• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Početnica: Koji plug za koji traktor

B

Bobo

Guest


Mjeris plave crte i to je to. Nije neka mudrost.

U oranju stelas plug tako da ti prednja i zadnja brazda hvataju jednako. ako plug nije nastelan kako treba, prednja brazda moze hvatati manje od nazivne vrijednosti, a i vise od nje, pa onda oranje ne lici na nista i teze je raditi dodatnu obradu te zemlje.

Cilje je da obadvije brazde jednako hvataju u oranju.

Ako te zanima mjerenje zahvata u brazdi, mogu i to opisati.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540


Mjeris plave crte i to je to. Nije neka mudrost.

U oranju stelas plug tako da ti prednja i zadnja brazda hvataju jednako. ako plug nije nastelan kako treba, prednja brazda moze hvatati manje od nazivne vrijednosti, a i vise od nje, pa onda oranje ne lici na nista i teze je raditi dodatnu obradu te zemlje.

Cilje je da obadvije brazde jednako hvataju u oranju.

Ako te zanima mjerenje zahvata u brazdi, mogu i to opisati.

može dalje mi opiši ali mi nisi napisao koliko mora imati CM da znam da je plug 12 cola
 
B

Bobo

Guest
jedan col (inč) 1" = 2.54cm. kao sto Marko napisa: oko 30cm

Dakle, pocni orati njivu, obidji jedan krug okolo. Sad od zida brazde odmjeris neku udaljenost, npr 2m i prodji plugom i vidis koliko ti sad fali nepoorane zemlje do oznake 2m. Ako sad od zida brazde do oznake mjeris 1.40m (fali 2x30cm sto je plug odvadio) to je onda pravilan zahvat 2x12" Ako se mjerenje ne poklapa sa zahvatom, nesto ne stima u zahvatu pluga.
 
B

Bobo

Guest
ma +/- koji cm ni tamo ni vamo...

Postoje i plugovi 13"...

Recimo, stari tip OLT posavca je 11.5" Ima ih raznih.
 
B

Bobo

Guest
Ma, to je 12" vidi se da je mal lemes...

nemas brige.

S kojim traktorom to mislis nositi (koliko ks)?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja se ježim kupovine polovnih strojeva, pogotovo plugova. Uvijek se pitam zašto bi netko prodavao nešto ako je to dobro. No to je uvijek subjektivno pitanje. Sam si isto moram kupiti plug nagodinu, prekretač 2 brazde, s tim da bi mi bolje odgovaralo 2+1 ako se nađe dobar, jer neće zauvijek traktor od 85 konja biti največi u dvorištu. Gledao sam po austriji rabljene i ima dosta tih regent plugova, tamo su na glasu. Općenito, nikad ne bih orao ispod 14 cola a ni preko toga, možda 16 najviše ali na laganijim tlima.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
treba imati za novi plug, al ako kupiš polovan plug, nešto jeftinije, promjeniš raonike i daske i tjeraj......osim ako nije negdje savijen, ili ako se vidi da je bio lomljen,zavarivan......u protivnom ja nevidim onda problem......

ja imam posuđeni plug, meni je jako dobar, jaka konstrukcija 2x14......novi raonici.......ali, daske su napukle, prva brazda je zavijena prema nazad, i nezavrće dobro brazdu, vidi se prijelaz......kada bi se još daske sredile, to bi bio odličan plug.......a na oko neizgleda najbolje, mislim na boju, al nije nigdje savijen.....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
E ovak je ekipa na stvari!
Pošto je on moj slavonac preslab za mog ursusa (nije da je loš, ali je premali za pošteni posao za uraditi) namjeravan uzeti do jeseni novi (polovni) plug a u igru ulazi 12" 2 brazde visoki klirens i ako če biti koja kuna viška uzeo bih i 1 brazdu 16"!

Dakle traktor je URSUS-355
A plugovi:
12" 2brazde visoki
16" 1brazda

Mene zanima sljedeče, dali če ursus u ovoj našoj Međimurskoj ilovači moć normalno raditi sa 2 brazde i dali nije 1 brazda premala za njega s obzirom na širinu traga od kotača, tj. dali neču gazit previše po susjedovoj parceli kod oranja do međe?:prayer:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,236
E ovak je ekipa na stvari!
Pošto je on moj slavonac preslab za mog ursusa (nije da je loš, ali je premali za pošteni posao za uraditi) namjeravan uzeti do jeseni novi (polovni) plug a u igru ulazi 12" 2 brazde visoki klirens i ako če biti koja kuna viška uzeo bih i 1 brazdu 16"!

Dakle traktor je URSUS-355
A plugovi:
12" 2brazde visoki
16" 1brazda

Mene zanima sljedeče, dali če ursus u ovoj našoj Međimurskoj ilovači moć normalno raditi sa 2 brazde i dali nije 1 brazda premala za njega s obzirom na širinu traga od kotača, tj. dali neču gazit previše po susjedovoj parceli kod oranja do međe?:prayer:

hmmm ursus...jači je od mog IMT 533 ,prema tome dvobrazni mu nebi trebo bit problem...mi imamo dvobrazni 12'' i ide bez problema tu po našoj zagorskoj zemlji :p
 

Najnoviji postovi

Na vrh