sa 2x12.i sa šperom prvim pogonom 20cm jedva izvuče.

opet na drugoj parceli ga nateram na 30cm i ide u 3brzini,
da ne osjeti plug.
tak da samo ovisi kakva je zemlja
 
I

Ivo3

Guest
Pa da to je naj bitnije ja imam pješćanu zemlju i s 2511 po njoj vućem 3 brazde 10 cola i nije mu teško
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
ja bi 3x10 sitnja brazda i lakša obrada poslje.

To vrijedi samo za "hobi" poljoprivrednike..

Malo ozbiljniji poljoprivrednik ima veče strojeve tako da mu obrada zemlje i nije neki problem.Za zimsku brazdu se prakticira što veča colaža da bi zemlja čim bolje izmrzla da brazde budu veče..Ispod 12cola ne treba ič s plugom..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To vrijedi samo za "hobi" poljoprivrednike..

Malo ozbiljniji poljoprivrednik ima veče strojeve tako da mu obrada zemlje i nije neki problem.Za zimsku brazdu se prakticira što veča colaža da bi zemlja čim bolje izmrzla da brazde budu veče..Ispod 12cola ne treba ič s plugom..

Ja sam hobi poljoprivrednik i 3x10" mi se čini veliki plug. Mene zadovoljava 1x10" ili 2x8". :mrgreen:
Možda griješim, ali čini mi se, kad čitam temu oranje i vidim u kakvim uvjetima (blatu) radite, da prvo zemlju dobro uništite, a onda s dubokom zimskom brazdom i smrzavicom liječite. :scratch
Ipak neovisno o tom mojem razmišljanju, ja Vas u potpunosti razumijem i vjerojatno bih i ja jednako razmišljal da živim od zemlje, jer na vrijeme se nemre utjecati. :axe:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
takvo bi pitanje i ja postavio, samo što se radi o MTZ 82

vukao sam 2x14 i ide bez problema

evo za mtz 82-zvijer-iz prve ruke-ja sam s njim vukao 3x16 visoki klirens cca 2. sezone ali je zbog izrazito teške zemlje sad 2x16 i nema da ne ide jedino što na jednoj parceli probam dignuti pluge ali oni u zemlji a prvi kraj u zraku-a u normalnoj zemlji se igra s njima:weedman:
moram samo napomenuti da mu dubina oranja sa 2x16 nije bitna-ide plug u zemlju tek da se malo vidi daska i da može okrenuti brazdu ali vuče ko blesav:partyman:
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene je laka zemlja, u subotu sam orao još 3/4 jutra i malo sam isprobavao.....išao sam do 40cm dubine sa 2x14, vuče 6-7km/h, nisam htio pretjerivati u brzini, a probao bi i dublje, da plug može podnijet......gore je bio kukuruz, al nije tarupirano i brano je ručno, a to sam uspio dobro zaorati......poslije je bilo odlično, nisam imao mobitel da slikam......i jako se dobro izradilo, jer se odmah tanjuralo......


a ovaj 2x14 mogu uvijek posuditi ako bude teško za oranje......a kad već uzimam plug, razmišljao sam i o 2+1 plugovima, s mogušnošću podešavanja od 12-16".....pa bi mogao raditi sa 2 i 3 brazde.......ovisno o težini zemljišta......
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
........malo sam isprobavao.....išao sam do 40cm dubine sa 2x14, vuče 6-7km/h, nisam htio pretjerivati u brzini, a probao bi i dublje,..........

Dobro ako si samo isprobavao ,ali u proljetnoj brazdi ići 40 cm....:supris: :supris: :rolleyess:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prošao dužinu njive, oko 200m......naravno da nema potrebe ići 40cm u proljetnoj brazdi......al negdje oko 30cm je bilo, dovoljno da zaorem kukuruzovinu......to sam uzeo ove godine u najam, pa sam zato i orao na proljeće, inače sve više volim odraditi na jesen......
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
I ja sam jedan komad orao ovog proljeća jer smo nenadano uzeli u rentu......nakon oranja sam samo jednom prošao tanjuračom(trebao sam izraditi do kraja) a sad pred sjetvu još 3 puta....i opet nije ispalo naj ,naj ..popizdio sam.....ma blaženo jesensko_zimsko oranje:prayer:
 
Na vrh