• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pocetnica: OPG, obrt, porez na dobit, porez na dohodak, PDV

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Zna Smiljan, sma kad hoće ;) A uvijek hoće :blackeye Poz

A cuj :) da bi dobio moras i dati:) svako zna nesto i tako si medjusobno povecavamo kolicinu znanja :) Ja o modernoj poljoprivredi pred godinu dana nisam znao nista, a ovdje sam od vas strasno puno naucio (a svjestan sam da i dalje jaaako malo znam)
Sto bi rekli Dalmatinci "Covik i tovar znaju vise od covika" ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Smiljan kaže:
....

Ugrubo, u ovom primjeru ako si godisnje prodao 100.000 kn (uz troskove od 30.000 kn) moras platiti PDV-a i poreza na dohodak oko 11-12 tisuca kuna. Tome treba dodati ako placas mirovinskoi poreze i doprinose na placu (tj.ako si zaposlen u OPG-u) oko 2500,00kn mjecno(30.000 kn godisnje). Dakle, sveukupno ti godisnje ostaje oko 50-60 isuca kuna koje mozes potrositi gdje hoces, dakle neto oko 5.000 kn mjesecno. Trosak knjigovodje ti je negdje oko 200-300kn mjesecno (sto se isto tako, naravno, priznaje kao trosak) tako da se, u sustini, isplati placati kjnigovodju za operacionalizaciju ovakvih stvari, a ni cevapi sa pivom za mene nisu velika stavka ;) (a i mozes 30% tog troska uracunati u troskove te si tako smanjiti poreznu osnovicu) ;) :)

Kad sam kasnije citao malo mi matematika nije stimala :oops: naravno, zaboravih oduzeti 40.000 kn tako da godisnji neto prihod nije 50-60 tisuca vec 10-20 tisuca :)
Ipak se sa 100.000 kn bruto prometa (ukljucivo i zaracunati PDV) ne moze imati neto 50.000 do 60.000 :) i to sa 40.000 kn placenih ulaznih racuna :) i 30.000kn poreza i doprinosa na placu :) jos uvjek je 50/60+40+30=120/130 tisuca ;) :mrgreen: ali se i dalje moze uracunati trosak cevapa i piva ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hladan tuš! Povećani doprinosi za državu. Sada su mjesečna izdvajanja bez komore i knjigovođe 1697,15 kn a prije su bili sa komorom 1238,04 kn. Znači kroz cjelu godinu treba izdvojiti više cca 6000 kn. Ode par tona voća, a voćnjak nije ni podignut. Do roda tko zna što će sve još biti, na kraju od davanja ćemo pokloniti državi cijeli rad i imovinu ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Danas mi knigovođa kaže da sam pretplatio, da nešto nije dobro izračunato :) Ajd da vidim konačno gdje sam ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh