• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pocetnica: OPG, obrt, porez na dobit, porez na dohodak, PDV

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Smiljane evo našao sam, bila je prića na R-1 temi...



* Prijavi post
* Citiraj (i odgovori)

Re: R-1 Računi

PostPostao/la igor_peradar dana 14 sij 2008, 20:54

mozes ti imat opg i bit negdje zaposlen, a ako nisi mires placat doprinose.
to je problem kod malih opg-a kojima su ti doprinosi veliko opterecenje na poslovanje.

nositelj (u mom slucaju je to moj stari) placa oko 1500 kn mir i zdravstveno neznam sad tocno koliko.
sada kako smo presli u obveznike poreza na dobit, treba ositelj placati 2500 kn mirovin, ili moramo otvorit d.o.o.budemo jos vidjeli, uglavnom nakupi se toga tjekom godine.



... i obvezu isplačivati poduzetničku plaću, cca 8000,00 kunića ako se ne varam :scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Još me nešto zanima. Ja otvorim OPG ili PG (jer nisam siguran da bi netko od obitelji se zezao sa voćnjakom) i sad trebam kupiti mehanizaciju, traktor, frezu itd. Koja banka će mi dati kredit jer nigdje ne radim i nemam još sa OPG ili PG primanja? A koliko sam skužio da se MORA uzeti na kredit ako se hoće dobiti kapitalna ulaganja. Mislim ima rješenje sa lombardni kreditom, ali me zanima kako su oni to zamislili za početnike? :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Smiljane evo našao sam, bila je prića na R-1 temi...



* Prijavi post
* Citiraj (i odgovori)

Re: R-1 Računi

PostPostao/la igor_peradar dana 14 sij 2008, 20:54

mozes ti imat opg i bit negdje zaposlen, a ako nisi mires placat doprinose.
to je problem kod malih opg-a kojima su ti doprinosi veliko opterecenje na poslovanje.

nositelj (u mom slucaju je to moj stari) placa oko 1500 kn mir i zdravstveno neznam sad tocno koliko.
sada kako smo presli u obveznike poreza na dobit, treba ositelj placati 2500 kn mirovin, ili moramo otvorit d.o.o.budemo jos vidjeli, uglavnom nakupi se toga tjekom godine.



... i obvezu isplačivati poduzetničku plaću, cca 8000,00 kunića ako se ne varam :scratch
Ako nisi nigdje zaposlen nego samo u OPG-u moras placati mirovinsko i zdravstveno (i ne znam dali jos sto) kao sto je igor napisao oko 1500kn, a ako si zaposlen u d.o.o. to je valjda nesto vise. Sad ne znam detalje, ali cisto nacelno: moras si "isplatiti" minimalnu placu i na nju placas poreze i doprinose sto, otprilike, trebalo bi provjeriti dali su i danas vazeci ovi psotoci doprinosa) izgeda ovako, za neto placu od npr.3560 kn:
UKUPNI BRUTO 5,000.00 kn

Doprinos za MIO 10.75% 537.50 kn
Doprinos za Zdravstvo 9.00% 450.00 kn
Doprinos za Zapošljavanje 0.85% 42.50 kn

UKUPNO DOPRINOSI 20.60% 1,030.00 kn

DOHODAK 3,970.00 kn

Neoporezivo 1,500.00 kn
Zakonski 1,500.00 kn
Ukupni faktor 1.00
Porezna osnovica Iznos 2,470.00 kn
Oporezivo 15.00% 2,470.00 kn 370.50 kn
Oporezivo 25.00% 0.00 kn 0.00 kn
Oporezivo 35.00% 0.00 kn 0.00 kn
Ukupno porez 370.50 kn
Prirez (ovisno o zupaniji) 9.00% 33.35 kn
Ukupno porez + prirez 403.85 kn

NETO PLAĆA 3,566.16 kn

Dakle, da bi si ispaltio placu od 3.566,16 kn moras platiti drzavi 5.000-3566.16=1433.84kn plus doprinosi na placu koji se ne vide, a mislim da su jednaki (ili slicni) doprinosima iz place (ovdje vidljivih 1030 kn). Sveukupni ti je trosak dakle oko 2500 kn za neto od oko 3500 kn. Tih 3500 kn, kada platis sve obaveze, su apsolutno cisti novci i mozes ih sve u birtiji potrositi :) Mislim da je minimum na koji moras placati poreze i doprinose i manji od 3500 kn.
Druga je stvar ako zelis vise novaca uplacivati u mirovinsko za vecu mirovinu, onda su i troskovi puno veci. Ovo sto Igor spominje "poduzetnicku placu" je meni potpuno stran termin a u slucaju da si zelis isplacivati neto 8.000kn moras drzavi platiti oko 8.700 kn, tako da mi to bas ne stoji.
(ovo sve je racunato za prirez od npr.9% i bez ikakvih olaksica za djecu)

Kontam kaže:
Još me nešto zanima. Ja otvorim OPG ili PG (jer nisam siguran da bi netko od obitelji se zezao sa voćnjakom) i sad trebam kupiti mehanizaciju, traktor, frezu itd. Koja banka će mi dati kredit jer nigdje ne radim i nemam još sa OPG ili PG primanja? A koliko sam skužio da se MORA uzeti na kredit ako se hoće dobiti kapitalna ulaganja. Mislim ima rješenje sa lombardni kreditom, ali me zanima kako su oni to zamislili za početnike? :scratch
Mislim da mijesas pojmove OPG i PG. Ti kao fizicka osoba osnivas OPG i kao nositelja i jedinog clana upisujes sebe. Tvoja obitelj s time nema veze, osim sto ce te manje vidjati doma jer se sad i poljoprivredom bavis, ali to je druga tema :) Sto je PG, ja to ne znam.
Kredit mozes dobiti i kao fizicka osoba, nije uvjet kapitalnih da je OPG kao poslovni subjekt dignuo kredit. Ako nemas prihoda onda je to vec malo cupavije. Treba otici u banku i pitati. S naglaskom na banku. Ne prolaze krediti raznoraznih firimi, firmica i raznih likova sto vjesaju oglase po autobusnim stanicama.
Mislim da prolazi i jedna (od dvije: operativni i financijski) vrsta lizinga. Pogledaj u pravilnik, tamo pise konkretno koji lizing prolazi..
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ovo što sam napisao o ulasku u bilo kakve porezne sustave sustave mislio sam na mala gospodarstva i početnike ( pogotovo voćare a naručito nas lješnjakare) .normalno da čovjek sa velikim prihodima i prinosima ne može izbječi sustav.ne možeš 100t nečega prodati bez papira.mislim da je to jasno.
isto tako se to odnosi i na ljude kojima je to dodatna djelatnost( koji su negdje zaposleni ili u državnim službama pa im je to kao dodatno zanimanje) oni već imaju uplačene doprinose koji nisu baš mali.

čovjek koji pokušava samo živjeti od poljoprivrede i prehraniti obitelj tim poslom mora dobro izračunati i raspitati se što ga čeka. vidim da na tv u ide kampanja samo šibaj u poduzetnike.i najgore je što to pali kod ljudi ( vidim da bi večina vas uskočila odmah u pdv). međutim bit ću kratak i konkretan. kad uđeš u sustav postaješ obrtnik i godinu startaš sa 30-40 tisuća kuna manje u kučnoj blagajni ( ponovo ponavljam to se ne odnosi na ljude kojima je poljoprivreda fuš,da se tako izrazim)
to su davanja koja ne možeš izbječi.pa sad vidi ako imaš 5Ha lijeske nemaš 5g osjetnijeg prihoda od čega ćeš živjeti
ako radiš s minusom podložan si kojekakvim inspekcijama itd.
znači ko ima posao i osigurana primanja on to ne osjeti i njemu je sve ok.
druga stvar, kome je interes porez i evidencija poslovanja nama ili državi? nama nije a njima je.znači da imaju nekakvu korist od nas i to bi valjda trebalo biti jasno.dok nas ne teraju u obrte i dozvoljavaju rad kao što je to danas
ja svjetujem tzv.crnjak.
naravno to je samo moje mišljenje i to ne želim više komentirati neko će možda misliti drugačije ( to su moja dugogodišnja iskustva ) .samo želim da se ljudi dobro raspitaju i uzmu u obzir i moj i nekakav drugi savjet ( sve dobro ispipaju i ispitaju) jer kad se jednom upleteš u mrežu izlaz obični nije bezbolan ( financijski naravno).
znam da je to teško shvatiti ko nije probao ali ja samo pokušavam nekome pomoči da ne uči na svojim greškama.
to je moj stav opčenito .vidim da je tema oživila i to je dobro.sad možemo komentirati nekakve konkretne probleme
i pomagati jedni drugima koliko znamo i umijemo.
pozdrav!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@kobac :) ne slazem se sa tvojim razmisljanjem :) no dobro, da sad ne elaboriram. Idemo dalje.
Svatko za sebe mora napraviti racunicu kad bilo kakav korak poduzima. Nitko drugi ne moze preuzeti odgovornost za osobne odluke pojedinca.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
a jesi brz smiljane . znao sam da se nećeš složiti samnom ali to nije ni bitno . neka ljudi imaju uvid u različite stavove i več smo puno pomogli, i ono što si rekao svako neka odluči kako misli da je najbolje za njega.punoljetni smo.
inače iz iskustva znam da ljudi na ovim prostorima teško mijenjaju svoje stavove.

kišni dan danas pa imam malo više vremena.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
KOBAC kaže:
a jesi brz smiljane . znao sam da se nećeš složiti samnom ali to nije ni bitno . neka ljudi imaju uvid u različite stavove i več smo puno pomogli, i ono što si rekao svako neka odluči kako misli da je najbolje za njega.punoljetni smo.
inače iz iskustva znam da ljudi na ovim prostorima teško mijenjaju svoje stavove.

kišni dan danas pa imam malo više vremena.


Da, i moje je iskustvo isto pa zato nisam niti pokusavao objasnjavati ti zasto se ne slazem :) ;)
A sto se brzine tice, istvremneo smo pisali :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svaka čast Vama dvojici. Mogu li Vas još nešto upitati. Evo ovako, koliko godišnje bi koštalo vođenje i isplata plaća jednom članu od 5000 kn. Jel OPG ima unošenje početnog kapitala? Pozajmice ili kako se to radi. Očito je da je saldo 0 a da na kraju mjeseca moraš uplatiti plaću + davanja+ vođenje knjiga + troškovi + mehanizacija... Inaće ovdje već tri dana pada kiša u naletima, ali dobro pada...
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
U d.o.o. nemorate imati zaposlenoga, pa ne morate ni plaćati doprinose. Dakle možete kalkulirati u početku dok ne uhodate posao nemate zaposelnih,a kada se posao razvije imati ćete zaposlenih koliko vam treba.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Svaka čast Vama dvojici. Mogu li Vas još nešto upitati. Evo ovako, koliko godišnje bi koštalo vođenje i isplata plaća jednom članu od 5000 kn. Jel OPG ima unošenje početnog kapitala? Pozajmice ili kako se to radi. Očito je da je saldo 0 a da na kraju mjeseca moraš uplatiti plaću + davanja+ vođenje knjiga + troškovi + mehanizacija... Inaće ovdje već tri dana pada kiša u naletima, ali dobro pada...
Negdje sam procitao da mjesecno vodjenje knjigovodstva se naplacuje 250 kn, pretpostaviti je da nebi trebala bila velika nadoplata vodjenje place jednog zaposlenika, ako vec i nije ukljucena u tu cijenu. To naravno treba provjeriti, govorim napamet, po sjecanju. Unosonje novaca se moze raditi pozajmicama.

Inace.. i ovdje trenutno pada kisa :)

IKO kaže:
U d.o.o. nemorate imati zaposlenoga, pa ne morate ni plaćati doprinose. Dakle možete kalkulirati u početku dok ne uhodate posao nemate zaposelnih,a kada se posao razvije imati ćete zaposlenih koliko vam treba.
Tocno. S tim da d.o.o. ima neke sitne troskove tipa poreza na tvrtku i sl. sto, koliko je meni poznato, OPG nema. Ili se varam? A sto se tice zaposlenika, niti OPG ne mora imati zaposlenika.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Kontam kaže:
Svaka čast Vama dvojici. Mogu li Vas još nešto upitati. Evo ovako, koliko godišnje bi koštalo vođenje i isplata plaća jednom članu od 5000 kn. Jel OPG ima unošenje početnog kapitala? Pozajmice ili kako se to radi. Očito je da je saldo 0 a da na kraju mjeseca moraš uplatiti plaću + davanja+ vođenje knjiga + troškovi + mehanizacija... Inaće ovdje već tri dana pada kiša u naletima, ali dobro pada...

sve je točno što su ti smiljan i iko rekli.smiljan je dao točne postotke glede plača.malo je to teško laiku skužiti jer naš obračun plače je sličan HEPovom obračunu struje.
ako si želiš na Ž.R.službeno isplačivati plaču 5.000kn u nekakvoj gruboj računici davanja su ti 50% državi na tu cifru
( znači troškovi tvoje plače su -nemojte me hvatati za 10KN- su ukupno oko 7.500,00kn).što če reči da svaki mjesec trebaš skupiti milju Eura za svoju plaču.to pomnoži sa 12 i dobit ćeš 90.000,00kn godišnje.inače to vam je gruba računica plače ako je plača 1.000,00kn davanja državi su 500,00kn.znači troškovi plače su 1.500,00kn.sve je to smiljan lijepo objasnio ja samo pokušavam pojednostaviti.
znači da bi si to mogao plačati moraš imati čistu zaradu od 90.000,00kn.još ćeš nešto potrošiti za gnojivo i dr. i probit ćeš plafon za upad u pdv,a kad upadneš tamo nema van 5g. na ostvaren promet od 100.000,00kn država apsi 22.000 koje joj moraš uplatiti.niko te ne pita jel imaš ili nemaš. e onda moraš početi trošiti lovu da malo izbiješ predporez
osim toga onda knjigovodstvo više nije 200kn nago 500-700kn plus završni obračun.i u mlinu si.bit će previše za početak.plus na kraju ide i porez na dobit od minimalno 15%
korist od pdv a imaju mljekari jer oni ne plačaju pdv a smiju izbiti predporez.

minimalne obaveze za obrt su 1600kn mjesečno ispod ne ide. znači kad to sve zbrojiš dođeš do one cifre od 30.000tak tisuča godišnje manje u tvom đepu a više u njihovom. ( obaveze+knjigovođa+komora+taksa nafirmu+itd.)
osim toga ako si isplačuješ onoliku plaču gubiš još neke povlastice koje možda imaš( pravo na dječji,participaciju idr.)
međutim to se sve promjenilo i stiče nam nova povečana davanja za obaveze ( od 1.07 ) javit ću kad stignu.
kad minimalac ide gore nama podignu obaveze.

dobri su savjeti sa poduzečem što iko ( u početku) predlaže i nisu loša rješenja sa pozajmicama što je smiljan predložio.a što se tiče opg ne moraš za sada ništa prijavljivati niti plačati nikakve obaveze .dok nas ne natjeraju
isto tako dobar knjigovođa zlata vrijedi jer ti može puno novaca uštedjeti. a imaš i dosta olakšica i poticaja kod samosapošljavanja i zapošljavanja radnika ali to neznam konkretno to se treba raspitati na biroima za rad i kod knjigovođa profesionalaca.

umorio sam se!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ajme meni. Od malog amaterskog voćnjaka upast ću dubiozu. Pa gaće ću prodati dok mi rodi voće???? Kako su oni to smislili,ma navukli ma ne poticaj. Kupiš zemlju, zasadiš voćeke i država ti ogroman dio vrati. Ali vidi ti dalje... Kako stvoriti 90.000 kn godišnje sa voćnjakom dok on ne rodi??? Ima mi stari jedan d.o.o u mirovanju, mislite da je jeftinije da si to prepišem, promjenim namjenu, adresu, osnivača ili što li već. Jel se poticaji mogu dobiti na fizičko lice? Jel se poticaji mogu dobiti na d.o.o? Katastrofa.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Kontam kaže:
Ajme meni. Od malog amaterskog voćnjaka upast ću dubiozu. Pa gaće ću prodati dok mi rodi voće???? Kako su oni to smislili,ma navukli ma ne poticaj. Kupiš zemlju, zasadiš voćeke i država ti ogroman dio vrati. Ali vidi ti dalje... Kako stvoriti 90.000 kn godišnje sa voćnjakom dok on ne rodi??? Ima mi stari jedan d.o.o u mirovanju, mislite da je jeftinije da si to prepišem, promjenim namjenu, adresu, osnivača ili što li već. Jel se poticaji mogu dobiti na fizičko lice? Jel se poticaji mogu dobiti na d.o.o? Katastrofa.

da lega,nažalost tako stvari stoje. ali trenutno je situacija ovakva da bi ostvario poticaj dovoljno ti je samo otvoriti opg.
smiljan je to odlično objasnio. ne moraš nikoga prijavit niti plačati obaveze niti knjige voditi. znači samo registriraš po pravilima koja če ti reči tvoji činovnici u uredima, dobiješ poticaj i šibaš bez papirologije i nemaš nikakvih obaveza prema poreznicima.tako je za sada dok nas ne prisile u sustav. moje mošljenje je da nas vočare neće dirati još par godina dok nam ne počnu vočnjaci roditi, jer bi imali samo problema s nama ( radim s minusom svaku godinu).
još nešto, kad se osamostališ i postaneš "biznismen" ili obrtnik država smatra da si dovoljno jak i samostalan da prehraniš sebe i svoje eventualne zaposlenike. nemaš više nikakvih prihoda osim što ih sam stvoriš i zaradiš. i onda kad nešto zaradiš oni se pojave i još ti uzmu dobar postotak.ZNAČI TI SAD SAMO PLAČAŠ NEKOM NEŠTO NIŠTA VIŠE NE DOBIVAŠ OD NIKOGA!!! osim toga povečavaju ti se i privatni troškovi ( ne možeš više sjedit u kući nego se moraš gibati i tražiti posao,repromaterijal i slično znači više vožnje autom, kava idr. što se mjesečno skupi parsto kuna ). I sve je dobro dok imaš dobre ulaze , e sad na tebi je da si izračunaš koliko ćeš imati zaradu od svog vočnjaka kada prodaš plod.

ali gle vraga ništa nisi napravio kad si prodao plod( ako ga uopče imaš i po kojoj cijeni i kvaliteti). dolaziš do love za tvoju plaču tek kada ti taj dotični koji je to kupio od tebe i P L A T I! a kod nas takve firme nisu baš brze i redovne
i postoji mogučnost da dođeš u probleme. još ako si digao kredit za zemlju,traktor isl. ajme si ga tebi ako nemaš drugih primanja osim tvog vočnjaka ( penziju, rad u nekoj firmi u kojoj i nečeš tako puno raditi pa ćeš imati dovoljno vremena za svoj vočnjak ili ako ti žena nije zaposlena). sve ovo što sam naveo je lako provjerljivo. ako imate nekog kolegu obrtnika ili knjigovođu može vam to potvrditi. odprilike tako žive naši mali poljoprivrednici s kojima se večina u lijepoj našoj odnosi dosta podcjenjivački i s visoka. čast Grguriču i njegovoj ekipi u poljoprivrednoj emisiji.

evo jo nekih kalkulacija grubih glede naših vočnjaka.ponovo ponavljam to se odnosi na male vočare i poljoprivrednike a ne na ljude koji rade 100-200Ha ili 20Ha vočnjaka.

znači imaš 2Ha lješnjaka u punom rodu i ničim se više ne baviš.
- da imaš 2-2,5t očiščenog to ti je po realnim cijenama 70-80.000 kn prihoda za cijelu godinu.
- mislio si prijaviti sebe i ženu tvoji troškovi su minimum 25-30.000 + 12.000 su godišnje obaveze ( plača 1.900 ti
ostaje u kuči)
- uračunaj još 10-15.000troškova obrade i repromaterijala i dođeš do cifre od 50.000tak tisučica troškova
- znači tebi ostaje 20-40.000 znači minimalac ili malo više međutim to ti je cifra ako ti je vočnjak u punoj fazi roda
( a to je tek za 10tak godina ) i ako je sve idealno ( znači godina,naplata idr.)
- bitno u ovom svemu je to ta su ti troškovi fiksni znači oni su uvjek tu a ulaz, prihod, varira od prilike do prilike
( vjerojatno če biti manji a ne veči ) i to ti je situacija ako nemaš kredit a znamo da baš i nije jeftino podiči
nasad

situacija druga :

- imaš 4Ha i 4t to je prihod od 130.000kn i to su lijepi novci zaposlit češ jednog radnika jer sad več ima dosta
posla i ne stigneš sam on ti odnese 35.000kn godišnje ako mu daš plaču od 1.900kn ( toliko on dobije na ruke )
i za te novce ti takav posao neče niko raditi ako mu daš male 3.000kn tvoji troškovi rastu na 55.000kn godišnje
znači samo te 1 radnik košta 55.000kn godišnjeg rashoda samo kad njega odbiješ več ti prihod nije 130.000kn
nego 75.000 odbi još neke troškove koje sam gore naveo i možeš sam dalje računati naš biznis
- tu još nigdje nisam ukalkulirao PDV i troškove nabave osnovnih sredstava ( strojeva,traktora isl.a vidio si šta oljasi
kaše usisavač 15.000E )

eto nadam se da sam malo pojasnio novčanu situaciju
moj prijedlog je da ako ima neko ko se bavi profi knjigovodstvom a ima želju pomoči može se slobodno uključiti
i pomoči nam savjetima jer ja nisam knjigovođa profesionalac ( zato provjeravajte ovo što pišem kod profića) i više ne pratim tolike silne promjene zakona i dr. kao nekad
ne bi bilo loše da se svako od vas pretplati na neki specijalizirani časopis kao što je smiljan naveo za primjer RRRIF. tamo sve piše premda se u zadnje vrijeme dosta pokvario i jako je težak za čitanje.
ima jedan koji mislim da je bolji ali ne mogu se sada sjetiti kako se zove

eto pa navalite u u PDV i biznis.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da rezimiramo malo. Otvorim OPG, platim koliko treba. Ali ne prijavim se u njega da primam plaću? Već samo kao osnivač OPGa idem po poticaj. Posadio sam voćke, stavio žicu od vlastitih sredstava i čekam da mi sijednu novci od poticaja. To je ok. Ali kako da riješim podrivanje, oranje, frezanje, kopanje rupa, postavljanje ograde prije toga? Moram uzeti nekog uslužnog. E sad,ako uzmem nekog uslužnog, to mogu vjerovatno platiti na crnjaka ili na OPGo, ovisi tko radi. Ako plaćam preko OPGa, a nisam prijavljen jel to legalno? Onda radim pozajmicu OPGu, da to netko uslužno radi, jer ja još nisam kompetentan ili nemam mehanizaciju? Ako sam otvorio OPGo onda automatski preko njega moram kupiti cca 3500 raznih sadnica, žica, stupovi, trava, gnojivo... Onda se tu radi neki promet, sa tim prometom da li sam ja dužan imati i plaću? Moram ući u sustav pdv.

Možda ne bi bila loša varijanta da otvorim OPGo. Napravim voćnjak i ne kupujem prvu godinu mehanizaciju ništa, da vidim koliko košta to uslužno. Da probam posaditi povrće i viditi što sa njim mogu pokrivati, koliko će roditi i gdje sam. Tek onda ući u dublje analize i viditi što ću narednih godina. Jer povrće ide maks 3 godine i onda gotovo, ostaje se bez tih prihoda.

Znači može se imati OPGo u sutavu PDVa, a da nema niti jednog zaposlenog? Tj. da prvih godina ne isplačujem si nikakvu plaću? Jel to moguće?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto se usluznih radova tice nije nikakav problem naci nekoga tko ce ti to raditi sa placanjem na ruke. Dapace ;) mislim da je teze naci nekoga tko bi i htio preko racuna. A sto se tice kupovine stvari, uvijek mozes doci u ducan i kupiti kao fizicka osoba. Novce od poticaja dobivas kao fizicka osoba i njih prijavljus kao prihod u godisnjoj prijavi dohodka (prihod od samostalne djelatnosti). Troskovi su ti svi racuni vezani za poslovanje. Na razliku se placa porez na dohodak. (nema prelijevanja prihoda/rashoda iz samostalne i nesamostalne djelatnosti). ima pravilnik od porezu na dohodak.
Promet i placa nemaju veze jedno s drugim. Mozes imati promet od milijun kuna bez zaposlenih u OPG-u.

Sto se tica obaveznog ulaska u pdv-e mislim da je limit 85.000kn izlaznih faktura (koje kao vocar sigurno prvih godina neces imati). Treba, kao sto Kobac kaze, provjeriti kod profica ili pogledati na http://www.nn.hr Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost.

OPG moze biti u sustavu PDV-a, a da nema zaposlenih.

Probao sam onako ad hoc odgovoriti na pitanja, onoliko koliko znam.

I jos nesto, potpisujem sve sto je Kobac napisao u ovih nekoliko prethodnih postova. :) Osim one matematike o 4Ha. Po meni je 4-5Ha ljesnjaka minimum minimuma da obitelj jaako skromno zivi, bez dodatno zaposlenih radnika. Ukoliko se zeli/treba zapositi radnika onda je minimum veci. Nekakvi optimum bi bio 7-10Ha, a sve ispod se moze eventualno smatrati kao nekakav lagani dodatak nekim drugim primanjima. Ja planiram zasaditi na jesen 4.5 Ha, ali mi ni u peti nije da bi to bilo , pa makar i u punom rodu, dovoljno za prehraniti familiju. (Ma u stvari, to isto je i kobac matematicki pokazao)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Daju mi poticaj i onda mi ga oporezuju? Recimo da poticaj iznosi 100.000 kuna. Koliko bi im ja morao platiti poreza na to što mi je država poklonila? Uh uh, nisam pažljivo čitao, sad kužim ;) Oni meni daju 100.000 kn poticaja, to su prihodi.Na meni je zadatak od toga napraviti nulu,jel? :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tocno. Ako imas troskova 101.000 kunu iskazujes gubitak od 1.000 kuna i ne placas ni lipe poreza, ako imas 20.000kn troskova porezna osnovica ti je 80.000kn na koje placas (cini mi se) 15%, odnosno 12.000kn, a ako imas 1.000kn troska onda placas porez na osnovicu od 99.000kn
A cuj, stvar osobne ;) procjene s kojom brojkom se ne gura prst u oko ;)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
[I jos nesto, potpisujem sve sto je Kobac napisao u ovih nekoliko prethodnih postova. :) Osim one matematike o 4Ha. Po meni je 4-5Ha ljesnjaka minimum minimuma da obitelj jaako skromno zivi, bez dodatno zaposlenih radnika. Ukoliko se zeli/treba zapositi radnika onda je minimum veci. Nekakvi optimum bi bio 7-10Ha, a sve ispod se moze eventualno smatrati kao nekakav lagani dodatak nekim drugim primanjima. Ja planiram zasaditi na jesen 4.5 Ha, ali mi ni u peti nije da bi to bilo , pa makar i u punom rodu, dovoljno za prehraniti familiju. (Ma u stvari, to isto je i kobac matematicki pokazao)[/quote]

tako je smiljane međutim ja sam namjerno napumpao cifre za dobit da ljudi shvate i da i sa takovim dobrim novčanim iznosima imaju problema sa opstankom.
namjerno sam to postavio na forum jer imam informacija da dosta ljudi ulazi u kredite i takve poslove sa 1-2Ha i misle da će moči od toga živjeti. zaduže se krenu i puf. kolega knjigovođa kaže čim im provede prve papire več vidi kako će to završiti. zato neka svako bar otprilike iskalkulira prihode i rashode prije kretanja u bilo koji posao. sad imaju nekakve cifre koje su slične u bilo kojem poslu. znači ako imaš dobar prihod zbroji ga i polako oduzimaj troškove kojih uvijek bude više nego što se nadaš.


Možda ne bi bila loša varijanta da otvorim OPGo. Napravim voćnjak i ne kupujem prvu godinu mehanizaciju ništa, da vidim koliko košta to uslužno. Da probam posaditi povrće i viditi što sa njim mogu pokrivati, koliko će roditi i gdje sam. Tek onda ući u dublje analize i viditi što ću narednih godina. Jer povrće ide maks 3 godine i onda gotovo, ostaje se bez tih prihoda.

da nije loše rješenje. oprezno kreneš i polako vidiš kako će se razvijati situacija. ja imam 4g OPG i sve radim za keš
a knjige ne diram. jer kad jednom počneš voditi prihode i rashode onda te kači sve ono što sam spominjao.

međutim vlada je po hitnom postupku promijenila hrpu zakona tako da će biti tko zna kakvih promjena a i minimalac ide gore tako da ti raste trošak koji sam spominjao.

što se tiče OPGa ja sam zvao i RRIF ovce i razne knjigovođe i svako ima svoju priču ( o istim temama ) tako da sa OPGom ima dosta nepoznanica. međutim moje mišljenje je da ti kad formiraš ( oživiš ) OPG automatski postaješ obrtnik i kače te sve obaveze koje kače i njih ( glede davanja, knjiga poreza idr. ). nema više kao nekad poljoprivrednik posebna skupina sa kojekakim olakšicama ( ne moraš plačat obaveze isl.).

neka tako nam je kako je. nadam se da smo nekom pomogli. tu smo na netu ako možemo u nečem pomoči pokušat ćemo. smiljan je jak i barata sa dosta informacija, a i ja zam ponešto. te informacije koje ovdje dobijete nisu nevažne i mogu uštedjeti dosta novaca isto kao da traktor nađeš u pola cijene. prošla su vremena kad si mogao biti poljoprivrednik bez pračenja tržišta i ostalog što ide uz to.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Istina, danas moraš paziti u kojem kraju svijeta je suša, čega su izvoznici, čega će biti manjka na tržištu, što saditi, maher u malom :scratch Skužio sam ja odmah da je ova tema vrlo važna, vidim i ja te ljude što dižu u banci kredite za OPGo, kupuju se traktori garantirano sa više konja što li je potrebno. To je postao neki hit, kič, snobizma ili što li god već. Budimo realni ni za 4ha ja ne trebam traktor, sve to mogu sa "frezom" odraditi, ali eto lijen sam, neda mi se jurišat sa malom hondom gore dole :) Za polovni traktor sam totalni tudum, mada ni sa novim neći ništa znati, ali pokušat ću pronaći najbolji P/E za voćarstvo i povrtlarstvo pa kud pukne. Imao sam 5 bankrota u životu, može i 6 :oops:

To sve se nekako veže, jer polovni traktor je dobar sada, ali nitko ne zna kakav će biti za pet godina, kad bude trebao vući tresač za višnje i raditi neprekidno. Nema šale kad je višnja pošpricana i počne se sušiti ima se svega par dana za branje. Da se ne tipka o masovnim jurišanjima atomizera kroz redove i ostalo. A tko zna do kada će država davati poticaje i kapitalna ulaganja? Jer ako ona sad već počinje štekati i postavljati kriterije, koji su naravno strožiji, vrijeme je...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Apsolutno se slazem. Nazalost zivimo na prostorima gdje su neke poslovne logike malo iskrivljene. S jedne strane bi svi htjeli brzu i veliku zaradu, a s druge strane mnoge stvari ne znamo (ja prvi). Dosta sam putovao i na ovim prostorima ces rijetko cuti od nekoga da mu je nesto skupo (to je valjda sramota reci), dok ce npr. Njemac ili Amerikanac vrlo jasno reci da mu je nesto skupo i preveliko/nepotrebno za njegove potrebe.
Da, Kobac, apsolutno si u pravu za ove sto dizu kredite i ulaze u gadne probleme jer nisu dobro stvari ispitali jer eto, hektar te i te vocke daje sto ti ga ja znam koliko tona, pa onda gledaju koliko taj plod kosta u obliznjem shoping centru i to racunaju kao svoj prihod, a ne racunaju sve troskove poslovanja koje ce oni imati i da taj trgovac (i svi oni izmedju njega i njive) isto tako moraju od necega zivjeti.
A troskovi su, tu si apsolutno u pravu, u svakom poslu, uvijek x puta veci od onih koje mozes isplanirati, a prihodi su uvijek manji.
I mozes biti ne znam kakav strucnjak u svom poslu, ali ako to sto znas ne znas dovoljno "kvalitetno" prodati, dzaba ti svo znanje. (Vrijedi i obrat, ne moze se samo prodavati, treba nesto i napraviti)
Proslo je vrijeme drzavne brige o svemu i svacemu. Dapace, i tu si u pravu, drzava ima samo svoje interese i bas ju briga za nekog pojedinca. Treba se nastojati uklopiti i naci neki svoj, veci ili manji, interes.
Ne kazu Amerikanci bez razloga da nema besplatnog rucka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh