• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnica: Koji plug za koji traktor

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam poslije oranja 2 puta,pa drugi dan još 2 puta i 1 drljanje.......
 
C

ck winci

Guest
koji plug uzet za landini 165 ks, za srednje teška tla??
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Neko pravilo je 40 ks po brazdi (osim ekstremnih njiva kao baranja i sl.) , a colaža
prema zemlji ili masi koja se zaorava .
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
slažem se po pitanju colaže ali definitivno ne više od 4 brazde a 4x14=52"=cca125cm u šusu-po meni zadovoljavajuče ili ako hočeš orati onda 3x18"-visoki klirens
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Pozz... Imam pitanje.. Ja i stari cemo kupit traktor, veci malo, pa me zanima, vaši prjedlozi koliko KS da uzmemo da moze vuci 3 br okretac 14" ??

Hvala lijepo
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja msilim da sam sve tu procitao al nisam nasao ovo, pa bi me zanimalo


koja je razlika ako je tih 14,16,18,22'' jel se recimo za pšenicu mogu koristiti svi ti ili?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
razlika je u sirini brazde, tj koliku sirinu zahvaca plug. 12, 14 ili koliko vec cola mnozis sa 2,54 i to ti je sirina koju zahvaca plug. naravno i puta broj brazdi..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
to sam skuzio otprilike, al jel idu svi za recimo pšenicu ili se za pšenicu koristi jedna širina za nesto drugo druga ili nije to tako?

tj ili je bolje da je šire za sve pošto vjerojatno slabiji traktori i nemogu s nekim širokim orati
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
širina se određuje po vučnoj sili traktora i po konjskim snaga jer ne ore jednako imt549 koji ima 49 konja i ni pune 2 tone i zetor 45 dupla vuča koji ima 3 tone sve ti to zavisi od traktora a pšenica i sva ostala zemlja se može orati sa bilo kojim plugom odnosno onim koji imaš npr istu njivu možeš orati sa tv i plugom 2x8" i sa fendom ili caseom od 200 konja i plugom 5x20" ( ako ne znaš ovo 2 ili 5 znači broj plužnih tijela a ovo 8" ili 20" to ti je oznaka za cole recimo 8"=8x2.54=20.32=zahvat po jednom plugu odnosno za dva 40cm zahvata a 20"=20x2.54=50.8cm zahvata po plugu odnosno za 5 plugova 50.8x5=254cm zahvata) ako ti nešto nije jasno slobodno pitaj
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ne ne samo to me zanimalo, znači nije bitna širina da za jednu stvar ide ta širina a za drugu ta... to je samo šta se traktora tiče... znači sijati možeš na sve, bilo kakvim plugom da je orano, samo brže finiš s širim i s više zahvata al naravno ako ima šta to vući...

thx
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
možeš i sa 10 cola i 18 samo zavisi koliko imaš snage ispod haube da vuku određeni plug,ja sam znao prije orati sa poluvisokim imtom flop od 10 cola sa malim ferkijem ništa nije lošija pšenica nego sad kad orem sa 14 cola,jer i ovaj od 14 ako ide plitko na 10 -15 cm lošije uzore od 10 koji ide 25cm duboko:partyman:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
izorao mi čovjek ja mislim na 30cm kako je prvi puta (makar on je rekao da bi pliće, al stavili smo tako) al je rekao da nikada nije orao bolju zemlju(ima cca 50-55g) tako da mogu da orem kako ću i da sijem ča ću po njegovom tu će sve rast i s prinosom.. samo nisa pitao koliko mu je sirok taj plug, a traktor je bio hurliman 90ks
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Deutz 7506 i plug bosanska dubica 2x14. Vaše misljenje o tom tandemu. I deutz dx 120, koji plug za njega? dio zemlje je pjeskovit, a dio dosta težak za obradu.
 
B

Bobo

Guest
Ako sam dobro razumio pitanje: Zanima te kako izmjeriti zahvat dvobraznog pluga?

Ako je to onda ovako:
Treba mjeriti od plaze prve brazde, do spica druge brazde koliki zahvat ima drugo pluzno tjelo, jer je zahvat prvog pluznog tjela relativan pojam...

Ako nisam dobro razumio, molim malo pojasnjenje, pa cemo krenuti od toga...
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Ako sam dobro razumio pitanje: Zanima te kako izmjeriti zahvat dvobraznog pluga?

Ako je to onda ovako:
Treba mjeriti od plaze prve brazde, do spica druge brazde koliki zahvat ima drugo pluzno tjelo, jer je zahvat prvog pluznog tjela relativan pojam...

Ako nisam dobro razumio, molim malo pojasnjenje, pa cemo krenuti od toga...

da kako izmjeriti plug da znaš da je 12 cola koliko bi trebalo biti prvi plug pa drugi možeš mi nekako razjasniti
 

Najnoviji postovi

Na vrh