• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pocetnica: OPG, obrt, porez na dobit, porez na dohodak, PDV

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Poticaji i za poljoprivredna gospodarstva s 1 hektarom

30/07/2008

Obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja imaju jedan hektar mogu do 5. rujna predati zahtjeve za poticaje.

Kako je pojasnio ministar poljoprivrede Božidar Pankretić na današnje susretu s novinarima, Izmjenama i dopunama Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu omogućeno je onim poljoprivrednim proizvođačima koji nemaju tri proizvodne jedinice (tri hektara ili tri grla stoke) mogućnost korištenja poticaja.

Pankretić ih je stoga pozvao da do 5. rujna podnesu zahtjeve za poticaj po proizvodnoj jedinici.

Što se novčanih iznosa tiče promjena nema, osim u osnovnom plaćanju po jedinici za krave dojilje kod kojih se poticaj povećao s 1.000 na 1.500 kuna.

Izmjenama i dopunama Zakona određeno je da su od 1. siječnja 2010. sva seljačka gospodarstva ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva obvezna pri podnošenju zahtjeva za poticaje dokazati da su upisani u Registar obveznika poreza na dohodak pri Poreznoj upravi i da su time postali obveznicima poreza na dohodak.

Vlada bi sutra, kako je najavljeno, trebala usvojiti operativne programe za razvoj povrćarstva i cvjećarstva te za podizanje trajnih nasada za razdoblje od 2008. do 2012.

Njima se, kako je rečeno, želi povećati broj nasada i proizvodnja.


Daju ali ne daju. Tko može sa 1 Ha zemlje isplačivat si plaću, vodit knjige, pravit završni račun?? Bacaju ljude na prosjački štap. Namamete i onda te iscuclaju u roku godine dana.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
da li se moze ostvariti povrat poreza ako se posluje s gubitkom?netko mi je rekao da ak ose posluje s gubitkom da nemozes dobiti povrat poreza...pa me zanima da li je to istina?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
komer kaže:
da li se moze ostvariti povrat poreza ako se posluje s gubitkom?netko mi je rekao da ak ose posluje s gubitkom da nemozes dobiti povrat poreza...pa me zanima da li je to istina?

Prvi glas. Ima li netko vise informacija????
Nekako sam sklon misliti da taj koji je dao tu informaciju nije bas upucen (ili onaj koji je njemu rekao). Porez na dohodak je jedna stvar, a koji se dijeli na prihode/troskove od samostalne i nesamostalne djelatnosti koji se ne mogu mijesati, a porez na dodanu vrijednost je druga stvar.
O povratu kojeg poreza je rijec? PDV-a ili poreza na dohodak?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
kolko sma ja skuzio rijec je bio o povratu PDV-a,iako zdravom logikom idem ako nesto kupim na R1 racun,i prijavljujem porez mjesecno ili tromjesecno dobit cu povrat bez obzira bio u gubitku ili dobitku...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
i ne samo zdravom logikom nego i po postojecim, meni poznatim, propisima. Jedino ako ne postoji neka uredba kojom se to rjesava "napoprijeko", bez Sabora
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Smiljan kaže:
komer kaže:
da li se moze ostvariti povrat poreza ako se posluje s gubitkom?netko mi je rekao da ak ose posluje s gubitkom da nemozes dobiti povrat poreza...pa me zanima da li je to istina?

Prvi glas. Ima li netko vise informacija????
Nekako sam sklon misliti da taj koji je dao tu informaciju nije bas upucen (ili onaj koji je njemu rekao). Porez na dohodak je jedna stvar, a koji se dijeli na prihode/troskove od samostalne i nesamostalne djelatnosti koji se ne mogu mijesati, a porez na dodanu vrijednost je druga stvar.
O povratu kojeg poreza je rijec? PDV-a ili poreza na dohodak?


Ako je riječ o PDV u sigurno možeš dobiti povrat poreza bez obzira na poslovanje ( smiljan je dobro rekao ) jer ta dva poreza nemaju veze jedan sa drugim. PDV obračunavaš tijekom cijele godine a tek na kraju godine znaš po ulazima i izlazima kako si poslovao.

međutim tu ti se javlja jedan drugi problem. država to baš i ne voli isplačivati i ako to potražuješ često vrlo je vjerojatno da će te pozvati u ured i upitati što ti to radiš i ćim se baviš ( osim ako nemaš "kolegu" u poreznoj )
a vjeruj mi , kad ti počnu kopati po poslovanju to ne bude baš ugodno za tvoj đep.
vidim da vlada euforija na forumu oko mužnje državne love i rada sa pozajmicama i minusima ali vjerujte mi da je teško od države to izvuči. inače kod poslovanja bi trbali težiti radu sa pozitivnom nulom ( nikakvi minusi jer oni se vrlo lako jedne godine pretvore u velike pluseve i onda vratiš sve što si zobao zadnjih godina ).
tkođer i ako prenosiš minuse iz godine u godinu neko će te posjetiti iz porezne uprave ( osim ako nemaš tamo nekakvog " kolegu ")
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
da li se povrat pdv-a i kapitalnih ulaganja gleda kao dohodak?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
KOBAC kaže:
Smiljan kaže:
komer kaže:
da li se moze ostvariti povrat poreza ako se posluje s gubitkom?netko mi je rekao da ak ose posluje s gubitkom da nemozes dobiti povrat poreza...pa me zanima da li je to istina?

Prvi glas. Ima li netko vise informacija????
Nekako sam sklon misliti da taj koji je dao tu informaciju nije bas upucen (ili onaj koji je njemu rekao). Porez na dohodak je jedna stvar, a koji se dijeli na prihode/troskove od samostalne i nesamostalne djelatnosti koji se ne mogu mijesati, a porez na dodanu vrijednost je druga stvar.
O povratu kojeg poreza je rijec? PDV-a ili poreza na dohodak?


Ako je riječ o PDV u sigurno možeš dobiti povrat poreza bez obzira na poslovanje ( smiljan je dobro rekao ) jer ta dva poreza nemaju veze jedan sa drugim. PDV obračunavaš tijekom cijele godine a tek na kraju godine znaš po ulazima i izlazima kako si poslovao.

međutim tu ti se javlja jedan drugi problem. država to baš i ne voli isplačivati i ako to potražuješ često vrlo je vjerojatno da će te pozvati u ured i upitati što ti to radiš i ćim se baviš ( osim ako nemaš "kolegu" u poreznoj )
a vjeruj mi , kad ti počnu kopati po poslovanju to ne bude baš ugodno za tvoj đep.
vidim da vlada euforija na forumu oko mužnje državne love i rada sa pozajmicama i minusima ali vjerujte mi da je teško od države to izvuči. inače kod poslovanja bi trbali težiti radu sa pozitivnom nulom ( nikakvi minusi jer oni se vrlo lako jedne godine pretvore u velike pluseve i onda vratiš sve što si zobao zadnjih godina ).
tkođer i ako prenosiš minuse iz godine u godinu neko će te posjetiti iz porezne uprave ( osim ako nemaš tamo nekakvog " kolegu ")
Potpisujem. Sve sto se radi treba biti u okviru realnoga i treba uvjek biti svjestan da se porez na ovaj ili onaj nacin mora platiti. Ja ovdje (i svagdje drugdje) govorim o legalnim nacinima umanjenja poreza. Svatko tko nesto radi bi treabo imati cilj povecati kolicinu novaca u vlastitom dzepu sa povecanjem prihodovne strane, a smanjenje troskovne strane, narocito sto se obaveza prema drzavi tice, treba raditi sa mjerom, sto, jasno, ovisi o osobnoj procjeni. Naravno da ce poreznjaci "razvaliti" svakoga tko iskazuje gubitak iz godine u godinu, a npr. vozi se u novom skupom autu ili mu je steta platiti par stotina kuna poreza, a nije mu steta kupiti skupe cipele za visestruko veci iznos.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
komer kaže:
da li se povrat pdv-a i kapitalnih ulaganja gleda kao dohodak?
Da, svaki prihod se gleda kao dohodak. Sto se PDV-a tice on je neutralan jer je povrat napravljen temeljem necega sto si vec platio tako da, u sustini, ne utice na dohodak.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
ajd onda da sad idemo nekim redom,ovako informativno..potrosim 100.000,00kn u poljoprivredi bed PDV-a,ostvarim povrat kapitalnih od 40%,znaci 40.000,00kn,to mi je dohodak,koji porez moram platit na taj iznos,da li placam kakvu poreznu osnovicu ili nesto?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako imas samo to onda si u gubitku za 60.000 kn ako je svih onih 100.000 kvalificirano kao troskovi (sjme, gnojivo, gorivo traktora itd) i ne placas nista poreza. Druga je stvar ako nije svih 100.000 kn trosak (trebalo bi pogledati u Zakonu o porezu na dohodak sto se priznaje kao trosak. Npr. priznaje ti se 70% troskova na osobni automobil, ako je unesen u popis dugotrajne imovine itd itd)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
ovo bi bilo iskljucivo za poljoprivredu...kad sam vec spomenuo povrat kapitalnih...vidis,da sma malo bolje razmisljo mogao sam odmah skuzit da je gubitak 60,000.00 kn...sad me jos zanima ako i dode neko iz porezne pogledati knjige,ja sam u gubitku,trosim iskljucivo pare na poljoprivredu,ne kupujem nove aute,ormare,tepihe,itd...da li cu platiti kakvu kaznu ili nesto?pod uvijetom da sve stima...njihov izlazak mozda ili nesto slicno?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
e to mi je bitno...posto ne mislim na R1 uzimat sve sta mi padne na pamet,nevezano za OPG...meni je bitno da mogu izdat racun i da dobijem povrat pdv-a i kapitalnih posto je dosta velik ulog u igri:)
hvala smiljane!
 
B

Bobo

Guest
Pazi, kad izdas racun, kupac ce tebi platiti PDV, koji ti moras ili uplatiti u drzavni proracun, ili prebiti preko nekog svog racuna pri kupovini nekih stvari... To nije lova za ici u shopping ;)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
ajmo sad malo s brojevima...
znaci imam sve cisto,opg,u sustavu pdva sam,obveznik poreza na dohodak i cega jos treba biti?
prodam robu u vrijednosti 100,000.00kn sa pdv-om,poslujem s dobitkom,šta kome trebam plačati i u kojim postocima,ima ko vremena da mi napise,pa i računica nije problem,da vidim kolko moram dat drzavi,a koliko ostaje na računu?
zahvaljujem

ps.vjerujem da ce smiljan nesto znati o tome,ali slobodno ako netko jos zna neka pise,pa da vidimo:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To ti svaki knjigovođa zna reći. Dobit se uvijek spegla za osiguranjima, kreditima, lizing, ulaganjima itd..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Pretpostavimo da imas ovakvu pricu:
Prihod
Osnovica 81,967.21
PDV 18,032.79
Ukupno 100,000.00

Rashod
Osnovica 40,000.00
PDV 8,800.00
Ukupno 48,800.00
Ostali troskovi: 30,000.00
Ukupno rashodi 70,000.00

Za platiti
PDV 9,232.79
Dohodak:
Osnovica 11,967.2
Stopa poreza na dohodak 15.00%
Iznos poreza na dohodak 1,795.08

Ukupno PDV+porez na dohodak 11,027.87


Prodao si robe za 81,967.21kn i na tome si naplatio 18,032.79kn PDV. Istovremeno si kupio stvari koji ti se priznaju kao troskovi sa R1 racunom za 48,800.00kn i tu s platio 8,800.00kn PDV-a. Dakle PDV-a moras platiti 9,232.79kn PDV-a.
I to je to sto se PDV-a tice. PDV-e se obracunava i placa (ili trazi povrat) po periodima (mjesecno ili tromjesecno, mozes izabrati kod ulaska u sustav)
Sto se tice poreza na dohodak tu su stvari malo kompliciranije i ne moze se tako jednostavno napraviti primjer . Nacelno, radi se tako da se izracuna razlika izmedju prihoda i rahoda i na tu razliku se placa porez (po raznim stopama). Ako si u PDV sustavu uzimaju se samo osnovice onih racuna (i izlaznih i ulaznih) koje si obracunao u PDV prijavama i sveukupni iznosi ostalih ulaznih racuna i troskova koje nisi prijavljivao u PDV obrascima. Kao trosak ti se priznaju svi racuni vezani za posao(npr. prijevozni troskovi i troskovi nocenja na sluzbenim putovanjima) kao i drugi roskovi koje obracunavas temeljem dokumenata koje sam izgeneriras (npr. putni nalog, dokumenti kojima amortiziras stvari itd): 2kn/km za koristenje privatnog automobila u sl. svrhe, dnevnica od 170.00 kn, amortizacija za trajnu imovinu unesenu u OPG: osnovno stado i osobni automobil 20%, racunala i mobilni telefoni 50%,kamate za poslovne kredite, obavezni doprinosi, 30% reprezentacije ). Ti troskovi su u ovom primjeru 30.000,00kn. Kad se oduzmu troskovi od prihoda u nasem primjeru ispadne dohodak od 11,967.21kn, odnosno godisnja porezna osnovica.
Stopa poreza na dohodak je razlicita ovisno o visinigodisnje porezne osnovice:
Godišnja porezna osnovica Stopa
do 38.400,00 kn 15%
iznad 38.400,00 do 96.000,00 kn (idućih 57.600,00 kn) 25%
iznad 96.000,00 kn do 68.800,00 kn (idućih 172.800,00 kn) 35%
iznad 268.800,00 45%

Posto je u nasem primjeru 11,967.21kn manje od 38.400,00 kn obracunava se stopa od 15%, odnosno moras platiti 1,795.08kn. Na taj iznos se jos placa prirez Zupaniji. U Zagrebu je to 9% i onaj sa boravistem u Zagrebu mora jos platiti 151.56 kn

Ugrubo, u ovom primjeru ako si godisnje prodao 100.000 kn (uz troskove od 30.000 kn) moras platiti PDV-a i poreza na dohodak oko 11-12 tisuca kuna. Tome treba dodati ako placas mirovinskoi poreze i doprinose na placu (tj.ako si zaposlen u OPG-u) oko 2500,00kn mjecno(30.000 kn godisnje). Dakle, sveukupno ti godisnje ostaje oko 50-60 isuca kuna koje mozes potrositi gdje hoces, dakle neto oko 5.000 kn mjesecno. Trosak knjigovodje ti je negdje oko 200-300kn mjesecno (sto se isto tako, naravno, priznaje kao trosak) tako da se, u sustini, isplati placati kjnigovodju za operacionalizaciju ovakvih stvari, a ni cevapi sa pivom za mene nisu velika stavka ;) (a i mozes 30% tog troska uracunati u troskove te si tako smanjiti poreznu osnovicu) ;) :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh